Zavrieť

Porady

AUTORSKÉ PRÁVA - ako sa nenechať obrať o nápady

Potreboval by som poradiť. Dostal som celkom dobrý nápad na podnikanie. Je to v podstate služba pre firmy. Táto služba sa určite nepoužíva nikde na svete. Dá sa to nejak ošetriť tak, aby ak túto službu chce niekto využívať musel by o do mňa kúpiť licenciu?
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

belo72 Pozri príspevok
Pozeram ze nie celkom dobe som opisal ten moj napad. Skusim este jedno prirovnanie aj ked tiez to nebude celkom ono ale mozno Vas to trosku lepsie navedie. Automobilka dava do aut 5 stup. prevodovku. Ina firma ich vyraba.Teraz trosku fantazia - Ja pridem s myslienkou montovat do aut 6 st.prevodovku. Takze staci ak presvedcim automobilku aby tam tie prevodovky davali. Pre firmu vyrabajucu prevodovky to nie je ziaden problem vyrobit a dodat. Pre zakaznika bude auto s tymto systemom este lacnejsie. Jednoducho len na to neprisli ze to takto moze byt. Nezamyslajte sa nad tym ze 6 st prevodovku treba vymyslat. Ona uz je 5 st. len sa prida bez problemov 1 st. a je to - treba trosku inac rozmiestnit matice a zacat ju pouzivat- ziadny tech. problem. Ide o myslienku - riesenie, ktore by bola skoda nevyuzit.
No mas pravdu. Lenze v tomto kokretnom pripade ta automobilka:

1. bude ignorovat bez toho, aby to vobec odpovedala na e-mail
2. okamzite ti ponukne miesto vo vyvoji na TPP. Potom, co budes jej zamestnancom budu vsetky tvoje napady automaticky patrit firme a nikdy nebudes moct ani len pomyslat na predaj akehokolvek napadu mimo firmu alebo na patent.


Nic medzi tym neexistuje.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

No ja makam kazdy den . Syna vidim 5 min. rano a asi 1hod. vecer ked vydrzi do 21 hod nespat. Skusam nieco nove preto ze co robim uz nestaci na pokrytie vydavkov. Doteraz ked ma nieco take napadlo tak som si povedal zabudni a makaj) Ale ked vidim ze ludia ziju tak ako pises z ovela vacsich hluposti tak preco neskusit nieco co sa mi celkom pozdava . Co sa tyka toho dovozu - je to z USA a celkom to pomoze mensim stavebnikom ak to budu predavat za rozumnu cenu a co sa tyka mojho napadu ver tomu ze ak by mi to vyslo vela ludi by sa potesilo a aj firmam by to prinieslo uzitok a mozno aj nejake nove pracovne miesta – je to celkom zaujimava myslienka az sa cudujem ze ma to napadlo.
Jedna automobilka to spravi a co ostatne – mozno im pojde o prvenstvo nie. Dufam ze zapracuje konkurencne prostredie a moznost prist na trh s niecim co este nikto nema.
Misomiso chcem ti podakovat za to ze sa tejto teme venujes a oponujes - davas mi moznost zamysliet sa nad tym co chcem robit. Zatial sa mi aj tak zda ze by to nemuselo krachnut len potrebujem zistit ako to zabezpecit tak aby ma nemohli obchadzat. Skoda ze sa neprida niekto dalsi s nejakym navrhom moznostou nazorom ....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

belo72 Pozri príspevok
No ja makam kazdy den . Syna vidim 5 min. rano a asi 1hod. vecer ked vydrzi do 21 hod nespat. Skusam nieco nove preto ze co robim uz nestaci na pokrytie vydavkov. Doteraz ked ma nieco take napadlo tak som si povedal zabudni a makaj) Ale ked vidim ze ludia ziju tak ako pises z ovela vacsich hluposti tak preco neskusit nieco co sa mi celkom pozdava . Co sa tyka toho dovozu - je to z USA a celkom to pomoze mensim stavebnikom ak to budu predavat za rozumnu cenu a co sa tyka mojho napadu ver tomu ze ak by mi to vyslo vela ludi by sa potesilo a aj firmam by to prinieslo uzitok a mozno aj nejake nove pracovne miesta – je to celkom zaujimava myslienka az sa cudujem ze ma to napadlo.
Jedna automobilka to spravi a co ostatne – mozno im pojde o prvenstvo nie. Dufam ze zapracuje konkurencne prostredie a moznost prist na trh s niecim co este nikto nema.
Misomiso chcem ti podakovat za to ze sa tejto teme venujes a oponujes - davas mi moznost zamysliet sa nad tym co chcem robit. Zatial sa mi aj tak zda ze by to nemuselo krachnut len potrebujem zistit ako to zabezpecit tak aby ma nemohli obchadzat. Skoda ze sa neprida niekto dalsi s nejakym navrhom moznostou nazorom ....
Myslim, ze sa vela ludi nepridalo, pretoze ja som tu asi jediny, kto sa obcas nudi, v case, ked este nemozem odist na dovolenku, hoci v praci uz niesom. Inak by som ani ja asi nediskutoval o takychto veciach.

Prosim ta, co si vymyslel na tom importe z USA? Vymyslel si ten produkt, ktory sa importuje??

Mam dojem, ze tvoj biznis plan vychadza z naivnej predstavy, ze ak firmy nieco nerobia, tak preto, ze o tom nevedia. 6-st. prevodovka, dobry priklad. To si naozaj myslis, ze konstrukteri nevedeli o moznosti zostrojit 6-st. prevodovku uz na zaciakku 50-tych rokov, ked sa jazdilo na 3-stupnovych? Naopak, vedeli o tom pravdepodobne este ovela skor. To, ze to doteraz nevyrabali malo uplne ine dovody:

1. nejesvovali vhodne motory, ktore by vyuzili vyhody 6-st. prevodoviek
2. auta neboli konstruovane na tak vysoke rychlosti.
3. zakaznici by to vnimali skor ako zataz a buzeraciu, pretoze nejestvoval realny dovod, setrit palivo.
4....
5...
6...

...teda nie preto, ze by o tejto moznosti niekto kompetentny nerozmyslal. Ak by si nal skusenosti s riadenim firmy vedel by si, kolko alternativnych planov "B", alebo "C", ci dokonca "D" firmy rozpracovavaju casto do detailov bez toho, aby sa velka cast z nich naozaj niekedy uplatnila v praxi. Firmy zvazuju niekolkonasobne viac alternativ v oblasti vyroby, ale aj marketingu a sposobe predaja, ako nakoniec uskutocnuju. Myslim, ze by si im bol na srandu. Nam sa tiez nie raz stalo, ze sa nam snazil nejaky zakaznik nanutit napad, ktory sme mali uz davno v sufliku odlozeny s tym, ze sa z nejakych dovodov nebude realizovat.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No, asi to budeš musieť vymyslieť ako Leonardo - v každom svojom "patente" schválne nakreslil malý kúsok zle. To jest, muíš prísť na spôsob, ako povedať o čo ide, ale zatajiť najdôležitejšiu časť.

Mmch, mam známeho, ktorý o jeden "patent" prišiel, ale daľší sa mu podarilo relatívne uspešne speňažiť. Dnes ma ale vymýšľanie iba ako relax a v normálnom živote robí patentového zástupcu.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

misomiso ty si vazne myslis ze uz vsetko je vymyslene a prevedene do dokonalosti ? nemozes pripustit ze jednoducho na nieco niekto este neprisiel ? dam priklad : plyny do sprejov - vedci vymyslali rozne zlozenie aby nenarusali ozon a nejaky clovek myslim ze cech prisiel na to ze staci natiahnut gumu a naplnit. Jednoduche ,ucinne. Neriesi to chladnicky atd.. ale ma to uplatnenie.
Dasa nemienim sa zivit tym ze budem v kuse nieco vymyslat nieco ma napadlo co by mohlo fungovat a nieco by som z toho chcel mat - jednoduche. vitamin_r tvrdi ze sa to neda. Ma niekto rozumny napad - riesenie ako by sa to dalo? Toho kto na to pride pozivam na pivo)
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Co ak by som napad zhmotnil napr. s tym masom a Mcdonaldom. Registrovat to ako maso do peciva. Uvediem viac tvarov rozmerova zlozenie ze tam musi byt aj maso a rozne varianty vyuzitia. Nechcem registrovat znacku.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Problem je:"Franchising ...za priamu alebo nepriamu odplatu právo využívať súbor (balík) práv priemyselného a duševného vlastníctva ". Stale nemam zabezpecene to vlastnictvo. Pokial by sa jednalo o male firmy tak v pohode ale bojim sa ze tym co to chcem ponuknut ma budu chciet okamzite odstavit a pokial to nebudem mat osetrene tak s tym nebudu mat problem.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

belo72 Pozri príspevok
Problem je:"Franchising ...za priamu alebo nepriamu odplatu právo využívať súbor (balík) práv priemyselného a duševného vlastníctva ". Stale nemam zabezpecene to vlastnictvo. Pokial by sa jednalo o male firmy tak v pohode ale bojim sa ze tym co to chcem ponuknut ma budu chciet okamzite odstavit a pokial to nebudem mat osetrene tak s tym nebudu mat problem.

A pokúsiť sa dať svoj nápad na papier a navštíviť nejakého patentového zástupcu sa bojíš?
Ak by bol skúsený, verím, že by ti najlepšie odpovedal.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Ked elektrarne predavaju elek.energiu - pod nazvom DOMA MAX predavaju to ako produkt vsak? lebo to co chcem robit by sa v konecnom dosledku predavalo ako novy produkt a to by mozno slo nejak registrovat.
DASA: Uvazujem nad tym ale cital som na nich rozne nazory. Chcem mat v tychto veciach co najjasnejsie kym zajdem za niekym takym. Mozno mi niekto poradi na koho sa obratit alebo na koho nie– ake ma s nim skusenosti. V dnesnej dobe sa neda verit skoro nikomu. Radit sa cez forum je celkom dobre – je tu vela nazorov mozno aj ludia ktory si tym uz presli. A obcas aj negativne nazory otvoria cloveku oci ak sa chce pozerat. Ked pridem s nejakou myslienkou za patent. zastupcom pochybujem aby nejak uvazoval nad tym ako by sa to dalo riesit a mozno sa mylim.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

belo72 Pozri príspevok
Ked elektrarne predavaju elek.energiu - pod nazvom DOMA MAX predavaju to ako produkt vsak? lebo to co chcem robit by sa v konecnom dosledku predavalo ako novy produkt a to by mozno slo nejak registrovat.
DASA: Uvazujem nad tym ale cital som na nich rozne nazory. Chcem mat v tychto veciach co najjasnejsie kym zajdem za niekym takym. Mozno mi niekto poradi na koho sa obratit alebo na koho nie– ake ma s nim skusenosti. V dnesnej dobe sa neda verit skoro nikomu. Radit sa cez forum je celkom dobre – je tu vela nazorov mozno aj ludia ktory si tym uz presli. A obcas aj negativne nazory otvoria cloveku oci ak sa chce pozerat. Ked pridem s nejakou myslienkou za patent. zastupcom pochybujem aby nejak uvazoval nad tym ako by sa to dalo riesit a mozno sa mylim.
myslíš, že to Doma max majú chránené?

mmch, pokial dobre viem, tak existuje aj ochrana dvojkliku myšou, čo ma teda trochu udivuje.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

to neviem ci to je chranene ale ci by sa dal produkt/sluzba/ nejakym sposobom registrovat.Kedze sa to predava koncovemu zakaznikovi je to produkt a da sa povazovat za nieco hmotne ved vzduch nemozu predavat /pokial nie je plneny vo flasi/. Ma porazi furt musim ked nieco napisem cakat 30 min.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

belo72 Pozri príspevok
to neviem ci to je chranene ale ci by sa dal produkt/sluzba/ nejakym sposobom registrovat.Kedze sa to predava koncovemu zakaznikovi je to produkt a da sa povazovat za nieco hmotne ved vzduch nemozu predavat /pokial nie je plneny vo flasi/. Ma porazi furt musim ked nieco napisem cakat 30 min.
minule sa ma 8 ročný syn pri počúvaní správ pýtal, ako to vlastne predávajú ten teplý vzduch = emisie

Neviem, či budem odpovedať na to, čo sa pýtaš, ale rozvíjajme teda myšlienky dalej:
Napríklad taká Edita Šipeky si registrovala svoje meno Šipeky ako ochrannú známku (teda, dúfam, že sa vyjadrujem v súlade s patentarinou, nechce sa mi nazerať do zákonov). Ale ona si to meno chranila len na tuším nejaké diety, čaje na chudnutie. Ale keby si prisiel s tym, ze chce vyrabat tehlu s takym menom , tak si mohol. Problem ale je, ze teraz rychlo neviem tú ochrannú známku najst

mmch, tuto stránku http://www.upv.sk/ poznáš?
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Sikovny chlapec ma dobre otazky
Stranku poznam. Ochranna znamka mi nepomoze je dobra ak mas zabehnute meno /firmu/. Ja to potrebujem zaregistrovat na sposob autorske pravo uzitkovy vzor patent alebo neviem co aby to malo vahu. Jedna sa o to ze ak by som to teraz zverejnil zarobia na tom vsetci okrem mna
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

belo72 Pozri príspevok
Sikovny chlapec ma dobre otazky
Stranku poznam. Ochranna znamka mi nepomoze je dobra ak mas zabehnute meno /firmu/. Ja to potrebujem zaregistrovat na sposob autorske pravo uzitkovy vzor patent alebo neviem co aby to malo vahu. Jedna sa o to ze ak by som to teraz zverejnil zarobia na tom vsetci okrem mna
No vieš, minimálne ked by si patent prihlasoval, tak to musíš detailne popísať, aby sa vedelo posúdiť, či je to naozaj niečo, čo splňa požiadavky patentu.

A ako budeš potom dokazovať, že tvoj spôsob predaja táto firma používa? Dá sa to vôbec nejak zistiť.

Lebo jedna vec je chrániť, ale druhá vec je potom sa domôcť toho, aby nikto iný nepoužíval. Alebo teda aby platil.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

dokazat to bude uplna hracka peto ze to ozaj nik nepouziva a je to taka vec o ktorej keby vedeli tak ju vyuzivaju to som si isty na 100%. Najrychlejsi by mal z toho super zisky. len problem je registracia.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

belo72, sam som pred nejakym casom nacrtol podobnu temu a vyplynulo z toho v podstate to iste, k comu sa dopracovavas aj ty tu: napad/myslienka/sposob sa patentovat neda.

uz sme to raz rozoberali aj s misommisom - asi aj vtedy mal kopec volneho casu . a samozrejme suhlasim s nim aj v tejto teme.

ale skus este napisat viacero variacii tych prikladov, nech vieme viac.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Teraz ma tak napadá a spôsob predaja cez internet nemá náhodou niekto chránený?
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Dáša_ Pozri príspevok
Teraz ma tak napadá a spôsob predaja cez internet nemá náhodou niekto chránený?
Ale no, nezachadzajme uz do uplnych nezmyselnosti.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

rickman Pozri príspevok
Ale no, nezachadzajme uz do uplnych nezmyselnosti.
dvojklik myšou mi príde tiež ako nezmysel

A boli snahy chrániť aj ESC, medzerovník .... Len vlastne ani neviem, ako to skončilo, dvojklik ma dostatočne rozhorčil.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

dvojklik je dobra myslienka
dnes uz koncim skusim vam to zajtra este nejak inac nacrtnut o co ide. Ono sa to musi nejak dat chranit ved neviem si predstavit Microsoft aby pustil aj uplnu hovadinu free. A je mi smutno ked si pomyslim ze vsetci na tom mozu zarobit okrem mna Ja si myslim ze sa to asi musi nejak zhmotnit to bude spravny smer na zaregistrovanie. Skuste sa zamysliet nad tou elektrinou. Ked sa nieco predava koncovemu zakaznikovi tak je to produkt .....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať