Zavrieť

Porady

AUTORSKÉ PRÁVA - ako sa nenechať obrať o nápady

Potreboval by som poradiť. Dostal som celkom dobrý nápad na podnikanie. Je to v podstate služba pre firmy. Táto služba sa určite nepoužíva nikde na svete. Dá sa to nejak ošetriť tak, aby ak túto službu chce niekto využívať musel by o do mňa kúpiť licenciu?
Usporiadat
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

misiak ma v tomto obdobi akosi vela volneho casu, ze? take dlhe eseje v jednej teme som uz dlho necital..

belo, pozri sa, aj ja som mal jeden napad, ktory sme tu rozoberali. islo o novy sposob predaja (produkt) pre poistovne a poistovacie spolocnosti. obkontaktoval som stovky spolocnosti po celom svete a dal som im detailny navod, ktoremu chybali len 2 slova, aby daval zmysel. dodnes ho nikto nezrealizoval a samozrejme som velmi zvedavy, kedy bude niekto v nejakej poistovni rozmyslat podobne ako ja a zrealizuje ho. taktiez som mal naivnu predstavu, ze zalezi na tom, ci vystupujes ako sro alebo si zivnostnik. taktiez nie. vsetko na com zalezi je sposob akym veci robis.

to znamena, ze nech je tvoj napad akokolvek dobry, je nanic. napis nam ho do SS a myslim si, ze ti budem vediet napisat aspon 10 veci, preco by to nefungovalo, misomiso minimalne 2x tolko.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Zaujímavá diskusia. Spomenul som si na Franka Whittla. Vynašiel prúdový motor a chcel vyrobiť prototyp. Chodil za investormi a vravel: dajte mi veľa peňazí na môj super nápad, prinesú Vám zisk, ale nemôžem vám o tom nápade nič povedať.
Možno aj vtedy si všetci mysleli, že všetko je vymyslené a piestové motory sú super, veď sa s nimi dá letieť aj 600 km/hod
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

rickman Pozri príspevok
misiak ma v tomto obdobi akosi vela volneho casu, ze? take dlhe eseje v jednej teme som uz dlho necital..

belo, pozri sa, aj ja som mal jeden napad, ktory sme tu rozoberali. islo o novy sposob predaja (produkt) pre poistovne a poistovacie spolocnosti. obkontaktoval som stovky spolocnosti po celom svete a dal som im detailny navod, ktoremu chybali len 2 slova, aby daval zmysel. dodnes ho nikto nezrealizoval a samozrejme som velmi zvedavy, kedy bude niekto v nejakej poistovni rozmyslat podobne ako ja a zrealizuje ho. taktiez som mal naivnu predstavu, ze zalezi na tom, ci vystupujes ako sro alebo si zivnostnik. taktiez nie. vsetko na com zalezi je sposob akym veci robis.

to znamena, ze nech je tvoj napad akokolvek dobry, je nanic. napis nam ho do SS a myslim si, ze ti budem vediet napisat aspon 10 veci, preco by to nefungovalo, misomiso minimalne 2x tolko.
Misiak dnes prerzaval zahradu motorovou pilou a obcas sa chodil schladit do kuchyne na pivko. No a kedze ma notebook v kuchyni, pozeral, co nove. Okrem toho v posledom case diskutuje iba v tejto teme...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

belo72 Pozri príspevok
Ani nie mesiac co ma podviedli. Bez zmluvy / zaruky/ uz ani tuk. Neviem preco by sa mal niekto nabalovat na mojich napadoch. To co spravil misomiso ze sa predcasne vzdal no neviem. Ked mu povedali ze to nie je na nic tak to mohol skusit niekde inde ak bol presvedceny o kvalite myslienky. Tak z toho nema nikto nic a pritom mohol posunut vyvoj dopredu alebo to mohol zacat robit sam ako mi tu radil. Som presvedceny o tom ze dobru myslienku /napad/ si treba chranit a nie ju pustit len tak. Nakoniec ani misomiso to nepublikoval pre siroku verejnost ale pozera sa na to ako sa niekto dostava k tomu co on vedel pred 10r.
No ja som ti hovoril, preco som sa na to vykaslal. Nebol som schopny to sam realizovat a bol som v tom istom bludnom hruhu, ako ty - nechcel som nikomu povedat detaily. Ten znamy mi presne popisal, ake mam moznosti, zistil som ze patentovat sa to neda, tak som "si nechal zajit chut" ako hovoria Cesi.

Nie je problem hrat hrdinu a dat si nerealne ciele ako Hitler. Musel vediet, ze nemoze bojovat naraz s celym svetom...

Stale ta trapi, preco sem aj ini nepisu. No vacsina clenov je tu uctovnikov, logiscy asi nemaju vela skusenosti s patentami, a je od nich asi ferove, ze k tomu nepisu, ak to nepoznaju.

Potom sem chodi par podnikatelov, pravnikov, a mozno sa tu najde aj patentovy pravnik, a tiez by si tu teoreticky mohol natrafit na investora. Lenze - pozeral si asi predvcerom spravy v TV (nerez neviem, ci Markiza alebo Joj, ale robila to Kurulcova). Nejaky dedko na vychode vymyslel, ako rozmnozit elektricku energiu. Vyrobil generator, ktory je pohanany malym motorcekom. Cele zariadenie ma spotrebu ima par Wattov, ale utiahne 10 100 Watovych chladniciek. Skvele nie? Vola sa to perpetum mobile. Jedina chybicka - dedko je frustrovany z toho, ze este nenasiel investora. Takychto vynalezcov su tisicky, mnohi naozaj maju v ruke aj patenty (patentovy urad udeli patent aj na nezmysel) Potom sa cudujes, ze investori nevedia odlisit zrno od pliev a ze sa s nami (v tomto pripade so mnou a s tebou) necheli ani bavit? A navyse - ak nechceme prezradit detaily?

Ja sa uz aj na ten svoj vynalez dnes pozeram inak. Stale si myslim, ze to bude fungovat, a ze to raz (mozno o 20 alebo 30 rokov) bude v praxi. No som ochotny pripustit, ze som bol naivny v tom, ze som nebol schopny zvazit vsetky rizika projektu. (Ani som zo svojej pozicie nemohol byt schopny.) Tiez som ochotny pripustit, ze MS naozaj taketo nieco ma v supliku detailne rozpracovane a cak na vhodnu dobu (podobne ako u 6 rychl. prevodovky). Teda som ochotny pripustit, ze by mozno mali aj pravdu, ak by ma odmietli.

A celkom na zaver ti poviem, ako sa to cele vyvijalo u mna. malo to tri fazy:

1. mal som nejake peniaze, chcel som ich zhodnocovanie sledovat v papuciach z obyvacky. Zveril som ich Frunimu, AGW a Drukosu, aby ich zhodnocovali. Vysledok poznas.

2. bol som si vedomy, ze viem pohnut rozumom, zacal som uvazovat, co na svete chyba, prisiel som na napad s jedinecnym vyuzitim PC. Naivne som si myslel, ze ja nieco vymislim, ini to zrealizuju a podelime sa o zisk. Vysledok poznas.

3. Uvedomil som si, ze ak v zivote nechcem peniaze iba stracat, ale aj zarabat, musim prebrat plnu zodpovednost. Musim drzat volant v ruke ja. Zalozil som firmu a vsetky svoje napady teraz realizujem ja. Sice zatial pomerne v malom, na velke sny som musel zabudnut, robim v oblasti, v krorej nikdy nebudem tocit obrovske peniaze ani zamestnavat desattisice ludi. No mozem ti povedat, ze (do tretice) teraz to zacina fungovat. Je to sice makacka, ale co si spravim, to mam, a co nemam, za to nemozem nikomu inemu nadavat. Samozrejme - bol by som radsej, ak by mi stat nehadzal polena pod nohy (ak uz nepomaha), ale vsetko sa da nejako prekonat. Tiez vyuzivam peniaze investorov, no kedze uz mam nieco za sebou, vedia si zratat riziko. Je jasne, ze ak by som napr. nikdy nepodnikal a prisiel za niekym, ze potrebujem 100 mil na skvely napad, tak by ma asi zdvorilo vypevadili.

Ale stale mas sancu, podla mna cez patent nie, mozno cez nejakych ludi, ktorym doverujes.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A este som ti zabudol napisat najdolezitejsie

Ja ti prajem, kludne to skus s tym patentom, myslim, ze viac ako tu sa dozvies od kompetentnych, v patentovych kancelarich - je ich neurekom.

No len chcem dodat, ze vyhrate budes mat nie vtedy, ked dostanes do ruky novucicky zdrap papiera, ale ked sa ti podari patent predat za sumu, ktora bude prevysovat naklady. Alebo - ked vyhras prvy sudny spor a kompenzacia priznana sudom bude vyssia, ako naklady.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

teoreticky som uz nasiel sposob ako to patentovat musim este nad tym posediet len ak to je skutocne tak ako pises tak je to mrhanie casom a €. Je neuveritelne ze patent je len zdrap papiera. Asi som mal zadat temu - je patent na nieco?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Belo, pripominaš mi mojho 8 ročného syna. Bez urážky, on tiež ide za svojim cieľom, nechce počúvať rady.

vymyslel si, že spolu s 12 ročným bratrancom idú stavať počítače. Z internetu z rôznych obchodov spísali súčiastky, vraj aby som im to zabezpečila. Ked som sa im snažila povedať, že skladanie počítačov nie je tak úplne jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá, že nemusí im každý kombinácia súčiastok pasovať.... (proste som si pospomínala na časy, ked som bola spoluvlastnikom takej firmy), tak som bola najhoršia, nič mu vraj nechce dovoliť.

Tak som mu nejake staršie počítače zohnala a začali. Po týždni prišli za mnou, že som teda mala pravdu a že teraz už vidia, že len rozmontovanie staršieho počítača je náročne. A tá spleť káblikov, ktoré sa snažia pozapájať tiež nie je taká jednoduchá...

Na povzbudenie nech slúži, že (síce za pomoci staršieho synovca) nakoniec sa im podarilo jeden PC aj oživiť
Takže verím, že aj tebe sa niečo podarí. Možno to nebude tento nápad, ale si dostatočne kreatívny a napadne ťa určite niečo iné.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Neviem preco si myslis ze nepocuvam rady. Ja som potreboval zabezpecit jeden napad - potreboval som radu. Mam este jedmu vec tu nebude problem patentovat. Len teraz z toho co pisal misomiso som prekvapeny. Podla toho sa mi neoplati vobec nic patentovat - 0 ochrana. Je neuveritelne ze za tie peniaze a medzinarodnej ucinnosti nie je zaruka. A ze si za niecim idem - no nemyslim si ze to robia len 8 r. deti Misomiso som podakoval za to ze sa tejto teme venuje a radi a vazne si toho vazim ale bol by som rad keby niekto kto ma ine skusenosti povedal ze to tak celkom nieje lebo inac cely patent. urad je na viete co
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

belo72 Pozri príspevok
teoreticky som uz nasiel sposob ako to patentovat musim este nad tym posediet len ak to je skutocne tak ako pises tak je to mrhanie casom a €. Je neuveritelne ze patent je len zdrap papiera. Asi som mal zadat temu - je patent na nieco?
Nie je to vzdy tak. Lenze aby patent bol neprestrelny, musi ist o nieco naozaj jedinecne, a musi to byt navyse v patente dostatocne jednoznacne zadefinovane. V technickych odboroch sa to casto podari takto zadefinovat, fyzika, alebo chemia nepusti. No aj tam jestvue kopec patentov, ktore su v podstate na nic. Mne tiez dost trvalo, kym som prisiel na to, ze to patentove pravo je podstatne menej jednoznacne, ako sa na prvy pohlad zda. Cele tie patenty su v podstate skor hra pravnikov. Aj ja mam jeden patent podany ako obstrukciu. Chcel som patentovat dizajn, v tom zmysle, ze som urcitu suciastku robil z materialu, ktory na to este nikto predomnou nepouzil. Bol som pouceny, ze taketo nieco sa patentovat neda. Ak ta suciastke uz bola znama, a aj material bol uz znamy, neda sa patentovat pouzitie pre suciastku, hoci je jedinecne. Tak sme to podali ako technicke riesenie. Lenze to v sebe nesie uskalia, museli sne tam napr, definovat rozsah pouzitych rozmerov, nad a pod tieto rozmery riesenie nie je chranene. Navyse, ja som chcel definovat "kov" ako material, to neslo, museli sme vymenovat vsetky konkretne kovy a zliatiny, ktore chcem pouzivat. Uz je to asi jasne, ze staci mierne pozmenit zliatinu... Otazne je ci by som vobec uspel, aj keby niekto pouzil uplne presne spomenute riesenia.

V podstate uplne s rovnakym patentom (zdrapom papiera) sa nas snazi vydierat jeden zahranicny dodavatel. On zacal vyrabat celkom jedinecny material, par rokov bol sam na svete s ultrakvalitnym vlakonm (nieco tak jedinecne, ako svojh casu napr. Kevlar, alebo uhlikove vlakna). Za ten cas si stihol patentovat nie chem. zlozenie, (pretoze on nevyraba samotny polymer) ale konkretne aplikacie. Teda on si napr, zratal, kolko stoji taky velmi drahy bicykel, zratal si, kolko vlakne treba a zapatentoval, ze nikto nesmie vyrobit bicykel z vlakne toho chemickeho zlozenia, okrem nich. Oni samozrejme bicykle nevyrabaju, ochotne vlakno vyrobcom predaju, no problem je v tom, ze ho vyrobcom bicyklov predavaju 6 - 10 x drahsie ako na ine aplikacie. Tvrdia, ze maju na to patent a ze jedina moznost, ako to pouzit do bicykla, (bicykel je iba priklad) je - kupit vlakno od nich.

No asi pred dvoma rokmi sa nasli aj ine firmy, ktore to vlakno zacali vyrabat - a predavaju ho vsetkym za normalne ceny (vlakno je aj tak velmi drahe. No je rozdiel platit 200 a 1200 Eur /kg) Vsetci popredni vyrobcovia spominaneho tovaru presli na tohto dodavatela bez ohladu na to, ze ten povodny sa im vyhraza zalobami za porusenie patentu. Zatial pokial viem, k ziadnej realnej zalobe nedoslo, ten vyrobca si je asi vedomy toho, ze si nechal nieco patentovat "na zastrasenie" - teda nieco, co v podstate nie je patentovatelne, to zapatentovali to, aby odradili takych, co sa boja. Evidentne ale nikto si z toho nic nerobi, takze zbytocne vyhodili peniaze.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

No nakoniec to ma ja pozitiva nevyhodim peniaze za patent Skoda napad je celkom dobry a navyse ho nikto doposial nepouzil.
Je to vec s ktorou sa stretavame kazdy den takze by ste o nej vedeli. Ani po tech. stranke by to nebol problem kedze by som to zvladol aj ja a ludom to mohlo usetrit dost penazi - no co bude sa platit ako doteraz Zda sa ze nikto uz k tomu nic nema takze chcem vam podakovat za vas cas aj ked ste ma velmi nepotesili No obcas sa sem pre istotu pozriem
0 0
curt curt

curt je offline (nepripojený) curt

zdravim vas vsetkych
prave som sa registroval a potrebujem s niecim poradit.
vela som si uz precital o tom ako dovazat z ciny,mna by ale zaujimalo ako do ciny vyvazat.
nikdy som nieco podobne nerobil a tak sa snazim ziskat potrebne informacie.
predpokladam ze je najlepsie oslovit nejaku existujucu spolocnost ktora sa niecim takym zaobera,zial zatial som ziadnu nenasiel.ide o potravinarsky vyrobok.vopred dakujem
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Daj si pozor na misomisa ten aj z boha spravi neveriaceho Jeden cas som uvazoval nad dovozom z Ciny. Upozornili ma ze je tam vela podvodnikov vystupujucich ako seriozne fi. Takze najlepsie by bolo ist cez nejaku agenturu ktora uz dlhsie posobi v oblasti expor import china. Ja som vtedy nasiel nejake ceske a polske agentury. Skus google export import china nieco ti urcite vyhodi.Pozri http://globaltrade.webnode.cz/ a takych spolocnosti je dost len si vybrat tu spravnu.Este jedna vec najlepsi su Poliaci zariadia aj nemozne Sam bez skusenosti by som sa do toho urcite nepustal.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

V podstate nie je problem exportovat do Ciny, problem je najst parntnera - ako vsade. V Cine este trocha tazsie kvoli jazyku. Na to ale sluzia veltrhy - odporucam sa zorientovat v danej oblasti a par navstivit.

Kazdopadne ale do Ciny iba na platbu vopred. Inak peniaze nikdy neuvidis.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

belo72 Pozri príspevok
No nakoniec to ma ja pozitiva nevyhodim peniaze za patent Skoda napad je celkom dobry a navyse ho nikto doposial nepouzil.
Je to vec s ktorou sa stretavame kazdy den takze by ste o nej vedeli. Ani po tech. stranke by to nebol problem kedze by som to zvladol aj ja a ludom to mohlo usetrit dost penazi - no co bude sa platit ako doteraz Zda sa ze nikto uz k tomu nic nema takze chcem vam podakovat za vas cas aj ked ste ma velmi nepotesili No obcas sa sem pre istotu pozriem
No tak ty si to ale velmi skoro vzdal. Ved preco neskocis za patentovym zastupcom? To nestoji vela, tusim za prvu konzultaciu som neplatil nic. Ja som ta iba chcel uviest do reality, aby si nemal prehnane ocakavania.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

S jednou vecou tam skocim urcite len este to chce niektore veci dotiahnut. Ten napad co sme preberali no neviem - co som zistil ako by sa to dalo patentovat - asi to bude lahke obist - asi to skutocne nema cenu zbytocne platit . Ako skoro sak az na 8 strane
Co sa tyka chiny a jazyka obchodnici vedia anglicky tam by som az taky problem nevidel.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

belo72 Pozri príspevok
Co sa tyka chiny a jazyka obchodnici vedia anglicky
?? ani mnohe vyznamne cinske firmy, ktore zamestnavaju niekolko tis. ludi, nemaju webstranky v anglictine.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Ja mam opacnu skusenost aspon co sa tyka veci okolo elektra. Jednali sme v AJ. Kazda fi. ktora sa chce prezentovat v EU a USA ma niekoho kto ovlada AJ a aspon jeden euro certifikat
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No kazdopadne, ak sa ti podari ten napad nejako patentovo chranit, tak sa ozvi, skusime najst investorov ak to bude perspektivne.
0 0
belo72 belo72

belo72 je offline (nepripojený) belo72

Tak dufam ze sa podari a urcite dam vediet ci sa to uz podari alebo nie - mozno nase skusenosti niekomu pomozu. A aj investor sa zide
0 0
saymon saymon

saymon je offline (nepripojený) saymon

dobrý den, prečítal som si,celu diskusiu medzi misomiso a belom, dospel som k záveru, že sa oplatí patentovať,iba logo,prípadne názov firmy, kvoli doveryhodnosti.

Chcem sa opýtať mišamiša, že v mojom prípade,mojho nápadu sa dosť spolieham práve na patent, práve z toho dôvodu, že je to mobilná aplikácia typu (napr.kalendár), ktorý by mohol byť veľmi rýchlo zneužitý v iných štátoch z dôvodu rýchlej výroby, myslíš, že v takom to prípade by bol efektívny patent ? a kolko by mohol cca stáť? :
1.slovenský patent
2. Europsky patent
3.Celosvetový patent

Potrebujem to neobídeteľné (prečo?aby som mal dostatok času medzi schvalovaním patentov na celom svete a prípravou a propagáciou do dalších regionov ), aj ked ste tu písali, že všetko sa dá obísť a najmenšie zmena, znamená, že by sa do toho mohli pustiť iní.Je to naozaj tak? neostáva mi nič iné,ako to spustiť hned na celom svete naraz,aby som nedal šancu nikomu?! a bol pred všetkými?

dakujem ze všetky odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať