Zavrieť

Porady

Externý študent

finanční účetní Brose CZ
Môžem vás poprosiť o informáciu, viem, ze môže pracovať na dohodu o brigáde študenta aj študent VŠ EXTERNÉHO
štúdia, ale kde to najdem? Čo presne vymedzuje štatút študenta pre tento účel? dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Neviete mi poradiť?
Ináč u nás v meste v VšZP a Dôvera ZP vyhlásili, že externý študent si musí platiť poistenie.

Skúste mi pomôcť na základe akých paragrafov, zákonov to robiť nemusí. Lebo sami pracovníci týchto poisťovní majú v tom zmätok.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Xanti, pozeram zakon o ZP, za koho je stat platitelom poistneho a ohladom studentov nachadzam toto:

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
...
u) študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov.

Studentov strednych skol som tam spomenutych nenasla. Znamena to podla vsetkeho, ze stat nie je platitelom poistneho za externych studentov SŠ.
Naposledy upravil Lianka : 15.10.09 at 11:41 Dôvod: doplnenie
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Teraz som si vsimla, ze spominas, ze on je na Urade prace.

Este § ods. 8,

o) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, 39p)
p) fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie 39q)

Podla mojho nazoru, ak je v evidencii na Urade prace, bez ohladu na to, ci je externy student alebo nie, stat za neho plati poistne pocas doby evidencie na UP.

Asi poistovne spravne nepochopili, ci je alebo nie je evidovany na Urade prace.
Ako evidovany ext. student - plati za neho stat.
Ako neevidovany ext. student - plati si poistne sam.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lianka Pozri príspevok
Teraz som si vsimla, ze spominas, ze on je na Urade prace.

Este § ods. 8,

o) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, 39p)
p) fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie 39q)

Podla mojho nazoru, ak je v evidencii na Urade prace, bez ohladu na to, ci je externy student alebo nie, stat za neho plati poistne pocas doby evidencie na UP.

Asi poistovne spravne nepochopili, ci je alebo nie je evidovany na Urade prace.
Ako evidovany ext. student - plati za neho stat.
Ako neevidovany ext. student - plati si poistne sam.
Jaaaaaaaj Lianka,
to vieš je to externý študent maturitného štúdia či ako to nazvať proste robí maturitu.

V tejto téme sa píše, že
Anja111 Pozri príspevok
Vyjadrenie VšZP:
v zmysle zákona 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, je štát platiteľom poistného za študenta do 26 rokov, ktorý študuje prvú vysokú školu (nemá priznaný akademický titul 2. stupňa), pričom sa nesleduje forma štúdia (denná, externá), ani dodržanie štandardnej dĺžky štúdia. Teda v tomto prípade by bol stále považovaný za poistenca štátu a nie je potrebné tieto skutočnosti nahlasovať do zdravotnej poisťovne. (Počas prerušenia štúdia však nie je poistencom štátu z dôvodu prerušenia.)
A mňa zaujíma, či to platí aj pre študenta strednej školy. Neriešim to, ak je na UP vtedy je to jasné, že štát za neho platí poistenie.

Ja potrebujem vedieť ak takýto občan nie je na UP, má do 26 rokov, externe študuje na strednej škole.

A k tomu sa neviem dopátrať. Volala som na call info linku a priamo do ZP v našom meste, a dali mi protichodné informácie.

Jedna pani tvrdila, že za neho platí poistné štát ( študent, do 26, bez evidencie na UP ).
Druhá pani tvrdila, že si musí platiť sám zdravotné poistenie ako samoplatiteľ.

A teraz to najlepšie, neboli to dva telefonáty ale 6 s rôznymi ludmi ( aj v inej poisťovni ) a tie názory sa rôznia.
V podstate podla zákona 580/2004 a § 11 odst. 8 písmeno a) to nie je jednoznačné, a dá sa to vyložiť rôznymi spôsobmi.

A mám teraz v tom neskutočný hokej.

add. čo sa týka toho
Lianka Pozri príspevok
Studentov strednych skol som tam spomenutych nenasla. Znamena to podla vsetkeho, ze stat nie je platitelom poistneho za externych studentov SŠ.
tak ale študent strednej školy, ktorý má do 26 rokov nesplna podmienku titulu druhého stupňa, takže podla mna by to malo aj na nich platiť.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Na zaklade vyssie citovanych ustanoveni zakona som toho nazoru, ze student, ktoreho uvadzas, si musi ZP hradit sam.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm,
a čo to vyjadrenie písomné z VšZP?

Ináč mám pocit, že čím viac do toho čumím tým je to zamotanejšie. Btw. a tie zákony sú čím dalej tým neprehladnejšie.

Ako za mojich čias som......, a jeje tiež som neplatila ako externý študent odvody do ZP, lebo som nemohla byť evidovaná na UP, kvôli nejakému pošahanému zákonu, ktorý fungoval asi dva roky.

Ja to vzdávam, ako ked z jednej poisťovne povie polovica ludí dotazovaných musí platiť, a druhá polovica ludí zahlási, že platiť nemusí. Tak človek aby si hodil eurom a rozhodol sa
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Aj v tom citate od VsZP je rec o "prvej vysokej škole". Ale ten tvoj nestuduje na vysokej skole. Neviem, Xanti, v com nemas jasno, mna sa to zda jasne, ak som to spravne pochopila.

Nie je dolezite, co hovori ktora poistovna, ale co hovori zakon. Ja sa preto nepytam na uradoch ustne, lebo mam skusenost, ze kolkrat sa spytam, tolko roznych ustnych odpovedi sa dozviem.

Mozno sa este niekto ozve a prispie svojim nazorom.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Xanti našla som ešte jeden príspevok pre Teba ohľadne exter. študentov :
http://www.porada.sk/813562-post6.html
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Andyke Pozri príspevok
Xanti našla som ešte jeden príspevok pre Teba ohľadne exter. študentov :
http://www.porada.sk/813562-post6.html
Ďakujem,
to som našla i ja, ibaže celý problém tkvie v § , tak sa točia že človek nevie kde je sever. Už to neriešim pre istotu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať