Zavrieť

Porady

Spanie počas pracovnej doby

Dobrý deň, poprosím o radu ako presne napísať pokarhanie zamestnancom, ktorí spali počas pracovnej doby. Ich mladší kolega ich odfotil a fotky dal šéfovi. Nakoľko sme až včera posielali júnové doplatky výplat, dal im hneď znížiť hodinovú sadzbu o 3eurá. Existuje nejaký prepísaný formát pokarhania? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Usporiadat
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ja by som chcela zvecniť odpovede na Tvoje otázky a vyhnúť sa hodnoteniam zamestnancov a fotografa.
Tvoj šef má možnosť urobiť dve veci.
Po prvé skončiť so spiacimi zamestnancami pracovný pomer, či už výpoveďou alebo skončiť s nimi pracovný pomer okamžite, pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Len v prípade sporu by šéf musel uniesť dôkazné bremeno, že skutočne došlo k hrubému porušeniu pracovnej disciplíny. A to hodnotenie, čo je skutočne hrubé, má veľa aspektov. To asi šef nechce, a teda prichádza do úvahy upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny . Môžeš kľudne použiť ten vzor, čo Ti poskytla Katka321. Ja by som tam ešte skonkretizovala, v čom spočívalo to porušenie pracovnej disciplíny, ktoré sa im vytýka, kedy a kde sa ho dopustili.

Čo sa týka krátenia mzdy, zrejme do úvahy by prichádzolo krátenie pohyblivej(nenárokovateľnej) zložky mzdy za príslušný mesiac. Samozrejme, že šéf má právo spiacim zamestnancom nezaplatiť mzdu za prespaté hodiny. Len si myslím, že bude mať problém s určením hodín, koľko zo zmeny spáči neodpracovali. Fotografia totiž zachytáva len konkrétny časový údaj. Ale predpokladám, že sa zamestnanci so šéfom nebudú hádať.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Petra Nová Pozri príspevok
Ja by som chcela zvecniť odpovede na Tvoje otázky a vyhnúť sa hodnoteniam zamestnancov a fotografa.
Tvoj šef má možnosť urobiť dve veci.
Po prvé skončiť so spiacimi zamestnancami pracovný pomer, či už výpoveďou alebo skončiť s nimi pracovný pomer okamžite, pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Len v prípade sporu by šéf musel uniesť dôkazné bremeno, že skutočne došlo k hrubému porušeniu pracovnej disciplíny. A to hodnotenie, čo je skutočne hrubé, má veľa aspektov. To asi šef nechce, a teda prichádza do úvahy upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny . Môžeš kľudne použiť ten vzor, čo Ti poskytla Katka321. Ja by som tam ešte skonkretizovala, v čom spočívalo to porušenie pracovnej disciplíny, ktoré sa im vytýka, kedy a kde sa ho dopustili.

Čo sa týka krátenia mzdy, zrejme do úvahy by prichádzolo krátenie pohyblivej(nenárokovateľnej) zložky mzdy za príslušný mesiac. Samozrejme, že šéf má právo spiacim zamestnancom nezaplatiť mzdu za prespaté hodiny. Len si myslím, že bude mať problém s určením hodín, koľko zo zmeny spáči neodpracovali. Fotografia totiž zachytáva len konkrétny časový údaj. Ale predpokladám, že sa zamestnanci so šéfom nebudú hádať.
Peti,podľa mňa by dokazné bremeno zamestnávateľ asi neuniesol pri ich prepustení- ale celkovo z toho nemám dobrý pocit-zdá sa mi to celé také okaté, zvláštné...-ja neviem, niečo mi tu nehraje...
Ale to je jedno...
0 0
zuzanadv zuzanadv

zuzanadv je offline (nepripojený) zuzanadv

alla66 Pozri príspevok
Sledujem túto tému celý deň, nechcela som sa zapojiť, ale spomínajú sa iba podriadení...vedúci nespia??? tak isto, surfovanie cez pracovnú dobu po internete ???....koľko času venujú "závislosti", koľko svojej práci??? ........pre istotu nebudem rýpať do osieho hniezda
alla iba pre upresnenie....pracujem priamo ako šéfova asistentka, poznám jeho pracovný rozvrh a viem, že v pracovnej dobe nespí nenetuje, nečíta noviny a pod....zuzanadv
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
zuzanadv Pozri príspevok
So znížením súhlasili...a môžu byť radi, že sme ich v momente nevyhodili....na ich nešťastie a pre tvoju info títo istí zamestnanci boli prichytení, že spia v pracovnej dobe už pred 3rokmi....no neprepustili by ste ich už len kvôli ich hlúposti, že sa nechajú nachytať druhýkrát :-)))
A nebolo by najlepšie, keby ste týchto exotov prepustili a hľadali takých zamestnancov, ktorí si budú prácu vážiť a spať budú až doma?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Peti,podľa mňa by dokazné bremeno zamestnávateľ asi neuniesol pri ich prepustení- ale celkovo z toho nemám dobrý pocit-zdá sa mi to celé také okaté, zvláštné...-ja neviem, niečo mi tu nehraje...
Ale to je jedno...
To, či by uniesol alebo nie, je jeho riziko, za ktoré by niesol dôsledky. Ale priznám sa, že aj mňa by naštvalo, keby mi zamestnanci podriemkávali na pracovisku. Takže by som použila, ale len právne prostriedky, aby som im dala na javo, že so spaním to nepôjde. A dobre by som si uvážila, aké opatrenie použijem. Mám v čerstvej pamäti spor, kde zamestnávateľ krátil mzdu pre niečo podobné, a keď sa spor po 4 rokoch skončil, zamestnávateľ zaplatil namiesto 11 000 Sk , dohromady 33 000 Sk. Len pre jeho tvrdohlavosť a presvedčenie, že len on má právdu. V tomto prípade však vieme príliš málo na to , aby sa dali robiť nejaké konkrétne závery.
0 0
zuzanadv zuzanadv

zuzanadv je offline (nepripojený) zuzanadv

marjankaj Pozri príspevok
Je to osvedčený spôsob ako sa zbaviť zamestnanca, ak pre neho nemáte prácu. Aspoň nemusíte platiť odstupné. Možno ešte skúsiť test na alkohol. Robia to aj veľké firmy. Týmto sa však nechcem zastávať zamestanca. Len som chcel upozorniť, že zadávateľ zadal primálo údajov aby sa k tomu niekto mohol kvalifikovane vyjadriť. Každy si to premieta zo svojho uhla pohľadu.
marjankaj...údaje stačili na to, aby mi prišlo dosť kvalitných a serióznych rád a odpovedí.. prepáč od teba nebola ani jedna ale asi máš málo skúseností na riešeniu mojej otázky. chlapi, ktorí majú pracovať a berú za to (podotýkam nemalý) plat PREDSA NEBUDÚ POČAS PRACOVNEJ DOBY SPAŤ. ale v jednom máš pravdu - zadala som málo informácií na zbytočné a hlúpe diskusie. zuzanadv
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

zuzanadv Pozri príspevok
marjankaj...údaje stačili na to, aby mi prišlo dosť kvalitných a serióznych rád a odpovedí.. prepáč od teba nebola ani jedna ale asi máš málo skúseností na riešeniu mojej otázky. chlapi, ktorí majú pracovať a berú za to (podotýkam nemalý) plat PREDSA NEBUDÚ POČAS PRACOVNEJ DOBY SPAŤ. ale v jednom máš pravdu - zadala som málo informácií na zbytočné a hlúpe diskusie. zuzanadv
Zuzanka, nehnevaj sa,ale ja si musím marjankaj a aj wagner ZASTAŤ- však vyjadrili len svoj názor a nedopustili sa ničoho zlého- len sa mi ty zdáš zvláštna, keď všetkých čo nemajú tvoj názor sú podla teba neseriozni...
Povedz mi, ako sa ťa dotkli marjankaj a wagner?- napísali len svoj názor-nič viac, nič menej...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Petra Nová Pozri príspevok
To, či by uniesol alebo nie, je jeho riziko, za ktoré by niesol dôsledky. Ale priznám sa, že aj mňa by naštvalo, keby mi zamestnanci podriemkávali na pracovisku. Takže by som použila, ale len právne prostriedky, aby som im dala na javo, že so spaním to nepôjde. A dobre by som si uvážila, aké opatrenie použijem. Mám v čerstvej pamäti spor, kde zamestnávateľ krátil mzdu pre niečo podobné, a keď sa spor po 4 rokoch skončil, zamestnávateľ zaplatil namiesto 11 000 Sk , dohromady 33 000 Sk. Len pre jeho tvrdohlavosť a presvedčenie, že len on má právdu. V tomto prípade však vieme príliš málo na to , aby sa dali robiť nejaké konkrétne závery.
Petra, súhlasím. Zamestnávatel nemôže siahnúť zamestnancovi na základnú zložku mzdy bez súdneho rozhodnutia alebo dohody o zrážke zo mzdy so zamestnancom.
Treba s tým počítať už pri uzatváraní pracovnej zmluvy a časť mzdy stanoviť ako pohyblivú zložku mzdy - prémie, odmeny... Na jej krátenie nie je potrebný súhlas zamestnanca
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Zuzi, pre pokoj Tvojej duše aj všetkých ktorí prispeli do tejto témy, urob to, čo Ti bolo navrhnuté v príspevku č. 80
0 0
stonka stonka

stonka je offline (nepripojený) stonka

zuzanadv Pozri príspevok
marjankaj...údaje stačili na to, aby mi prišlo dosť kvalitných a serióznych rád a odpovedí.. prepáč od teba nebola ani jedna ale asi máš málo skúseností na riešeniu mojej otázky. chlapi, ktorí majú pracovať a berú za to (podotýkam nemalý) plat PREDSA NEBUDÚ POČAS PRACOVNEJ DOBY SPAŤ. ale v jednom máš pravdu - zadala som málo informácií na zbytočné a hlúpe diskusie. zuzanadv
Ak by si zadala viac informácii, bola by z toho diskusia na viac ako zatiaľ 9 strán. To by sa tu už rozoberalo kdečo, nielen etika mladého kolegu-fotografa...
0 0
zuzanadv zuzanadv

zuzanadv je offline (nepripojený) zuzanadv

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Zuzanka, nehnevaj sa,ale ja si musím marjankaj a aj wagner ZASTAŤ- však vyjadrili len svoj názor a nedopustili sa ničoho zlého- len sa mi ty zdáš zvláštna, keď všetkých čo nemajú tvoj názor sú podla teba neseriozni...
Povedz mi, ako sa ťa dotkli marjankaj a wagner?- napísali len svoj názor-nič viac, nič menej...
stani, opravím ťa: ja im ich názor neberiem a taktiež som nepísala, že sú neseriózni, alebo žeby urobili niečo zlé, ale skutočne som potrebovala radu bez zbytočných konštrukčných teórií, ktoré išli úplne mimo tému. ale našťastie mi prišlo viac rád k veci. zuzanadv
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zuzanadv Pozri príspevok
stani, opravím ťa: ja im ich názor neberiem a taktiež som nepísala, že sú neseriózni, alebo žeby urobili niečo zlé, ale skutočne som potrebovala radu bez zbytočných konštrukčných teórií, ktoré išli úplne mimo tému. ale našťastie mi prišlo viac rád k veci. zuzanadv
Keby si napísala na začiatku viac o situácii, nebolo by toľko dohadov. Veď si nenapísala ani o aký druh práce ide a čo porušili.(v zákonníku práce to nie je) V zákonníku práce je v paragrafoch presne napísané čo sa môže a čo nie.
Napr. lekár na pohotovostnej službe, ak má šťastie a nemá žiadny prípad si môže zdriemnuť. Dokonca je to prospešné, lebo by bol oddýchnutý v prípade potreby. Ty ako keby si to tajila. Keď je nedostatok údajov, potom nemôžeš čakať kvalifikované rady. Teraz to pripadá, že triediš, čo sa ti hodí a čo nie a kritizuješ.


P.S.1
Až v príspevku č. 75 si bližšie spomenula o aký druh práce ide(všetko ostatné boli iba dohady) A v prípade súdneho sporu by ti asi nestačilo priložiť stanoviská tu z porady. Asi by bolo treba pracovnú zmluvu prípadne ďalšie papiere podpísané oboma stranami.

P.S.2
Tu je paragraf zo zákonníka práce. Ako chceš dokázať, že nemá nárok na odpočinok? Týmto nechcem dokazovať, že pravdu mám ja. Ja súhlasím s opačnými názormi. Ale treba sui dávať pozor, aby si do niečoho nešliapla. Pred súdom by sa to mohlo nevyplatiť.

§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
Naposledy upravil marjankaj : 06.08.09 at 21:58
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zuzanadv Pozri príspevok
mzdárka renča, len by ma zaujímalo, ako by si riešila situáciu keď má môj šéf rozrobených 7stavieb (4mimo ba)...prepáč stavbyvedúci ani šéf nesedia na zadku v kancelárii ako ty....alebo si snáď myslíš, že na každej stavbe bude 14hodín dozor oni pracujú 14 hod, denne? ?????? veď tí chlapi nie sú predsa v materskej škôlke!!!!! zuzanadv
prepáč, ale toto ma pobavilo a zároveň šokovalo, ďalej sa k tomu nebudem vyjadrovať, reagovala som len na tie informácie, ktoré boli v tom čase od teba k dispozícii .........

PS:
- čo tak dať zamestnancom základnú hod. mzdu a k tomu pohyblivú zložku mzdy, napr. osobné ohodnotenie, alebo prémie podľa výkonu? Potom nebude problém...... A každý si rozmyslí, či chce zarobiť, alebo nie a bude pracovať ako treba. Ak ani to nepomôže, tak by som sa s takým zamestnancom rozlúčila.

- tiež by som na každej stavbe stanovila zodpovedného vedúceho-majstra, ktorý by bol priamo zodpovedný za prácu svojich podriadených.
Naposledy upravil mzdarka renca : 06.08.09 at 22:31
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

zuzanadv Pozri príspevok
mzdárka renča, len by ma zaujímalo, ako by si riešila situáciu keď má môj šéf rozrobených 7stavieb (4mimo ba)...prepáč stavbyvedúci ani šéf nesedia na zadku v kancelárii ako ty....alebo si snáď myslíš, že na každej stavbe bude 14hodín dozor?????? veď tí chlapi nie sú predsa v materskej škôlke!!!!! zuzanadv
Tak toto bolo dosť tvrdé. A mohla si ti tuúto poznámku odpustiť.
------------------------------------------------------------------
Čo sa týka kontroly keďže sa pohybujem v podobnej sfére.
Tak ako ti poradila Renča a ostatní. Zamestnanci by mali mať základnú mzdu + pohyblivú zložku / napr. konkrétne stavebnej činnosti im môžte zadať pohyblivú zložku určité percento s mesačného výkazu vykonaných prác, ktoré fa odberateľovi./
Pohyblivá zložka je najlepší spôsob ako ZC motivovať k snahe.
Potom si určite premyslí čo je pre neho výhodnejšie, či spať alebo pracovať k zlepšeniu výkonov.
A čo sa týka hierarchie na stavbe, môj názor:
stavbyvedúci - má dozerať na to aby sa na stavbe pracovalo, dodržovali sa normy, a práca sa vykonávala kvalitne, a dodržovali sa aj príslušné BOZP a PO, a tiež je na na komunikáciu so zástupcami Odberateľa.
Rozdeľuje prácu majstrom - ktorý by mali mať na starosti určité úseky a kontrolujú tiež prácu pracovníkov.
Takže z toho mi vyplýva že majstri by mali vedieť riadiť a kontrolovať pracovníkov, stavbyvedúci by mal vedieť riadiť a kontrolovať majstrov a kto by mal kontrolovať stavbyvedúceho? No podľa mňa šef - resp. majiteľ. Takže podľa môjho názoru je najdôležitejšie mať zodpovedného a seriozného človeka na poste - stavbyvedúci.

A na záver navrhujem aby si túto tému uzavrela, nakoľko ti bolo poradené vo viacerých príspevkoch ako môžeš v rámci zákona postupovať, a myslím že táto téma už neslúži svojmu účelu.
Tak tento mrník zavrime - prosím.
0 0
zuzanadv zuzanadv

zuzanadv je offline (nepripojený) zuzanadv

marjankaj Pozri príspevok
Keby si napísala na začiatku viac o situácii, nebolo by toľko dohadov. Veď si nenapísala ani o aký druh práce ide a čo porušili.(v zákonníku práce to nie je) V zákonníku práce je v paragrafoch presne napísané čo sa môže a čo nie.
Napr. lekár na pohotovostnej službe, ak má šťastie a nemá žiadny prípad si môže zdriemnuť. Dokonca je to prospešné, lebo by bol oddýchnutý v prípade potreby. Ty ako keby si to tajila. Keď je nedostatok údajov, potom nemôžeš čakať kvalifikované rady. Teraz to pripadá, že triediš, čo sa ti hodí a čo nie a kritizuješ.


P.S.1
Až v príspevku č. 75 si bližšie spomenula o aký druh práce ide(všetko ostatné boli iba dohady) A v prípade súdneho sporu by ti asi nestačilo priložiť stanoviská tu z porady. Asi by bolo treba pracovnú zmluvu prípadne ďalšie papiere podpísané oboma stranami.

P.S.2
Tu je paragraf zo zákonníka práce. Ako chceš dokázať, že nemá nárok na odpočinok? Týmto nechcem dokazovať, že pravdu mám ja. Ja súhlasím s opačnými názormi. Ale treba sui dávať pozor, aby si do niečoho nešliapla. Pred súdom by sa to mohlo nevyplatiť.

§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
marjankaj, ďakujem za tento tvoj príspevok. pracujú ako stavebný robotníci a každý deň majú min.1/2 hod. odpočinok. nič som nechcela tajiť ale zdalo sa mi logické, že nebudeme dávať pokarhanie lekárovi. nabudúce budem vedieť, že treba napísať viac info. títo chlapi už raz boli prichytení pri spaní a tak isto ich šéf nachytal ako si pripisujú do smenoviek viac hodín, napr. napíšu, že pracovali do 17hod a pritom boli na dvore už o 14hod ..... Sú platení od hodín čo odpracujú.
Ďakujem ešte raz za všetky príspevky, pomohli mi všetky informácie. zuzanadv
0 0
zuzanadv zuzanadv

zuzanadv je offline (nepripojený) zuzanadv

bv_alexandra Pozri príspevok
Tak toto bolo dosť tvrdé. A mohla si ti tuúto poznámku odpustiť. ;):)
------------------------------------------------------------------
Čo sa týka kontroly keďže sa pohybujem v podobnej sfére.
Tak ako ti poradila Renča a ostatní. Zamestnanci by mali mať základnú mzdu + pohyblivú zložku / napr. konkrétne stavebnej činnosti im môžte zadať pohyblivú zložku určité percento s mesačného výkazu vykonaných prác, ktoré fa odberateľovi./
Pohyblivá zložka je najlepší spôsob ako ZC motivovať k snahe.
Potom si určite premyslí čo je pre neho výhodnejšie, či spať alebo pracovať k zlepšeniu výkonov.
A čo sa týka hierarchie na stavbe, môj názor:
stavbyvedúci - má dozerať na to aby sa na stavbe pracovalo, dodržovali sa normy, a práca sa vykonávala kvalitne, a dodržovali sa aj príslušné BOZP a PO, a tiež je na na komunikáciu so zástupcami Odberateľa.
Rozdeľuje prácu majstrom - ktorý by mali mať na starosti určité úseky a kontrolujú tiež prácu pracovníkov.
Takže z toho mi vyplýva že majstri by mali vedieť riadiť a kontrolovať pracovníkov, stavbyvedúci by mal vedieť riadiť a kontrolovať majstrov a kto by mal kontrolovať stavbyvedúceho? No podľa mňa šef - resp. majiteľ. Takže podľa môjho názoru je najdôležitejšie mať zodpovedného a seriozného človeka na poste - stavbyvedúci.

A na záver navrhujem aby si túto tému uzavrela, nakoľko ti bolo poradené vo viacerých príspevkoch ako môžeš v rámci zákona postupovať, a myslím že táto téma už neslúži svojmu účelu.
Tak tento mrník zavrime - prosím.:---;):)
posťahujem všetky vzory a rady zamykám :-))))
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

bv_alexandra Pozri príspevok
A čo sa týka hierarchie na stavbe, môj názor:
stavbyvedúci - má dozerať na to aby sa na stavbe pracovalo, dodržovali sa normy, a práca sa vykonávala kvalitne, a dodržovali sa aj príslušné BOZP a PO, a tiež je na na komunikáciu so zástupcami Odberateľa.
Rozdeľuje prácu majstrom - ktorý by mali mať na starosti určité úseky a kontrolujú tiež prácu pracovníkov.
Takže z toho mi vyplýva že majstri by mali vedieť riadiť a kontrolovať pracovníkov, stavbyvedúci by mal vedieť riadiť a kontrolovať majstrov a kto by mal kontrolovať stavbyvedúceho? No podľa mňa šef - resp. majiteľ. Takže podľa môjho názoru je najdôležitejšie mať zodpovedného a seriozného človeka na poste - stavbyvedúci.
Na koberec by sa mali dostať aj stavbyvedúci
Ja som to tak vycítil, že ten mladý ich idfotil až keď mu to už liezlo riadne na nervy.
Takže kompetentný stavbyvedúci by mal rozoznať, že na neakej stavbe mimo BA pracuje 1 človek alebo traja.
Preventívne dať podpísať list aj každému stavbyvedúcemu že ak sa také niečo na budúce nájde-odhalí na jeho stavbe bude tento problém riešený aj s ním.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

DominikaDominika Pozri príspevok
Je to naozaj na zamyslenie, k akým činom môže kríza doviesť ľudí s pokriveným charakterom ako "mladší kolega"... Keď ide o flek, tak etika bokom...... a lezenie do zadku šéfovi ---hrúza
Takému "kolegovi" sa hovorí, že je rektálny alpinista. Potreboval by asi "napraviť" chrup.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zuzanadv Pozri príspevok
marjankaj, ďakujem za tento tvoj príspevok. pracujú ako stavebný robotníci a každý deň majú min.1/2 hod. odpočinok. nič som nechcela tajiť ale zdalo sa mi logické, že nebudeme dávať pokarhanie lekárovi. nabudúce budem vedieť, že treba napísať viac info. títo chlapi už raz boli prichytení pri spaní a tak isto ich šéf nachytal ako si pripisujú do smenoviek viac hodín, napr. napíšu, že pracovali do 17hod a pritom boli na dvore už o 14hod ..... Sú platení od hodín čo odpracujú.
Ďakujem ešte raz za všetky príspevky, pomohli mi všetky informácie. zuzanadv
V pracovnoprávnych vzťahoch je ešte dôležité aj pracovná zmluva, náplň práce. Do týchto vecí vidíš asi iba ty. Ak chceš dávať nejaké sankcie, mala by si vychádzať aj z týchto dokladov.(a my, čo dávame rady tiež, by sme o tom niečo mali vedieť.). Máte niekde definované, čo je hrubé porušenie pracovnej disciplíny? A niečo treba vedieť aj o zákonníku práce. A nie iba urobiť, čo by si šéf želal.
0 0
zuzanadv zuzanadv

zuzanadv je offline (nepripojený) zuzanadv

marjankaj ak by som robila iba to čo chce šéf asi by sme neskončili - čo sa týka zamestnancov a ich sankcií - moc dobre :-)) preto sa v niektorých veciach obraciam na poradu alebo našu účtovníčku. máme štandardnú pracovnú zmluvu, ale nie je v nej presne definované čo je hrubé porušenie pracovnej disciplíny, skôr sa odvoláva na ZP. sú to zmluvy uzatvorené aj niekoľko rokov dozadu, len pre istotu mám otázku: netreba ich aktualizovať????
a ešte jedna otázka. "prispatý" zamestnanec nanešťastie dostal pokutu za preťaženie avie, ktorú šoféroval (300Eur). šéf to zaplatil, len chcem vedieť či bude stačiť napísať pre ostatných vodičov interné nariadenie o dodržiavaní predpísanej hmotnosti, aby sme nemuseli platiť ďalšie pokuty a v prípade pokuty im to zosobníme. ďakujem zuzana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať