Zavrieť

Porady

maximálna materská

Ahoj, prosím o radu.
Plánujem ísť na materskú, rady by som získala maximálny príspevok, a to aj v prípade rizikového tehotenstva, ale nemám splnené všetky podmienky.
Od 28.01.2008 som bola dobrovoľne pripoistená (do 31.3. ako SZČO, potom ako zamestnanec s pozastavenou živnosťou), poistenie som platila z maximálneho vymeriavacieho základu. Od 1.5.2008 som ale bola nezamestnaná a pripoistenie som ďalej platila v rovnakej výške, ako dovtedy a to až do 04.09.2008, kedy som sa zamestnala. 30.09. 2008 som pripoistenie zrušila.
Je možné nejako tie 4 mesiace doplatiť - ak áno, koľko a ako, alebo musím ďalšie 4 mesiace platiť nanovo, aby som splnila podmienku 270 dní za posledné 2 roky?
Mení sa nejako situácia, keď od 1.10. budem ďalej pokračovať v živnosti?
Tehotná zatiaľ nie som, takže ak je potrebné niečo doplatiť, mám čas.
Ďakujem za (po)radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Dobrovolne nemocenske poistenie sa neda doplatit spätne. Poistenie sa plati najskor odo dna podania prihlasky do SP.

    lucifučik je offline (nepripojený) lucifučik

    lucifučik
    OK, to mi je jasné, skôr som mala na mysli, či viem to čo mi chýba do splnenia podmienky na maximálny príspevok doplatiť v súčasnosti počas nejakej doby - neviem, či teda práve tie 4 mesiace, alebo mi to nebude vychádzať časovo správne, no proste som v tom stratená a potrebujem dobrú a priam polopatistickú radu odborníka

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak je nejaké nem.poistenie ukončené a uplynie po jeho ukončení aj ochranná lehota (obvykle 42kalendárnych dní, ak skončí NP v období tehotenstva, tak 6mesiacov), tak už nie je do budúcna podstatné z akého VZ si platila odvody pre NP z tohto ukončeného NP. Z neho sa rátajú len dni, ak spadajú do dvoch rokov pred uplatnovaním si nároku (pred vznikom PN z DNP/pred nástupom na materské). Týchto dní NP treba mať aspon 270.

    Podla teraz platných zákonov ak splníš tých aspn 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom/vznikom PN, nemáš v soc.poisťovni nedoplatok a chceš "z DNP" (nie zo súčtu viacerých NP) maxim.dávku, tak od posledného prihlásenia na DnP do uplatnenia nároku na nem.dávku musí uplynúť viac ako 26 týždnov (inak sa dávka ráta z min.mzdy). Dalej musíš mať v rozhodujúcom období maxim. vymeriavací základ z DNP (a nemať iné nem.poistenie v RO). Zmenu VZ možno dať až po 6mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia VZ, takže musíš byť poistená z maxima aspon tých 6mesiacov, resp. aj dlhšie, podla potreby = dátumov a rozhodujúceho obdobia.

    Ale či sa niečo od 1.1.2010, príp. neskôr v tomto zmení???

    V súčte dvoch poistení sa to nedá takto rýchlo vysvetliť, lebo záleží od viac vecí, dátumov, trvania poistenia...
    Naposledy upravil brčko : 08.08.09 at 21:59

    lucifučik je offline (nepripojený) lucifučik

    lucifučik
    Pochopila som to správne?

    Pretože na sociálke mi povedali, že je to OK, že sa mi ten prípevok počíta z prispevkov z VZ z posledných 2 rokov a teda na materskú, či PN kvôli rizikovému tehotenstvu (to beriem do úvahy pre svoj vyšší vek), len by bolo dobre sa ešte pripoistiť na 2 mesiace pred tým. Akurát že im nejako unikla informácia o tých 4 mesiacoch, kedy som bola nezamestnaná a to NP+DNP počas nich som neplatila z maxima VZ. Sú to teda všetko samé halušky?

    Takže to DNP, ktoré som v roku 2008 platila, je mi nanič? Čo znamená "nemať iné nem.poistenie v RO" a "nie zo súčtu viacerých NP"? Predsa kvôli tomu si platím DNP, aby mi rátali príspevok z max.VZ.
    Teda to DNP má byť na maximum VZ, čo znamená, že dohromady platím NP nad maximum?
    A keď zmením zamestnanie, alebo mi zdvihnú plat (ešte horší prípad, ak mi príjem klesne, takže nedosiahnem max.VZ), tak tých 6 mesiacov nemôžem požiadať o zmenu DNP? Zvýšenie ani zníženie?

    Nuž, a ak budem pokračovať od októbra ako SZČO, podľa Tvojej odpovede, situáciu ešte viac skomplikuje...
    Tak čo mám robiť, aby som pozde nezistila, že maximálnu materskú nedostanem? Kde mám hľadať odpoveď?
    Ja už namôj dušu ničomu nerozumiem POMOOOOC!

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Nekričte a pomaly, pokojne čítajte:

    http://www.porada.sk/t117227-matersk...ku-2009-a.html
    Neviem prečo, pán Mihál, no nechce mi to ten váš link otvoriť. Źeby to bolo len pre Drakov??? Ani lucifučik nemá draka.

    No a súhlasím s tým, že informácie o materskom, nem.poistení, či už DNP alebo povinnom poistení szčo ... treba nasávať postupne a čítať dokola a dokola a dokola a aj príspevky = otázky a odpovede na ne, aby ste si overili, či tomu správne rozumiete. Nie je to až také jednoduché, aby sa v tom dalo zorientovať hned a ani za den, dva.
    Naposledy upravil brčko : 09.08.09 at 17:44

    lucifučik je offline (nepripojený) lucifučik

    lucifučik
    Pán Mihál, môžete mi, prosím upresniť termín seminára na túto tému, ktorý sa bude konať vo Zvolene? Veľmi rada by som sa ho zúčastnila. Viem niekde nájsť bližšie informácie o mieste a čase konania?
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.