Zavrieť

Porady

zdvorilosť nadovšetko!!!

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Milí účastníci Porady - či už aktívni (členovia) alebo neaktívni (hostia).

Zaznela tu reakcia, že keďže sme si všetci rovní (potrebujeme poradiť alebo radi poradíme) bolo by dobré zaviesť všeobecné TY-KANIE (nemyslím hodiniek, ale namiesto zdvorilého vy-kania).

Neberte to v zlom (či už mladšie alebo staršie ročníky), všetci sme zdvorilí, ale aj napriek tomu je (podľa mňa) lepšie (bližšie) človeka oslovovať TY ako VY.

Nemyslíte? A ak by predsa ty-kanie niekomu vadilo, tak navrhujem že ty-kanie = vy-kanie, čiže je jedno ako oslovíme toho-ktorého človiečika.

Prajem pekný deň - tebe, aj tebe, a aj tebe. :-)))
Usporiadat
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Bola som v nemocnici a ani neviete ako ste mi všetci chýbali. Už som sa tešila kedy si sadnem k počítaču a prepnem si Poradu. No za ten týždeň sa dosť veľa zmenilo, myslím tým že nové zákony len chrlili a chrlili.

Takže všetci ahojte som rada že som živá a dúfam, že neskôr aj zdravá.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

vitaj koalko medzi ... živými-zdravými či inak postihnutými :-)

urcite je tuna lepsie ako v nemocnici
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

koalko drž sa, každý hlas je vítaný!
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Ja si myslím, že začneme účtovníctvom a skončíme pri svojich mužoch. Hi,hi
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Aňa
Ja si myslím, že začneme účtovníctvom a skončíme pri svojich mužoch. Hi,hi
Aňa, ak z textu vyberieš to nadbytočné slovíčko "svojich", tak neviem, neviem, či nedojdem do tých Košicoch aj ja
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Beata, môžem sa pridať? Vyzerá to na taký dobrý zájazd...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
poďte, poďte do Košicoch, u nás je supeeeeer. A aj výletík si urobíte :-)))
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Ak zhrniem príspevok od Beaty a Mariana a ešte sa niekto pridá, bude to zaujímavá party. A tuším pôjdem aj ja na ten druhý koniec republiky
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Dievčatá príďte pokiaľ je ešte teplo. Veď Vás niekde ubytujeme, nebudete si predsa platiť drahé hotely.
0 0
la-dy la-dy

la-dy je offline (nepripojený) la-dy

oprava a vyroba calunneneho nabytku ...viac
Ja zo zásady každému cudziemu vykám aj mladším /do určitého veku/.Ale nemám nič proti tykaniu, aj keď starším mi to trochu robí problém.A mám dve prýhody.
1.Pracoval som v nitrianskej nemocnici pri zásobovaní.Keď som tam nastúpil mal som 24 rokov a aj keď mladý predsalen už nie "chalan".Vôbec mi nevadilo, že šofér mi tyká a ja jemu vykám.Ale raz som bol trochu nahnevaný a začal som mu tykať a ON sa na mňa osopil, že ako si to dovolujem mu tykať.Prehltol som tú horkú slinu a vykalmu ďalej.Len škoda, že som sa neodhodlal, spýtať sa ho prečo on mňe tyká.
2.Na jar 2002 som absolvoval kurz z úradu práce, pre začínajúcich podnikatelov.Kurz viedol "postarší" pán.A hneď na začiatku nám navrhol aby sme si všetci navzájom tykali, teda samozrejme aj ja jemu.Asi dva dni mi to robilo trocha problém, ale zvykol som si.A aj poskončení keď som ho stretol som mu tykal.Ale dnes ak ho stretnem tak mu zas vykám.
Ten šofér je odo mňa asi o 15 rokov starší a ten inštruktor o viac ako 25. Tak vidíte.
Ale som za.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Môj názor stále rovnaký - vykám seniorom...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

senior=stary dedko alebo aj mladsi?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
M3G, ja som síce senior!, ale keďže od teba mladšia, tak kľudne tykaj :-)
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
V tomto sa mi páči anglina,

aj keď sa bavím s neviem ako dôležitým človekom, môžem mu tykať :-)

Navyše mám takto k ľuďom hneď kúsok bližšie a osobne nie som na formality, ale preferujem priateľskejší prístup.
To sa mi páči napr. na prístupe ku klientovi v USA. Nie sú samá formalita, radšej sa snažia zaujať priateľský postoj. U nás mám pocit, že sa každý hrá na "dôležitého" a v biznise sa tvári strašne formálne. Mám rád priateľskejšie typy ale rešpektujem ak si niekto na formalitky potrpí.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Seniori=dôchodci

Vladan: Ahoj Vladan ja som Robo. Si mladšia o riadny kus veku...

Richard: Súhlasím s tou anglinou, tiež sa mi z tohoto hľadiska viac páči ako slovenčína, aj keď slovenčina je naj!
Keď už rozprávame o tých dôchodcoch, môj príspevok, ktorý som chcel pôvodne umiestniť sem, ale hodí sa sem
http://www.porada.sk/showthread.php?p=16257#post16257
Naposledy upravil M3G : 14.10.04 at 20:59
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Oproti anglicky hovoriacim je naša krásna slovenčina v nevýhode najmä v písomnom styku (kedy napísať malé či veľké ty,Ty,vy,Vy..pre niekoho generálny problém). Oni si všetci "tykajú", lebo na to majú len jedno slovíčko. A keď z úcty chcú akože vykať, oslovia dotyčného priezviskom či titulom. Takže tak....
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
A nedalo by sa teda... žeby si každý z porady určil.. či sa mu má tykať..alebo vykať...
napr. pri member.. by bolo tykanie..alebo vykanie... čo uprednostňuje...
bolo by po probléme..ja osobne uprednostňujem tykanie.. ale ak chce niekto, aby sa mu vykalo... nemám s tým problém....
len keby som vedela kto?!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ahojte všetci, ja som tiež za tykanie, aj keď starším ľudom sa neopovážim tykať. Ale som za. Lenka
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Problém je v tom, že tu nevieš, kto je starší..a kto mladší od teba
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V bežnom živote mám radšej vykanie, ale pri tejto našej komunikácii (absolútne sa teraz nechcem dotknúť fundovanejších poradcov!) sa cítim ako v škole medzi spolužiakmi. Tu sa mi tykanie páči.
Čo mne občas robí problém - neviem,akému pohlaviu odpovedám...
Naposledy upravil Paula : 17.10.04 at 10:18 Dôvod: ešte jedna vetička
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať