Zavrieť

Porady

zdvorilosť nadovšetko!!!

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Milí účastníci Porady - či už aktívni (členovia) alebo neaktívni (hostia).

Zaznela tu reakcia, že keďže sme si všetci rovní (potrebujeme poradiť alebo radi poradíme) bolo by dobré zaviesť všeobecné TY-KANIE (nemyslím hodiniek, ale namiesto zdvorilého vy-kania).

Neberte to v zlom (či už mladšie alebo staršie ročníky), všetci sme zdvorilí, ale aj napriek tomu je (podľa mňa) lepšie (bližšie) človeka oslovovať TY ako VY.

Nemyslíte? A ak by predsa ty-kanie niekomu vadilo, tak navrhujem že ty-kanie = vy-kanie, čiže je jedno ako oslovíme toho-ktorého človiečika.

Prajem pekný deň - tebe, aj tebe, a aj tebe. :-)))
Usporiadat
la-dy la-dy

la-dy je offline (nepripojený) la-dy

oprava a vyroba calunneneho nabytku ...viac
Paula
V bežnom živote mám radšej vykanie, ale pri tejto našej komunikácii (absolútne sa teraz nechcem dotknúť fundovanejších poradcov!) sa cítim ako v škole medzi spolužiakmi. Tu sa mi tykanie páči.
Čo mne občas robí problém - neviem,akému pohlaviu odpovedám...
Už som raz na túto temu odpovedal. Ale presne, aj mne robí problém podla prezívky uhádnuť, ktoje to /muž či žena/.Mohlo by sa s tym niečo urobiť? Napríklad pridať k prezívke ikonu podla pohlavia, napr. tvár, alebo simboli.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

A pridal by som aj ikonu, z ktorého kraja ten človek zhruba pochádza, aj keď....


...z niektorých príspevkov sa dá takmer jednoznačne určiť, že ich tvorcovia nepochádzajú zo západného Slovenska . Tým som sa nechcel nikoho dotknúť, iba priateľsky podpichnúť....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
la-dy : Na Vás sa to presne hodí...človek aby si pozrel všetky Vaše príspevky, aby pochopil, či debatí so ženou alebo mužom .

Inak, vážení priatelia, podľa môjho názoru sami sebe škodíte, ak vo svojom profile neuvediete odkiaľ ste (aspoň okres), čo ste zač, aký máte softvér...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.10.04 at 13:13
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
M3G
A pridal by som aj ikonu, z ktorého kraja ten človek zhruba pochádza, aj keď....


...z niektorých príspevkov sa dá takmer jednoznačne určiť, že ich tvorcovia nepochádzajú zo západného Slovenska . Tým som sa nechcel nikoho dotknúť, iba priateľsky podpichnúť....
Robo, takže treba udeliť embargo na východniarčinu - aspoň tú moju? :-))) ... ale keď mne to tak sem-tam prebehne po rozume a tlačí sa to na Poradu a tlačí ... :-)))
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Nie som najmladší ale preferujem tykanie. Pri prvom nástupe do zamestnania mi ponúkli tykanie kolegovia ktorí mali tesne pred dôchodkom, naša spolupráca bola lepšia v mnohých ohľadoch.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Týmto smajlíkom môže uzavrieť príspevok žena, týmto muž a hneď budeme v obraze o pohlaví......len tak ma napadlo
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

Príjemný deň všetkým!

Rád by som pridal k diskusii. Osobne sa tiež prikláňam k variante tykania.
Patrí k tej mladšej generácii a v bežnom živote mám úctu k starším, dokonca mi robí problém tykať starším, i keď mi to sami navrhnú. No ako tu už odznelo, na tejto porade je to trošku iné, tykanie je príjemnejšie.
Týmto sa chcem verejne ospravedlniť všetkým poradcom, ktorým som bez ich súhlasu tykal, bez váhania to napravím. Dúfam, že som nikoho neurazil. Plne chápem pána Mihála, v istých ohľadoch je vykanie nevyhnutné. Je to každého právo a úcta k iným, bez ohľadu na vek, či postavenie by mala byť samozrejmosťou. Navrhoval by som, aby pri komunikácii si ľudia vzájomne dali najavo, či si tykanie želajú, alebo nie.
Čo sa týka označenia pohlavia, odznelo to tu už viackrát, bolo by vhodné, keby pri registrácii bola možnosť zadať to. Toť odkaz administrátorovi :-)
Páči sa mi aj návrh Pauly s tými emotikonami, akurát že otázka znie, prečo muži budú stále žmurkať ?
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Chodím sem po rady a ani si neuvedomujem, či si vykáme, alebo tykáme. Ako už bolo napísané pripadám si ako v škole, kde si všetci navzájom radíme. Od maturity my už ubehlo pekných 20 rokov,ale ako vravím spolužiaci by si mali tykať. A na to, že niekedy cítiť odkiaľ sme "šak to take šumne, ta ňe vychodňare?!"
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Oldi, ksichtíky pre pohlavie som vybrala náhodne z tých, čo sa ponúkajú. Tak vyšlo.... ale páči sa mi aj ten rehotajúci sa.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

vladan
Robo, takže treba udeliť embargo na východniarčinu - aspoň tú moju? :-))) ... ale keď mne to tak sem-tam prebehne po rozume a tlačí sa to na Poradu a tlačí ... :-)))
Tvoja východniarčina je úplne v pohode, sú aj horšie ).
Nie vážne, nedávno sme sa viacerí ľudia na stretnutí hádali, že ktorá oblasť Slovenska používa najspisovnejšiu reč. Nemohli sme sa dohodnúť tak sme si spravili taký testík:

Ja som bol za západné slovensko.
Mali sme zástupcu aj z Bratislavy, z východu, z okolia Banskej Bystrice a Oravy.

Prvý test bol 10 minútový diktát=išlo o počet gramatických chýb.
Druhý test bol preklad z angličtiny.
Hodnotila "nezávislá osoba".
Samozrejme sme sa nedohodli a každý spochybňoval hodnotenia poroty a tak sme v rámci uchovania priateľstva vyhlásili mier hláškou: "Slovenčina je aj tak najkrajší jazyk".
Len taká poznámka: čo sa týka pravopisu - vyhral jednoznačne západ nad východom. Nebolo to síce objektívne, ale ja odvtedy provokujem
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Róbert, asi si mal nesprávnych protivníkov. Ak by som bola za východ súťažila ja... fakt je slovenčina ten najkrajší jazyk. Až teraz si uvedomujem, že "ako dobre", že som mala super súdružku učiteľku slovenského jazyka :-)
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Asi by som prehral, viem síce perfektne pravopis(iba písať) ale keby sa ma niekto spýtal prečo je to tak? Tak by som mu nevedel na polovicu vecí vôbec odpovedať.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
to m3g - to som rada, že nie som sama! Presne taky tak - diktáty a pod bez chyby, ale prečo je to tak napísané neviem. Jednoducho to vidím, cítim ale synovi gramatiku som nikdy nevedela vysvetliť! Detto v NJ. Ale nech to nevyzerá že sa bohapusto chvastám - sem tam sa chybička vloudí. Hlavne pri písaní na PC často - napriek viacnásobnej kontrole - tie preklepy nevidím. Až keď je to na papieri. Nie je to nejaká porucha?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

luebchenko
to m3g - to som rada, že nie som sama! Presne taky tak - diktáty a pod bez chyby, ale prečo je to tak napísané neviem. Jednoducho to vidím, cítim ale synovi gramatiku som nikdy nevedela vysvetliť! Detto v NJ. Ale nech to nevyzerá že sa bohapusto chvastám - sem tam sa chybička vloudí. Hlavne pri písaní na PC často - napriek viacnásobnej kontrole - tie preklepy nevidím. Až keď je to na papieri. Nie je to nejaká porucha?
Preklepy sa akceptujú, to ja nepovažujem za chybu.

Podľa mňa sú chyby takého chibički lebo "i" píšem pravou rukou a "y" ľavou a preklep v tomto prípade je pre mňa takmer vylúčený, urobil som jasnú chybu.

Čo sa týka tej gramatiky, tiež proste cítim(intuícia, prax??), že to tak má byť, ale prečo, to je už horšie. Asi preto, lebo ma to nikdy nezaujímalo a slovenčinu som nemal rád.

Inak je dobré, že preklepy nevidíte, podľa psychológov ide vo Vašom aj v mojom a v ďalších prípadoch o čítanie po riadkoch, kdežto pri čítaní po slovách chybu objavíte. A keďže čítate po riadkoch(prípadne po stranách), ste prispôsobená na túto rýchlu dobu
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Uf ale mi odľahlo, hneď sa mi bude lepšie DPH-čka robiť. Ale - prečo si vykáme? Odhliadnúc od krutej reality zapísanej v OP a rodnom liste a pase a podobných trápnostiach mám sladkých 17! a je mi dobre. Síce neviem vysvetliť synových 22... ale na nete je všetko možné
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

mám sladkých 17a je mi dobre. Síce neviem vysvetliť synových 22... ale na nete je všetko možné...

ja mám síce osemnásť (chcem byť už plnoletá) ale vždy ma vytočí môj 14 ročný syn, keď mi povie: tá pani bola taká stará ako ty...
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Zlá výchova! Skús mu, napríklad keď zaspí, púšťať do uška tak potichu nahrané formulácie typu: "tá kočka bola možno trochu staršia od teba!", "keby tú modelku trochu upravili, vyzerala by skoro tak super ako ty!", "škoda že si sa neprihlásila do súťaže Dievča za milión!".... a pod. Možno mu to takto vryješ do podvedomia a svet bude opäť v poriadku
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Dík za radu, asi to vyskúšam...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pri vašej debatičke som si spomenula na časy minulé, keď som pri návrate domov niečo chcela povedať svojej mamine a vetu som začala: Bola tam stará pani..... Až dodatočne som si uvedomila, že tá stará pani bola evidentne mladšia než moja mama. Pre mňa bola staršou sestrou, jej roky som nevnímala ako u cudzích.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Správna výchova! Aby som priblížila povahu môjho dieťaťa - jeden príklad. Kedysi dávno pred sto rokmi bol vážne chorý, ležal napojený na všelijaké tie hadičky a prístroje, ledva dýchal... vážne bolo s ním zle. Prišla som za ním, z praktických dôvodov ostrihaná dosť prudko nakrátko. Sestrička ho budila - "Maťko, mamina došla...". Dieťa rozlepilo jedno oko, venovalo mi hodnotiaci pohľad a skonštatovalo: "Aká Mamina? MAMIN!

No nie je divu že sa s takým zmyslom pre humor z toho dostal! Lásky sú to naše najväčšie! Len keby nám tak nestarli
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať