Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

spor Pozri príspevok
Dobrý deň, možete sa na to pozriet? Ak zamestnanec bol od január- apríl na U.P a od 5-12 má príjem z PP musím krátit zamestnaneckú prémiu??? v podstate má príjem počas celého roka. ak by som nebrala do uvahy ten U.P tak by som to vyrátala takto: 4024,7 - 4000 ( základ dane) 19%....to sa asi ani vobec neoplatí rátat zamestnaneckú prémiu v tomto prípade.
V tomto prípade sa vypočíta ZP iba v pomernej časti za 8 mesiacv, čiže
ZP = [19% (4025,70 - 4000)] / 12 * 8 = 3,26.

ZP síce vychádza veľmi malá, ale ešte stále je to kladná suma. Nuž a pokiaľ v žiadosti zamestnanec žiadá o priznanie a vyplatenie ZP a spĺňa všetky podmienky na uplatnenie ZP, potom nič iné neostáva, len ZP vypočítať ...
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Dobrý deň!
Pracovníčka pracovala celý rok, ale v období od 14.7. do 17.11.09 bola na PN. Neviem si poradiť s výpočtom:
posudzovaný príjem = 4348,72
poistné = -585,51
základ dane = 3763,21
rozdiel
(4025,70-3763,21) = 262,49
19 % = 49,8731

Koľkými mám podeliť 49,8731? Mesiacmi či dňami?
Tu som sa zasekla.
Ďakujem za rady.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

myma Pozri príspevok
Dobrý deň!
Pracovníčka pracovala celý rok, ale v období od 14.7. do 17.11.09 bola na PN. Neviem si poradiť s výpočtom:
posudzovaný príjem = 4348,72
poistné = -585,51
základ dane = 3763,21
rozdiel
(4025,70-3763,21) = 262,49
19 % = 49,8731

Koľkými mám podeliť 49,8731? Mesiacmi či dňami?
Tu som sa zasekla.
Ďakujem za rady.
Počítajú sa mesiace, za ktoré mala zdaniteľný príjem. Mala by mať nárok za 9 mesiacov /okrem mesiaca august, september a október/.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

nela07 Pozri príspevok
Dobrý večer, môžem Vás poprosiť o pomoc s potvrdením v prílohe. Bol celý rok zamestnancom aj SZČO. Zo SZČO nemá žiaden príjem. Má nárok na zamestnaneckú prémiu? A v novembri sa mu narodilo dieťa. Rátam dobre: 3.275,85-4025,70=-749,85 * 19% = 142,47/12*11=130,60 + daňový bonus za 40 Eur?
Nemá, je SZČO a musí si urobiť DP B , nie RZ ani DP A aj keď nemal žiadny príjem.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Podľa toho čo som sa dočítala ohľadom zamestnaneckej prémie, si zamestnanec nemôže uplatniť súbežne nezdaniteľnú časť aj zamestnaneckú prémiu. Skúšala som vypĺňať údaje v DP v Alfe, a neviem, či som niečo nevyplnila správne, ale ak nezadám nezdaniteľnú čiastku, čo by som pri zamestnaneckej prémii nemala, tak mi ani nevypočíta zamestnaneckú prémiu. Majú nejakú chybu oni, alebo som ja niečo zle vyplnila. Ďakujem.
Na riadok 37 musíš dať odpočítateľnú čiastku, lebo program "si myslí", že si ju uplatňuje inde. Aj na tlačivách DÚ je to tak.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Je aj taká možnosť, že zamestnanec nebude žiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, sám si podá DP a "vypýta" si tú zamestnaneckú prémiu od DÚ a nie od zamestnávateľa?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Polly404 Pozri príspevok
Je aj taká možnosť, že zamestnanec nebude žiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, sám si podá DP a "vypýta" si tú zamestnaneckú prémiu od DÚ a nie od zamestnávateľa?
Áno, taká možnosť je. Ak nepožiada zamestnanec zamestnávateľa do 15.02. o ročné zúčtovanie, urobí si DP sám a ak mu vznikne nárok na zamestnaneckú prémiu a požiada DÚ o jej poukázanie, DÚ mu ju v určenom termíne vráti.
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

milagros208 Pozri príspevok
Počítajú sa mesiace, za ktoré mala zdaniteľný príjem. Mala by mať nárok za 9 mesiacov /okrem mesiaca august, september a október/.
Srdečná vďaka
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Zamýšľam sa nad prípadom, ak konateľ-zároveň zamestnanec s.r.o. má príjem zo ZČ celý rok 2009... v r.2009 sa nekonalo valné zhromaždenie-teda nebol rozdelený zisk a konateľ tým pádom nemal na ňom podiel..v r.2008 bol zisk rozdelený a mal na ňom aj svoj podiel... môže v roku 2009 požiadať o zamestnaneckú prémiu i keď podiel na zisku vyplatený nebol?
vďaka.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Prosím poradíte mi, kde robím chybu ?
Zamestnanec pracoval 1-9/2009
hrubá mzda 2888,40
odvody 385,41
ZD 2502,99
Vyplnenie tlačiva DP typ A na na stránke DÚ je nasledovné:
r. 34 a 36 - 2502,99
r. 45a -3072,96
r. 45b - 9
r. 45c - 135,77

Program ALFA

r. 34 a 36 - 2502,99
r. 45a - 3546,00
r. 45b - 9
r. 45c - 68,36

Takže so z toho trocha vedľa.
Podľa mňa by malo byť správne vyplnené na stránke DÚ.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Jarka, predpokladám, že nemáš stiahnutú najnovšiu verziu Alfy 16.02. V tejto je to už opravené.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

tuta Pozri príspevok
Jarka, predpokladám, že nemáš stiahnutú najnovšiu verziu Alfy 16.02. V tejto je to už opravené.
Tak na to sa musím pozrieť.
Takže mala som pravdu. Správne je to vyrátané na stránkach DÚ.
Pravdu povediac, poriadne som zaváhala.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

tuta Pozri príspevok
Jarka, predpokladám, že nemáš stiahnutú najnovšiu verziu Alfy 16.02. V tejto je to už opravené.
Kros to aj uvádzal vo svojich oznámeniach:
<table style="width: 650px; height: 117px;"><tbody><tr><td>Vážený používateľ programu ALFA,

Dovoľte nám, aby sme Vás informovali o vydaní novej verzie.
</td><td>
</td></tr></tbody></table>Nová verzia obsahuje tieto zmeny:
  • Do programu bol zapracovaný nový Výpis z Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby rok 2009.
  • V programe boli aktualizované sadzby pre daň z motorových vozidiel pre Prešovský samosprávny kraj za rok 2009.
  • Bola opravená chyba v Daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ A. V oddieli XI. sa pri zaškrtnutej voľbe "Žiadam o vyplatenie zamestnaneckej prémie" zobrazila na tlačovej zostave zaškrtnutá voľba "Žiadam o vrátenie daňového preplatku" a naopak, pri zaškrtnutej voľbe "Žiadam o vrátenie daňového preplatku" sa zobrazila voľba "Žiadam o vyplatenie zamestnaneckej prémie".
  • Opravená chyba v DPFO typu A. Na strane 3, VI. Oddiel, sa v časti "Zamestnanecká prémia" na riadku 45a nesprávne zobrazovala plná čiastka 12-násobku minimálnej mzdy. Táto suma má byť znížená o sumu poistného.
  • Opravená chyba v DPMV. Cez ponuku Štart - Programy - Kros - Alfa - DPMV nebolo možné otvoriť databázy roku 2009.
  • Opravená chyba v DPFO typu A. Na riadku 51 bola nesprávne obmedzená výška percenta na účely zápočtu dane na 3,31%.
  • V programe bola opravená chyba. Po stiahnutí upgrade z internetu nebolo možné spustiť inštaláciu novej verzie priamo z programu.


0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som sa chcela len uistiť, či je nejaký rozdiel medzi príjmom na dohodu pri zrážkovej alebo preddavkovej dani z hľadiska zamestnaneckej prémie, keďže príjem zrazený zrážkovou daňou sa v DP nemusí uvádzať. Ak by napr. zamestnancovi kvôli príjmu zdanenému zrážkovou nevyšla zamestnanecká prémia, nemusí ho v DP uvádzať? Alebo napr. jeho časť, tak ako je to pri vrátení daňového preplatku? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Táto otázka je nevyjasnená, osobne sa domnievam, že pri výpočte ZP sa postupuje podľa toho, aké príjmy zdanené zrážkovou daňou sa rozhodne zam.nec uviesť v RZD
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Súhlasím s p. Mihálom, je to jedna z nevyjasnených vecí, ktoré sa týkajú prémie .... podľa môjho názoru - zamestnanec, ktorý poberal príjmy, z ktorých bola vybraná daň zrážkou a ktoré považuje zamestnanec za daňovo vysporiadané, t.j. neuvedie ich na účely ročného zúčtovania do úhrnu príjmov) je povinný tieto príjmy na účely zamestnaneckej prémie do posudzovaných príjmov započítať, pretože zákon z úhrnu posudzovaných príjmov nevylučuje príjmy zdanené zrážkovou daňou (pri ktorých sa neuplatní oddanenie podľa ô§ 43 ods. 7) .... snáď časom uzrie svetlo sveta nejaké usmernenie
0 0
proc proc

proc je offline (nepripojený) proc

V dnešnom Novom čase je návod na vyplnenie žiadosti o vykonanie výpočtu dane s príjmov a v ňom je napísane citujem "zamestnanecká prémia sa vás týka len vtedy,ak ste minimálne pol roka zarábali od 147,75 € do 388 € mesačne" ale to asi nie je pravda lebo ak je moja manželka zamestnaná od 10.6.2009 a ma prijem 420 € mesačne čistý prijem za rok 2009 je 2745 €.Tak si myslím že nárok na zamestnaneckú prémiu ma.Mam pravdu?
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Prosím Vás mohol by mi niekto odsúhlasiť výpočet zamestnaneckej prémie, robím DP A.
Hrubý príjem 3552,57 €, odpracovaných 12 mesiacov, odvody 473,45 €
výpočet
4025,70 - (3552,57 - 473,45) x 0,19 = 179,8502 €.

Vopred ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
MartinkoK Pozri príspevok
Prosím Vás mohol by mi niekto odsúhlasiť výpočet zamestnaneckej prémie, robím DP A.
Hrubý príjem 3552,57 €, odpracovaných 12 mesiacov, odvody 473,45 €
výpočet
4025,70 - (3552,57 - 473,45) x 0,19 = 179,8502 €.

Vopred ďakujem
Máš to správne. Je to 179,86 €.
Naposledy upravil rodina1 : 05.02.10 at 11:12 Dôvod: Oprava
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

rodina1 Pozri príspevok
Máš to správne. Je to 179,85 €.
179,86 - na eurocenty nahor
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať