Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu k zamestnaneckej prémii:

1. zamestnankyňa mala:
príjmy: 3910,33
poistné: 521,55
ZD: 3388,78
Podľa vyššie uvedeného má nárok na zamestnaneckú prémiu lebo splnila všetky podmienky. Podľa mňa sa zamestnanecká prémia v tomto prípade vypočíta 19 % z (4025,70 - 3388,78) = 121,02. Mne ale program uvádza do základu dane pre ZP sumu 3072,96. Teraz neviem, či správne uvažujem ja alebo program?

2. mám zamestnankyňu, ktorá poberala u nás príjmy z pracovného pomeru šesť mesiacov, okrem toho mala príjmy aj z dohody, kde bola daň vyberaná zrážkou, tu by si uplatnila oddanenie, mala ale aj príjmy na základe zmluvy (zmluva o sprostredkovaní) s poisťovňou pre ktorú uzatvorila jednu poistnú zmluvu, za ktorú jej bola vyplatená odmena 5 €, potom zmluvu ukončila. Teraz neviem či má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie?

A ešte jedna vec prosím Vás. Zamestnávateľ má zamestnancov, ktorým vypláca minimálnu mzdu t.z., že neodvádza daň daňovému úradu, iba sem-tam odvádza zrážkovú za pracovníkov na dohodu. Ak ho zamestnanci požiadajú o ročné zúčtovanie, on im vyplatí zamestnaneckú prémiu a vráti prípadnú daň ako si to potom on zúčtuje s daňový úradom?

Ďakujem za pomoc
1. Máte pravdu Vy - zamestnanecká prémia má byť 121,02 €.
2. Príjmy zo sprostredkovania sú podľa môjho názoru príjmy podľa §6, takže jej nárok na zamestnaneckú prémiu nevznikne, nárok vzniká len ak poberá príjmy zo závislej činnosti - t.j. §5 a príjmy sprostredkovateľa príjmami zo závislej činnosti určite nie sú.
3. Ak si nebudete mať z čoho zraziť vyplatené preplatky z ročného zúčtovania, prípadne zamestnaneckú prémiu, požiadate DÚ osobitnou žiadosťou o vyplatenie, s tým, že zdôvodníte, že zamestnanci majú počas roka také nízke príjmy, že im po uplatnení nezdaniteľnej položky nezrážate žiadne preddavky a nemáte si s čím teda tieto preplatky zúčtovať. Daňový úrad Vám tieto preplatky vráti na základe Vašej žiadosti. Odo mňa chceli aj predloženie kópií ročných zúčtovaní dane ako prílohu.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

ďakujem Alušik veľmi pekne. Ja som nad tým uvažovala, týka sa mi to iba troch zamestnancov, tak im radšej urobím daňové priznania a budeme mať menej roboty so žiadosťami na daňový úrad. Zatiaľ nás o ročné zúčtovanie ani nepožiadali.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
drobeceva Pozri príspevok
Mala som z-ca, ktorému vyšla vrátka dane. Včera sme výplaty pustili. Teraz som s hrôzou zistila, že z-c mal nárok aj na zamestn.prémiu /síce v žiadosti nepožiadal-ale isto ani nevedel, že má nárok/.
Moja otázka znie - môžem to ešte upraviť a v ďalšej výplate doplatiť ZP, alebo mám urobiť opravné DP a podať na DÚ?
Hrúza-program na to neupozorní a v tom návale roboty som zvedavá, čo mi ešte "ujde" popri palci
Evka, dobre rozumiem, že už si mu urobila RZD?? A máš už aj odovzdané hlásenie na DÚ ????
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na taký detail pri vypĺňaní potvrdenia o príjmoch. Dohoda o brig. práci študentov bola uzavretá na mesiace 10-12/09, ale dohodár dosiahol príjmy iba za mesiace 10-11/09. Pri údajoch potrebných na uplatnenie ZP vyznačím krížikom mesiace 10-12/09 alebo iba 10-11/09? Myslím si, že iba tie mesiace, v kt. dosiahol príjmy, čiže 10-11/09, ale poprosím Vás o potvrdenie či sa nemýlim. Ďakujem!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Lenka1979 Pozri príspevok
Zamýšľam sa nad prípadom, ak konateľ-zároveň zamestnanec s.r.o. má príjem zo ZČ celý rok 2009... v r.2009 sa nekonalo valné zhromaždenie-teda nebol rozdelený zisk a konateľ tým pádom nemal na ňom podiel..v r.2008 bol zisk rozdelený a mal na ňom aj svoj podiel... môže v roku 2009 požiadať o zamestnaneckú prémiu i keď podiel na zisku vyplatený nebol?
vďaka.
Môže. ak samozrejme spĺňa aj ostatné podmienky.
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

Zuzana B. Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na taký detail pri vypĺňaní potvrdenia o príjmoch. Dohoda o brig. práci študentov bola uzavretá na mesiace 10-12/09, ale dohodár dosiahol príjmy iba za mesiace 10-11/09. Pri údajoch potrebných na uplatnenie ZP vyznačím krížikom mesiace 10-12/09 alebo iba 10-11/09? Myslím si, že iba tie mesiace, v kt. dosiahol príjmy, čiže 10-11/09, ale poprosím Vás o potvrdenie či sa nemýlim. Ďakujem!
Správne. Vyznačíš iba mesiace, za ktoré dosiahol príjem teda mesiace 10-11/09.
Naposledy upravil Dodenko : 13.02.10 at 18:19
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Melnick Pozri príspevok
Evka, dobre rozumiem, že už si mu urobila RZD?? A máš už aj odovzdané hlásenie na DÚ ????
Áno, Májka, je to RZD za rok 2009, urobila som to a "pustila" v januárovej výplate. Až dnes som prišla na to, že bol tam nárok aj na zam.prémiu.
Myslím, že vo februárovej doplatím ZP. Bude to dobré?
Hlásenie na DÚ ešte nemám odovzdané, ale to mi teraz aj tak nič neovplyvní.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
drobeceva Pozri príspevok
Áno, Májka, je to RZD za rok 2009, urobila som to a "pustila" v januárovej výplate. Až dnes som prišla na to, že bol tam nárok aj na zam.prémiu.
Myslím, že vo februárovej doplatím ZP. Bude to dobré?
Hlásenie na DÚ ešte nemám odovzdané, ale to mi teraz aj tak nič neovplyvní.
ZoDP § 40

9) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal a vyplatil nižšiu alebo vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, alebo ak zavinením zamestnanca priznal a vyplatil vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, postupuje podľa odsekov 1 až 8.

myslím, že postupuješ podľa ods. 7

7) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) za zdaňovacie obdobie neuviedol zamestnancovi, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie alebo ktorému vykonal iný zamestnávateľ podľa tohto zákona ročné zúčtovanie (§ 38), správne údaje podľa tohto zákona v doklade podľa § 39 ods. 5, je povinný vystaviť tomuto zamestnancovi opravný doklad v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď dodatočný platobný výmer, ktorým sa tomuto zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) vyrubila daň alebo rozdiel dane, nadobudol právoplatnosť. V tomto prípade sa neuplatní v súvislosti s príjmami podľa § 5 postup podľa osobitného predpisu132a) u zamestnanca, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie.

Z toho mi vyplýva, že vystavíš zamestnancovi "Potvrdenie o príjme..." a on sám si podá DP v lehote do 31.3. OPRAVUJEM : vystaví mu kópiu RZD

Rada si vypočujem aj iný názor .
Naposledy upravil Melnick : 13.02.10 at 19:19
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Melnick Pozri príspevok
ZoDP § 40

9) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal a vyplatil nižšiu alebo vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, alebo ak zavinením zamestnanca priznal a vyplatil vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, postupuje podľa odsekov 1 až 8.

myslím, že postupuješ podľa ods. 7

7) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) za zdaňovacie obdobie neuviedol zamestnancovi, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie alebo ktorému vykonal iný zamestnávateľ podľa tohto zákona ročné zúčtovanie (§ 38), správne údaje podľa tohto zákona v doklade podľa § 39 ods. 5, je povinný vystaviť tomuto zamestnancovi opravný doklad v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď dodatočný platobný výmer, ktorým sa tomuto zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) vyrubila daň alebo rozdiel dane, nadobudol právoplatnosť. V tomto prípade sa neuplatní v súvislosti s príjmami podľa § 5 postup podľa osobitného predpisu132a) u zamestnanca, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie.

Z toho mi vyplýva, že vystavíš zamestnancovi "Potvrdenie o príjme..." a on sám si podá DP v lehote do 31.3.

Rada si vypočujem aj iný názor .
Ja som čítala komentár k § 40 odst. 7. Citujem:
Vydanie opravného dokladu. Ak správca dane vykonal u zamestnávaľa kontrolu, z ktorej vyplynulo vydanie dodatočného platobného výmeru, ktorým sa tomuto zamestnávateľovi vyrubila daň alebo rozdiel dane, zamestnávateľ je povinný do jedného mesiaca od nadobudnutia platnosti tohto dodatočného platobného výmeru vystaviť zamestnancovi opravný doklad a uviesť v potvrdení o zdaniteľných príjmoch zamestnancovi správne údaje. Ak zamestnancovi vyplynie za toto zdaňovacie obdobie podať daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie, správca dane nebude zamestnanca sankcionovať.


Ja to chápem tak, že je to iba po daňovej kontrole.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

drobeceva Pozri príspevok
Mala som z-ca, ktorému vyšla vrátka dane. Včera sme výplaty pustili. Teraz som s hrôzou zistila, že z-c mal nárok aj na zamestn.prémiu /síce v žiadosti nepožiadal-ale isto ani nevedel, že má nárok/.
Moja otázka znie - môžem to ešte upraviť a v ďalšej výplate doplatiť ZP, alebo mám urobiť opravné DP a podať na DÚ?
Hrúza-program na to neupozorní a v tom návale roboty som zvedavá, čo mi ešte "ujde" popri palci
Ja osobne - možno, že sa mýlim - by som to opravila. Veď zamestnávateľ može urobiť RZD do 31. 3.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Májka, Tamila - ďakujem za reakcie.
Ide mi o to, že z-c mňa požiadal, ZP si neuplatnil /ale iste to nevedel/. Ja som na to prišla. Prakticky teraz to začínam robiť, tak som myslela, že prerobím to ešte raz. V januárovej výplate som dala vrátku dane, vo februárovej doplatím tú ZP s poznámkou, že nebola uplatnená ZP. Myslíte, že to neobstojí?
Myslím, že ak by som dala z-covi, nech si podá DP, tak mi vynadá. To jedine, že urobím ja a pošlem ho, nech si podá na DÚ.
V pondelok skúsim zavolať na DÚ, čo mi povedia.
Díky Vám obidvom.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Tamila Pozri príspevok
Ja osobne - možno, že sa mýlim - by som to opravila. Veď zamestnávateľ može urobiť RZD do 31. 3.
Miladka, tiež tak uvažujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tamila Pozri príspevok
Ja osobne - možno, že sa mýlim - by som to opravila. Veď zamestnávateľ može urobiť RZD do 31. 3.
Miladka, ale Evka už RZD urobila. Takže ďalšie RZD ?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Melnick Pozri príspevok
Miladka, ale Evka už RZD urobila. Takže ďalšie RZD ?
Májka, veď preto rozmýšľam nad tým, ako to opravím. Čo, keď to opravím ešte teraz za január? Prakticky bude mať vrátku dane za január a ZP vo februári. Ak urobím hlásenie, v podstate mi to sadne. Či nebude to dobre?
Uvažujem aj tak, že by som sa mohla na to vybodnúť, veď z-c si to nepožiadal, ale nedá mi to. Veď ako to môžu vedieť z-ci, keď v podstate to viem a nakoniec mi to ujde.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Nemyslela som, aby urobila Evka ďalšie RZD, ale aby to pôvodné opravila, iba by v ďalšej mzde doplatila tú ZP. S DÚ by to nemal byť problém, pretože si rozdiel vyrovná v ďalšom mesiaci.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Nesúhlasím dievčatá. Evka je povinná urobiť kópiu RZD a dať ju zam-covi, ktorý si podá DP sám.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Melnick Pozri príspevok
Nesúhlasím dievčatá. Evka je povinná urobiť kópiu RZD a dať ju zam-covi, ktorý si podá DP sám.
jooooj, keby som nebola včera "pustila" výplaty, ale až v pondelok...mala by som po probléme. Bola by som dnes na to prišla a hneď všetko opravila. Už sa teším sa reakciu z-ca. /Ale ja si to preistotu v pondelok zistím a dám vedieť/. Aj tak Vám ďakujem, dievčence. Ste zlaté. A to je ešte iba začiatok...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Však mu to DP aj tak vypíšeš Ty, tak čo sa má pajediť. Vari on je pán "Neomylný" ????
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Zaujímal by ma aj názor iných, pretože podľa § 32 odst. 3 ZDP má povinnosť podať v určitých prípadoch DP aj daňovník, ktorému zamestnávateľ vykonal RZD. Ide o tieto prípady:
- daňovník mal v zdaňovacom období príjmy len zo ZČ od viacerých zamestnávateľov a nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa
- daňovník mal v zdaňovacom období aj iné druhy príjmov podľa §6 až 8, ktoré nie sú od dane oslobodené, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie NČZD podľa § 11 odst. 9 až 11.

Nespomína sa tam iný dôvod, preto si myslím, že si to má zametnávateľ opraviť sám.
Naposledy upravil Tamila : 13.02.10 at 21:09 Dôvod: oprava
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Síce je to iný prípad, ale ide "údajne" o chybu účtovníčky v RZD.

http://www.porada.sk/948604-post68.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať