Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Dzoana Pozri príspevok
Dakujem krasne za odpovede. Aj mne to tak logicky vychadza, ze jedna vec nesuvisi s druhou, ale pomylilo ma danove priznanie vypisane na stranke drsr. Neviem,kde ste to skusali vypisovat vy, ale mne to tam nesedi. V pripade, ze je danovy zaklad navyseny o zrusenu poistku a je vyssi ako nezdanitelna ciastka na danovnika a ja potrebujem tu nezdanitelnu ciastku mat na riadku 43, aby som vypocitala dan , ktoru ma doplatit , tie riadky mi svietia, pretoze maju byt nulove, ked si uplatnujem zamestnanecku premiu, na ktoru ma zhodou okolnosti tiez narok. Asi som to mala radsej vypocitat rucne a ani by ma to nenapadlo. Potom je to tlacivo zle, skuste si to nahodit a dajte si navysenie zakladu o 400 eur. Potom to logicky nesedi.

Ale aj tak velmi pekne dakujem.
Dzoana, predsa máš ZD r.36 3 979,15, teda menší ako r. 37 (NČ)
ostatné riadky nevypisuješ najbližšie vypísaný r. je až r. 45 a to je 0,00
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Dzoana Pozri príspevok
Dakujem krasne za odpovede. Aj mne to tak logicky vychadza, ze jedna vec nesuvisi s druhou, ale pomylilo ma danove priznanie vypisane na stranke drsr. Neviem,kde ste to skusali vypisovat vy, ale mne to tam nesedi. V pripade, ze je danovy zaklad navyseny o zrusenu poistku a je vyssi ako nezdanitelna ciastka na danovnika a ja potrebujem tu nezdanitelnu ciastku mat na riadku 43, aby som vypocitala dan , ktoru ma doplatit , tie riadky mi svietia, pretoze maju byt nulove, ked si uplatnujem zamestnanecku premiu, na ktoru ma zhodou okolnosti tiez narok. Asi som to mala radsej vypocitat rucne a ani by ma to nenapadlo. Potom je to tlacivo zle, skuste si to nahodit a dajte si navysenie zakladu o 400 eur. Potom to logicky nesedi.

Ale aj tak velmi pekne dakujem.
Stránka drsr je momentálne nedostupná, ale hodila som ti to ručne:
r. 34 3760,07
r. 35 400,00
r. 36 4160,07
r. 37 4025,70
r. 43 4025,70
r. 44 134,37
r. 45 25,53
r. 45a 3760,07
r. 45b 12
r. 45c 50,47
Takže aj pri vyššom navýšení poistného mi ZP musí vyjsť rovnká a daň doplatí
Naposledy upravil Tamila : 25.02.10 at 13:37
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Evanka Pozri príspevok
Dzoana, predsa máš ZD r.36 3 979,15, teda menší ako r. 37 (NČ)
ostatné riadky nevypisuješ najbližšie vypísaný r. je až r. 45 a to je 0,00
Dzoana chcela základ zvýšiť o 400 €, tým vzniká povinnosť dane na r. 45
0 0
Dzoana Dzoana

Dzoana je offline (nepripojený) Dzoana

Tamila, presne tak mi to vyslo, ale skus to nahodit cez stranku drsr,ked bude dostupna a uvidis ako sa to bude spravat, to ma pomylilo. Inak vypocet mam presne taky isty, aj to je logicke. Az ked mi svietili riadky na stranke drsr, mala som pochybnosti. Mimochodom uz minuly rok som prisla na to , ze maju zly prepocet a potom to prerabali a ospravedlnovali sa ludom, ktori to tak odniesli na DU. Lebo vsetci si myslia ,ze na stranke danoveho uradu to musi byt spravne.
Este raz vdaka.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás o uistenie:

- zamestnankyňa bola od 8.12. PN - mesiac 12/2009 započítavam do mesiacov pre zamestnaneckú prémiu, nakoľko od 1-7.12 mala zdaniteľný príjem
- zamestnankyňa od 1.1.-15.5. a od 15.10.-31.12.2009 - započítavam celých 8 mesiacov t.j. 1-5 a 10-12?

Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás o uistenie:

- zamestnankyňa bola od 8.12. PN - mesiac 12/2009 započítavam do mesiacov pre zamestnaneckú prémiu, nakoľko od 1-7.12 mala zdaniteľný príjem
- zamestnankyňa od 1.1.-15.5. a od 15.10.-31.12.2009 - započítavam celých 8 mesiacov t.j. 1-5 a 10-12?

Ďakujem
áno, je to správne
0 0
Dzoana Dzoana

Dzoana je offline (nepripojený) Dzoana

A mimochodom skusala som vypisat DP v Alfe od Krosu a tam ma vobec nepusi vypocitat dan z navyseneho dan. zakladu, ked uplatnujem zamestnanecku premiu. Skuste si to , ak chcete.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Dzoana Pozri príspevok
A mimochodom skusala som vypisat DP v Alfe od Krosu a tam ma vobec nepusi vypocitat dan z navyseneho dan. zakladu, ked uplatnujem zamestnanecku premiu. Skuste si to , ak chcete.
V príklade máš navýšenie o 219,08. tak je to v poriadku.
Prečítaj si ešte raz príspevok 600.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Dzoana Pozri príspevok
Dakujem krasne za odpovede. Aj mne to tak logicky vychadza, ze jedna vec nesuvisi s druhou, ale pomylilo ma danove priznanie vypisane na stranke drsr. Neviem,kde ste to skusali vypisovat vy, ale mne to tam nesedi. V pripade, ze je danovy zaklad navyseny o zrusenu poistku a je vyssi ako nezdanitelna ciastka na danovnika a ja potrebujem tu nezdanitelnu ciastku mat na riadku 43, aby som vypocitala dan , ktoru ma doplatit , tie riadky mi svietia, pretoze maju byt nulove, ked si uplatnujem zamestnanecku premiu, na ktoru ma zhodou okolnosti tiez narok. Asi som to mala radsej vypocitat rucne a ani by ma to nenapadlo. Potom je to tlacivo zle, skuste si to nahodit a dajte si navysenie zakladu o 400 eur. Potom to logicky nesedi.
Ale aj tak velmi pekne dakujem.
To by som zas netvrdila, že jedna vec nesúvisí s druhou. Iba aj pri navýšení základu dane nesmie byť suma vyššia ako je nezdaniteľná čiastka dane.
0 0
blasterik blasterik

blasterik je offline (nepripojený) blasterik

večne začínajúci účtovník ;-) ...viac
Prosím o radu, pracovníčka u nás pracovala 6 mesiacov a potom sa "vrátila" na rodičovský príspevok. ČZD mala okolo 3000 EUR a daň cca 200 EUR. Má nárok na zamestnaneckú prémiu aj na vrátku dane súčasne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tamila Pozri príspevok
Dzoana chcela základ zvýšiť o 400 €, tým vzniká povinnosť dane na r. 45
V takom prípade je vyššia suma posudzovaného príjmu ako je maximálne možná a nárok na ZP nemá.
Môj názor.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Evanka Pozri príspevok
V takom prípade je vyššia suma posudzovaného príjmu ako je maximálne možná a nárok na ZP nemá.
Môj názor.
Musím povedať, že som sa s tým nikde nestretla. Ale keď vychádzam z DP A, vychádza mi to tak, že to navýšenie poistného vstupuje do základu dane na r. 36 , ale do posudzovaného príjmu pre ZP to nevstupuje, pretože základ dane pre ZP do r. 45a sa berie z r. 34 a tam je iba príjem za posudzované obdobie bez navýšenia poistného. Neviem, či uvažujem správne, ale vychádza mi potom, že nárok na ZP zostáva a zo zvýšenia základu dane o poistné sa odvedie daň.
Naposledy upravil Tamila : 25.02.10 at 13:39
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tamila Pozri príspevok
Musím povedať, že som sa s tým nikde nestretla. Ale keď vychádzam z DP A, vychádza mi to tak, že to navýšenie poistného vstupuje do základu dane na r. 36 , ale do posudzovaného príjmu pre ZP to nevstupuje, pretože základ dane pre ZP do r. 45a sa berie z r. 34 a tam je iba príjem za posudzované obdobie bez navýšenia poistného. Neviem, či uvažujem správne, ale vychádza mi potom, že nárok na ZP zostáva a zo zvýšenia základu dane o poistné sa odvedie daň.
Podľa mňa suma na r. 36 je dôležitá a ak je vyššia ako je NČD, nemám čo ďalej uvažovať o ZP. Preto ma ani r. 34 nezaujíma.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Celá táto téma je vysoko aktuálna. Prešiel som ju takmer celú. Ale už ju pociťujem ako ten známy vtip o dvoch blondínkach v Bratislave pri rýchliku do Prahy. Prvá sa pýta sprievodcu : Dostanem sa týmto vlakom do Košíc ? Sprievodca.....no to asi ťažko. A druhá blondínka koketne....a ja? Skrátka množstvo pýtajúcich si žiada svoju vlastnú odpoveď na tú istú, stokrát položenú aj zodpovedanú otázku.
Prosím niektorú „múdru dračicu“ o odpoveď . Niekde uprostred témy sú doteraz nezodpovedané otázky o odstupnom. Chcem sa opýtať, či odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru, oboje bez odvodov....sú bežné príjmy podľa § 5, ods. 1, písm. a, alebo nebodaj patria pod písmeno g, ktoré by aj pri splnení ostatných podmienok § 32a vylúčilo možnosť uplatnenia zamestnaneckej prémie ? Prehľadal som už všetko, ale na toto som nenašiel nikde žiadny výklad, iba nič nevysvetľujúce prvotné citácie. Aké príjmy tam /pod g/ potom patria ?
Ďalej § 32, ods. 1, písm. b .... odkaz 122b uvádza príspevok podľa § 50a, bez predložky napr., teda taxatívne, nie príkladne - aj pre podobné iné. NA linku drsr, v príspevku č. 4 sa drsr vyjadrilo, že rovnako, ako § 50 a bude posudzovať aj § 5O e ....ktorý ja mám. Myslím, že zákon im na o nedáva právo ..... má s tým niekto skúsenosť ? Alebo svoj názor ?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

a_je_to Pozri príspevok
Celá táto téma je vysoko aktuálna. Prešiel som ju takmer celú. Ale už ju pociťujem ako ten známy vtip o dvoch blondínkach v Bratislave pri rýchliku do Prahy. Prvá sa pýta sprievodcu : Dostanem sa týmto vlakom do Košíc ? Sprievodca.....no to asi ťažko. A druhá blondínka koketne....a ja? Skrátka množstvo pýtajúcich si žiada svoju vlastnú odpoveď na tú istú, stokrát položenú aj zodpovedanú otázku.
Prosím niektorú „múdru dračicu“ o odpoveď . Niekde uprostred témy sú doteraz nezodpovedané otázky o odstupnom. Chcem sa opýtať, či odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru, oboje bez odvodov....sú bežné príjmy podľa § 5, ods. 1, písm. a, alebo nebodaj patria pod písmeno g, ktoré by aj pri splnení ostatných podmienok § 32a vylúčilo možnosť uplatnenia zamestnaneckej prémie ? Citujem z jedného čísla Poradcu komentár k § 5 odst. 1 písm. a):
..... Do ustanovenia patria aj všetky príjmy, ktoré súvisia s predchádzajúcim pracovnoprávnym vzťahom - napr. príjmy vyplácané po skončení pracovného, služobného, obdobného pomeru - doplatky príjmu, dôchodky, odstupné, odchodné, dary a pod.

Prehľadal som už všetko, ale na toto som nenašiel nikde žiadny výklad, iba nič nevysvetľujúce prvotné citácie. Aké príjmy tam /pod g/ potom patria ?
Ďalej § 32, ods. 1, písm. b .... odkaz 122b uvádza príspevok podľa § 50a, bez predložky napr., teda taxatívne, nie príkladne - aj pre podobné iné. NA linku drsr, v príspevku č. 4 sa drsr vyjadrilo, že rovnako, ako § 50 a bude posudzovať aj § 5O e ....ktorý ja mám. Myslím, že zákon im na o nedáva právo ..... má s tým niekto skúsenosť ? Alebo svoj názor ?K tomuto som čítala iba to isté vyjadrenie drsr.


Odpovede v texte

Naposledy upravil Tamila : 24.02.10 at 18:05 Dôvod: oprava chyby
0 0
Dzoana Dzoana

Dzoana je offline (nepripojený) Dzoana

Vidim, ze to nie su az take trivialne otazky a ze stale nie je jednoznacna odoved. Ja sa priklanam k nazoru Tamily. Je to pre mna logicke a nikde sa nepise, za ak dodanujes zrusenu poistku a mas navyseny zaklad, nemas narok na zam.premiu. Tiez som toho vela precitala... Podla mna je zle tlacivo na drsr, neviem, ci to niekto uz vyplnal. Takze ja to tak podam, ked budem vediet nieco nove, dam vediet. Myslela som, ze sa este poradim na DU, ale uz som to raz urobila pred rokom a bolo mi povedane, ze to mam urobit ako to uznam za vhodne, preto som tam teraz ani nevolala.
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

a_je_to Pozri príspevok
Celá táto téma je vysoko aktuálna. Prešiel som ju takmer celú. Ale už ju pociťujem ako ten známy vtip o dvoch blondínkach v Bratislave pri rýchliku do Prahy. Prvá sa pýta sprievodcu : Dostanem sa týmto vlakom do Košíc ? Sprievodca.....no to asi ťažko. A druhá blondínka koketne....a ja? Skrátka množstvo pýtajúcich si žiada svoju vlastnú odpoveď na tú istú, stokrát položenú aj zodpovedanú otázku.
Prosím niektorú „múdru dračicu“ o odpoveď . Niekde uprostred témy sú doteraz nezodpovedané otázky o odstupnom. Chcem sa opýtať, či odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru, oboje bez odvodov....sú bežné príjmy podľa § 5, ods. 1, písm. a, alebo nebodaj patria pod písmeno g, ktoré by aj pri splnení ostatných podmienok § 32a vylúčilo možnosť uplatnenia zamestnaneckej prémie ? Prehľadal som už všetko, ale na toto som nenašiel nikde žiadny výklad, iba nič nevysvetľujúce prvotné citácie. Aké príjmy tam /pod g/ potom patria ?
Ďalej § 32, ods. 1, písm. b .... odkaz 122b uvádza príspevok podľa § 50a, bez predložky napr., teda taxatívne, nie príkladne - aj pre podobné iné. NA linku drsr, v príspevku č. 4 sa drsr vyjadrilo, že rovnako, ako § 50 a bude posudzovať aj § 5O e ....ktorý ja mám. Myslím, že zákon im na o nedáva právo ..... má s tým niekto skúsenosť ? Alebo svoj názor ?
Jeden z príjmov, ktorý určite patrí pod §5, ods. 1, písm. g je svedočné - ušlá mzda vyplácaná svedkom na súde.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

a_je_to Pozri príspevok
Celá táto téma je vysoko aktuálna. Prešiel som ju takmer celú. Ale už ju pociťujem ako ten známy vtip o dvoch blondínkach v Bratislave pri rýchliku do Prahy. Prvá sa pýta sprievodcu : Dostanem sa týmto vlakom do Košíc ? Sprievodca.....no to asi ťažko. A druhá blondínka koketne....a ja? Skrátka množstvo pýtajúcich si žiada svoju vlastnú odpoveď na tú istú, stokrát položenú aj zodpovedanú otázku.
Prosím niektorú „múdru dračicu“ o odpoveď . Niekde uprostred témy sú doteraz nezodpovedané otázky o odstupnom. Chcem sa opýtať, či odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru, oboje bez odvodov....sú bežné príjmy podľa § 5, ods. 1, písm. a, alebo nebodaj patria pod písmeno g, ktoré by aj pri splnení ostatných podmienok § 32a vylúčilo možnosť uplatnenia zamestnaneckej prémie ? Prehľadal som už všetko, ale na toto som nenašiel nikde žiadny výklad, iba nič nevysvetľujúce prvotné citácie. Aké príjmy tam /pod g/ potom patria ?
Ďalej § 32, ods. 1, písm. b .... odkaz 122b uvádza príspevok podľa § 50a, bez predložky napr., teda taxatívne, nie príkladne - aj pre podobné iné. NA linku drsr, v príspevku č. 4 sa drsr vyjadrilo, že rovnako, ako § 50 a bude posudzovať aj § 5O e ....ktorý ja mám. Myslím, že zákon im na o nedáva právo ..... má s tým niekto skúsenosť ? Alebo svoj názor ?
Pobavila som sa. Zdá sa, že zadávateľ otázky nie je blondínka. zaujímavé postrehy.
Nepasujem sa za múdru dračicu, ale skúsim povedať môj názor.

Odstupné aj preplatenie nevyčerpanej dovolenky je možno považovať z hľadiska zákona o dani z príjmov za príjmy podľa §5 ods. 1 písm. a).
Pod príjmy podľa písm g) patrí napríklad náhrada ušlého zdaniteľného príjmu, náhrada za stratu času.
K §50a zákona 5/2004 som sa vyjadrila v príspevku 556.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Evanka Pozri príspevok
Vidím, že nikto neodpovedá a opakujú sa odpovede na triviálne otázky. Tak skúsim:

1. nenašla som nikde, že by ten, kto navyšuje daň z porušenia podmienok týkajúcich sa zníženia dane z poistenia nemôže mať nárok na ZP.

2. Podmienkou je, aby suma na r. 36< ako suma nar.37. V takom prípade vyjde vždy na r. 45 daň nulová.

Nevidím preto dôvod neuplatnenia ZP pri tebiou zadaných údajoch.

3. Výpočet máš správny.


Pozn.:
Ak by však bolo navýšenie daňového základu vysoké a suma r. 36> r.37. môže navýšenie odložiť. Povinnosť dodanenia je do troch zdaňovacích období .....§11 ods 12 ZDP
podľa metodického pokynu drsr (str.7) to tak nebude.
"Nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká, ak je daňovník povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11 zákona o dani z príjmov. Použije sa postup podľa § 11 zákona o dani z príjmov, súbežné uplatnenie nároku na zamestnaneckú prémiu je vylúčené. "
0 0
Dzoana Dzoana

Dzoana je offline (nepripojený) Dzoana

Blondy dakujem krasne, ani nevies ako si ma potesila, ze konecne mam jednoznacnu odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať