Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
florkula florkula

florkula je offline (nepripojený) florkula

zdravím prosím poradte ako to do daňového napísať správne príjem tppod1.1 do 30.06.2009-2800,59€+doh od 01.07do 31.12 2009391€ poist.a prísp-374,10 z toho zdr 112 vychádza my že má nárok na ZP ale mám v tom chaos ako to mam napísať do DP v r:45a až 45d prosím poradte vopred ďakujem
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ikkaa Pozri príspevok
Práveže základ vyšší nie je, to je ten problém. Ale ok, nechám to tak, už som sa dnes kvôli tomu "hádala" aj na daňovom úrade a dosť som ich tam zmiatla. Ani oni v tom nemajú jasno.

Ďakujem.

suhlasim,ja riesim tiez podobny problem v teme Danov.priznanie A

a neviem sa pohnut
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

florkula Pozri príspevok
zdravím prosím poradte ako to do daňového napísať správne príjem tppod1.1 do 30.06.2009-2800,59€+doh od 01.07do 31.12 2009391€ poist.a prísp-374,10 z toho zdr 112 vychádza my že má nárok na ZP ale mám v tom chaos ako to mam napísať do DP v r:45a až 45d prosím poradte vopred ďakujem
má nárok na ZP, pretože podmienku zamestnania na hlavný PP splnil - 6 kal. mesiacov

príjmy zrátaš, spolu je to 3191,59 - r. 32
r. 33 a poistné poistné

keďže tvoj príjem je v rozmedzí od 1773 do 3546, tak základ dane na ZP bude 3072,96 v riadku 45a,
potom mesiacov 12, pretože v každom mesiaci mal zdaniteľný príjem
takže ZP vyjde 181,03 v r. 45c
r. 45d nevyplňuješ
1 0
ikkaa ikkaa

ikkaa je offline (nepripojený) ikkaa

Timka1 Pozri príspevok
tak aj ja som to prepočítala a nahodila do krosu, takže tiež mi to vychádza na nárok ZP vo výške 180,28 €
To znamená, že kros to má nastavené tak, že obmedzí poistné na 13,4 %, ak by náhodou bolo reálne poistné vyššie?

Naozaj nevidím nikde v zákone informáciu o tom, že si nemôžem uplatniť celé poistné. Veď v tom mesiaci, keď som musela uhradiť nedoplatok poistného, tak sa mi základ dane znížil. Keby som mala preplatok, tak by sa mi zvýšil, čiže by som rozdiel dodanila.

Chýba mi opora v zákone na takúto úpravu. To aj keby som si dobrovoľne priplácala na zdravotné poistenie, tiež by som to nemohla zohľadniť? Teraz mi kolegyňa ukázala nejaké podklady zo sunsoftu a tam sa píše, že za určitých okolností môže byť ZP vyššia ako 181,03 EUR, lebo zákon nikde nestanovuje limit, iba 2 postupy výpočtu, podľa výšky príjmu. A keď na základe jedného výpočtu vyjde prémia vyššia... tak potom tomu už naozaj nechápem.

Timka a Tamila, ďakujem Vám za pomoc. Uvidím, čo na to daňový úrad.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ikkaa Pozri príspevok
To znamená, že kros to má nastavené tak, že obmedzí poistné na 13,4 %, ak by náhodou bolo reálne poistné vyššie?

Naozaj nevidím nikde v zákone informáciu o tom, že si nemôžem uplatniť celé poistné. Veď v tom mesiaci, keď som musela uhradiť nedoplatok poistného, tak sa mi základ dane znížil. Keby som mala preplatok, tak by sa mi zvýšil, čiže by som rozdiel dodanila.

Chýba mi opora v zákone na takúto úpravu. To aj keby som si dobrovoľne priplácala na zdravotné poistenie, tiež by som to nemohla zohľadniť? Teraz mi kolegyňa ukázala nejaké podklady zo sunsoftu a tam sa píše, že za určitých okolností môže byť ZP vyššia ako 181,03 EUR, lebo zákon nikde nestanovuje limit, iba 2 postupy výpočtu, podľa výšky príjmu. A keď na základe jedného výpočtu vyjde prémia vyššia... tak potom tomu už naozaj nechápem.

Timka a Tamila, ďakujem Vám za pomoc. Uvidím, čo na to daňový úrad.
ikaa, zadaj dopyt na drsr cez net a uvidíš čo ti odpíšu

ja by som dala ZP 180,28 € a keď ti odpíšu, že máš nárok na vyššiu sumu (čo asi nie, len nie je to v zákone domyslené), tak podáš dodatočné DP na základe vyjadrenia z drsr a nezabudni to sem potom prilepiť, nech vieme všetci
0 0
ikkaa ikkaa

ikkaa je offline (nepripojený) ikkaa

Timka1 Pozri príspevok
ikaa, zadaj dopyt na drsr cez net a uvidíš čo ti odpíšu

ja by som dala ZP 180,28 € a keď ti odpíšu, že máš nárok na vyššiu sumu (čo asi nie, len nie je to v zákone domyslené), tak podáš dodatočné DP na základe vyjadrenia z drsr a nezabudni to sem potom prilepiť, nech vieme všetci
Ok, skúsim dať dopyt cez drsr. Tiež si myslím, že viac ako 181,03 EUR to nemôže byť (v tomto prípade viac ako 180,28 EUR).
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Možno je to v zákone nedoriešené, ale ja to chápem tak, že sa odpočítava iba povinné poistné, nie dobrovoľné. Ešte raz citujem z par. 32a: §32a
(3) Ak zamestnanec za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy. Ak zamestnanec za zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy najmenej vo výške 12-násobku minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 z posudzovaných príjmov tohto zamestnanca. Vypočítaná suma zamestnaneckej prémie sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.

§5 odst. 8):
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ...
0 0
evčaKA evčaKA

evčaKA je offline (nepripojený) evčaKA

Milí poraďaci. Manželovi mzdárka povedala že nemá nárok na ZP. Mám tieto údaje: nástup do zamestn. od 27.7.2009- a je tam doteraz. Do vtedy bol ako DoNP od zač.r.09 do 1.8.09 na PN. Môže sa PN z PP prekrývať?- a preto mu ZP nechce uznať? Uhrn príjmov 1895,12 eur. Poist.213,59. Ide mi iba o vašu reakciu či ten nárok má- podľa mňa ano v pomere za 6 mes. Prosím o vyjadrenie.
0 0
ikkaa ikkaa

ikkaa je offline (nepripojený) ikkaa

Tamila Pozri príspevok
Možno je to v zákone nedoriešené, ale ja to chápem tak, že sa odpočítava iba povinné poistné, nie dobrovoľné. Ešte raz citujem z par. 32a: §32a
(3) Ak zamestnanec za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy. Ak zamestnanec za zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy najmenej vo výške 12-násobku minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 z posudzovaných príjmov tohto zamestnanca. Vypočítaná suma zamestnaneckej prémie sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.

§5 odst. 8):
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ...
Dobrovoľné asi nie, to bolo uvedené ako príklad v podkladoch zo sunsoftu. Ale v mojom prípade bolo poistné vyššie kvôli ročnému zúčtovaniu 2008 a to je predsa povinné poistné. Uvidím, čo mi odpíšu z drsr.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Tamila Pozri príspevok
Možno je to v zákone nedoriešené, ale ja to chápem tak, že sa odpočítava iba povinné poistné, nie dobrovoľné. Ešte raz citujem z par. 32a: §32a
(3) Ak zamestnanec za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy. Ak zamestnanec za zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy najmenej vo výške 12-násobku minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 z posudzovaných príjmov tohto zamestnanca. Vypočítaná suma zamestnaneckej prémie sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
Podľa mňa problém v zákone nie je. Tiež si myslím, že ZP nebude môcť byť za rok 2009 vyššia ako 181,03 Eur a to z dôvodu, ktorý som zdôraznila. Dôležité je to, že poistné odratávané od posudzovaných príjmov sa musí viazať k posudzovaným príjmom. Inými slovami - musí byť z ních vyrátane podľa § 5 ods. 8 zákona.
Čiže pri výpočte ZP sa vylúči nie len dobrovoľne platené poistné (to sa priamo neviaže k žiadnym príjmom), ale aj preplatky a nedoplatky poistného za minulé roky(vyrátané z príjmov minulých rokov.). A to je prípad, čo sa tu rieši.

A ešte chcem povedať, že Tamila vypočítala maximálnu možnú sumu ZP pri tom konkrétnom príjme. Je to správna suma za predpokladu, že celý príjem podliehal plným odvodom do SP aj ZP. Ak by v sume toho príjmu bola zarátaná aj dohoda, z ktorej sa poistné neodvádza, alebo dotyčný-á bol napr. dôchodca, tak by bolo povinne zaplatené poistné nižšie, základ dane vyšší a ZP nižšia. Nie je to také jednoduché, že odrátam za každých okolností 13,4 % a hotovo.

Skúsila som, ako sa zachová formulár DPFO A na stránke drsr, keď zadám sumy, ktoré uviedla IKAA.
Vyrátalo mi tam ZP vo výške 220,77 Eur.
Nech sa teda na DÚ nečudujú ak im tam také priznania prídu.
1 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tiež práve vypĺňam DP typ A na DR SR a žiadam klientovi ZP, ale narazila som na problém.
Úhrn príjmov je 3552 €, poistné 480 €, ČZD 3072 € (r. 45 a). Zamestnanie 12 mesiacov (r. 45 b).
Výpočet ZP na stránke DR SR je 181,21 € (r. 45 c). Podľa mňa má byť 181,03 €.
Keď to prepíšem, zostane riadok vysvietený. Už neviem, čo mám s tým urobiť, (lebo keď to nahodia do programu na DU, tiež tam bude hlásiť chybu).
Riešil už niekto taký prípad? Prosím, poraďte. Vopred ďakujem za každú reakciu.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Anja111 Pozri príspevok
Tiež práve vypĺňam DP typ A na DR SR a žiadam klientovi ZP, ale narazila som na problém.
Úhrn príjmov je 3552 €, poistné 480 €, ČZD 3072 € (r. 45 a). Zamestnanie 12 mesiacov (r. 45 b).
Výpočet ZP na stránke DR SR je 181,21 € (r. 45 c). Podľa mňa má byť 181,03 €.
Keď to prepíšem, zostane riadok vysvietený. Už neviem, čo mám s tým urobiť, (lebo keď to nahodia do programu na DU, tiež tam bude hlásiť chybu).
Riešil už niekto taký prípad? Prosím, poraďte. Vopred ďakujem za každú reakciu.
4025,70 mínus 3072 = 953,70 x 0,19 = 181,21 € ale keďže je max. 181,03, tak 181,03 by malo byť
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Tiež máš v poistnom nedoplatok ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Timka1 Pozri príspevok
4025,70 mínus 3072 = 953,70 x 0,19 = 181,21 € ale keďže je max. 181,03, tak 181,03 by malo byť
To tvrdím aj ja. Ide mi len o to, že keď to surovo prepíšem, tak DR SR hlási chybu. A na DU im to bude zrejme robiť to isté...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Katija Pozri príspevok
Tiež máš v poistnom nedoplatok ?
Pravdepodobne nie. Mám len potvrdenie od zamestnávateľa.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Anja111 Pozri príspevok
To tvrdím aj ja. Ide mi len o to, že keď to surovo prepíšem, tak DR SR hlási chybu. A na DU im to bude zrejme robiť to isté...
nahodila som to do krosu a vychádza mi ZP - 181,21

takže ja už neviem, vzdávam sa ....... prečo je potom max. 181,03???
1 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Timka1 Pozri príspevok
nahodila som to do krosu a vychádza mi ZP - 181,21

takže ja už neviem, vzdávam sa ....... prečo je potom max. 181,03???
Aj ja som to už vzdala, preto prosím o radu, čo s tým...
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Timka1 Pozri príspevok
nahodila som to do krosu a vychádza mi ZP - 181,21

takže ja už neviem, vzdávam sa ....... prečo je potom max. 181,03???
do krosu som to nahodila aj ja, a mám tam 181,03... a na drsr mi tam hodilo tiež 181,21
2 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
keď to zrátame matematicky : (r374025,70-r45a3072)*12/12*19% tak to vychádza 181,203 ... teda po zaokrúhlení 181,21
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

blondy Pozri príspevok
do krosu som to nahodila aj ja, a mám tam 181,03... a na drsr mi tam hodilo tiež 181,21
no páni, pekne, takže každému kros vyráta ináč???? kedy si si sťahovala soft z krosu? možno medzi tým niečo upravili .......

treba napísať na drsr dopyt, nech podajú vyjadrenie k tomu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať