Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

stan013 Pozri príspevok
Dobrý deň,

Ak Vaša p. účtovníčka tými "poistenia, sporenia" myslela DSS alebo nejaké životko, tak sa podľa mňa mýlila, alebo Vás zavádzala.. v tom prípade by som ju znova požiadal o výpočet ZP za predminulý rok a o prípadné doplatenie (za minulý rok by Vám mohla vyjsť ZP v oveľa vyššej sume, než tento rok - za 2010 bola max 157,04Eur a za 2011 je len 50,34Eur).

Tak určitee, že sa potom pochváľte

A ak nebudete niečomu rozumieť pri tom výpočte alebo termínom typu "časový test", tak napíšte, skúsim odpovedať. Najskôr si však overte, či máte podľa dikcie zákona na ZP vôbec nárok, je tam toho dosť, čo tento nárok zahatáva.

Príjemný víkend!
ak si nárokuje na zamestnaneckú prémiu, nemá nárok na zníženie základu dane podľa par. 11.. takže nemáš pravdu..
1 0
stan013 stan013

stan013 je offline (nepripojený) stan013

lexa, harabin, meciar, fico, dzurinda, slota.. vsetko su to narodne poklady, mali by sme ich mumifikovat.. cim skor, tym lepsie - padla otazka, ze ci zaziva? tu odpovedam, ze to by som nechal na odbornikoch, kazdopadne ale do konca kalendarneho roka https://www.youtube.com/watch?v=88f7MHLtS00 ...viac
ewita888 Pozri príspevok
ak si nárokuje na zamestnaneckú prémiu, nemá nárok na zníženie základu dane podľa par. 11.. takže nemáš pravdu..
Dobrý deň,

Máte pravdu, trošku mi unikol význam "uplatnenie poistenia a sporenia" - ak sa tým myslí realizovanie zníženia základu dane, tak toto na DRSR naozaj špecifikovali v zmysle, že buď si daňovník zníži základ dane alebo mu môže byť priznananý nárok na ZP, i keď úprimne - mne osobne to zo zákonov jasne nevyplýva.

Pri mojej predchádzajúcej odpovedi som mal na mysli, že si poistenie a sporenie daňovník platí - pretože nie vždy si ho môže zo základu odčítať (a pre rok 2011 už o tieto príspevky naviac základ dane nemožno znížiť vôbec), hlavne v prípadoch pre ZP zaujímavých, čo sú príjmy = alebo < ako nezdaniteľné minimum.

Každpádne mi toto uniklo, našiel som to len v otázkach a odpovediach na DRSR, teda ďakujem za upozornenie a ospravedlňujem sa za svoju nepresnosť.

Príjemný víkend
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

stan013 Pozri príspevok
Dobrý deň,

Máte pravdu, trošku mi unikol význam "uplatnenie poistenia a sporenia" - ak sa tým myslí realizovanie zníženia základu dane, tak toto na DRSR naozaj špecifikovali v zmysle, že buď si daňovník zníži základ dane alebo mu môže byť priznananý nárok na ZP, i keď úprimne - mne osobne to zo zákonov jasne nevyplýva.
....
.. k zvýraznenému - a čo §32a odst 8
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
V tlačive ročného zúčtovania je pre r. 07 (Základ dane na uplatnenie ZP) uvedené:
Uvádza sa základ dane vypočítaný podľa § 5 ods. 8 zákona zo sumy 12 násobku minimálnej mzdy, ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy (tj. náš prípad).
Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy najmenej vo výške 12-násobku minimálnej mzdy, uvádza sa základ dane vypočítaný podľa § 5 ods. 8 zákona z posudzovaných príjmov tohto zamestnanca.


Nechcel vyzerať prihlúplo (aj keď za to nikto nemôže, ako vyzerá ), no potrebujem objasniť:
Zamestnanec dosiahol príjmy v sume 3750 eur (=vyššie ako polovica minimálnej mzdy ale nižšie ako minimálna mzda, má nárok na ZP)
jeho základ dane podľa § 5 ods. 8 = 3312,99 (z dôvodu vysokej prémie v jednom mesiaci, t.j. nižšie poistné)
Podľa logiky by mal mať nárok na ZP takto: 3559,30-3312,99*0,19 = 246,40*0,19= 46,82
ale podľa logiky zákona to vychádza na 50,34
Alebo som niečo prehliadla?

Je to tým, že môj príklad nie je dostatočne preukazný (= je vymyslený)?
0 0
farina28 farina28

farina28 je offline (nepripojený) farina28

Ospravedlnujem sa, asi som sa mala vyjadrit jasnejsie. Ale tiez to v tych zakonoch nejak jasne nevidim...aj som si pozrela §32a odst. 8, nevadi.
Dakujem za linky, pozrela som si to a predsa mam este vela otazok. Zatial som nepocitala, lebo mi nie je jasne, z coho mam vychadzat a nemam po ruke teraz ani pasky, ani vyuctovnia z min. rokov a tak ci tak nie som o nic mudrejsia a m v tom rovnaky gulas. Mozem sa teda spytat priamo?

Mala som tab. mzdu 306 (tusim aj nejake centy) + os. ohod., raz za rok nejaku odmenu, prisp. na zotavenie a mozno aj nejaku dohoduVP u zamestnavatela. Hrubym odhadom, spadam do naroku na ZP? Som slobodna, bezdetna, takze ziadne ine oslob., bonusy...

A tiez by ma zaujimal aj iny nazor, pripadne vysvetlenie k roku 2010, pripadne skor. Prijem viacmenej rovnaky, uplatnila som si zniz. zakl. dane v plnej vyske (DSS, ziv. poist...). (Aj to tusim min. rok uz nenaratavali do plnej sumy, ale zobrali len jedno potvrdenie.) Bolo to naozaj vyhodnejsie riesenie? A kolko spatne sa da poziadat o prepocitanie a vratenie prip. rozdielu?

Aj tak mam z toho riadny choas, lebo udajne takyto nizky plat je nezdaneny.
A mohli by ste mi tiez vysvetlit pojmy zrazkova a preddavkova dan?

Prepacte, ze sa takto pohodlne vypytujem, ale naozaj neviem, z ktorych udajov vychadzat a ja vlastne len chcem vediet, ci mam narok o ZP poziadat, lebo nase tety mzdarky, iba povedia, toto ano, toto nie, to sa vas netyka, ale nikdy nepovedia preco a nechcem sa nehat okradat, aj ked len o par centov.

A este, vedeli by ste mi povedat, ako to je, ked je aut. honorar u zamestnavatela? Musi si zamestnanec robit DP? Ale to len tak mimochodom.

Nehnevajte sa a vopred velmi pekne dakujem ochotnej trpezlivej dusi, ktora mi pomoze.
rh
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

farina, pokial nedáš presné čísla, t. j. hrubá mzda a odvody za rok, nikto ti neodpovie, či máš nárok na ZP..
0 0
farina28 farina28

farina28 je offline (nepripojený) farina28

aha, cize z hrubej...a pocita sa s presnymi cislami za kazdy mesiac (podla vypl. pasky)? v tom pripade ale mzdarka nemohla z brucha vediet, co je pre mna vyhodnejsie...ci? dakujem za reakciu, uz aspon viem, z coho pocitat
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nie za každý mesiac, písala som za rok.. a čo mala mzdárka z brucha vedieť? už nejak strácam prehlad, o čo ti vlastne ide..
0 0
farina28 farina28

farina28 je offline (nepripojený) farina28

ano, ja chapem ze za rok, ale ako dostanem tu sumu za rok. musim spocitat realne sumy, ake som dostala a ake isli odvody, alebo len HMx12 a jednotl. odvodyx12 a hotovo, bezohladu na to, ci som mala D, alebo N... lebo napr. osobne sa nam menilo kazde tri mesiace a odmena bola raz, alebo 2x/rok
a z brucha ci mohla len tak vediet povedat, ci sa mi viac vyplati ZP, alebo si znizit zaklad dane, este pri ziadani o vykonanie RZ
a mas pravdu, je toho vela, co ma zaujima, lebo sa mi zda, ze nas zamestnavatel odzubkava, tak si chcem ujasnit vsetky fakty, kedze v tejto oblasti sa absolutne nevyznam...
dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Farina28
a prečo si myslíš, že mzdárka Ti to povedala z brucha? Tiež viem dopredu povedať čo sa komu viac oplatí, a či sa oplatí a to neni info z brucha, pretože si pozriem výsledné stavy za celý rok.
A dalšia vec, ak píšeš že máš minimálnu mzdu? Tj. neodvádzala si dane, tak aké vrátenie dane si si chcela uplatňovať, zarátaním poistky? Ved štát ti vráti len to čo vložíš. Kedže si vložila predpokladám 0 tak bola pre teba výhodnejšia ZP ako uplatnenie si poistky.

Na každej výplatnej páske by si mala mať položku daň alebo preddavková daň ... pozri aké sumy tam máš.
2 0
farina28 farina28

farina28 je offline (nepripojený) farina28

Preto si myslim, ze mi to povedala z brucha, lebo si nic nepozerala, pytala som sa jej to osobne a hlevne ked sa jej cokolvek opytam, tak bud sa ani nechce bavit, alebo povie, lebo to tak je.
A kedze minimalne vedela, aku nizku mzdu mam zakladnu, tak mi je divne, ze mi prave povedala, ze mna sa ZP netyka. A kazdy mesiac mi stahuju nejaky preddavok...ale uplne kazdy. To je spravne?
A prosim, neutocte na mna, ja sa len pytam. Nikoho neurazam, ale ked niekto nie je ochotny, alebo schopny vysvetlit to, co je jeho pracovnou naplnou...ako priklad, personalistka spolu so mzdarkou mi nevedeli poradit s OCR; riesila som to prvy krat za 7rokov a oni to riesia urcite castejsie, ved len na nasom pracovisku viem o dvoch kolegyniach, ktore boli urcite na OCR v min. roku...a to sa tej mzdarky pytala personalistka, nie ja...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Farina28
ak neuvedieš presné čísla, tak Ti nevie nikto poradiť.
Za rok 2010 musíš mať od zamestnávateľa tlačivo ak ti robil ročné zúčtovanie dane. Tam sú všetky údaje čo treba. Tento rok ešte RZD nerobil, ale ak neveríš zamestnávateľovi, tak si pýtaj potvrdenie o zdanitľných príjmoch a urob si sama DP typ A .

A spomínaš hrubú mzdu 306 eur tak z tej mzdy naozaj sa neplatili žiadne dane. A čo sa týka osobných príplatkov nespomínaš v akej výške sú. Ako ked nepovieš otvorene výšku mzdy naozaj je ťažko poradiť.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

farina, nikto tu na teba neútočí.. ak sa chceš dozvedieť, na čo máš nárok, odpovedaj na naše otázky.. lebo stále píšeš dokola to isté, ale nie to, na čo sa ťa pýtame..
zrátaj si hrubé mzdy na páskach za celý rok, odvody, preddavky dane.. lebo keď zadáš, že si mala mzdu 306 plus osobné, ako máme vedieť, kolko je osobné.. musíš dať presné čísla, ak ich nedáš, odpovede sa nedočkáš..
1 0
farina28 farina28

farina28 je offline (nepripojený) farina28

ewita, ja by som aj odpovedala, ale kedze tuto problematiku neovladam a nie je mi nieco uplne jasne, musim sa znovu pytat...ako napriklad to, z coho konkretne si vypocitam zaklad dane, musela som si overit, co sa pocita do hrubej mzdy a ci sa rocny prijem a odvody vypocitavaju uplne z presnych cisel, alebo sa to nejako pausalizuje (naco si mi ty tiez neodpovedala, len prizvukovala, ze nie za mesiac, ale za rok)...momentalne vsak nemam pri sebe VP, ani vyuctovanie za min rok

xanti, 306 je tarifny, nie hruby plat, ostatne je uvedene vyssie...napisem kludne otvorene, ked si to aspon zhruba vypocitam (ak to pojde, mozno aj uplne) ale takto by som musela opisovat 12 VP a to uz sa mi aj tak zda, ze pisem vela...tak ale nemozeme vsetci vediet vsetko

mrzi ma, ak bola moja povodna sprava nezrozumitelna, ale snazila som sa vsetko rozdelit do samostatnych odstavcov, kedze som mala viac otazok a ak niekto cita az dalej, mozno tam uz nie je vsetko ale snazila som sa zakazdym pytat jasne a odpovedat na vase momentalne kladene otazky, aby ste pochopili niektore moje postoje, ktorym ste sa divili....ja som si nechcela dat znizit zaklad dane, mne nasa mzdarka povedala, ze si to mam doniest a o ZP som u nas prvykrat pocula min. rok(!) a ked som chcela, aby mi to objasnila, ze co to je, tak ma len odbila...

ja viem, vravi sa, neznalost zakona neospravedlnuje, ale mozem si nieco citat tisic krat, ked je nieco vazne, radsej sa poradim s tymi, ktori tomu rozumeju a su ochotni pomoct...
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

farina, na každej výpl. páske máš položku hrubá mzda, odvody, dane.. nikto od teba nechce základ dane ani aby si písala každý mesiac osobitne, zrátaj si to a daj sem..

a odvody určite nie sú paušálne, z každej mzdy to máš vyrátané na páske..
0 0
farina28 farina28

farina28 je offline (nepripojený) farina28

ale momentalne nemam pri sebe pasky, tak to nemozem pozriet; a ja by som si to rada sama vypocitala, aby som to uz vedela
a je pekne, ze so sebou navzajom suhlasite, ja tiez s vami suhlasim, len som bola nejak nepochopena...pisem tak velmi nezrozumitelne? ved aj v tejto odpovedi mam odpoved na moju otazku, ktoru som pisala uz predtym a min. 2x...ale tak medzi riadkami som si to uz vydedukovala z vasich reakcii a pri logickom uvazeni;
este raz dakujem za vsetky reakcie a rady a ked budem mat pasky a spocitane polozky, ozvem sa
pekny zvysok nedele
0 0
iveta777 iveta777

iveta777 je offline (nepripojený) iveta777

ja by som potrebovala poradiť tiež. Potrebujem vypočítať zamestnaneckú prémiu na tento rok. takže v roku 2011 mám hrubú mzdu 1902 euro za rok
robím 4 hod denne.a z toho sú odvody 254,64 za rok. môžte mi to napísať ako sa to ráta a či mám nárok na zamestnaeckú prémiu. Dakujem
0 0
iveta777 iveta777

iveta777 je offline (nepripojený) iveta777

Dočítala som sa dva vzorce a to jeden je tento ak zarobím najmnenej 1902 eura za rok tak sa to počíta ako keby som mala zarobiť 12*317 eura za rok od toho odrátam odvody ako by som zaplatila 509,64 a mám základ 3294,36
a ten odrátam od odpočítatelnej položky 3559,30 a mám 264,94 *19 percent
a to je zamestnanecká prémia 50,34.
Mám to správne pochopené dakujem za odpoved
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Ak si robila celý rok, máš nárok pri takomto príjme na max. prémiu, t.j. 50,34
1 0
iveta777 iveta777

iveta777 je offline (nepripojený) iveta777

robila celý rok dakujem ani jeden den marodky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať