Zavrieť

Porady

Samozdanenie sluzby z Čiech

zazi zazi

zazi je offline (nepripojený) zazi

Dobrý deň!
Mám fa z Čiech na ktorej je uvedené átum zdanitel.plnenia 8.7.2009
dátum vystavenia 12.8.2009
Fa prišla 14.8.2009. Na faktúre je uvedená oprava a údrzba chladenia mliečnice.Hodnita fa je bez dph. V ktorom mesiaci ju mám dať do samozdanenia?
Naposledy upravil Dav : 16.01.11 at 19:09
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Stefan2005 Pozri príspevok
v jednom z metodických pokynov DRSR stálo:

"Prenos daňovej povinnosti sa uplatňuje len v prípade, ak zahraničný dodávateľ nie je registrovaný pre daň v tuzemsku. Ak zahraničný dodávateľ je v tuzemsku registrovaný pre daň podľa § 5 zákona o DPH, je platiteľom a pri dodaní služby alebo tovaru s montážou alebo inštaláciou má povinnosť vyhotoviť pre tuzemského príjemcu faktúru podľa § 71 zákona o DPH s daňou platnou v SR.
Ak zahraničná osoba dodá službu alebo tovar s montážou alebo inštaláciou s miestom dodania v tuzemsku osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, napr. občanovi, musí v tuzemsku podať žiadosť o registráciu pre daň, podať daňové priznanie a odviesť daň."

Je to však starší MP, pripúšťam, že došlo k zmenám...
Takto by som to ja riesila aj teraz v sucasnosti... len sa v tomto neviem opriet o ziaden paragraf, preto som zacala uvazovat ze ktory paragraf to takto nariaduje.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zk24 Pozri príspevok
... len sa v tomto neviem opriet o ziaden paragraf, preto som zacala uvazovat ze ktory paragraf to takto nariaduje.
možno preto DRSR to riešil v metodickom pokyne...

a možno oprel by som sa o § 5 zákona o DPH
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

... a ak sa stala platiteľom, tak už nemá možnosť raz byť platiteľom, a raz nebyť platiteľom...
Naposledy upravil Stefan2005 : 07.12.11 at 20:21
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Stefan2005 Pozri príspevok
možno preto DRSR to riešil v metodickom pokyne...

a možno oprel by som sa o § 5 zákona o DPH
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

... a ak sa stala platiteľom, tak už nemá možnosť raz byť platiteľom, a raz nebyť platiteľom...
Ale zas toto mi znie protichodne:

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Prijímatel sluzby je povinný odviesť dan z tejto sluzby ktoru prijala od zahranicnej PO. Nikde sa nehovorí ze v pripade ze ma ic dph slovenske dodavatel tak nie. Skor mi to znie ze aj ked uvedie rakusan na fakture slovensku dph, aj tak slovak musi samozdanovat...

Je rakusan zrahranicna osoba? Je.
Neplati to v pripade ze ma slovenske IC DPH? Nespomina sa.




0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dávaš zaujímavé otázky.....hm.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a čo takto?
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdrţiava (ďalej len „zahraničná osoba”), je povinná podať ţiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Ţiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné sluţby a s nimi súvisiace doplnkové sluţby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) sluţby a tovar s inštaláciou alebo montáţou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 aţ 4),
c) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

ak sa rakusan zaregistroval povinne, tak na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie, sa vzťahuje výlučne slov. DPH.
Ale na výnimky a)-e) je možnosť voľby.
hm?
PS.
MP nie je zákon, netvrdím, že ich netreba dodržiavať, ale aj v minulosti boli prípady MP, ktoré nemali oporu v zákone.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Podľa §5 sa registroval rakúsan dajme tomu minuly rok, lebo tu dodal sluzbu kedy nemoze preniest danovu povinnost na prijimatela - teda dodal sluzbu slovenskému obcanovi a preto sa registroval pre IC DPH SK.

Preto teraz ked dodáva sluzbu slovenskému obcanovi vystavuje faktury so slovenskou DPH-ckou (stale hovoríme o sluzbach s miestom dodania v SR). Ale teraz je odberatel zdanitelna osoba, ktora je povinna platit dan podľa §69 ods.2. Ale aspon ja som stale 50:50 v tom, ze ak by registrovaný doteraz nebol tak by sa pre tento pripad ani nemusel registrovat. Ale kedze uz je, tak teraz vystupuje ako slovensky subjekt pre danove ucely alebo ako zahranicna osoba?

Cim viac to citam tak prichadzam k tomuto zaveru.
Ak dodava obcanovi - pouziva slovenske IC DPH. Ak firme, tak prenasa danovu povinnost. Ale striktne, bez volby.

Ale ruku do ohna za to nedam. Asi skusim napisat na drsr.sk
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ak dodava obcanovi - pouziva slovenske IC DPH. ....ak by nemal slov. DPH, tak by odvádzal DPH v AT, nie? Tak to myslíš?.....platí pri tovare.
pri službe neplatí, lebo musí mať SK registráciu
Ak firme, tak prenasa danovu povinnost...........čiže použije AT a fakturuje bez DPH, tak?
.............neviem domyslieť všetly eventuality, možnosti, ale v zásade súhlasím.
Naposledy upravil KEJKA : 07.12.11 at 21:18
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA Pozri príspevok
Ak dodava obcanovi - pouziva slovenske IC DPH. ....ak by nemal slov. DPH, tak by odvádzal DPH v AT, nie? Tak to myslíš?.
Ak firme, tak prenasa danovu povinnost...........čiže použije AT a fakturuje bez DPH, tak?
.............neviem domyslieť všetly eventuality, možnosti, ale v zásade súhlasím.
Nie. Keby nemal slovenske IC DPH nemohol by dodat sluzbu na slovensku obcanovi, lebo je povinny sa pred dodanim sluzby registrovat. takze ak chce dodavat obcanvi musi sa registrovat a fakturovat so slovenskou dph. Tato alternativa je podla mna jednoznacna.

ak firme, tak prenasa danovu povinnost. Alebo je tu alternativa ze tiez vystavuje fa s dph kedze ma slovenske ic dph. Ak by nemal slovenske ic dph tak prenesie danovu povinnost bez povinnosti registrovat sa v SR (rozdiel oproti dodavke obcanovi). Neviem ako sa na neho diva danovy urad - ci ako na zahranicnu osobu alebo na platitela v tuzemsku (podla kazdeho paragrafu mi vychadza ine).
Naposledy upravil zk24 : 07.12.11 at 21:02
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Skusim to zhrnut skor ako sa nam to tu zamota.

Dodavatel: AT zdanitelna osoba
Miesto dodania sluzby: SR
Typ sluzby: viazuce sa na nehnutelnost

Odberatelom je

A. OBCAN SR
1. Ak Rakusan ma pridelene SK DPH vystavi FA so slovenskou DPH
2. Ak Rakusan nema pridelene SK DPH musí sa registrovať pre DPH na slovensku pred dodanim sluzby a uz fakturuje tkaisto ako v bode 1 - teda so slovenskou DPH.

B. FIRMA SR
1. Ak Rakusan nema pridelene IC DPH slovenske - prenasa danovu povinnost, nemusi sa registrovat v SR pre DPH
2. Ak Rakusan ma pridelene IC DPH slovenske:
2a) Fakturuje so slovenskou DPH?
2b) Prenasa danovu povinnost?

Takze neviem vylustit len ci je spravne 2a alebo 2b...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pekne to vieš upraviť, prehľadne.
Ja si stále myslím, že je tu voľba, lebo platí §5, ods.1 b) - nie je potrebná žiadosť o registráciu pre daň.
podľa mňa to zákon nerieši, nie je to ani dôležité z hľadiska dopadu na rozpočet štátu, či áno?
Medzi dvoma platiteľmi zvyčajne môžeme predpokladať, že sa DPH nielen odvedie, ale aj uplatní na vstupe.
Takže
2a) DPH v SR odvedie Rakúšan, Slovák si ju odpočíta
2b) DPH odvedie aj odpočíta Slovák
Ak by Slovák nemohol DPH odpočítavať, tak DPH zostane odvedená v prípade 2a) aj 2b) , a na vstupe sa neobjaví bud vôbec alebo čiastočne /koeficient/.
prečo by mal toto zákon nejako špeciálne upravovať?

§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdrţiava (ďalej len „zahraničná osoba”), je povinná podať ţiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Ţiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné sluţby a s nimi súvisiace doplnkové sluţby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) sluţby a tovar s inštaláciou alebo montáţou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 aţ 4),
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Takze ak by sme sa dohodli ze je moznost volby, tak sa vratim k bodu 2a) - teda FA od rakusana je so slovenskou DPH.

ale co v tomto pripade §69 ods.2?

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

V bode 2a by mi vychádzalo teda ze napriek tomu ze FA je vystavena so slovenskou DPH (ktoru rakusan aj odvedie do slovenskeho rozpočtu), aj tak slovenský prijemca sluzby musi samozdanovat a teda DPH je odvedena 2x.

Je to hovadina ako mraky, ale preco sa v tom §69 ods.2 hovorí vseobecne o sluzbe dodanej zahranicnou osobu? Preco sa tu nerozlisuje to ci je na fa vycislena dph alebo nie, pripadne to ci je zahranicna osoba reigstrovana v tuzemsku alebo nie? Zeby preto ze sa predpoklada ze na fakture DPH nebude? Preco sa to predpoklada? lebo to zakon nepovazuje za spravne riesenie? => takze jedine mozne riesenie je bod 2b?



Ospravedlnujem sa za hlasne uvahy, ale stale mi to neda.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
verím, a beriem, že je to napísané tak všeobecne, že to zvádza k hovadinám.............
ale už to nejdem rozoberať.
nie ej to formalita, alebo chyba v zákone-nedomyslené znenie? nebolo by prvé.
Nie je to dané §5/2, že registráciou sa stáva platiteľom podľa SR a ak takto vystaví faktúru, tak v pozícii nie zahraničnej osoby ale slov.dodávateľa?
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
.....................
ak moja úvaha neplatí /čo striktne vzaté neplatí - nie je to v zákone formulované týmto spôsobom - tak nech sa aj ZD samozdaní, zasa e to len plusmínus v paieroch.
Prajem dobrú noc a ďakujem za diskusiu............po čase zasa niečo zaujímavé.
Nepovažujem tému za vyriešenú, ale môžem kľudne spávať.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
KEJKA Pozri príspevok
verím, a beriem, že je to napísané tak všeobecne, že to zvádza k hovadinám.............
ale už to nejdem rozoberať.
nie ej to formalita, alebo chyba v zákone-nedomyslené znenie? nebolo by prvé.
Nie je to dané §5/2, že registráciou sa stáva platiteľom podľa SR a ak takto vystaví faktúru, tak v pozícii nie zahraničnej osoby ale slov.dodávateľa?
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
.....................
ak moja úvaha neplatí /čo striktne vzaté neplatí - nie je to v zákone formulované týmto spôsobom - tak nech sa aj ZD samozdaní, zasa e to len plusmínus v paieroch.
Prajem dobrú noc a ďakujem za diskusiu............po čase zasa niečo zaujímavé.
Nepovažujem tému za vyriešenú, ale môžem kľudne spávať.
Skutočne zaujímavá debata.
Moja úvaha je taká,že ak sa zahraničná osoba povinne zaregistruje pre daň v SR, tak sa stáva platiteľom /použije slovenské IČ DPH/ na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie.
V ostatných prípadoch stále vystupuje ako zahraničná osoba.
Dobrú noc!
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
cloe Pozri príspevok
... ak sa zahraničná osoba povinne zaregistruje pre daň v SR, tak sa stáva platiteľom /použije slovenské IČ DPH/ na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie....
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdrţiava (ďalej len „zahraničná osoba”), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba
...

1. No v tomto kontexte potom môže byť zaujímavá situácia, ak sa ZO registruje "dobrovoľne" - formulácia "nie je povinná podať žiadosť o registráciu" nevylučuje právo ZO podať takúto žiadosť....

2. Zvýraznil som v cloe-ninej odpovedi "dodania, kde bola povinnosť registrácie".
Nevieme totiž nič bližšie o ZO.
Tá môže mať 3-4 predmety činností - so samostatnými prevádzkami, a iba s jednou je etablovaná a registrovaná na SK, s ďalšími troma vôbec. Čo v prípade ak si slovenský platiteľ objedná dodanie od tej rakúskej prevádzky ZO, ktorá doteraz vôbec nič nedodala na SK ?

Zuzka, možná dopyt na DRSR, ale s variantami zadania...
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
...Prajem dobrú noc a ďakujem za diskusiu............po čase zasa niečo zaujímavé.
Nepovažujem tému za vyriešenú, ale môžem kľudne spávať.
tvoje slová mi pripomenuli starú dobrú Poradu spred niekoľkých rokov...
Konštruktívnych diskusií je tu čím ďalej, tým menej. Škoda.
Sú témy, s ktorými sa človek v praxi stretáva zriedkavo, a rád sa poučí.
0 0
LVK LVK

LVK je offline (nepripojený) LVK

prajem pekný deň!
Ja si neviem poradiť s FA Kastner software, má niekto skusenosti? ČR
Je tam Miesto plnenia pri posk. služby je mimo tuzemsko podľa !9 ods. 1 zákona č 235/2004 DPH
Príjemca služby je povinný prizznať a zaplatiť daň. Neviem riadky DP, poradí niekto?
Vopred ďajujem
0 0
LVK LVK

LVK je offline (nepripojený) LVK

je to Servis 2012 aktualizacie
0 0
Esstar Esstar

Esstar je offline (nepripojený) Esstar

LVK Pozri príspevok
prajem pekný deň!
Ja si neviem poradiť s FA Kastner software, má niekto skusenosti? ČR
Je tam Miesto plnenia pri posk. služby je mimo tuzemsko podľa !9 ods. 1 zákona č 235/2004 DPH
Príjemca služby je povinný prizznať a zaplatiť daň. Neviem riadky DP, poradí niekto?
Vopred ďajujem
Urobíš samozdanenie:
zdaniteľné obchody (tvoja povinnosť odviesť daň) r. 11 a 12
odpočítanie dane r. 21
0 0
LVK LVK

LVK je offline (nepripojený) LVK

ďakujem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Len pridám, že odpočítanie iba v prípade že máte nárok na odpočítanie dane. Neuvádzate ci ste platiteľ dph alebo registrovaný podľa §7a
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať