Zavrieť

Porady

Samozdanenie sluzby z Čiech

zazi zazi

zazi je offline (nepripojený) zazi

Dobrý deň!
Mám fa z Čiech na ktorej je uvedené átum zdanitel.plnenia 8.7.2009
dátum vystavenia 12.8.2009
Fa prišla 14.8.2009. Na faktúre je uvedená oprava a údrzba chladenia mliečnice.Hodnita fa je bez dph. V ktorom mesiaci ju mám dať do samozdanenia?
Naposledy upravil Dav : 16.01.11 at 19:09
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

prosím Vás, zahraničná právnická osoba, dajme tomu AT, je registrovaná pre IC DPH na Slovensku - dodáva tu služby s miestom dodania na Slovensku (trebárs nehnuteľnosť).

Ide dodat sluzby na nehnutenosti na slovensku a odberateľom je slovenská zdaniteľná osoba (platca DPH). Faktura z Rakúska bude vystavená bez DPH a slovenská sro spraví samozdanenie alebo bude vystavená so slovenskou DPH?
Neviem sa docítat ze ak je zahraničná osoba registrovana pre nasu DPH-cku ci je povinná ju používať vždy (ako keby fakturoval slovak slovakovi s dph) alebo má fakturovat bez dph a prenasat danovu povinnost na slovaka?

Dakujem.
Nejdem čítať, čo je za otázkou.
Zahraničná osoba je registrovaná u nás v zmysle par. 5. (napr. vymieňa občanom okná na nehnuteľnostiach), preto bola potrebná registrácia.
Na základe uvedeného poskytuje služby k nehnuteľnostiam, kde bola povinnosť registrácie na základe 5-ky, myslím si, že je by mala vystaviť FA s SK DPH.

Ak by bola AT registrovaná v SK, napr. z titulu, že doviezla tovar z iného ČŠ, a nebola zastúpená zástupcom, vystavuje FA bez DPH pre ZO SK, a prenáša DP.

Uvedené sa dá pochopiť na pokyne drsr ohľadom dodania tovarov plyn, voda, ....
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...ZKX8ew&cad=rja

Ide o súvislosť registrácie.
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

cloe Pozri príspevok
Skutočne zaujímavá debata.
Moja úvaha je taká,že ak sa zahraničná osoba povinne zaregistruje pre daň v SR, tak sa stáva platiteľom /použije slovenské IČ DPH/ na tie dodania, kde bola povinnosť registrácie.
V ostatných prípadoch stále vystupuje ako zahraničná osoba.
Dobrú noc!
Predsa som si prečítala.
Ocenenie a veľký súhlas!!!!!
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zuzi, naozaj si prečítaj pokyn, na uvedených tovaroch (energie - ), sa dá pochopiť súvislosť a porozumieť zákonu. Ty nevieš, prečo sa registroval.... Ide vystaviť Fa bez DPH, ako píšeš.

Ty si hovoríš. Vystavil FA pre mňa bez DPH na mojej nehnuteľnosti. Čo to pre mňa znamená. Dal mi IČ DPH AT, fakturuje mi bez dane. Kde je miesto dodania? Slovensko, lebo 16/1, nehnuteľnosť sa nachádza na Slovensku.
Aha, preniesol na mňa daňovú povinnosť, to znamená, že musím za neho zaplatiť daň, teda urobím samozdanenie 69/2. Neuvedie ma do SV lebo sa toto do SV neuvádza, nepatrí to do 15/1. Ďalej pokračuješ v rozmýšľani. On nemusí byť nakoniec ani vôbec registovaný a nemusí mať ani AT IČ DPH, pretože neplňa podmienku našej 7a, ale je zdaniteľná osoba. Hmm. OK
Položíš si ďalšiu otázku.
Mám nárok na odpočítanie?
SAmozrejme, prečo by som nemala mať. 49/2/b- daŃ som uviedla v záznamoch, veď používam nehnuteľnosť na podnikanie. No hej, len či sa na mňa nevzťahuje koeficient. Nie, nevzťahuje (možno), lebo nedodávam ako oslobodené dodanie. A teda pre mňa platí aj 51/1/b. JA som platiteľ.

Musíš mať takéto hlúpe pochody a milión otázok sama na seba.

Aj tak rozmýľaš správne, verím Ti, len nevieš, kde je momentálne sever.

(máš pochvalu, fakt si sa zahryzla do seba, a pracuješ na tej nešťasnej DPH, a si tvrdohlavá, teším sa.)
0 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Ahojte, prosím o radu. V novembri mám 2 faktúry na materiál z Čiech bez dph. Teraz ich musím samozdaniť - t.j. vypísať tlačivo k dph a aj zaplatiť? A ktoré riadky v tom tlačive mi treba vypísať?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

rozimova Pozri príspevok
Ahojte, prosím o radu. V novembri mám 2 faktúry na materiál z Čiech bez dph. Teraz ich musím samozdaniť - t.j. vypísať tlačivo k dph a aj zaplatiť? A ktoré riadky v tom tlačive mi treba vypísať?
Ahoj,

pls daj bližšie info...
si platca / neplatca DPH? Ak platca - kvartálny, mesačný? Ak neplatca - si registrovaná pre IC DPH?
0 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Som štvrťročný platca dph. Tak neviem, či to mám samozdaniť - čiže a zaplatiť dnes, alebo to stačí v januári ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved máš aj nárok na odpočítanie DPH. samozdanenie pri registrácii podľa §4 Z_DPH značí "plusmínus"
výsledok je nula.
Okrem toho - máš predsa nejaké výstupy, faktúry, kde máš DPH na výstupe, či nie?
Spracuješ DPH daňové priznanie za celý IV.Q. a podáš do 25.1.2012, dovtedy musíš aj zaplatiť, ak ti celkovo vyjde daňová povinnosť.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Do 25.1.2012

Z hlavy mám pocit ze sú to riadky 7,8 (danová povinnosť) a R21 (odpočítanie dane)
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
rozimova Pozri príspevok
Ahojte, prosím o radu. V novembri mám 2 faktúry na materiál z Čiech bez dph. Teraz ich musím samozdaniť - t.j. vypísať tlačivo k dph a aj zaplatiť? A ktoré riadky v tom tlačive mi treba vypísať?
Asi to robíť prvý krát, no aj tam mi nedá, trošku si rýpnuť Chcela som povedať, prečo si to nedáš urobiť účtovníkovi a vidím, že si účtovník. Tak musíš trošku viac študovať, ak sa tým chceš živiť. Ale sú Vianoce...
Ty si asi predstavuješ, že pri každom dodaní z iného čl. štátu, musíš osobitne vypísať tlačivo k DPH a urobiť samozdanenie.
Nie je tomu tak. Urobíš samozdanenie a súčasne odpočet z DPH /ak máš nárok/, v tom istom tlačive za IV. Q., kde uvedieš všetky plnenia, prijaté aj dodané a taktiež toto dodanie z Čiech. Podáš a zaplatíš tak, ako po iné štvrťroky. Len tu budeš mať vyplené aj riadky 07,08 a súčasne pôjde vypočítané daň z dodania z Čiech aj do riadku 21 /ak je nárok na odpočet/.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ale no... všetko je raz poprvé... každý sme nejako začínali. Ja začínam už druhý rok
0 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Ďakujem za odpovede, noo už budem musieť zmeniť ten profil - som účtovník sama pre seba - teraz. V minulosti som robila jednoduché účtovníctvo v alfe pre pár kamarátov - drobných živnostníkov s minimálnymi príjmami a výdavkami. Teraz si robím len sama pre seba, a bohužiaľ zatiaľ nemám ani zďaleka taký príjem, aby som si mohla konečne zaplatiť účtovníka. Ale verím, že snáď budúci rok by to mohlo byť...
No neviem či nemám príliš ružové okuliare...
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

zk24 Pozri príspevok
Ale zas toto mi znie protichodne:

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Prijímatel sluzby je povinný odviesť dan z tejto sluzby ktoru prijala od zahranicnej PO. Nikde sa nehovorí ze v pripade ze ma ic dph slovenske dodavatel tak nie. Skor mi to znie ze aj ked uvedie rakusan na fakture slovensku dph, aj tak slovak musi samozdanovat...

Je rakusan zrahranicna osoba? Je.
Neplati to v pripade ze ma slovenske IC DPH? Nespomina sa.




Odpoveď je v metodickom pokyne DRSR č. 490/2010 k zákonu o DPH
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...la490_2011.pdf

V nasledujúcom texte uvádzam výňatok z tohto metodického pokynu, str. 7:

S účinnosťou od 1.1.2011 sa v § 69 ods. 1 zákona o DPH na konci bodka nahradila
čiarkou a pripojili sa tieto slová: "ak tento zákon neustanovuje inak.".
V § 69 ods. 2 zákona o DPH sa za slovom "tuzemsku" vypustila bodkočiarka a slová
"zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom".
V zmysle § 69 ods. 2 zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2010, ak zdaniteľná osoba
so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v tuzemsku (zdaniteľ
osoba) prijala službu uvedenú v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 zákona o DPH alebo prijala tovar
dodaný s inštaláciou alebo montážou od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo
z tretieho štátu (ďalej „zahraničná osoba“), ak miesto dodania služby alebo tovaru bolo
v tuzemsku, osobou povinnou platiť daň v tuzemsku bola zdaniteľná osoba (príjemca) len
v tom prípade, ak zahraničná osoba, ktorá jej tovar alebo službu dodala, nebola platiteľom
dane v tuzemsku.
S účinnosťou od 1.1.2011 osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba - príjemca
uvedeného tovaru alebo služby aj v prípade, ak zahraničná osoba je registrovaná ako platiteľ
dane podľa zákona o DPH. Ak zahraničná osoba, je registrovaná ako platiteľ dane, ktorý
nemá v tuzemsku prevádzkareň častňujúcu sa na dodaní tovaru alebo služby, a dodáva
uvedené služby alebo tovar s inštaláciou alebo montážou s miestom dodania v tuzemsku
zdaniteľnej osobe, osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je zdaniteľná osoba - príjemca
služby alebo tovaru.
Príklad:
Platiteľ dane so sídlom v SR si objednal v máji 2011 od rakúskeho podnikateľa, ktorý nemá
na území SR prevádzkareň, ale je v SR registrovaný za platiteľa dane podľa § 5 zákona o
DPH, vykonanie stavebných prác na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území SR. Miestom
dodania stavebných prác je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH tuzemsko. Slovenský podnikateľ
- príjemca služby, je osobou povinnou platiť daň (§ 69 ods. 2 zákona o DPH). Rakúska
spoločnosť fakturuje s účinnosťou od 1.1.2011 dodanie stavebných prác bez DPH a to aj
napriek tomu, že je registrovaná ako platiteľ dane.
Príklad:
Zdaniteľná osoba so sídlom v SR si objednala v mesiaci marec 2011 od českej spoločnosti,
identifikovanej pre daň v ČR, ktorá má na území SR prevádzkareň a ktorá je registrovaná za
platiteľa podľa § 4 zákona o DPH službu architekta vzťahujúcu sa na konkrétnu nehnuteľnosť
nachádzajúcu sa v tuzemsku. Miesto dodania služby je tuzemsko (§ 16 ods. 1 zákona o
DPH). Prevádzkareň českej spoločnosti je na území SR zriadená len z titulu dodávania
elektrickej energie. Slovenská zdaniteľná osoba, príjemca služby v zmysle § 69 ods. 2 zákona
o DPH je povinná platiť daň z prijatej služby podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH, ktorú jej
dodala česká spoločnosť identifikovaná pre daň v ČR, pretože jej prevádzkareň zriadená na
území SR sa nezúčastňuje na dodaní služby architekta v tuzemsku. Podľa § 69 ods. 4 zákona o
DPH na účely určenia osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje
taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto prevádzkareň sa nezúčastňuje na
dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku touto osobou.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať