Zavrieť

Porady

Zamestnanci odmietajú stravné lístky

Dobrý deň ! V našej firme máme takúto situáciu : od istého času zamestnanci sú u nás zamestnaní na skrátený pracovný čas t.j. 5 hodín denne. Prináleží im stravný lístok, ale oni odmietajú za ne platiť 1,215 €./hodnota lístka je 2,70€).
Mohla by som to tak spraviť, že nebudem kupovať stravné lístky ale budem im
prispievať na stravovanie sumou 1,485€ na jeden deň ? (55% zo sumy 2,70€).
Ďakujem za rady !
Usporiadat
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Xanti Pozri príspevok
Osobne súhlasím veľa je to naraz, možno sa u nás porušuje zákon ale SL sa na fy vydávajú v čase výplat aby zamestnanci mohli za nich zaplatiť. Zatial sa nesťažovali, že je to pre nich razom veľký odliv peňazí.
To záleží od toho, v ktorej sfére a s akými zamestnancami si sa s tým ešte nestretla, ale napr. predavačka a pod. za min. mzdu (na východe) ozaj nechce stravné lístky.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

m.hladka Pozri príspevok
To záleží od toho, v ktorej sfére a s akými zamestnancami si sa s tým ešte nestretla, ale napr. predavačka a pod. za min. mzdu (na východe) ozaj nechce stravné lístky.
a to už prečo?
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

m.hladka Pozri príspevok
To záleží od toho, v ktorej sfére a s akými zamestnancami si sa s tým ešte nestretla, ale napr. predavačka a pod. za min. mzdu (na východe) ozaj nechce stravné lístky.
Ja som pracovala naozaj s rôznymi ľuďmi, niekoľko rokov som pracovala aj na družstve, kde som prichádzala do styku aj s profesiami ako vodiči, traktoristi, dojičky, pastieri, brigádnici v rastlinnej výrobe a viem, že niektorí sú chápavejší, iní menej. Ja viem, že niečo robí aj ten pocit mať rovno peniaze namiesto nejakých papierikov (SL), ale som presvedčená, že pracovníkom to nebolo dostatočne vysvetlené.
Čo sa týka predavačky na východe za minimálnu mzdu, ktorá nechce SL, tak to by som ju chcela vidieť. Práve o takej som písala v jednom z mojich predchádzajúcich príspevkov.
A aby som to uzavrela, na východe som žila 35 rokov a viem dobre ako to tam chodí aj teraz.
Ale zase zbytočne tu o tom píšeme, keď s tým majú taký problém, nech im poskytnú finančný príspevok a hotovo. Nakoniec je s tým menej práce aj pre zamestnávateľa.
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Pre niektorých ľudí je doležitejšie mať v peňaženke hotovosť vo forme peňazí ako stravný lístok ako platidlo. Lepšie sa im pozerá na účet kde má 190 € ako 167 €.
0 0
Olinka1 Olinka1

Olinka1 je offline (nepripojený) Olinka1

Súhlasím s FugAn, je to tak, našim zamestnancom viac hovoria peniaze ako SL, podotýkam, že sme malá firma na spracovanie dreva. A práve o to ide, že za Sl nemôžu kupovať ani oblečenie, ani deťom zošity do školy atď.
Keďže nemáme možnosť im poskytnúť teplé jedlo ani zabezpečiť stravovanie iným spôsobom aby to stihli za 0,5 hod. Môžem im finančne prispievať na stravovanie vo výške 55% zo sumy 3,60€ ????????? Bude to v súlade so zákonom ??????
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Olinka1 Pozri príspevok
Súhlasím s FugAn, je to tak, našim zamestnancom viac hovoria peniaze ako SL, podotýkam, že sme malá firma na spracovanie dreva. A práve o to ide, že za Sl nemôžu kupovať ani oblečenie, ani deťom zošity do školy atď.
Keďže nemáme možnosť im poskytnúť teplé jedlo ani zabezpečiť stravovanie iným spôsobom aby to stihli za 0,5 hod. Môžem im finančne prispievať na stravovanie vo výške 55% zo sumy 3,60€ ????????? Bude to v súlade so zákonom ??????
pozri prísp. č. 17 a stanovisko DR SR v prísp. č. 15
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja keď som dostával "gastráče" voľakedy, tak som mal s jednou pani predavačkou dohodu a ona mi ich vymenila všetky naraz za cash...
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
mzdarka renca Pozri príspevok
a to už prečo?
Na to ti môžem povedať len svoj názor, ktorý som už horespomínala a ktorý mám na "blogu", ale prečo to oni odmietajú naozaj, to ja nemchápem.
0 0
Olinka1 Olinka1

Olinka1 je offline (nepripojený) Olinka1

Ďakujem pekne za všetky odpovede a rady
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

v prípade, ak zamestnanec stravný lístok nechce a zamestnávateľ mu teda chce dať radšej príspevok na stravovanie v peňažnej forme, je možné rriešiť to napríklad už v pracovnej zmluve ustanovením, že: "Zamestnávateľ poskytne paušálny príspevok na stravu vo výške 100 eur mesačne." (je to myslené ako priamy príspevok zamestnávateľa a nie príspevok zo sociálneho fondu)
Je to možné?
Tých 100 eur je treba vo výplate zdaniť, to mi je jasné. Ale vchádza tento príspevok aj do vymeriavacieho základu pre zdravotné a sociálne poistenie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Heni Pozri príspevok
v prípade, ak zamestnanec stravný lístok nechce a zamestnávateľ mu teda chce dať radšej príspevok na stravovanie v peňažnej forme, je možné rriešiť to napríklad už v pracovnej zmluve ustanovením, že: "Zamestnávateľ poskytne paušálny príspevok na stravu vo výške 100 eur mesačne." (je to myslené ako priamy príspevok zamestnávateľa a nie príspevok zo sociálneho fondu)
Je to možné? Podľa mňa nie, bolo by porušené ustanovenie §152 ZP.
Tých 100 eur je treba vo výplate zdaniť, to mi je jasné. Ale vchádza tento príspevok aj do vymeriavacieho základu pre zdravotné a sociálne poistenie?
V texte.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Tweety Pozri príspevok
V texte.
ach, ked pán konateľ trvá na tom, aby to bolo v prac. zmluve a potom na výplatnej páske tá suma na stravovanie...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Heni Pozri príspevok
ach, ked pán konateľ trvá na tom, aby to bolo v prac. zmluve a potom na výplatnej páske tá suma na stravovanie...
A to by s takým niečim zamestnanci súhlasili? Veď to im môže dať do odmien, ale stravovanie im zabepečiť musí, iba ak nemá takú možnosť, musí poskytnúť FP.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Tweety Pozri príspevok
A to by s takým niečim zamestnanci súhlasili?
ano. ústne sa s nimi dohodol, pre nich to znamená +100 eur k min. mzde...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Heni Pozri príspevok
ano. ústne sa s nimi dohodol, pre nich to znamená +100 eur k min. mzde...
Ahá, akože zvýšenie MM? Nech im teda zvýši mzdu bez toho, aby to kompenzoval nezabezpečením možnosti stravovania. Ide na nich akousi zvláštnou metódou, veď budú súhlasiť,(podľa neho) veď ide o zvýšenie mzdy, ktorú by mohli mať aj bez toho vyššiu.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Tweety Pozri príspevok
Ahá, akože zvýšenie MM? Nech im teda zvýši mzdu bez toho, aby to kompenzoval nezabezpečením možnosti stravovania. Ide na nich akousi zvláštnou metódou, veď budú súhlasiť, veď ide o zvýšenie mzdy, ktorú by mohli mať aj bez toho vyššiu.
ano, ale stravovanie aj tak ináč nezabezpečí, takže aspon takto bude mať "stravovaciu" povinnosť splnenú...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Heni Pozri príspevok
ano, ale stravovanie aj tak ináč nezabezpečí, takže aspon takto bude mať "stravovaciu" povinnosť splnenú...
A prečo nezabezpečí? Vari nemá možnosť objednať stravenky?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Tweety Pozri príspevok
A prečo nezabezpečí? Vari nemá možnosť objednať stravenky?
ja mám tú s.r.o. len toť, pár dní, toto neviem...
sú tam len 2 či 3 zamestnanci, takže tak.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať