Zavrieť

Porady

odpisovanie drobneho hmotneho majetku

dobry den,
prosim vas o radu:
ak sa spolocnost rozhodne drobny hmotny majetok (cena nizsia ako 1700eur) odpisovat - do ktorej odpisovej skupiny ho mam zaradit? prosim poradte aj odvolavky, kde je to uvedene...
dakujem.
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Súhlasím.
Takže ak som v roku 2008 kúpil počítač napr. za 27000 Sk a stanovil som si účtovný odpis napr na 24 mesiacov, tak po 1.3.2008 dám zostatkovú cenu do nákladov alebo ho mám odpisovať naďalej podľa § 27 alebo § 28. Teda ešte 3 roky?(1.odpisová skupina)
... zamyslel som sa znova nad týmto príkladom. Myslím si, že pre tento prípad prechodné ustanovenie neplatí, teda už nemám možnosť voľby. Voľbu som mal v roku 2008, keď som kúpil PC za 27.000 Sk, a zvolil som odpisovanie, a nie jednorázový odpis. Tým som deklaroval, že daňový odpis budem uplatňovať vo výške účtovného odpisu. A prechodné ustanovenia ZoDP predsa na účtovné odpisy nemajú vplyv, tie pokračujú tak, ako boli stanovené (za predpokladu, že sa neprehodnotí odpisový plán). Takže do limitu 1.700 € môžem daňovú zostatkovú cenu uplatniť iba u majetku, ktorý som odpisoval podľa ustanovení ZoDP....
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Ja by som súhlasil s príspevkom marjankaj.
ZoDzP nepozná majetok do 1.700 eur a teda sa uzná účtovný odpis. V účtovníctve sa postupuje na báze mesačného odpisu (alebo napr. počtu vyrobených kusov, záleží na spôsobe použitia) a počtu mesiacov používania, ktoré si musí obhájiť daňovník.
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

marjankaj Pozri príspevok
Súhlasím.
Takže ak som v roku 2008 kúpil počítač napr. za 27000 Sk a stanovil som si účtovný odpis napr na 24 mesiacov, tak po 1.3.2008 dám zostatkovú cenu do nákladov alebo ho mám odpisovať naďalej podľa § 27 alebo § 28. Teda ešte 3 roky?(1.odpisová skupina)
Ja osobne si myslim, ze to prechodne ustanovenie sa tyka majetku nizsieho ako 1700 EUR, co je vlastne 51214,20 SKK, a teda podla mna sa tyka majetku ktory bol v odpisovani a jeho hodnota bola vyssia ako 30.000 Sk a teda sa musel odpisovat. Alebo potom tejto diskusii moc dobre nerozumiem.
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

A ako je to teda s tym drobnym hmotnym majetkom a odpisovanim? Kedze v tomto roku ma nasa firma vyssie naklady ako vynosy, je pre nas vyhodnejsie zaradit hmotny majetok s hodnotou nizsou ako ustanovuje zakon a s dobou pouzitelnosti viac ako 1 rok do majetku a nie do nakladov. Odpisy cim nizsie na tento rok, tym lepsie pre nas. Takze mozem si zvolit odpisovanie ako chcem, minimalne 2 roky? A rozpocitam si ich podla mesiacov? Poradi mi niekto?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Budem už konkrétny, citujem z Opatrenia Ministerstva finanií Slovenskej republiky z 12. marca 2009 č. MF/10531/2009-74 (Finančný spravodaj 5/2009):

(4) Dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia podľa § 32 ods. 2 písm. c), uvedený do užívania najneskôr 28.februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom9), sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.

Teda pokračovanie v odpisovaní, možnosť voľby bola pri jeho zaradení ....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Levizub Pozri príspevok
Takze mozem si zvolit odpisovanie ako chcem ANO, minimalne 2 roky MINIMALNE 1 ROK (13 MESIACOV) ? A rozpocitam si ich podla mesiacov? ANO
V texte...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
Budem už konkrétny, citujem z Opatrenia Ministerstva finanií Slovenskej republiky z 12. marca 2009 č. MF/10531/2009-74 (Finančný spravodaj 5/2009):

(4) Dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia podľa § 32 ods. 2 písm. c), uvedený do užívania najneskôr 28.februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom9), sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.

Teda pokračovanie v odpisovaní, možnosť voľby bola pri jeho zaradení ....
Znovu som sa po čase dostal k tejto téme. Dosť sa tu zamieňajú účtovné odpisy s daňovými odpismi(a nielen tu ale aj v zákonoch).

Štefan to čo píšeš sa vzťahuje na účtovné odpisy v podvojnom účtovníctve.
Možno som mimo, ale mne to teraz vychádza tak, že daňové odpisy by sa mali pri hmotnom majetku §22 ods.1) ak je cena vyššia ako 996€. Inak by to malo ísť hneď celé do nákladov(v PÚ by sa to upravilo v daňovom priznaní). Pokiaľ ide o nehmotný majetok, ten by bol odpisovaný v podobne ale podľa §22 ods. 7) a 8)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Štefan to čo píšeš sa vzťahuje na účtovné odpisy v podvojnom účtovníctve.
Možno som mimo, ale mne to teraz vychádza tak, že daňové odpisy by sa mali pri hmotnom majetku §22 ods.1) ak je cena vyššia ako 996€. Inak by to malo ísť hneď celé do nákladov(v PÚ by sa to upravilo v daňovom priznaní). Pokiaľ ide o nehmotný majetok, ten by bol odpisovaný v podobne ale podľa §22 ods. 7) a 8)
Aj v jednoduchom účtovníctve sa pri odpisovaní postupuje podľa ZoDP, okrem prípadov, kedy sa daňové odpisy stanovujú podľa zákona o účtovníctve. Že je to možné, stojí aj v usmernení DRSR:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p_uctzakon.pdf

kde na strane 3 sa píše:
11.V § 28 ods. 3 sa na konci pripája táto veta:
„Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu,4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.“.


Účtovné jednotky vymedzené v § 9 ods. 2 účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, môžu účtovné odpisy určiť vo výške daňových odpisov podľa zákona o dani z príjmov, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve. Napr.: odpisy DNM (softvér atď.)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
Aj v jednoduchom účtovníctve sa pri odpisovaní postupuje podľa ZoDP, okrem prípadov, kedy sa daňové odpisy stanovujú podľa zákona o účtovníctve. Že je to možné, stojí aj v usmernení DRSR:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p_uctzakon.pdf

kde na strane 3 sa píše:
11.V § 28 ods. 3 sa na konci pripája táto veta:
„Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu,4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.“.

Účtovné jednotky vymedzené v § 9 ods. 2 účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, môžu účtovné odpisy určiť vo výške daňových odpisov podľa zákona o dani z príjmov, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve. Napr.: odpisy DNM (softvér atď.)
Štefan asi som sa zle vyjadril. Ja som teraz myslel iba na daňové odpisy.
0 0
kk11 kk11

kk11 je offline (nepripojený) kk11

Prosím Vás a ako je to pri krádeži drobného hmotného majetku, ktorý je odpisovaný 2 roky? Je potrebné vrátiť celú DPH alebo len jej pomernú časť vzhľadom k odpisom?
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ahojte, je možné prerušiť aj odpisy drobného hmotného majetku? Ďakujem
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Katka2 Pozri príspevok
Ahojte, je možné prerušiť aj odpisy drobného hmotného majetku? Ďakujem
... prerušiť možno iba daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov - účtovné odpisovanie je kontinuálne, bez prerušenia; pretože v prípade odpisovania drobného HM daňové vychádzajú z účtovných, tak mám zato, že nemožno prerušiť odpisy drobného hmotného majetku
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Katka2 Pozri príspevok
Ahojte, je možné prerušiť aj odpisy drobného hmotného majetku? Ďakujem
Prerusit nemozes ale mozes upravit odpisovy plan ak je na to dovod, napr. Minimalne vyuzivanie vo firme, zistene nižšie opotrebenie nez sa predpokladalo pri uvedení do užívania.
0 0
double double

double je offline (nepripojený) double

Katka2 Pozri príspevok
Ahojte, je možné prerušiť aj odpisy drobného hmotného majetku? Ďakujem
Ja mám v smernici,ze danový odpis je 100% v roku zaradenia drobného hmotného majetoku teda do 1700EUR. Sprav si to aj ty a budeš mat po starostiach. Na margo toho či sa dá alebo nedá danovo odpísat drobný majetok v hodnote 100% v roku zaradenia som mal diskusiu aj s danovým poradcom aj s KPMG a nikto nenašiel zákonom stanovný dôvod prečo to tak nemôže byt.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
double Pozri príspevok
Ja mám v smernici,ze danový odpis je 100% v roku zaradenia drobného hmotného majetoku teda do 1700EUR. Sprav si to aj ty a budeš mat po starostiach. Na margo toho či sa dá alebo nedá danovo odpísat drobný majetok v hodnote 100% v roku zaradenia som mal diskusiu aj s danovým poradcom aj s KPMG a nikto nenašiel zákonom stanovný dôvod prečo to tak nemôže byt.
veľmi pochybujem, že by KPMG nenašlo dôvod, ked je uvedený priamo v zákone a v Postupoch účtovania.
Prioritne zaradíš na základe svojho rozhodnutia drobný majetok do odpisovaného majetku, teda rozhodneš o tom, že jeho doba použiteľnosti je viac ako rok. Takže ak ho kupiš v priebehu roka 2013, tak do konca roka 2013 túto podmienku používania nesplníš a teda nie je dôvod na 100%-ný odpis. Aby si tú podmienku splnil, musí byť odpisovaný aspoň 13 mesiacov.
Následne - kedže ZDP takýto majetok nerieši, nemáš dôvod určovať DO, ktoré vlastne ako samostatné DO neexistujú (ľudovo povedané). Tak ako iný náklad, ktorý nie je limitovaný ZDP, aj takéto odpisy budú uznateľné v HV na r.100 bez potreby ďalšej úpravy.
Pokiaľ postupuješ podľa smernice, kde je určený 100%ný odpis pri zaradení do spotreby, porušuješ skôr postupy účtovania ako ZDP. Ovšem pri fakte, že účtovníctvo kontroluje DU=správca dane a môže za nedodržanie Postupov účtovania uložiť pokutu aj vo výške 3% brutto hodnoty majetku v Súvahe, nikomu takéto zbytočné porušovanie PU neodporúčam, práve naopak. Všeobecne sa stretávam, ako v priebehu rokov narastá snaha DU vydolovať čo najviac peňazí na pokutách, vy nie?

Zbytočné porušovanie je to preto, lebo takýto majetok sa dostane do nákladov bez odpisovania jednoduchým rozhodnutím, že ho firma za dlhodobý a teda odpisovateľný nepovažuje a zaúčtuje ho priamo do nákladov, resp. cez zásoby do nákladov /na základe smernice/. Ďalej ho eviduje len v operatívnej evodencii.
1 0
double double

double je offline (nepripojený) double

KEJKA Pozri príspevok

Zbytočné porušovanie je to preto, lebo takýto majetok sa dostane do nákladov bez odpisovania jednoduchým rozhodnutím, že ho firma za dlhodobý a teda odpisovateľný nepovažuje a zaúčtuje ho priamo do nákladov, resp. cez zásoby do nákladov /na základe smernice/. Ďalej ho eviduje len v operatívnej evodencii.
dakujem za odpoved Kejka. Len este aby si ma chápala. Máme koncernovú smernicu(smernica platná pre všetky dcéry) kde je povedané aký majetok treba odpisovat a kolko rokov. Kde je uvedené ze za hmotny majetok na účely odpisovania sa považuje ten ktorého hodnota je nad 400EUR. Realne ,tento majetok napr tlačiaren používame 3 roky, čiže ak účtovný odpisový plán bude 3 roky z pohladu auditorov je to v poriadku. Sama hovoríš že ZDP nerieši DO drobného majetku. Preto mi to zrejme nikto nevytkol a možno aj pretože KPMG kontroluje postupy účtovania a podla nich to je v poriadku alebo to je nevýznamná položka. nenašli sme iné riešenie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
double Pozri príspevok
dakujem za odpoved Kejka. Len este aby si ma chápala. Máme koncernovú smernicu(smernica platná pre všetky dcéry) kde je povedané aký majetok treba odpisovat a kolko rokov. Kde je uvedené ze za hmotny majetok na účely odpisovania sa považuje ten ktorého hodnota je nad 400EUR. Realne ,tento majetok napr tlačiaren používame 3 roky, čiže ak účtovný odpisový plán bude 3 roky z pohladu auditorov je to v poriadku. Sama hovoríš že ZDP nerieši DO drobného majetku. Preto mi to zrejme nikto nevytkol a možno aj pretože KPMG kontroluje postupy účtovania a podla nich to je v poriadku alebo to je nevýznamná položka. nenašli sme iné riešenie
samozrejme , že je v poriadku ak napr. odpisuješ 3 roky tlačiareň v hodnote 450 EUR. Ale súčasne takýto odpis je aj daňový, aj ked to nikde neuvádzaš, lebo ZDP toto nerieši. proste bude to súčasťou r.100 bez ďalšej úpravy.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať