Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tonko, ja v tomto asi neviem rozmýšľať. Ako to je? Budem mať teda jeden krát maximum zo zamestnania, ak využijem možnosť - skončím jeden pracovný pomer a urobím si druhý s vyplateným maximom. No a ešte sa prihlásim teraz na dobrovoľné platenie tak, aby som splnila podmienku 270 dní a dostanem akoby dávku aj z druhého dôvodu - toho dobrovoľného platenia dajme tomu z maxima. Alebo vôbec nemá zmysel sa dobrovoľne poisťovať, keď už raz maximum dosiahnem z pracovného pomeru. Hm?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alušik
Tonko, ja v tomto asi neviem rozmýšľať. Ako to je? Budem mať teda jeden krát maximum zo zamestnania, ak využijem možnosť - skončím jeden pracovný pomer a urobím si druhý s vyplateným maximom. No a ešte sa prihlásim teraz na dobrovoľné platenie tak, aby som splnila podmienku 270 dní a dostanem akoby dávku aj z druhého dôvodu - toho dobrovoľného platenia dajme tomu z maxima. Alebo vôbec nemá zmysel sa dobrovoľne poisťovať, keď už raz maximum dosiahnem z pracovného pomeru. Hm?
Napíš prosím, kedy (v ktorom roku alebo termíne) plánuješ materskú, a potom by som rád vedel, či si bola zamestnaná v posledných 2 rokoch. Napíš trocha viac podrobností.
Domnievam sa, že má zmysel sa prihlásiť na DNP a získavať obdobie 270 dní, ale stačí z minimálneho VZ.
0 0
miskam miskam

miskam je offline (nepripojený) miskam

Poradíte, prosím, aj mne ak si zvýšiť materskú? Plánujem ju v roku 2007. Som zamestnaná od 1997. V 2003 som išla na materskú a následne na rodičovskú dovolenku. V 2/2006 som nastúpila späť do práce. môj aktuálny VZ je cca 22 500, keď pracujem celý mesiac.Zatiaľ som mala v každom mesiaci OČR. Má pre mňa význam prihlásiť sa na DNP? Tiež pre mňa platí minimálny VZ? Vtedy prekročím maximálny VZ a neviem, či sa to môže.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a radu.
Naposledy upravil miskam : 20.05.06 at 10:40
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ajobs
Napíš prosím, kedy (v ktorom roku alebo termíne) plánuješ materskú, a potom by som rád vedel, či si bola zamestnaná v posledných 2 rokoch. Napíš trocha viac podrobností.
Domnievam sa, že má zmysel sa prihlásiť na DNP a získavať obdobie 270 dní, ale stačí z minimálneho VZ.
Tonko, som zamestnaná v poslednom zamestnaní od 1.1.2006, naviazalo mi však súvisle na predchádzajúce zamestnanie, ktoré trvalo 3.11.2003-31.12.2005, takže v posledných 2 rokoch zamestnaná som a mám splnenú podmienku 270 dní. Viem aj všekto okolo toho, ako dosiahnuť maximum zo zamestnania - ukončím si tento pracovný pomer a náväzne si urobím ďalší s maximálnou sumou VZ - to som pochopila, že novela platná od 1.8. by to nemala zrušiť, čo sa týka rozhodného obdobia. Na materskú by som chcela byť vypísaná niekedy v apríli/máji 2007, ak Boh dá. Len mi teda nie je jasné, či má zmysel platiť si aj to dobrovoľné poistné... Ako to teda bude?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alušik
Tonko, som zamestnaná v poslednom zamestnaní od 1.1.2006, naviazalo mi však súvisle na predchádzajúce zamestnanie, ktoré trvalo 3.11.2003-31.12.2005, takže v posledných 2 rokoch zamestnaná som a mám splnenú podmienku 270 dní. Viem aj všekto okolo toho, ako dosiahnuť maximum zo zamestnania - ukončím si tento pracovný pomer a náväzne si urobím ďalší s maximálnou sumou VZ - to som pochopila, že novela platná od 1.8. by to nemala zrušiť, čo sa týka rozhodného obdobia. Na materskú by som chcela byť vypísaná niekedy v apríli/máji 2007, ak Boh dá. Len mi teda nie je jasné, či má zmysel platiť si aj to dobrovoľné poistné... Ako to teda bude?
Áno, má význam, lebo môžeš získať materské z oboch nemocenských poistení (dúfam, že to do roku 2007 nezrušia ). Ale zatiaľ si plať DNP iba z minima, to znamená zo 6.900 Sk (do 30.9.2006), potom z novej minimálnej mzdy.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
miskam
Poradíte, prosím, aj mne ak si zvýšiť materskú? Plánujem ju v roku 2007. Som zamestnaná od 1997. V 2003 som išla na materskú a následne na rodičovskú dovolenku. V 2/2006 som nastúpila späť do práce. môj aktuálny VZ je cca 22 500, keď pracujem celý mesiac.Zatiaľ som mala v každom mesiaci OČR. Má pre mňa význam prihlásiť sa na DNP? Tiež pre mňa platí minimálny VZ? Vtedy prekročím maximálny VZ a neviem, či sa to môže.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a radu.
Platí to isté, čo som napísal v príspevku č.206.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ďakujem a oceňujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tonko, zase Ta budem trosku otravovat ja.
Urcite uz vies co vsetko v tej novele pomenili. Tak sa vratim k mojmu pripadu. A pripomeniem sa Ti:
Od r. 2002 SZCO - platim si odvody z minima, od 1.7. do 30.9.2005 som si platila dobrovolne nemoc. poistenie z minima, potom som ho prerusila a od 11.5.2006 som si znova zacala platit dobrovnolne nemoc. poist. z minima. Predpokladany datum porodu mam 22.11.2006, takze nastup na MD by mal byt asi 6 tyzdnov predtym. Ak si niekedy v septembri prerusim dobrovolne poistenie na aspon na jeden den a znova sa prihlasim s max. VZ bude sa mi MD z dobrovolneho pocitat z tohto max.VZ? Chcem podotknut ze budem splnat tu podmienku 270 dni do predpokladaneho porodu. (neberie sa tu dufam nastup na MD ale datum predpokladaneho porodu vsak?)

A este by som sa chcela spytat. Ked pojdem odniest do SP ziadost o materske, niekde som citala ze by som mala v SP - dôchodkove poistenie, odovzdat cestne prehlasenie, ale toto sa ma ako SZCO asi netyka, pretoze nechcem prerusit zivnost, tzn. ze si budem musiet povinne odvody platit sama aj pocas poberania materskeho a vlastne len na doplnkove nemocenske poistenie budem musiet oznamit nastup na MD. Mam pravdu?
Naposledy upravil nika.sum : 06.06.06 at 08:37
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Tonko, zase Ta budem trosku otravovat ja.
Urcite uz vies co vsetko v tej novele pomenili. Tak sa vratim k mojmu pripadu. A pripomeniem sa Ti:
Od r. 2002 SZCO - platim si odvody z minima, od 1.7. do 30.9.2005 som si platila dobrovolne nemoc. poistenie z minima, potom som ho prerusila a od 11.5.2006 som si znova zacala platit dobrovnolne nemoc. poist. z minima. Predpokladany datum porodu mam 22.11.2006, takze nastup na MD by mal byt asi 6 tyzdnov predtym. Ak si niekedy v septembri prerusim dobrovolne poistenie na aspon na jeden den a znova sa prihlasim s max. VZ bude sa mi MD z dobrovolneho pocitat z tohto max.VZ? Chcem podotknut ze budem splnat tu podmienku 270 dni do predpokladaneho porodu. (neberie sa tu dufam nastup na MD ale datum predpokladaneho porodu vsak?)

A este by som sa chcela spytat. Ked pojdem odniest do SP ziadost o materske, niekde som citala ze by som mala v SP - dôchodkove poistenie, odovzdat cestne prehlasenie, ale toto sa ma ako SZCO asi netyka, pretoze nechcem prerusit zivnost, tzn. ze si budem musiet povinne odvody platit sama aj pocas poberania materskeho a vlastne len na doplnkove nemocenske poistenie budem musiet oznamit nastup na MD. Mam pravdu?
Áno, novela vyšla 26.5.2006 pod č. 310/2006 Z.z. Splníš 270 dní DNP (počíta sa do termínu pôrodu), a naviac, pretože si bola aj v roku 2005 určitý čas DNP, bude sa ti počítať materské zo skutočného VZ, nie z pravdepodobného VZ (ktorým je pri DNP minimálna mzda). Takže budeš poistená z minima až do 31.8.2006, potom poistenie zrušíš odhláškou, a opäť sa prihlásiš dňa 4.9.2006, pričom si stanovíš max. VZ 25.911 Sk. Predpokladám, že nastúpiš na MD okolo 11.10.2006, takže materské sa ti bude počítať z RO 4.9.-30.9.2006. Pokiaľ som dobre počítal, do TP ti vyjde celkovo 284 dní DNP.
Tej druhej vete nerozumiem, čo si tým chcela povedať. Napíš zrozumiteľnejšie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ajobs
....
Tej druhej vete nerozumiem, čo si tým chcela povedať. Napíš zrozumiteľnejšie.
Ked mi lekar vypise listok, tusim sa to vola Ziadost o materske, musim ho zaniest do SP. Viem, ze ked som to niesla za svoju zamestnankynu, musela som vyplnit Registracny list s datumom ked nastupila na MD a potom som este po tych 28 tyzdnoch som musela znova dat dalsi registracny list, kde som uviedla datum ked jej skoncila MD a zacala poberat rodicovsky (neviem ako sa to vola dalsia MD?). Ja ako SZCO, ked nechcem prerusit zivnost, si asi budem musiet platit povinne odvody aj pocas poberania materskeho nie? Za mna stat asi platit nebude. Urcite budem musiet ako platitel dobrovolneho nem.poist. uviest zmenu na registracnom list, ale ako podnikatel asi nie. Neviem ci som to dobre vysvetlila.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Ked mi lekar vypise listok, tusim sa to vola Ziadost o materske, musim ho zaniest do SP. Viem, ze ked som to niesla za svoju zamestnankynu, musela som vyplnit Registracny list s datumom ked nastupila na MD a potom som este po tych 28 tyzdnoch som musela znova dat dalsi registracny list, kde som uviedla datum ked jej skoncila MD a zacala poberat rodicovsky (neviem ako sa to vola dalsia MD?). Ja ako SZCO, ked nechcem prerusit zivnost, si asi budem musiet platit povinne odvody aj pocas poberania materskeho nie? Za mna stat asi platit nebude. Urcite budem musiet ako platitel dobrovolneho nem.poist. uviest zmenu na registracnom list, ale ako podnikatel asi nie. Neviem ci som to dobre vysvetlila.
Počas poberania materského (28, resp. 37 týždňov) odvody ako SZČO, aj keď si povinne dôchodkovo a nemocensky poistená neplatíš ( viď § 140, ods. 1, písm. a) zákona o soc. poistení ) - nemusíš prerušovať živnosť.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem Tonko velmi pekne, velmi si ma potesil. Teraz uz len dufam, ze tych par mesiacov bude bez problemov a babo v poriadku...Este raz dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Dakujem Tonko velmi pekne, velmi si ma potesil. Teraz uz len dufam, ze tych par mesiacov bude bez problemov a babo v poriadku...Este raz dakujem
Nech sa ti dobre vodí, a dieťatko nech je OK.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem...
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Chcela by som sa spýtaľ: Neter nasúpila na materská dovolenku kde dostáva cca 4 230 Sk,neodrobila celých 270 dní pred nástupom na MD.
Teraz je znová tehotná medzi prvým a druhým bábätkom bude rozdiel cca 13 mesiacov. Zaujímalo by ma koľko bude dostávať materskú? Je možné zvýšiť túto materskú napr.dobrovolným poistením? ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Luna
Chcela by som sa spýtaľ: Neter nasúpila na materská dovolenku kde dostáva cca 4 230 Sk,neodrobila celých 270 dní pred nástupom na MD.
Teraz je znová tehotná medzi prvým a druhým bábätkom bude rozdiel cca 13 mesiacov. Zaujímalo by ma koľko bude dostávať materskú? Je možné zvýšiť túto materskú napr.dobrovolným poistením? ďakujem
Áno, je možné zvýšiť ju dobrovoľným nemocenským poistením, ale len vtedy, ak splní podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.
270 dní je zhruba 9 mesiacov, čiže ak už vie, že je tehotná, predpokladám, že do termínu pôrodu už má menej ako 270 dní. V tom prípade to už zmysel nemá, bude dostávať aj potom len rodičovský príspevok, ktorý sa od septembra zvyšuje o nejakých 200,-Sk.
Škoda že si sa neinformovala skôr, mohla sa dobrovoľne poistiť už pred otehotnením a mala šancu dostávať maximálnu materskú.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Luna
Chcela by som sa spýtaľ: Neter nasúpila na materská dovolenku kde dostáva cca 4 230 Sk,neodrobila celých 270 dní pred nástupom na MD.
Teraz je znová tehotná medzi prvým a druhým bábätkom bude rozdiel cca 13 mesiacov. Zaujímalo by ma koľko bude dostávať materskú? Je možné zvýšiť túto materskú napr.dobrovolným poistením? ďakujem
A ako dlho pracovala v posledných 2 rokoch ? Mohla by sa tesne pred pôrodom zamestnať s max. VZ. Ale napíš ešte, či pracovala aj toho roku, a odkedy je presne na MD.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj Tonko,
chcem sa Ta spytat, nieco som pocula, ze od 1.8.06 sa novo ustanovuje pravdepodobný vym.zaklad na urcenie nemocenskej davky. Neovplyvní to vypocet materskeho z dobrovolneho poistenia? Neviem ci si spominas na moj pripad.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Ahoj Tonko,
chcem sa Ta spytat, nieco som pocula, ze od 1.8.06 sa novo ustanovuje pravdepodobný vym.zaklad na urcenie nemocenskej davky. Neovplyvní to vypocet materskeho z dobrovolneho poistenia? Neviem ci si spominas na moj pripad.
Monika, platí stále to, čo som napísal v príspevku č.210. Pravdepodobný VZ od 1.8.2006 sa bude počítať pre DNP z minimálnej mzdy iba pre tých poistencov, ktorí v minulom roku 2005 neboli nemocensky poistení, alebo nemali VZ. Ale ty si bola DNP minulého roku, takže na teba sa to nevzťahuje. Pozri § 57, ods.1 a 2 zákona č. 310/2006 Z.z., je to tam jasne napísané.
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

Prosim o radu. 3.7. som sa prihlasila na dobrovolne nemocenske poistenie s max. VZ. 17.7. som nastupila na matersku. Mam sa z DNP odhlasit uz teraz alebo az ked mi bude koncit materska? 2 rozne zeny v SP na to maju uplne opacny nazor. Jedna z nich mi odmietla vypocitat sumu, ktoru mam zaplatit, kym sa z DNP neodhlasim.Druha mi odporucila ostat prihlasena a pri ukonceni MD sa odhlasit, ze je to tak lepsie. Este k tomu 3. zena mi vypocitala kolko mam zaplatit, ale vraj nemam platit presne, ale ze mi vypocitaju viac a potom mi preplatok vratia. Vobec tomu nerozumiem, oni v tej SP asi vobec nevedia, co robia. Prosim poradte. Erika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať