Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zubo
Ak je žena tehotná, platí si len dobrovoľne nemocenské musí ju lekár vypísať na MD pred pôrodom, alebo až od pôrodu? Ide o to , že ak by jej práve tie 4 týždne chýbali (alebo pár dní) do tých 270 dní poistenia.
Vopred ďakujem.
MD sa vypisuje 6-8 týždňov pre pôrodom. Podmienka doby poistenia 270 dní sa zisťuje ku dňu pôrodu. V praxi to vyzerá tak, že žena, ktorá nemá 6 týždňov pred pôrodom splnených 270 dní, dostane spätne vyplatenú materskú po pôrode, ak do pôrodu splní podmienku 270 dní poistenia. Ak nesplní, má nárok od pôrodu na rodičovský príspevok.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
ja som nastupila 1.7.2004 na MD, no nedostala som vypoved.....teraz som na RD

podla toho co ste mi napisali to znamena, ze budem na obe deti brat rodicovsky prispevok tych 4 tis? A to jeden krat?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pokiaľ pracovný pomer nebol ukončený - naďalej trvá, trvá naďalej aj nemocenské poistenie (s výnimkou obdobia od 1.7.2005.do 31.12.2005 - z dôvodu zmien zákona). T.j. bude splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia v období 2 roky pred pôrodom. Ak v čase nástupu na materskú budete naďalej zamestnaná, na rodičovkej bez príjmu, vypočíta sa vám materské z predpokladaného zárobku - určenie predpokladaného zárobku je na mzdárke - môže použiť ten, ktorý ste mala pri odchode na 1. materskú s ohľadom na minimálne mzdové nároky, alebo môže pouźiť zárobok zamestnankyne, ktorá momentálne pracuje na vašom mieste, alebo môžete podpísať predtým zmenu pracovnej zmluvy (zvýšenie platu) a použije tento príjem. Momentálne existujú ďalśie možnosti zvýšenia materského, ktoré tu boli obšírne popísané (dobrovoľné pripoistenie, zamestnanie sa krátky čas pred materskou s vyšším zárobkom a pod.). V súčasnosti ešte ale je novela zákona v parlamente, takže čo z toho bude použiteľné pre MD začínajúcu v r.2006 neviem.V každom prípade máte nárok na materské alebo rodičovský príspevok, nie na oboje, aj keď máte 2 deti.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
velmi pekne dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Pokiaľ chceš vedieť, aké ti vypočítajú materské od marca 2006, mala by si zájsť za osobou, ktorá to u vás v zamestnaní robí a zistiť, z akého vymeriavacieho základu ti to vypočíta. Ak nebudeš s výškou tohto VZ spokojná, dá sa to ešte riešiť rôznymi spôsobmi na začiatku roka 2006 (tak, ako ti to napísala Janka), ale je potrebné počkať na novelu zákona o soc. poistení, ktorú bude prerokovávať NR SR v II. čítaní v novembri 2005.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Vraciam sa k tejto teme, pretoze je pre mna aktualna...
ako som uz pisala na matersku nastupujem v marci, priamo z rodicovskej dovolenky....270 dni poistenia pred nastupom na MD splnam,...pred nastupom na 1. MD 1.7.2004 som pracovala... no neviem ci sa zmenilo nieco v zakone a ci od r.2006 nebude treba splnit este nejaku inu podmienku...
bojim sa aby som nestratila narok na materske...
venuje sa niekto tomuto problemu?poradi mi?
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Prosím Ťa ako budú posudzovať keď je žena zamestnaná na kratší pracovný čas,ako sa bude posudzovať zarobená suma a odpracované dni,resp.hodiny?
Nie je mi to jasné a neviem to nikde nájsť. Ako sa počíta vymeriavací základ v takomto prípade? Splní dobu poistenia 270 dní. Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
rada by som sa vratila k mojmu problemu...musim splnit este nejaku inu podmienku(okrem 270 dni poistenia) aby som nestratila narok na matersku?je to pre mna velmi dolezite, pretoze by som prisla o peniaze..a tie sa mi pri dvoch malickych detoch naozaj zidu....
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Osobne si myslím, že ak si naďalej zamestnaná a nastúpiš na materskú dovolenku, v deň nástupu na MD vzniká opäť nemocenské poistenie a mohla by si mať nárok na materské. Ale takéto prípady, kde to treba použiť ešte nenastali a SP ich ešte asi neriešila, takže neviem aké bude stanovisko SP. Ak by s tým mali byť problémy, tak by som doporučovala nasledovné riešenie : tesne pred nástupom na materskú sa "vrátiť" do práce a vyčerpať si dovolenku (za rok 2006 vznikne nárok).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bui
rada by som sa vratila k mojmu problemu...musim splnit este nejaku inu podmienku(okrem 270 dni poistenia) aby som nestratila narok na matersku?je to pre mna velmi dolezite, pretoze by som prisla o peniaze..a tie sa mi pri dvoch malickych detoch naozaj zidu....
V zákone sa nezmenilo nič - bol stiahnutý z rokovania parlamentu a bude sa pripravovať nový, ktorý však nebude platiť skôr ako od 1.7.2006.
Pre teba je rozhodujúce, z akého pravdepodobného zárobku by ti vypočítali materské, to by si mala zistiť u svojho zamestnávateľa. Ak by ti chcel pomôcť, môže stanoviť predpokladaný zárobok na 23.738 Sk, z neho by sa ti počítalo materské vo výške 55%.
Ak to nepomôže, od 1.1.2006 si zaplať dobrovoľné nemocenské poistenie z uvedeného maxima 23.738 Sk, čo ti pri nástupe na MD vo februári 2006 zabezpečí maximálnu sumu materského (predpokladám, že na materskú nastúpiš vo februári 2006, keďže TP máš v marci 2006).
Prípadne to ešte upresni.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

učtovníčka
Prosím Ťa ako budú posudzovať keď je žena zamestnaná na kratší pracovný čas,ako sa bude posudzovať zarobená suma a odpracované dni,resp.hodiny?
Nie je mi to jasné a neviem to nikde nájsť. Ako sa počíta vymeriavací základ v takomto prípade? Splní dobu poistenia 270 dní. Vopred ďakujem za odpoveď.
Ak ide o denný vymeriavací základ pre výpočet materskej (resp. nemocenských dávok), nie je podstatný počet odpracovaných hodín, či dní. DVZ sa vypočíta ako pomer súčtu vymeriavacích základov deleno počet kalendárnych dní poistenia (bez dní PN a pod.) v rozhodujúcom období.
T.j. napr. ak pracuje na 4 hod, mesačná mzda 4000 celý rok, potom DVZ bude 4000x12/365.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Dovolenku, ktora mi zostala mi npreplatili este pocas prvej materskej..aby mali s tym pokoj a nemuseli to evidovat...
Ked som sa bola informovat na SP, tak ma pani odbila jednou vetou, ze mam potvrdenie od lekara odovzdat zamestnavatelovi a ten to spolu s potvrdenym prijmom posle do SP....viac mi povedat nevedela....alebo nechcela?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bui
Dovolenku, ktora mi zostala mi npreplatili este pocas prvej materskej..aby mali s tym pokoj a nemuseli to evidovat...
Ked som sa bola informovat na SP, tak ma pani odbila jednou vetou, ze mam potvrdenie od lekara odovzdat zamestnavatelovi a ten to spolu s potvrdenym prijmom posle do SP....viac mi povedat nevedela....alebo nechcela?
Nárok na dovolenku ti vznikne aj za rok 2006 - materská dovolenka sa považuje za odpracovaný čas pre nárok na dovolenku.
Predpokladám, že na SP ešte tieto problémy neriešia.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Nemusí aj doborovľné nemocenské poistenie spĺňať podmienku 270 dní? Stačí keď si ho budem napr. platiť mesiac pred nástupom na MD?
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
staci z dovolenky za rok 2006 cerpat 1 den? a kedy? na matersku nastupujem 6 tyzdnov pred 13.3.....
nasa mzdarka mi povedala, ze s tym nema skusenosti, ze mam zajst na SP. No tam mi povedala pani za prepazkou, len tu jednu vetu, co od koho kam...a to bolo vsetko...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bui
nasa mzdarka mi povedala, ze s tym nema skusenosti, ze mam zajst na SP.
To čo máte za mzdárku ???
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
asi sa jej nechce...povysili ju na personal manager...a na take "hluposti asi nema cas"....vraj vsetko mi povedia v SP...ze ona nevie ako to teraz je...ona ine take pripady nema...preposlala mi citaciu nejakych oznameni SP, ktore som si aj ja sama nasla na nete..takze nic moc..a tam sa pise najma o tych 270 dnoch..nic konkretnejsie...ako napr. nieco o ochranej dobe do 31.12.2005, a pod.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bui
staci z dovolenky za rok 2006 cerpat 1 den? a kedy? na matersku nastupujem 6 tyzdnov pred 13.3.....
nasa mzdarka mi povedala, ze s tym nema skusenosti, ze mam zajst na SP. No tam mi povedala pani za prepazkou, len tu jednu vetu, co od koho kam...a to bolo vsetko...
Stačí jeden deň, v podstate kedykoľvek pred matesrkou. Ale možno naozaj ani to nebude treba a budú uznávať materské po rodičovskej. Pri čerpaní tej dovolenky je ešte dobré (kôli výške materskej), ak to bude viac dní, aby v tom nebol víkend (znížil by sa tým denný VZ).
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Hronská Iveta
Keďže som tu bola tak nejak vyzvaná na odpoveď, tak môj názor. Predpokladám, že p.Mihál s ním alebo bude súhlasiť, alebo pridá svoj vlastný názor.

Na materskú pôjdete zrejme v 1/06. Rozhodné obdobie RO je u Vás od 1.3.05 do 31.12.05 (len za predpokladu, že ste nemala prerušenie poistného z dôvodu napr. neplateného voľna, takže toto RO je len za predpokladu, že ste v tomto období pracovala. Taktiež, ak by ste mali prerušenie platenia poistného aj do dátumu odchodu na materskú, teda napr. niekedy v 1/06, tak RO by sa potom samozrejme menilo.
RO = 1.3.05 - 31.12.05 = 307 kalend.dní
Ak ste mala nejaké vylúčiteľné doby z platenia poistného (nemoc, ...), tieto je však potrebné od tých 307 kalendárnych dní odpočítať.
Potom výpočet:
Vymeriavací základ (VZ), z ktorého ste platila na nemocenské (za predpokladu, že Vaša hrubá mzda 12.500 Sk bola skutočne za všetky mesiace aj tým vymeriavacím základom, tak by sa jednalo o VZ 12.500 x 10 mesiacov = 125.000 / 307 kalend.dní RO (ak nebola nemoc) = 407,1662 priemerka na deň.
Potvrdenie na účely uplatnenia nemoc.dávok Vám odošle na SP Váš zamestnávateľ, kde by teda mali byť uvedené vyššie uvedené údaje a z nich Vám bude SP vyplácať tých 55% materskú. Za predpoklade, že sa teda bude skutočne jednať o priemerku, ktorú som vyššie na základe Vami zadaných údajov vypočítala, teda tých 407,1662, tak:
407,1662 x 55% = 224 Sk/deň.
Úplne súhlasím s p. Hronskou, len dodávam, že žiadosť o materské, ktorú obdržíte od lekára, predlože zamestnávateľovi, ktorý Vám ju aj s prehľadom vymeriavacích základov za príslušné rozhodujúce obdobie zašle do SP, aby vám bola následne zasielaná materská, stretla som sa aj s tým, že lekár uviedol nástupu na MD na obyčajnom výmennom poukaze, ale to SP samozrejme neakceptovala.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Aj dob. poi. osoba musí samozrejme splmiť tých 270 dní. Až potom má nárok na nemocenské ale aj materské príspevky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať