Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zubo
Aj dob. poi. osoba musí samozrejme splmiť tých 270 dní. Až potom má nárok na nemocenské ale aj materské príspevky.
Neviem, ku ktorému príspevku je tvoja reakcia, avšak do obdobia nemocenského poistenia sa započítava aj obdobie nemocenského poistenia napr. zamestnanca, ktoré trvalo 270 dní v období 2 rokov pred vznikom nárokovej udalosti na platbu z nemocenského poistenia (materské, nemocenské, ošetrovné, vyrovnávacia dávka).
Takže, ak si bola poistená ako zamestnanec 254 dní, potom si nepracovala, a dobrovoľne sa poistíš na 16 dní, a všetko to spadá do obdobia 2 rokov pred vznikom nároku, dostaneš príslušnú dávku z nemocenského poistenia. Rozhodujúce obdobie je inkriminovaných 16 dní.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem pekný deň.

Právne dnes som sa dozvedela môj presný nástup na materskú dovolenku - a to je 23.januára 2006 - tento deň je pondelok.
Keďže by som rada využila možnosť čerpania neplateného voľna tesne pred nástupom na MD, možete mi prosím poradiť aký max. VZ musím mať v posledný pracovný deň, keďže ten pripadne na piatok.
Moja predstava je asi taká - 19.1.06 čerpanie neplateného voľna a 20.1.06 by bol môj posledný pracovný deň pred nástupom na MD.
Trošku mám obavy z toho víkedu, či náhodou neovplyvní VZ, preto by som Vás chcela poprosiť o Vaše rady, či víkend na to bude mať vplyv, alebo nie,
a aký max. VZ by mi mal zamestnávateľ dať v ten piatok, aby som dosiahla max. výšku MD.

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady
a prajem krásny deň a príjemné Vianočné sviatky

Monika
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Monika
Prajem pekný deň.

Právne dnes som sa dozvedela môj presný nástup na materskú dovolenku - a to je 23.januára 2006 - tento deň je pondelok.
Keďže by som rada využila možnosť čerpania neplateného voľna tesne pred nástupom na MD, možete mi prosím poradiť aký max. VZ musím mať v posledný pracovný deň, keďže ten pripadne na piatok.
Moja predstava je asi taká - 19.1.06 čerpanie neplateného voľna a 20.1.06 by bol môj posledný pracovný deň pred nástupom na MD.
Trošku mám obavy z toho víkedu, či náhodou neovplyvní VZ, preto by som Vás chcela poprosiť o Vaše rady, či víkend na to bude mať vplyv, alebo nie,
a aký max. VZ by mi mal zamestnávateľ dať v ten piatok, aby som dosiahla max. výšku MD.

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady
a prajem krásny deň a príjemné Vianočné sviatky

Monika
Víkend ovplyvní tvoj max. DVZ, pretože RO je v kalendárnych dňoch, čiže budeš mať v RO 3 dni - piatok, sobota, nedeľa ( § 54, ods. 2, písm. c/ ).
Takže tvoj zárobok za 20.1.2006 (mám vtedy narodeniny ) bude 3*766 Sk=2298 Sk.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Ďakujem Tonko veľmi pekne za rýchlu radu.
Zariadim sa podľa toho

Monika
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
ajobs
V zákone sa nezmenilo nič - bol stiahnutý z rokovania parlamentu a bude sa pripravovať nový, ktorý však nebude platiť skôr ako od 1.7.2006.
Pre teba je rozhodujúce, z akého pravdepodobného zárobku by ti vypočítali materské, to by si mala zistiť u svojho zamestnávateľa. Ak by ti chcel pomôcť, môže stanoviť predpokladaný zárobok na 23.738 Sk, z neho by sa ti počítalo materské vo výške 55%.
Ak to nepomôže, od 1.1.2006 si zaplať dobrovoľné nemocenské poistenie z uvedeného maxima 23.738 Sk, čo ti pri nástupe na MD vo februári 2006 zabezpečí maximálnu sumu materského (predpokladám, že na materskú nastúpiš vo februári 2006, keďže TP máš v marci 2006).
Prípadne to ešte upresni.
Dobrovolne NP ? A vakej vyske?Kolko percent?Za zamestnavatela aj zamestnanca?...TP je 13.3...nastup Na MD 6 tyzdnov predtym....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bui
Dobrovolne NP ? A vakej vyske?Kolko percent?Za zamestnavatela aj zamestnanca?...TP je 13.3...nastup Na MD 6 tyzdnov predtym....
DNP je 4,4% z VZ, čo z maxima predstavuje 1045 Sk, platíš to iba ty.
Ak máš TP 13.3.2006, potom nástup na MD je v januári 2006, skús si ešte zistiť u zamestnávateľa, aký pravdepodobný zárobok ti chce uviesť ???
TO JE ROZHODUJÚCE.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem všetkým krásny predvianočný deň.

Rada by som sa ešte vrátila k plateniu dobrovoľného nemocenské poistenia.
Keďže ja som ho doteraz ešte neplatila a čo sa týka mojej prvej materskej by to bolo už zbytočné - uvažujem o možnosti, že by som ho začala platiť teraz, za predpokladu, že by som znovu otehotnela a plynule prešla z prvej rodičovskej dovolenky na druhú materskú dovolenku. Pri čom, pri splnení podmienok, ktoré sa týkajú čerpania materského príspevku z dobrovoľného nemocenského poistenia, by som tento príspevok mohla v plnej výške čerpať pri druhej materskej dovolenke.
Tonko mi poradil, že táto možnosť tu je. Musím začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ešte pred nástupom na prvú materskú dovolenku /aspoň jeden deň pred nástupom/. Pri nástupe na MD ho preruším a budem pokračovať v platení hneď ako nastúpim na RD, čiže približne o pol roka. Chcela by som ho mesačne platiť z max. VZ.
Ak by som napr. po roku, alebo dvoch znovu otehotnela, splnila by som podmienku dĺžky platenia tohto poistenia a potom by som mohla pri druhej materskej čerpať aj z tohto zdroja.
Môžete mi prosím Tonko napísať, či som Vašej rade dostatočne porozumela a či by som to mohla takto zrealizovať. Na prvú MD nastupujem 23.1.06, takže sa snažím zistiť si všetko v dostatočnom predstihu.
Ešte by ma zaujímalo, či v novele zákona o sociálnom poistení nemôže nastať zmena a to v tom, že by napr. bola zrušená táto možnosť platenia dobrovoľného nem.poistenia a následného čerpania peňazí aj z tohto zdroja.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu
a prajem všetkým poraďákom KRÁSNE VIANOCE

Monika
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Monika
Prajem všetkým krásny predvianočný deň.

Rada by som sa ešte vrátila k plateniu dobrovoľného nemocenské poistenia.
Keďže ja som ho doteraz ešte neplatila a čo sa týka mojej prvej materskej by to bolo už zbytočné - uvažujem o možnosti, že by som ho začala platiť teraz, za predpokladu, že by som znovu otehotnela a plynule prešla z prvej rodičovskej dovolenky na druhú materskú dovolenku. Pri čom, pri splnení podmienok, ktoré sa týkajú čerpania materského príspevku z dobrovoľného nemocenského poistenia, by som tento príspevok mohla v plnej výške čerpať pri druhej materskej dovolenke.
Tonko mi poradil, že táto možnosť tu je. Musím začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ešte pred nástupom na prvú materskú dovolenku /aspoň jeden deň pred nástupom/. Pri nástupe na MD ho preruším a budem pokračovať v platení hneď ako nastúpim na RD, čiže približne o pol roka. Chcela by som ho mesačne platiť z max. VZ.
Ak by som napr. po roku, alebo dvoch znovu otehotnela, splnila by som podmienku dĺžky platenia tohto poistenia a potom by som mohla pri druhej materskej čerpať aj z tohto zdroja.
Môžete mi prosím Tonko napísať, či som Vašej rade dostatočne porozumela a či by som to mohla takto zrealizovať. Na prvú MD nastupujem 23.1.06, takže sa snažím zistiť si všetko v dostatočnom predstihu.
Ešte by ma zaujímalo, či v novele zákona o sociálnom poistení nemôže nastať zmena a to v tom, že by napr. bola zrušená táto možnosť platenia dobrovoľného nem.poistenia a následného čerpania peňazí aj z tohto zdroja.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu
a prajem všetkým poraďákom KRÁSNE VIANOCE

Monika
Monika, začnem od konca, samozrejme, v zákone o soc. poistení môžu nastať zmeny, pretože aj boli avizované. A pravdepodobne v I. polroku 2006 aj nejaké budú, ak to totiž NR SR nestihne do volieb, asi už po voľbách budú mať politici iné starosti.
Platenie DNP striktne závisí od toho, kedy plánuješ druhé dieťa, podľa toho sa dá nastaviť aj priaznivé rozhodujúce obdobie. Inak, počas poberania materského neplatíš nemocenské poistenie (čo sa dá využiť vo tvoj prospech), naopak, počas poberania rodičovského príspevku sa platiť musí. Ale to maximum nemusíš platiť celých 270 dní, stačí iba pár dní (deň) pred nástupom na 2. materskú.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

ajobs
Monika, začnem od konca, samozrejme, v zákone o soc. poistení môžu nastať zmeny, pretože aj boli avizované. A pravdepodobne v I. polroku 2006 aj nejaké budú, ak to totiž NR SR nestihne do volieb, asi už po voľbách budú mať politici iné starosti.
Platenie DNP striktne závisí od toho, kedy plánuješ druhé dieťa, podľa toho sa dá nastaviť aj priaznivé rozhodujúce obdobie. Inak, počas poberania materského neplatíš nemocenské poistenie (čo sa dá využiť vo tvoj prospech), naopak, počas poberania rodičovského príspevku sa platiť musí. Ale to maximum nemusíš platiť celých 270 dní, stačí iba pár dní (deň) pred nástupom na 2. materskú.
Ďakujem veľmi pekne za radu Tonko.

To znamená, že ak by som napr. uvažovala o druhom dieťatku po roku až dvoch od narodenia prvého, s tým, že by som dobrovoľne mesačne platila nemocenské poistenie /v akej výške Tonko by to stačilo? , keď píšeš, že netreba platiť celých 270 dní z maxima/ a ak by sa zákon veľmi nezmenil , tak by tu táto možnosť bola, čo by bolo fain.
Ďalej píšeš, že by mi stačilo platiť z maxima len pár dní pred nástupom na druhú materskú - tomu rozumiem, ale chcem Ťa poprosiť, ako by sa to dalo zrealizovať, že by som to začala platiť z toho maxima. Stačilo by potom len nahlásiť v SP zmenu VZ, alebo by trebalo dobrovoľné poistenie na pár dní /deň/ prerušiť a potom platiť z maxima ? Obdobne ako pri čerpaní neplateného voľna.
Pochopila som to správne ?

Ďakujem ešte raz za Tvoje super rady
a prajem všetko dobré

Monika
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Monika
Ďakujem veľmi pekne za radu Tonko.

To znamená, že ak by som napr. uvažovala o druhom dieťatku po roku až dvoch od narodenia prvého, s tým, že by som dobrovoľne mesačne platila nemocenské poistenie /v akej výške Tonko by to stačilo? , keď píšeš, že netreba platiť celých 270 dní z maxima/ a ak by sa zákon veľmi nezmenil , tak by tu táto možnosť bola, čo by bolo fain.
Ďalej píšeš, že by mi stačilo platiť z maxima len pár dní pred nástupom na druhú materskú - tomu rozumiem, ale chcem Ťa poprosiť, ako by sa to dalo zrealizovať, že by som to začala platiť z toho maxima. Stačilo by potom len nahlásiť v SP zmenu VZ, alebo by trebalo dobrovoľné poistenie na pár dní /deň/ prerušiť a potom platiť z maxima ? Obdobne ako pri čerpaní neplateného voľna.
Pochopila som to správne ?

Ďakujem ešte raz za Tvoje super rady
a prajem všetko dobré

Monika
Áno, stačí platiť napr. 8 mesiacov 4,4% z minimálnej mzdy (v súčasnosti 304 Sk), potom sa odhlásiť z DNP na určité krátke obdobie (1 týždeň-1 mesiac, alebo aj niekoľko dní), a opätovne sa prihlásiť novou prihláškou na DNP, tentoraz z maximálneho VZ (v súčasnosti 23738 Sk, teda mesačná platba 1045 Sk) a platiť 1 mesiac. Sú aj iné varianty (8,5 mesiaca z minima, 0,5 mesiaca z maxima), ale vždy treba dodržať 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
Ty by si mohla využiť obdobie poberania materského od 23.1.2006, kedy by si sa prihlásila na DNP, a počas poberania materského by si bola poistená, ale poistenie by si neplatila. Podrobnosti si skús zistiť vo svojej pobočke SP, ale malo by to byť bez problémov. Tým získaš obdobie 6,5 mesiaca DNP bez toho, aby si musela zaplatiť čo i len korunu.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

ajobs
Áno, stačí platiť napr. 8 mesiacov 4,4% z minimálnej mzdy (v súčasnosti 304 Sk), potom sa odhlásiť z DNP na určité krátke obdobie (1 týždeň-1 mesiac, alebo aj niekoľko dní), a opätovne sa prihlásiť novou prihláškou na DNP, tentoraz z maximálneho VZ (v súčasnosti 23738 Sk, teda mesačná platba 1045 Sk) a platiť 1 mesiac. Sú aj iné varianty (8,5 mesiaca z minima, 0,5 mesiaca z maxima), ale vždy treba dodržať 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
Ty by si mohla využiť obdobie poberania materského od 23.1.2006, kedy by si sa prihlásila na DNP, a počas poberania materského by si bola poistená, ale poistenie by si neplatila. Podrobnosti si skús zistiť vo svojej pobočke SP, ale malo by to byť bez problémov. Tým získaš obdobie 6,5 mesiaca DNP bez toho, aby si musela zaplatiť čo i len korunu.
Prajem pekný deň Tonko.

Keďže som si zisťovala v našej pobočke SP podrobnejšie informácie ohľadom dobroboľného nemocenské poistenia, podľa Tvojej rady, chcela by som sa teraz podeliť s informáciami, ktoré som dostala.
Pracovníčka, ktorej som sa dovolala, mi hneď na začiatku rozhovoru povedala, že mi poradí " ak bude vedieť ", čo ma dosť prekvapilo.
Potom mi povedala, že ja dobrovoľné nemocenské poistenie musím platiť aj počas MD, pretože štát ho za mňa platiť nebude a že ho nemôžem platiť z maxima, pretože sa platí z rozdielu - VZ max. mínus VZ zo zamestnania a z tohto rozdielu môžem platiť dobrovoľné poistné.
Tieto informácie sa mi zdajú úplne zlé, nepravdivé a zavádzajúce.
Preto uvažujem zavolať a informovať sa v nejakej inej pobočke, alebo na centrále SP, kde by mi niekto podal pravdivé informácie, podľa ktorých by som sa mohla zariadiť, pretože času je už skutočne málinko.
Alebo aké skúsenosti máte ostatní poraďací,
a poprosím o radu aj Teba Tonko, ako ďalej .....

Veľmi pekne ďakujem všetkým za rady.

Prajem pekný deň.

Monika
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prosím Vás, môžete mi poradiť ?

Ďakujem veľmi pekne.

Monika
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Monika
Prajem pekný deň Tonko.

Keďže som si zisťovala v našej pobočke SP podrobnejšie informácie ohľadom dobroboľného nemocenské poistenia, podľa Tvojej rady, chcela by som sa teraz podeliť s informáciami, ktoré som dostala.
Pracovníčka, ktorej som sa dovolala, mi hneď na začiatku rozhovoru povedala, že mi poradí " ak bude vedieť ", čo ma dosť prekvapilo.
Potom mi povedala, že ja dobrovoľné nemocenské poistenie musím platiť aj počas MD, pretože štát ho za mňa platiť nebude a že ho nemôžem platiť z maxima, pretože sa platí z rozdielu - VZ max. mínus VZ zo zamestnania a z tohto rozdielu môžem platiť dobrovoľné poistné.
Tieto informácie sa mi zdajú úplne zlé, nepravdivé a zavádzajúce.
Preto uvažujem zavolať a informovať sa v nejakej inej pobočke, alebo na centrále SP, kde by mi niekto podal pravdivé informácie, podľa ktorých by som sa mohla zariadiť, pretože času je už skutočne málinko.
Alebo aké skúsenosti máte ostatní poraďací,
a poprosím o radu aj Teba Tonko, ako ďalej .....

Veľmi pekne ďakujem všetkým za rady.

Prajem pekný deň.

Monika
1. dobrovoľné nemocenské poistenie podľa môjho názoru nemusíš platiť počas materskej dovolenky ( § 140, ods 1, písm. a/ zákona 461/2003 Z.z.), iba počas rodičovskej dovolenky,
2. myslím si, že zbytočne by si platila DNP z maxima (zatiaľ), na to, aby si získala 270 dní poistenia ako dobrovoľný plátca stačí zaplatiť 4,4% z minimálnej mzdy (6900 Sk), čo je dnes prakticky 304 Sk mesačne,
3. ak chceš mať naozaj istotu výkladu SP ohľadne platenia, je dobré osloviť priamo Ústredie SP v Bratislave mailom (listom), oni ti do 30 dní poskytnú písomnú odpoveď - tie odpovede sú vcelku fundované.
Môžeš to adresovať na Mgr. Editu Schwottovú, riaditeľku odboru nemocenského poistenia.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

ajobs
1. dobrovoľné nemocenské poistenie podľa môjho názoru nemusíš platiť počas materskej dovolenky ( § 140, ods 1, písm. a/ zákona 461/2003 Z.z.), iba počas rodičovskej dovolenky,
2. myslím si, že zbytočne by si platila DNP z maxima (zatiaľ), na to, aby si získala 270 dní poistenia ako dobrovoľný plátca stačí zaplatiť 4,4% z minimálnej mzdy (6900 Sk), čo je dnes prakticky 304 Sk mesačne,
3. ak chceš mať naozaj istotu výkladu SP ohľadne platenia, je dobré osloviť priamo Ústredie SP v Bratislave mailom (listom), oni ti do 30 dní poskytnú písomnú odpoveď - tie odpovede sú vcelku fundované.
Môžeš to adresovať na Mgr. Editu Schwottovú, riaditeľku odboru nemocenského poistenia.
Ďakujem veľmi pekne Tonko za radu.

Prajem pekný deň a všetko dobré.
Monika
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Jozef Mihál
Ak dovolíte dve poznámky k MD v roku 2006., vyplývajúce z aktuálneho stavu novely o SP, s predpokladanou účinnosťou od 1.1.2006:

1. Od 1.1.2006 už žiadne špekulácie (prerušenia a pod.) ohľadom materskej nebudú možné.

2. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na nárok na materské sa od 1.1.2006 spätne započítava aj obdobie od 1. júla 2005 do 31. decembra 2005, počas ktorého bolo prerušené povinné nemocenské poistenie.
Dobry den pan Mihal,
v bode 2. pisete o spatnom zapocitavani obdobia od 1.7.005 do 31.12.2005 do 270 dni nemocenskeho poistenia, pricom vtedy bolo nemocenske poistenie zamestnancov na RD prerusene.
Chcem sa spytat, kde by som sa o tomto spatnom zapocitani mohla dozvediet v zakone? Nejako som to nikde nezachytila.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Novela zákona o SP, ktorá obsahovala uvedené úpravy bola stiahnutá z parlamentu, takže oba body neplatia.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

somij
Novela zákona o SP, ktorá obsahovala uvedené úpravy bola stiahnutá z parlamentu, takže oba body neplatia.
Pani Janka,
asi ste odpovedali mne. Dakujem za odpoved.
Zelam pekny den.
0 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

Potrebovala by som poradit. Na aky prispevok od statu ma narok tehotna studentka, ktora nie je dobrovolne nemocensky poistena a ani stat uz 2 roky neplati za studentov odvody do Socialnej poistovne. Takze podmienka 270 dní v poslednych 2 rokoch nie je splnena. Termin porodu je cca august 2006.
Ma vobec narok na nejaky prispevok?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lenca
Potrebovala by som poradit. Na aky prispevok od statu ma narok tehotna studentka, ktora nie je dobrovolne nemocensky poistena a ani stat uz 2 roky neplati za studentov odvody do Socialnej poistovne. Takze podmienka 270 dní v poslednych 2 rokoch nie je splnena. Termin porodu je cca august 2006.
Ma vobec narok na nejaky prispevok?
Na materské nemá nárok, ale dostane po pôrode rodičovský príspevok 4230 Sk.
0 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

Tono, dakujem velmi pekne za informaciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať