Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nika.sum
Bola som v minulom roku dobrovolne nemocensky poistena cca 90 dni z min.VZ, potom som dobrovol. poistenie zrusila. Platim aj povinne odvody ako SZCO - min.VZ. Planujeme babatko v tomto roku (ak boh da). Ak sa od 1.4.2006 poistim znova dobrovolne kt. VZ na dobrov. poistenie sa bude brat do uvahy z r.2005 minimalny alebo ten kt. si urcim teraz (samozrejme odchod na MD v r.2006)? A uz mi to tu raz p. Mihal vysvetlil, ale akosi som to nepochopila a potom to uz nebolo aktualne pre mna este otazocka: Vypocita sa mi materska z povinneho poistenia ta minimalna a zvlast z dobrovolneho poistenia? Ci sa mi oplati dat si teraz max. VZ na dobrovolnom?
Ak nastúpiš na materskú v tomto roku, určite to bude po 1.8.2006, kedy začne platiť (možno) novela zákona o SP. Po novele sa Ti bude brať vždy iba VZ z minulého roku. Dobrovoľné nemocenské poistenie v tomto roku má potom význam iba ak by materská začala v r.2007. Ale novela ešte nie je schválená, t.j. nič nie je isté.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

somij
Ak nastúpiš na materskú v tomto roku, určite to bude po 1.8.2006, kedy začne platiť (možno) novela zákona o SP. Po novele sa Ti bude brať vždy iba VZ z minulého roku. Dobrovoľné nemocenské poistenie v tomto roku má potom význam iba ak by materská začala v r.2007. Ale novela ešte nie je schválená, t.j. nič nie je isté.
A ked som platila v r. 2005 dobrov.poistenie od 1.7. do 30.10. z min. VZ, ako by to pocitali?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
A ked som platila v r. 2005 dobrov.poistenie od 1.7. do 30.10. z min. VZ, ako by to pocitali?
Ak prejde novela v navrhovanom znení, výška VZ z minimálnej mzdy za obdobie 1.7.-31.10.2005 sa pripočíta k tvojmu VZ zo zamestnania.
Ak sa niektoré poistenia budú prekrývať, započítajú sa do obdobia 270 dní iba raz - ale navrhujem počkať do schválenia novely pravdepodobne v apríli 2006. S vymeriavacím základom v roku 2005 už aj tak nič neurobíš.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ajobs
Ak prejde novela v navrhovanom znení, výška VZ z minimálnej mzdy za obdobie 1.7.-31.10.2005 sa pripočíta k tvojmu VZ zo zamestnania.
Ak sa niektoré poistenia budú prekrývať, započítajú sa do obdobia 270 dní iba raz - ale navrhujem počkať do schválenia novely pravdepodobne v apríli 2006. S vymeriavacím základom v roku 2005 už aj tak nič neurobíš.
Pockat ako pockat, ak som si spravne pocitala, ak vsetko dopadne dobre mala by som termin niekedy koncom novembra. Kedze som bola minuly rok poistena dobr. 90 dni, tak trosku casu este asi mam, ale asi pojdem k 1. aprilu sa zahlasit s min. VZ a potom podla novely to bud zvysim alebo necham tak. Ako sa zapocitaju iba raz, ja som bola dobrov. poistena nemocensky a zaroven povinne ako SZČO, tak by mi to malo zvysit matersku nie? Lebo ak vobec nie tak potom sa nie preco nahlasovat. Lebo ja by som splnala podmienku aj pri dobrovolnom poisteni 270 dni za dva roky. Takze by som mala dostat z oboch poisteni matersku.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak splníš podmienku 270 dní poistenia bez ďalšieho pripoisťovania, tak je zbytočné sa v tomto roku dobrovoľne poisťovať - iba ak nie si vôbec nemocensky poistená a nestihla by si PN v ochrannej lehote 6 mesiacov. Ak nastúpiš na materskú v novembri, materská sa Ti bude počítať z celkového VZ za rok 2005 deleno počet dní poistenia v r.2005 bez dní za ktoré sa poistné neplatilo (nar.PN).
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

A co ten
§ 58 Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení.
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

ako to tu bolo vyssie spomenute.

To by som chapala tak, ze sa mi bude pocit materske s povinneho poistenia a zvlast z poistenia dobrovolneho.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nika.sum
A co ten
§ 58 Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení.
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

ako to tu bolo vyssie spomenute.

To by som chapala tak, ze sa mi bude pocit materske s povinneho poistenia a zvlast z poistenia dobrovolneho.
Počkaj si na novelu,aj spomínaný § sa mení. Spočíta sa Ti VZ zo SZČO + VZ z dobrovoľného poistenia + VZ zo zamestnania a delí sa počtom dní poistenia. Dostaneš jednu dávkua tá bude spočítaná aj so zahrnutím toho dobrovoľnéh poistenia.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

somij
Počkaj si na novelu,aj spomínaný § sa mení. Spočíta sa Ti VZ zo SZČO + VZ z dobrovoľného poistenia + VZ zo zamestnania a delí sa počtom dní poistenia. Dostaneš jednu dávkua tá bude spočítaná aj so zahrnutím toho dobrovoľnéh poistenia.
Tak to som nadsena dostanem almuznu, ved to nie je ani vyska rodicovskeho prispevku. A to sa mi podarilo minuly rok vybavit zamestnankyni cca 11.000,- matersku....

0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak je výška materskej nižšia ako RP, máš nárok od narodenia dieťaťa na RP vo výške rozdielu medzi materskou a RP. Ale novela ešte nie je schválená, tak máš maličkú nádej, že ju neschvália.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Skusim pockat, spominali ste ze by to malo byt prerokovane v aprili a ak by to neschvalili a ja by som sa rychlo znova dobr. poistila tak by zalezalo na VZ z dobr. poistenia tohto roku?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno .
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Aj z dobrovoľného nemoceného poistenia musí byť poistení 270 dní. Písala som mail na sociálnu poisťovňu ešte v 9/2005.

Udávala som tam termíny:

zamestnaná od 1.4.2004 do súčastnosti
dobrovoľne nemocensky poistená od 1.6.2005
termín pôrodu 3/2006.

citujem z listu zo SP:

"Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom budete ku dňu pôrodu pravedepodobne spĺňať z obidvoch nemocenských poistení/ z nemoc. poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby len v prípade, ak pôrod nenastane skôr ako dňa 26.2.2006/, takže nárok na materské Vám vznikne aj z poivnného nem. poistenia zamestnanca aj dobrovoľ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elizabet100
Aj z dobrovoľného nemoceného poistenia musí byť poistení 270 dní. Písala som mail na sociálnu poisťovňu ešte v 9/2005.

Udávala som tam termíny:

zamestnaná od 1.4.2004 do súčastnosti
dobrovoľne nemocensky poistená od 1.6.2005
termín pôrodu 3/2006.

citujem z listu zo SP:

"Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom budete ku dňu pôrodu pravedepodobne spĺňať z obidvoch nemocenských poistení/ z nemoc. poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby len v prípade, ak pôrod nenastane skôr ako dňa 26.2.2006/, takže nárok na materské Vám vznikne aj z poivnného nem. poistenia zamestnanca aj dobrovoľ.
No ale zo zákona to nevyplýva, pretože keď mala poistenkyňa v období 270 dní pred pôrodom akýkoľvek jeden druh nemocenského poistenia, a potom má v istom časovom úseku až do pôrodu 2 poistenia, malo by sa jej tých 270 dní započítať v podstate 2x.
Preto v navrhovanej novele zákona o sociálnom poistení je navrhnuté ustanovenie, že ak má človek v určitom časovom období niekoľko poistení, započíta sa mu toto obdobie do počtu 270 dní iba raz. Ide o jasnú snahu legislatívne upraviť súčasný právny stav.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

ajobs
No ale zo zákona to nevyplýva, pretože keď mala poistenkyňa v období 270 dní pred pôrodom akýkoľvek jeden druh nemocenského poistenia, a potom má v istom časovom úseku až do pôrodu 2 poistenia, malo by sa jej tých 270 dní započítať v podstate 2x.
Preto v navrhovanej novele zákona o sociálnom poistení je navrhnuté ustanovenie, že ak má človek v určitom časovom období niekoľko poistení, započíta sa mu toto obdobie do počtu 270 dní iba raz. Ide o jasnú snahu legislatívne upraviť súčasný právny stav.


čiže už bude zbytočné sa dobrovoľne poistiť na zvýšenie napr. materskej? ak sa mu bude obdobie započítavať iba raz?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elizabet100
[/b]

čiže už bude zbytočné sa dobrovoľne poistiť na zvýšenie napr. materskej? ak sa mu bude obdobie započítavať iba raz?
Podľa novely (zatiaľ neschválenej) bude rozhodujúcim obdobím na výpočet nemocenských dávok (teda aj materského) predchádzajúci kalendárny rok, podľa toho sa treba zariadiť. Budú drobné výnimky, ale v zásade už sa nebude dať manipulovať s RO tak, ako je to teraz.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

ajobs
Podľa novely (zatiaľ neschválenej) bude rozhodujúcim obdobím na výpočet nemocenských dávok (teda aj materského) predchádzajúci kalendárny rok, podľa toho sa treba zariadiť. Budú drobné výnimky, ale v zásade už sa nebude dať manipulovať s RO tak, ako je to teraz.

Ano to viem , že bude RO predchádzajúci kalendárny rok, ale bude sa aj naďalej počítať VZ z každého poistenia samostatne? čiže zvášť zo zamestnania a zvlášž napr. z dobrovoľného poistenia a nakoniec sa sčítajú
VZ1+VZ2 X 55%? tak ako doteraz?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie, spočíta sa VZ zo všetkých poistení a podelí sa počtom dní poistenia.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

somij
Nie, spočíta sa VZ zo všetkých poistení a podelí sa počtom dní poistenia.

takže sa to oplatí dobrovoľne sa poistiť :p


ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Oplatí sa iba pripoistenie popri zamestnaní alebo pri povinnom platení zo SZČO. Inak iba kôli dosiahnutiu 270 dní poistenia.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

somij
Oplatí sa iba pripoistenie popri zamestnaní alebo pri povinnom platení zo SZČO. Inak iba kôli dosiahnutiu 270 dní poistenia.

Som zamestnaná 6 rokov + dobrovoľne pripoistená od 1.3.06. takže OK
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať