Zavrieť

Porady

Stretnutie s poslancami ktorí tvoria zákon 182

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Konečne by sa to už malo konať.

Dňa 29.9.2009 sa má uskutočniť v kongresovej hale hotela TATRA v TRENČÍNE stretnutie s poslancami ktorí sa podieľajú na tvorbe a upravách zákona 182/1993 Z. z. ... o vlastníctve bytov a nebytových priestorov ....

Prezentícia bude o 13:30 a stretnutie začne o 14:00 hod.

Kto má záujem prísť, nech mi do súkromných správ pošle meno, adresu a názov SVB, aby mohli byť poslané pozvánky. Predpokladám, že tam budete všetci z blízkeho okolia.
Na začiatku by malo byť pár vystúpení a potom by sa mali riešiť problémy ktoré sú a zákon to jednoznačne nerieši. Predpokladá sa účasť okolo 60 osôb.

V pondelok by som mal odovzdať všetky adresy.
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Prosim tych, co sa zucastnia toho stretnutia, ci by bolo mozne reprodukovat co sa tam odohravalo, pripadne nahrat na diktafon. Zial, ako som velmi chcel, tak nemozem sa zucastnit zo zdrav. dovodov. Dakujem vsetkym ochotnym dobrym dusiam. Bojujte statocne. :-)
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Svojar, mas naprostu pravdu, pri kazdom rozhodovani by mala byt velka empatia, pretoze ako vieme, najlahsie pre nas su rozhodnutia, ktore sa nas velmi nedotykaju. Nadstavba, vstavba je problematicka hlavne pre casto nezvladnutu technologiu stavebych praci na bytovom dome, pre velmi zlu organizaciu prace, na ktore doplatia prave ti horni, ktori maju casto velke skody v byte v dosledku zatecenia, ale aj nasledne, ak nebola nadstavba, ci vstavba dobre projektovo zvladnuta.Samozrejme, proti vacsine ostatnych bytov nazmozu toho vela, ale predovsetkym by sa malo rozhodovat s ohladom na tieto byty. A na margo nadstavby, casto su nevkusne architektonicky a vysledny vzhlad budovy je casto horsi, ako bol povodny. Ale stavebni investori vedia, ze strecha je lacnejsia, ako holy pozemok, netreba riesit inzinierske siete a vysledny efekt zisku je pre nich velmi zaujimavy.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

svojar Pozri príspevok
Nádstavby, vstavby - časom skončia, nebude problémov, ale doposiaľ boli. Nášho domu sa chvalabohu dotknúť nemohli. Nič sa nemôže nadstavovať ani vstavať.
Ale Občiansky zákonník je určite starší zákon ako 182/93 a tak bohužiaľ ani 2/3 z imaginárneho počtu / niekde 6..20 ..32..60..90/nemôžu rozhodnúť o zmene vlastníckych práv na spoločných častiach. Aj keď sa tieto možno ani nevyužívajú - teda aspoň niektoré. Teda naozaj môže ísť niekde iba o "trucpodnik".
Ale aj tak, keby som býval na najvyššom poschodí, a nad hlavou by mi mal niekto niečo dobudovávať, veľmi by som rozmýšlal ako sa zachovám. Treba sa vžiť do situácie týchto vlastníkov bytov a nielen ich označovať za neprajníkov bývania iným.
Je to skrátka zložitá vec.

Svojar, máš pravdu. Niekde, napríklad u vás je to zamietnuté. Niekde to už majú spravené a aj vysporiadané. Niekde nevysporiadané , ale obývané. Niekde o tom uvažujú.

Najstarší obytný dom bola jaskyňa, ale aj tam asi platili nejaké pravidlá, asi to nebol Občiansky zákonník, možno zákon silnejšieho, ale pravidlá, ktoré sa postupom času vypracovali na Občiansky zákonník.

Bola doba, keď všetky bytové domy boli nájomné. Ta doba skončila a preto vznikol zákon 182/1993. Ale aj ten sa postupom času zdokonaľoval, no stále nie je dokonalý a ani nikdy nebude dokonalý. Takže si treba uvedomiť, že ľudí nerobia zákony, ale ľudia robia zákony.

Kedysi, keď niekto nedodržiaval pravidlá, zákony obce, občania obce ho vyobcovali, neviem čim vtedy hovorili bezdomovci. Ale asi tak nejako by som toho človeka prirovnal k dnešnej dobe.

Dnes majú ľudia tiež zákony, ktoré dokážu beztrestné z poriadnych ľudí spraviť bezdomovcov.

V Zákone 182/1993 má možnosť každý vlastník obrátiť sa na súd, aby o veci rozhodol. Ale to neznamená, že súd rozhodne v jeho prospech.

Pokiaľ by som mal rozhodnúť ja, ak by jeden z vlastníkov vrchných bytov povedal nie , tak ja by som povedal tiež nie. Nepodporil by som väčšinu vlastníkov bytov. Pokiaľ by nesúhlasil niekto z nižších bytov, podporil by som väčšinu vlastníkov bytov.

Ale toto je už podľa 182/1993 vyriešený prípad.
dokumenty Pozri príspevok
Som zástancom 2/3 a súhlasím že zákon je zlý. Avšak stavať sme začali na základe platného stavebného povolenia a byty sme aj skolaudovali, do kasy spoločenstva sme zaplatili dohodnutú sumu a platíme aj do FÚO podľa m2. Zo 74 nájomníkov 4 nesúhlasili so vstavbou - ľudia, ktorí bývajú na I. poschodí, 4 vchody od uvedeného podkrovia... Už z ľudského hľadiska mohli súhlasiť.

Ako hovoríš „trucpodnik“

Svojar, a čo nie je v bytovom dome zložité. Aj keď sa jedná o maličkosť, keď niekto nechce pochopiť jednoduchosť riešenia, spraví v dome drámu. Má kvôli nemu trpieť celý dom, všetci vlastníci bytov v dome?

Bytový dom a sto percentný súhlas? Fatamorgána. Ale môže byť aj skutočnosť.

Teoreticky, štyri byty v dome sa môžu dohodnúť.
Naposledy upravil sito : 24.09.09 at 18:28
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Tých 100% je naozaj asi nedosažiteľné. Na zhromaždenie neprídu a obiehanie po bytoch nie je právoplatné. Aj keď tí 4 by sa mohli zísť všetci a dohodnúť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Prajem dobré ráno všetkým, hlavne tým, čo stávajú aj kvôli stretnutiu v Trenčíne. Dúfam, stretnutie prinesie kopec pozitívnych návrhov, ktoré ešte viac zmenia zákon v prospech vlastníkov bytov a pomôžu im v rozhodovaní v ich domoch.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

No čo, ako bolo, čo ste sa dozvedeli, tí, ktorí ste tam boli?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ako sa dalo predpokladať, zákonu ako takému sa vyhli oblúkom. P. Zányiová prečítala to, čo už dávno vieme a otázky, ktoré sme predložili zodpovedala asi tak, že v tomto sa nič meniť nebude...
Z mojich piatich pripomienok sa dotkla dvoch a to, že novelizácie sa bohužiaľ riešiť nebudú, takže možno sa ich namiesto 10 dočkáme aj 20 a na ročné vyučtovanie predošlým správcom povedala, že je to preto, lebo nemá predošlý správca 13tu faktúru, čo je absolútna hluposť.,nakoľko ja ak prevezmem správu a príde 13ta fa tak isto ju môžem použiť do nákladov v novom SVB , lebo sú to aj tak peniaze toho istého domu. Takže hor sa do SVB, najprv urobte RV za predošlého správcu, nahodťe si celú databázu domu a zadarmo urobte to čo bol povinný správca pred tým, však ten si za správu už vyúčtoval...
Návrh Maikiho ktorý som skopírovala z porady ani neprečítali a ostatné pripomienky odkázali na to, že si to máme dať do zmluvy. Moju námietku o tom, že keď sa robí kampaň za zatepľovanie má sa robiť aj kampaň za vetranie, aby nevznikali plesne - to sa len usmiali, že to nikto nebude na to upozorňovať, veď predsa on chce len zarobiť...zaujal ma poznatok z výskumov, kde začali so zatepľovaním,/ myslím Švedsko?, oprav ma Orim:-) zistili obrovský nárast respiračných chorôb...jasne , že to odkazovali aj na kvalitu zateplení, o ktorej ja osobne nemám dobrú mienku....takže moj záver som nestihla povedať do mikrofonu...Dovidenia pri ďalších úveroch na zaplesnenie po zatepľovaní , úver pre zdravie mi asi nikto nedá .../je to len môj názor , tak prosím nechytať za slovíčka/ Česť všetkým super kvalitne zatepleným a vetrajúcim
Naposledy upravil Halli : 29.09.09 at 19:04
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Slávka. A čo tak, ak budeš brať ešte nejaký dom pod správu, dohodnúť sa na zmene správcu od 1. 7.

Predchádzajúci správca dostane aj trinástu faktúru. Do 31. 5. musí spraviť ročné vyúčtovanie. Jasné, ak má podklady, ta aj skôr.

Za 1. až 6. mesiac dostane poplatok za správu predošlí správca a za 7. až 12. mesiac Ty. Na ďalší rok, už len Ty.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Slávka. A čo tak, ak budeš brať ešte nejaký dom pod správu, dohodnúť sa na zmene správcu od 1. 7.

Predchádzajúci správca dostane aj trinástu faktúru. Do 31. 5. musí spraviť ročné vyúčtovanie. Jasné, ak má podklady, ta aj skôr.

Za 1. až 6. mesiac dostane poplatok za správu predošlí správca a za 7. až 12. mesiac Ty. Na ďalší rok, už len Ty.

to už mám tiež za sebou , jeden dom mám od 1.7. a RV som im robila sama. Však ak som ho zobrala k 1.7.2007 poslednu fa dostali v 4/2008-to už boli nové SVB a teda musela som ju vlastne pýtať, lebo Osbd to už netrápilo a ja som robila RV aj za nich aj za seba...tak je to uplne jedno kedy zoberieš panelák a, či to bude zrovna k 1.1.....
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Včera mi nešiel internet, tak som nemohol dať hneď čerstvé info. Mrzí ma, že som to s takým nadšením spropagoval a mnohých z Vás zblbol. V podstate ste neprišli o nič, čo sa týka zákona. Ak chcete mať podobný zážitok tak si to dajte od niekoho prečítať (len niektoré časti). Nemal som ani pocit, že by sa v budúcnosti malo na tom niečo meniť, niekto má čiarku za splnenie nejakej úlohy. Má sa to emailom (vystúpenia) síce poslať ale ...???
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Orim Pozri príspevok
Včera mi nešiel internet, tak som nemohol dať hneď čerstvé info. Mrzí ma, že som to s takým nadšením spropagoval a mnohých z Vás zblbol. V podstate ste neprišli o nič, čo sa týka zákona. Ak chcete mať podobný zážitok tak si to dajte od niekoho prečítať (len niektoré časti). Nemal som ani pocit, že by sa v budúcnosti malo na tom niečo meniť, niekto má čiarku za splnenie nejakej úlohy. Má sa to emailom (vystúpenia) síce poslať ale ...???

Tvoje ospravedlnenie by bolo namieste, keby si "prednášal" ty. Myslím, že si celú akciu propagoval vo viere, že sa to celé pohne kdesi dopredu. Za výsledok nemôžeš.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim Pozri príspevok
Včera mi nešiel internet, tak som nemohol dať hneď čerstvé info. Mrzí ma, že som to s takým nadšením spropagoval a mnohých z Vás zblbol. V podstate ste neprišli o nič, čo sa týka zákona. Ak chcete mať podobný zážitok tak si to dajte od niekoho prečítať (len niektoré časti). Nemal som ani pocit, že by sa v budúcnosti malo na tom niečo meniť, niekto má čiarku za splnenie nejakej úlohy. Má sa to emailom (vystúpenia) síce poslať ale ...???
Mirko, keď budeš mať náladu tak mi daj vedieť... prídem si Ťa s nadšením vypočuť. Teba môžem počúvať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vždy je hranica za ktorou ide o zisk, nie o ľudí!

Každý si prihrieva svoju polievočku.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

slavica Pozri príspevok
to už mám tiež za sebou , jeden dom mám od 1.7. a RV som im robila sama. Však ak som ho zobrala k 1.7.2007 poslednu fa dostali v 4/2008-to už boli nové SVB a teda musela som ju vlastne pýtať, lebo Osbd to už netrápilo a ja som robila RV aj za nich aj za seba...tak je to uplne jedno kedy zoberieš panelák a, či to bude zrovna k 1.1.....
V parlamente je teraz návrh doplnenia zákona o vetu:
1. V § 8a odsek 3 sa za poslednú vetu vkladá nová veta: „Správca, ktorému bola vypovedaná zmluva o správe, je povinný vykonať vyúčtovanie za obdobie od posledného vyúčtovania ku dňu skončenia činnosti vyplývajúcej zo zmluvy o správe. Túto povinnosť správca musí vykonať v termíne najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka po roku, v ktorom bola zmluva vypovedaná.“
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať