Zavrieť

Porady

danovy bonus

mmia mmia

mmia je offline (nepripojený) mmia

poprosim Vas o radu.......

Zamestnankyna, ktora je u nas zamestnana od juna si chcela uplatnit danovy bonus ale potrebne dokumenty dala aj zaciatkom augusta takze sa jej uplatnoval az vo vyplate za jul, a pytala sa ci sa jej bonus za jun zohladni v rocnom zuctovani........
a fakt som jej nevedela odpovedat :-(
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V ročnom zúčtovaní sa uvádza : nárok na DB, DB priznaný a vyplatený ,DB na vyplatenie zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania a DB na vybratie od zamestnanca po vykonaní ročného zúčtovania. Takže ak mal zamestnanec neoprávnene vyplatený DB, uvedieš ho do príslušného riadku.

Ak by si zamestnanec sám podával daňové priznanie , aj tam sú takéto riadky.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem Johanka, na rocne zuctovanie je este cas, to jedine ma upokojuje
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nikulik
No ano, mala by nahlasit, ale ved to uz je jej starost aby to nahlasila, zamestnavatel to nevyplaca, ale moj problem spociva v tom, ze som jej vyplatila DB za júl uz, co sa s tym da robit?
Daňový bonus môžeš opraviť aj v augustovej výplate tak, že jej ho strhneš a vrátiš daňovému úradu. Nemusíš na to myslieť ďalších 6 mesiacov a kontrola ťa nebude naháňať s penálmi. Daj zamestnankyni podpísať vo Vyhlásení tabuľku Zmeny, kde si síce nahlási, že zmena nastala 1.7.2005 ale dátum podpisu daj aktuálny - teda augustový (ak to samozrejme ešte nemáš urobené). Zamestnanec je povinný zmenu nahlásiť do 8 dní. ak tak neurobí, jeho problém.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No dobre, napisem to do vyhlasenia medzi zmeny, a co potom s tym danovym uradom? Treba vypisovat nejake tlacivo?? Nechapem, lebo nam program automaticky od dane odrata DB, takze nic s danovym nerobim.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nikulik
No dobre, napisem to do vyhlasenia medzi zmeny, a co potom s tym danovym uradom? Treba vypisovat nejake tlacivo?? Nechapem, lebo nam program automaticky od dane odrata DB, takze nic s danovym nerobim.
Ako to urobíš v tvojom programe neviem. Možno tam máš niečo ako oprava daňového bonusu. Čo sa týka tlačiva, nepotrebuješ nič špeciálne vypisovať.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ja by som jej kludne mohla opravit celu vyplatnu pasku, lebo este ziadne zostavy nemam vytlacene, ale tym padom by sa jej zmenila suma na vyplatnej paske k vyplate, a zostavu-ciastky na podpis uz mam vytlacene a su aj popodpisovane, takze to ma brzdi
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj to je riešenie. Douhrádzaš daň (ak už bola uhradená). Jej dáš na podpis novú čiastku k výplate a na starej zostave len napíš, že u tejto zamestnankyne bola robená oprava. A máš všetko v poriadku.
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Never tomu
Daňová kontrola čo som ju mala sa na to pozerá inak.Máš doklad máš bonus a Ľudia sú rôzny.Na daňový bonus má nárok v prvom rade matka.Doloží mi rodný list podpíše vyhlásenie a za to, že berie bonus aj mažel si zodpovedá on.Ale upozorňujem, že nie vždy platí toto pravidlo, podľa toho na akú daňovú kontrolu natrafíš.Treba len´ľuďom vysvetliť, že o bonus nepríde, v ročnom zúčtovaní sa mu aj tak vráti.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To, že má nárok na daňový bonus v prvom rade matka je čistý blud, bez opory v zákone.
0 0
domi2 domi2

domi2 je offline (nepripojený) domi2

učtOVNíčKA
Johanka, prepač zavadzam ,máš pravdu, ja som to tak myslela, ak sú dvaja maželia zamestnaní a nevedia sa dohodnúť z rôznych príčin kto bude mať nárok na daňový bonus / napr.sú medzi nimi hádky mala som taký prípad/ daňovačka mi povedala, že v prvom rade matka dieťaťa až potom otec.Ak si uplatnia s trucu obaja/ môžu byť v rozvodovom konaní/ matka je zatiaľ v práve a na daňový bonus i RP má nárok ona.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To je tiež iba osobný názor "daňováčky". My musíme zachovať profesionálny odstup a držať sa zákonov, aj keď je to niekedy ťažké.
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

V zákone o dani z príjmov, § 33, ods.4 sa hovorí okrem iného aj to, že ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Johanka
To je tiež iba osobný názor "daňováčky". My musíme zachovať profesionálny odstup a držať sa zákonov, aj keď je to niekedy ťažké.
Držme sa teda tých zákonov a pozrime si §33 daňového zákona (595/2003), na ktorého základe sa v tejto súvislosti vyslovila spomínaná pani "daňováčka", ktorá mala pravdu. Takáto situácia totiž môže skutočne nastať práve v prípade, ktorý bol už vyššie spomenutý, napr. keď sú manželia v spomínanom rozvodovom konaní, ... nevedia (nechcú) sa dohodnúť, kto bude bonus poberať. Je to teda presne tak, ako bolo vyššie písané, že ako prvá (za predpokladu, že podmienky na bonus spĺňajú obaja) je práve matka, otec je v tomto prípade až na druhom mieste.

§33
(4) Ak dieťa uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Ak sa použije postup podľa odseku 5, môže si pomernú časť daňového bonusu uplatniť po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Práve ma predbehla Mária, takže aspoň je to potvrdené viacnásobne.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ja som len chcela vyjadriť, že neviem ako to my z pozície mzdárok dokážeme v praxi urobiť. Predstavte si ,čo sa mi stalo : manželia, každý u iného zamestnávateľa, ktorým obidvom robím mzdy. Chlap si napíše do vyhlásenia nárok na DB, aj keď ja dobre viem, že sa o rodinu nestará, spáva po frajerkách a povie, že oni sa tak dohodli. Ja mu ešte aj vystavím potvrdenie, že poberá DB. Nakoľko som zaviazaná mlčanlivosťou, ani sa nemôžem vyjadrovať, čo si jeden alebo druhý uplatňuje alebo nie. Iba formou potvrdení s podpisom konateľa.
Niekedy je to ťažké.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Johanka
Ja som len chcela vyjadriť, že neviem ako to my z pozície mzdárok dokážeme v praxi urobiť. Predstavte si ,čo sa mi stalo : manželia, každý u iného zamestnávateľa, ktorým obidvom robím mzdy. Chlap si napíše do vyhlásenia nárok na DB, aj keď ja dobre viem, že sa o rodinu nestará, spáva po frajerkách a povie, že oni sa tak dohodli. Ja mu ešte aj vystavím potvrdenie, že poberá DB. Nakoľko som zaviazaná mlčanlivosťou, ani sa nemôžem vyjadrovať, čo si jeden alebo druhý uplatňuje alebo nie. Iba formou potvrdení s podpisom konateľa.
Niekedy je to ťažké.
Ako mzdárka sa nemusíte vôbec obávať. Zamestnanec Vám podpíše "Vyhlásenie", na ktorom potvrdí, že si ako jediný z manželov tento daňový bonus uplatňuje a tento mu budete uplatňovať. Keď daňový úrad pri kontrole zistí, že daňový bonus si uplatnili na to isté dieťa súčasne obaja manželia, toto už ide mimo Vás. Daňový úrad to bude riešiť s konkrétnymi osobami. Pre Vás je najdôležitejšie podpísané Vyhlásenie, ktoré dávate podpisovať zamestnancom každoročne a v prípade zmien je povinnosťou zamestnanca prípadné zmeny nahlásiť. Vám neprináleží zisťovať ich súkromné "zákutia".
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

somij
Aj to je riešenie. Douhrádzaš daň (ak už bola uhradená). Jej dáš na podpis novú čiastku k výplate a na starej zostave len napíš, že u tejto zamestnankyne bola robená oprava. A máš všetko v poriadku.
To by tiez nebolo zle, opravit to, lebo daň sme este neuhradzali, to uhradzame spolu s odvodmi az na konci mesiaca, takze by som to opravila a vo vyplatnej listine kde su ciastky na podpis by som poznacila opravu a nech to podpise na novu vyplatnu listinu, co vy na to?
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Prosím môže mi niekto poradiť, zamestnanec priniesol oznámenie o prerušení štúdia na VŠ dieťaťa od 8.9.2005 do 31.08.2006. Môžem mu uplatniť daňový bonus a zníženie 0,5 na strabné poistenie za mesiac september ? Vopred ďakujem za pomoc
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

aninka
Prosím môže mi niekto poradiť, zamestnanec priniesol oznámenie o prerušení štúdia na VŠ dieťaťa od 8.9.2005 do 31.08.2006. Môžem mu uplatniť daňový bonus a zníženie 0,5 na strabné poistenie za mesiac september ? Vopred ďakujem za pomoc
Na vyjadrení z príslušnej VŠ by malo byť jasné , že ide o prerušenie štúdia v dobe od - do a citácia: počas prerušenia štúdia dočasne prestáva byť štu-
dentom a zanikajú všetky práva študenta a ďalej je vymenované, čo všetko
stráca...
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

Je tam napísané že od 8.9.2005 je prerušené štúdium (dňa 7.9.05 sa zúčastnilo na štátnici za 3.r.), a preto nemám istotu či má nárok na daňový bonus za mesiac september, keďže do 7.9.05 bolo dieťa študentom. Našla som v publikácii Dane - účtovníctvo VZORY a PRÍPADY 8/2005 príklad str. 105, že ak dieťa zemstnanca predčasne ukončí školu napr. 11.4.2005 tak rodič má nárok na daňový bonus za mesiac za apríl, z toho mi vychádza, že v mojom prípade by rodič mal mať nárok na daňový bonus za mesiac september.
Je to tak správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať