Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok po novom

Zdravim,
od septembra sa zvysuje rodicovsky prispevok a uspesne sa mi podarilo aj na dve deti dostavam kopllet celu vysku materskej ako preplatok za jasle. mam vsak jednu otazku na ktoru minevedia odpovedat ani priamo z uradu prace a soc. veci a rodiny.
kedze maximum ktore mi preplatia je vyska materskej nechevam si vystavovat prijmovy doklad na tuto sumu cize cca 156 EUR , ale ma to hacik majitelkaje platcom DPH takze tato sumaje bez DPH, preplatili by mi to aj keby tato suma bola s DPH, cize by som usetrila na DPH, pretoze na vyske sumy na PPD sa viem dohodnut a zvysok jej aj tak platim na ruku.
poradi mi niekto?
kedze mam dvojicky a je to 320 Eur bez DPH mescne by som usetrila 60 Eur co je teda dost. este raz dakujem za odpoved.
Usporiadat
andyna2 andyna2

andyna2 je offline (nepripojený) andyna2

dakujem p.Mihal za odpoved... no, moc ma nepotesila .... stratim RP aj ked sa budem plne starat doma o jedno dieta a nebudem mat tu dohodu? Ved aj tak dostavam len jeden RP, rovnako ako ked sa stara ina matka o jedno dieta, a ja sa budem celodenne starat tiez o jedno dieta. To preplatenie jasli mi je jasne, ale teda 41 eur na druhe dieta ... no uffff rodinny rozpocet.
0 0
danielka 7 danielka 7

danielka 7 je offline (nepripojený) danielka 7

Dobrý deň potrebovala by som poradiť ohľadom výpovede počas RD.
RD mi končí v decembri 2010/malá bude mať 3roky/.Od októbra2009 som zamestnaná a poberám aj RP/vrátila som sa do predošlého zamestnania pred MD/.Poprosila by som Vás o radu či môžem dať výpoveď zamest.aj teraz a či mi bude plynúť nejaká výpovedná doba.U toho zamestnav.pracujem 10rokov.
A keď mi skončí RD či sa môžem prihlásiť na úrad práce a či budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti a akú výšku by som dostávala.keby som ostala v práci dostávala by som do ukončenia RD min.mzdu.
Ďakujem pekne za skorú pomoc.Prosím poradte!
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

danielka 7 Pozri príspevok
Dobrý deň potrebovala by som poradiť ohľadom výpovede počas RD.
RD mi končí v decembri 2010/malá bude mať 3roky/.Od októbra2009 som zamestnaná a poberám aj RP/vrátila som sa do predošlého zamestnania pred MD/.Poprosila by som Vás o radu či môžem dať výpoveď zamest.aj teraz a či mi bude plynúť nejaká výpovedná doba.U toho zamestnav.pracujem 10rokov.
A keď mi skončí RD či sa môžem prihlásiť na úrad práce a či budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti a akú výšku by som dostávala.keby som ostala v práci dostávala by som do ukončenia RD min.mzdu.
Ďakujem pekne za skorú pomoc.Prosím poradte!
Mozes dat riadnu vypoved s 2 mesacnou vypovednou dobou. potom cerpat RD do decembra.
Mozes poziadat zamestnavatela o rodicovsku dovolenku, hned na nu nastupit a dat vypoved v oktobri vypoved tak ,aby do konca decembra bezala vypovedna doba a tym padom prestavas pracovat hned a ukoncis PP v decembri.

V oboch pripadoch budes mat po ukonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti.
Vyska podpory sa pocita z priemerneho prijmu za posledne 3 roky, cas MD a RD sa z tejto doby vylucuje, lebo nebol ziadny prijem. Takze by sa ti pocitala podpora ako 50% zoz mzdy, ktoru mas od oktobra 09 doteraz a pripadne az do konca PP.
2 0
danielka 7 danielka 7

danielka 7 je offline (nepripojený) danielka 7

Ďakujem za pomoc.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Dobry, prosim o radu. Uz som z tych terminov uplne dopletena. Dcera pobera rodicovsky prispevok od septembra 2008, kedy sa jej narodilo dieta, pretoze nesplnila podmienky naroku na matersky prispevok. V auguste 2010 nastupi do prace na pracovnu zmluvu (pricom dieta bude v jasliach od septembra 2010). Ma pravo na rodicovsky prispevok? Citala som niekde, ze pokial pobera rodicovsky prispevok od roku 2008 a aj sucasne po 1.1.2010 rodicovsky prispevok sa jej vyplaca dalej bez ohladu na to, ze pracuje. Je to pravda? Dakujem za odpoved
Naposledy upravil vgabka : 24.06.10 at 12:41
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vgabka Pozri príspevok
Dobry, prosim o radu. Uz som z tych terminov uplne dopletena. Dcera pobera rodicovsky prispevok od septembra 2008, kedy sa jej narodilo dieta, pretoze nesplnila podmienky naroku na matersky prispevok. V auguste 2010 nastupi do prace na pracovnu zmluvu (pricom dieta bude v jasliach od septembra 2010). Ma pravo na rodicovsky prispevok? Citala som niekde, ze pokial pobera rodicovsky prispevok od roku 2008 a aj sucasne po 1.1.2010 rodicovsky prispevok sa jej vyplaca dalej bez ohladu na to, ze pracuje. Je to pravda? Dakujem za odpoved
ona nepožiadala o zvýšenie RP predpokladám, t.j. poberá RP podla podmienok zákona účinného do 31.12.2008.
Ak by aj nastúpila do zamestnania od 1.8.2010 a dieťa nastúpi do škôlky od 2.9.2010 (na rozhodnutí o prijatí nesmie byť dátum od 1.9.2010 ale až od 2.9. najskôr), tak bude mať nárok na RP za august a aj za september (vyplatený v oktobri). Z oktober už nárok na RP mať nebude, nesplna podmienku riadnej starostlivosti o dieťa ani 1den v mesiaci. Len na príspevok na starostlivost o dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku. Či bude mať nárok aj na jednorázový "príspevok rodičovi" vo výške 25% z výšky RP (od jeho ukončenia poberania do 3och rokov dieťaťa) si nie som istá, lebo ona poberá RP aj po nástupe do práce, aj ked sa dá tuším uplatniť do 6mesiacov. To nech si zistí na UPSVaR.

Nech nezabudne na odhlášku v SP podla trv.pobytu, do 8dní od nástupu do práce. PRedpokladám prihlášku si po pôrode sama podávala, aby bola dôchodkovo poistená štátom.
3 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
brčko Pozri príspevok
ona nepožiadala o zvýšenie RP predpokladám, t.j. poberá RP podla podmienok zákona účinného do 31.12.2008.
Ak by aj nastúpila do zamestnania od 1.8.2010 a dieťa nastúpi do škôlky od 2.9.2010 (na rozhodnutí o prijatí nesmie byť dátum od 1.9.2010 ale až od 2.9. najskôr), tak bude mať nárok na RP za august a aj za september (vyplatený v oktobri). Z oktober už nárok na RP mať nebude, nesplna podmienku riadnej starostlivosti o dieťa ani 1den v mesiaci. Len na príspevok na starostlivost o dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku. Či bude mať nárok aj na jednorázový "príspevok rodičovi" vo výške 25% z výšky RP (od jeho ukončenia poberania do 3och rokov dieťaťa) si nie som istá, lebo ona poberá RP aj po nástupe do práce, aj ked sa dá tuším uplatniť do 6mesiacov. To nech si zistí na UPSVaR.

Nech nezabudne na odhlášku v SP podla trv.pobytu, do 8dní od nástupu do práce. PRedpokladám prihlášku si po pôrode sama podávala, aby bola dôchodkovo poistená štátom.
Dobry, k tomuto prispevku by som sa chcela este opytat, co ak dieta bude umiestnene v sukromnych jasliach, ktore nie su dotovane statom? Ma narok na rodicovsky prispevok? Dakujem za info
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vgabka Pozri príspevok
Dobry, k tomuto prispevku by som sa chcela este opytat, co ak dieta bude umiestnene v sukromnych jasliach, ktore nie su dotovane statom? Ma narok na rodicovsky prispevok? Dakujem za info
som nie pozorne čítala vašu otázku
ak ide o jasle, t.j. nejde o školské zariadenie, tak nárok na RP by jej mal ostať aj po nástupe dieťaťa do jaslí. Aj ked teraz už na nete nie je jedno potvrdenie, ktoré sa v roku 2008 používalo.

odporúčam napísať na ustredie upsvar dotaz s presným uvedením začiatku poberania RP, že nepožiadala o zvýšenie RP a že dieťa nastupuje do súkromných jaslí. či jej ostáva nárok na RP a či má doniesť nejaké potvrdenie z jaslí (také ako sa dávalo v r.2008). Ak odpovedia, že nárok má, nech si to vytlačí a predloží na svojej pobočke upsvar. S týmto bude mať určite problémy aj pracovníčka na upsvar. Teraz mi jedna mamička písala, že dávala dotaz, no majú 2týž. dovolenky na upsvar, tak čaká na presne takúto otázku odpoved.

ešte priložím definíciu zo zákona v r.2008, ked to pohladám:
Opisujem ti zo zákona účinného v r.2008:

§ 3 ods.4
Rodič.príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podla odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do sieťe škôl a školských zariadení 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štát. rozpočtu podla osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podla osobitného predpisu 5e)

5c) Zákon 596/2003 o štátnej správe v školstve ...
5d) 597/2003 o financovaní ...
5e) 564/04 o rozpočtovom určení ...
------------

Jasle nepatrili do siete škôl a školských zariadení, takže návšteva jaslí nevadila. Škôlky ale patria do škol. zariadení. Ak dostáva škôlka peniaze zo šr, tak nárok na RP zaniká.
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
Ahoj poraďaci potrebujem veľmi súrne poradiť (hľadala som v rôznych príspevkoch no nenašla som odpoveď) môže konateľ poberať rodičovsky príspevok v prípade že nemá žiaden príjem?
Naposledy upravil lenlenka : 30.08.10 at 15:54
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
brčko Pozri príspevok
som nie pozorne čítala vašu otázku
ak ide o jasle, t.j. nejde o školské zariadenie, tak nárok na RP by jej mal ostať aj po nástupe dieťaťa do jaslí. Aj ked teraz už na nete nie je jedno potvrdenie, ktoré sa v roku 2008 používalo.

odporúčam napísať na ustredie upsvar dotaz s presným uvedením začiatku poberania RP, že nepožiadala o zvýšenie RP a že dieťa nastupuje do súkromných jaslí. či jej ostáva nárok na RP a či má doniesť nejaké potvrdenie z jaslí (také ako sa dávalo v r.2008). Ak odpovedia, že nárok má, nech si to vytlačí a predloží na svojej pobočke upsvar. S týmto bude mať určite problémy aj pracovníčka na upsvar. Teraz mi jedna mamička písala, že dávala dotaz, no majú 2týž. dovolenky na upsvar, tak čaká na presne takúto otázku odpoved.

ešte priložím definíciu zo zákona v r.2008, ked to pohladám:
Opisujem ti zo zákona účinného v r.2008:

§ 3 ods.4
Rodič.príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podla odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do sieťe škôl a školských zariadení 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štát. rozpočtu podla osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podla osobitného predpisu 5e)

5c) Zákon 596/2003 o štátnej správe v školstve ...
5d) 597/2003 o financovaní ...
5e) 564/04 o rozpočtovom určení ...
------------

Jasle nepatrili do siete škôl a školských zariadení, takže návšteva jaslí nevadila. Škôlky ale patria do škol. zariadení. Ak dostáva škôlka peniaze zo šr, tak nárok na RP zaniká.
Brčko poradiš ešte? Čo ak v našom prípade sa o dieťa bude starať súkromná osoba,ktorá nemá živnosť? Nejaká suseda? Malý totiž chodí do jaslí a už je aj chorý. Takže ... rozmýšľame.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
posúvam ...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vgabka Pozri príspevok
Brčko poradiš ešte? Čo ak v našom prípade sa o dieťa bude starať súkromná osoba,ktorá nemá živnosť? Nejaká suseda? Malý totiž chodí do jaslí a už je aj chorý. Takže ... rozmýšľame.
ak poberá RP podla zákona účinného v r.2008, nepožiadala o zvýšenie RP, začala pracovať a o dieťa sa stará babka, resp. iná osoba bez živnosti, tak by jej mal nárok na RP ostať. Lebo podla zákona v prípade vykonávania zárobkovoej činnosti jej ostáva nárok na RP, ak zabezpečí starostlivosť o dieťa plnoletou fyzic.osobou alebo právn. osobou, okrem, toho čo som už citovala zo zákona vyššie. To je volne povedaný § 3 ods.3 písm. b) Zákona o RP účinného v r.2008

vid v zbierke zákonov
244/2005 je doplnenie zákona o RP č. 280/2002 s presným znením §3 ods.3 písm. b)
+ zákon č. 561/2008 čl. II doplnenie § 12 o dos. 8 až 10 (hlavne ods.10)

príp. nový zákon o RP 571/2009 § 12 ods.1
Naposledy upravil brčko : 15.09.10 at 09:40
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
brčko Pozri príspevok
ak poberá RP podla zákona účinného v r.2008, nepožiadala o zvýšenie RP, začala pracovať a o dieťa sa stará babka, resp. iná osoba bez živnosti, tak by jej mal nárok na RP ostať. Lebo podla zákona v prípade vykonávania zárobkovoej činnosti jej ostáva nárok na RP, ak zabezpečí starostlivosť o dieťa plnoletou fyzic.osobou alebo právn. osobou, okrem, toho čo som už citovala zo zákona vyššie. To je volne povedaný § 3 ods.3 písm. b) Zákona o RP účinného v r.2008

vid v zbierke zákonov
244/2005 je doplnenie zákona o RP č. 280/2002 s presným znením §3 ods.3 písm. b)
+ zákon č. 561/2008 čl. II doplnenie § 12 o dos. 8 až 10 (hlavne ods.10)

príp. nový zákon o RP 571/2009 § 12 ods.1
ĎAKUJEM
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať