Zavrieť

Porady

výpoveď, započítanie rokov

Prosím o radu. Bol som zamestnaný od roku 2001 v Slovenskej akadémii vied na trvalý pracovný pomer. Od roku 2005 do júna 2007 som kontinuálne prešiel na interné doktorandské štúdium u toho istého zamestnávateľa a potom bez straty čo len jedného dňa som pokračoval na plný pracovný úväzok na dobu neurčitú doteraz. Zamestnávateľ mi teraz navrhuje rozviazanie pracovného pomeru dohodou z dôvodu nadpočetnosti. Mám nárok na 2 alebo na 3 mesiace výpovednej lehoty? Ráta sa aj zamestnanie pred štúdiom? Ak by sme sa dohodli na okamžitom ukončení pracovného pomeru(vzhľadom na moje nové zamestnanie), tak mám nárok na 2 alebo na 3 mesačné odstupné? Vďaka za odpoveď.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

grichmusic Pozri príspevok
Ahojte. Este mam jednu otazku. Ak mi da zamestnavatel vypoved z dovodu nadbytocnosti, tak mi zacina od zaciatku dalsieho mesiaca plynut 3 masacna vypovedna lehota v ktorej by som dostaval plat (pracovny pomer viac ako 5 rokov) a potom este podla paragrafu 76 ZP mam este narok na 3 masacne odstupne?
Áno

grichmusic Pozri príspevok
Ak by to bolo dohodou k urcitemu datumu (skorsiemu ako 3 mesiace), tak by som prisiel financie, ktore by som ziskal vo vypovednej lehote a na odstupne by som mal narok?
Presne tak.

grichmusic Pozri príspevok
Co je lepsie? Neprijat dohodu a nechat zamestnavatela dat vypoved?
Finančne áno.
0 0
grichmusic grichmusic

grichmusic je offline (nepripojený) grichmusic

velka vdaka za odpoved. Mam este jednu otazku. Pozeral som si vzor vypovede dohodou a nehovori sa tam o odstupnom. Plati, ze v zakone uvedene informacie a povinnosti su samozrejme a netreba ich spominat v dohode? Alebo plati len to, co je v dohode?

Je to tak aj ked da vypoved zamestnavatel? Je teda samozrejme ze dostanem odstupne aj ked sa to vo vypovedi alebo dohode striktne nenapise?Staci ak to vymedzuje zakon?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

grichmusic Pozri príspevok
velka vdaka za odpoved. Mam este jednu otazku. Pozeral som si vzor vypovede dohodou a nehovori sa tam o odstupnom. Plati, ze v zakone uvedene informacie a povinnosti su samozrejme a netreba ich spominat v dohode? Alebo plati len to, co je v dohode?

Je to tak aj ked da vypoved zamestnavatel? Je teda samozrejme ze dostanem odstupne aj ked sa to vo vypovedi alebo dohode striktne nenapise?Staci ak to vymedzuje zakon?
Ak sa v dohode o rozviazaní pracovného pomeru nachádza odvolávka na § 63 odst. 1 písm. b), tak nárok na odstupné vzniká automaticky, ak to tam nie je uvedené, tak žiadne odstupné nie je zamestnávateľ povinný vyplatiť.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom



(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
0 0
grichmusic grichmusic

grichmusic je offline (nepripojený) grichmusic

Vdaka.Prosim este o odpoved na druhu polovicu mojej otazky. Plati to iste aj ked da vypoved zamestnavatel?Plati aj tam, zestaci odvolavka na prislusny odsek zakona, co sa tyka vypovednej lehoty a odstupneho?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

grichmusic Pozri príspevok
Vdaka.Prosim este o odpoved na druhu polovicu mojej otazky. Plati to iste aj ked da vypoved zamestnavatel?Plati aj tam, zestaci odvolavka na prislusny odsek zakona, co sa tyka vypovednej lehoty a odstupneho?
Odpoviem ti takto.

Pokiaľ dáva výpoveď zamestnávateľ, tak vo výpovedi musí uviesť jednoznačný dôvod výpovede. Pokiaľ je tam uvedená odvolávka na § 63 ods. 1 písm. a alebo b alebo c, alebo je tam vyslovene napísané, že dôvodom výpovede je nadbytočnosť zamestnanca alebo zrušenie zamestnávateľa, tak vo výpovedi nemusí byť ani zmienka o odstupnom, vyplýva to priamo zo zákona. Ak sa ale uvedie, že zamestnanec má nárok na odstupné, tak to nie je v rozpore so ZP.

Ak PP končí dohodou, v dohode sa môže ale nemusí uviesť dôvod ukončenia PP. Ak ti chceli dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a zároveň ti ponúkli dohodu, treba si dať veľký pozor (resp. trvať na tom), aby bol v dohode uvedený dôvod skočenia PP.

Ak totiž v dohode nie je uvedený dôvod, tak nemáš nárok na odstupné. Ak sa v dohode uvedie dôvod rovnaký ako vo výpovedi (odvolávka na § 63, alebo uvedené že dôvodom je nadbytočnost a pod.), tak máš znovu nárok na odstupné zo zákona, aj keď v dohode nebude uvedené, že ti odstupné vyplatia. Vyplýva to z § 76 ods. 1:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


Obdobne to platí pri výpovednej dobe, nemusí byť vo výpovedi uvedená, lebo vyplýva zo ZP. Je to ale vhodné tam uviesť, aby neboli pochybnosti, či ide o 2 alebo 3 mesačnú VD. Inak by to trebalo dokladovať trvaním pracovného pomeru.
Naposledy upravil Chobot : 16.09.09 at 07:15
0 0
grichmusic grichmusic

grichmusic je offline (nepripojený) grichmusic

Vdaka za upozornenie. Je to presne moj pripad. Este malickost. Platia hore uvedene pravidla ohladom odstupneho aj ked sa to tyka vypovednej doby? (samozrejme ak ide o vypoved, nie dohodu) Tiez moze ale nemusi byt specifikovana vo vypovedi?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

grichmusic Pozri príspevok
Vdaka za upozornenie. Je to presne moj pripad. Este malickost. Platia hore uvedene pravidla ohladom odstupneho aj ked sa to tyka vypovednej doby? (samozrejme ak ide o vypoved, nie dohodu) Tiez moze ale nemusi byt specifikovana vo vypovedi?
Kým si písal reakciu, tak som to v predošlom príspevku doplnil.
0 0
grichmusic grichmusic

grichmusic je offline (nepripojený) grichmusic

je to fakt super ze existuje PORADA.sk

Veeeelka vdaka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať