Zavrieť

Porady

zaloha a DPH

učtovník amater
Prosim o radu.
Vediem JU - vystavim zalohovu fa - bez DPH napr. 119,-Sk
Pride uhrada - rozpisem ju aj s DPH. (100+19=119) a evidujem v knihe DPH s datumom uhrady.
Vystavim ostru fa:
zaklad dane - 1000,-
19% DPH - 190,-
spolu - 1190,-
zostava k uhrade - 1071,-
Zapisem ju do knihy pohladavok + evidujem v knihe DPH so zakladom a DPH ako je uvedene v ostrej fa? alebo ponizim zaklad a DPH o uz zaplatenu zalohu?

DAkujem za radu
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Asi Ti nič iné nezostáva, len to nahlásiť na DU. Ale aké dôsledky to bude mať, to sa dá ťažko predokladať. Ak si tá firma takéto niečo dovolí, že nerešpektuje zákon....asi majú nejakú protekciu. Prestať obchodovať je to najľahšie. Lenže tam máte 3 mil. Sk! Vrátili by vám ich, keď Ti nepošlú ani doklad! Skrátka - nezávidím Ti. Prajem Ti pekný deň.
0 0
Michal Michal

Michal

janaGT
Máte niekto skúsenosť s tým, že niektorí dod. vystavujú zálohové faktúry s DPH? A nechcú pochopiť, že fa s DPH môžu vystaviť až po prijatí peňazí viažúcich sa k danej zálohovej faktúre. Mne sa to v priebehu tohto mesiaca stalo už snáď aj 5 krát. Dúfam, že nemám len ja takúto smolu !!!
Nesúhlasím ! Podľa nového zákona už nie je zakázané vystaviť faktúru pred uskutočnením zd. obchodu a tým je aj platba - tak prečo nevystaviť faktúru s DPH pred prijatím zálohy?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Michal
Nesúhlasím ! Podľa nového zákona už nie je zakázané vystaviť faktúru pred uskutočnením zd. obchodu a tým je aj platba - tak prečo nevystaviť faktúru s DPH pred prijatím zálohy?
Podľa mňa fa a zálohová fa nie je to isté. A keď vystaví niekto zálohovú fa s DPH, ako potom vie, aký má dať deň dodania - veď to je predsa až deň pripísania peňazí na účet. Dodávateľ nemôže vedieť, či mu peniaze odo mňa prídu o 2 dni, alebo až o 2 týždne. Nemusím vždy posielať peniaze presne podľa splatnosti. Môj názor je, že na zálohovej fa DPH nemôže byť a dokonca keď tam dod. neuvedie ani len deň dodania. Môžte sa ešte niekto k tomu vyjadriť?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
takisto vystavujem zálohové faktúry len v znení: dátum vystavenia a dátum splatnosti - nevyčísľujem tam DPH - normálne sa riadim zákonom o DPH.
Ale už som sa stretla aj s prípadom, že veľká firma (teda viac ako 500 zamestnancov) nevystavovala ostré faktúry na prijaté zálohy!!!
Stalo sa to ešte v 05-2004, kdežto novela zákon o DPH nadobudla platnosť 1.8.2003, podľa ktorej sme už museli vystavovať ostré faktúry na zálohy. Ale poviem vám, že v mnohých firmách majú ešte "starovyškolené" účtovníčky, ktoré pracujú ešte na základoch, ktoré sa naučili na strednej škole niekedy v roku 1980. A týmto sa to najťažšie vysvetľuje!!!
Takže prax je taká, že aj sa keď niektorí "poctivci" riadia zákonmi, na veľa "múdrych" ľudí akoby neplatili.
Ale odporúčam vysypať na nich paragrafy zákona a verím, že to s nimi trošku pohne. Prajem pekný deň
0 0
Michal Michal

Michal

Áno súhlasím s tým dátumom je to problematické. V predch. príspevku som len chcel povedať, že teoreticky to je možné - vystaviť faktúru s DPH na prijatú platbu pred jej prijatím. Zákon to nevylučuje hoci v praxi to má nedostaky.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Prosím, môžte mi poradiť v tejto veci: SZČO, JÚ, platca DPH. Vystavil zálohovú faktúru, platba bola uhradená, dodávka tovaru bude až v budúcom roku (teda aj jeho zdan. príjem bude v 2005), teraz musí do 15 dní od prijatia platby vystaviť doklad pre DPH a samozrejme DPH aj odviesť. Môžte mi poradiť ako by mal taký doklad vyzerať? Vyčísľujem tam iba výšku DPH a nič iné? Ďakujem.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

ZuzanaA
Prosím, môžte mi poradiť v tejto veci: SZČO, JÚ, platca DPH. Vystavil zálohovú faktúru, platba bola uhradená, dodávka tovaru bude až v budúcom roku (teda aj jeho zdan. príjem bude v 2005), teraz musí do 15 dní od prijatia platby vystaviť doklad pre DPH a samozrejme DPH aj odviesť. Môžte mi poradiť ako by mal taký doklad vyzerať? Vyčísľujem tam iba výšku DPH a nič iné? Ďakujem.
Ja mám asi takéto znenie faktúry na účely DPH: Faktúra (na účely DPH) k zálohe prijatej dňa X.Y.2004 na základe úhrady zálohovej faktúry číslo......
A potom tú čiastku, čo si prijala rozpíšeš na základ a DPH.
Ešte mám na tej faktúre poznámku: "Neplaťte, uhradené zálohovou faktúrou."
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Dada
Ja mám asi takéto znenie faktúry na účely DPH: Faktúra (na účely DPH) k zálohe prijatej dňa X.Y.2004 na základe úhrady zálohovej faktúry číslo......
A potom tú čiastku, čo si prijala rozpíšeš na základ a DPH.
Ešte mám na tej faktúre poznámku: "Neplaťte, uhradené zálohovou faktúrou."
Dík, Dadi. Ale je to faktúra len pre účely DPH, nejde mi normálne do príjmu, však? Lebo o to mi ide.
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

janaGT
Áno, ale musí to byť do 15 dní odo dňa prijatia zálohy na účet.
Doplním vetu: alebo do konca mesiaca, v ktorom platba prišla. T.j. keď príde 25-teho, nedoderžíš 15 dní, ale musíš vystaviř fa do konca mesiaca.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať