Zavrieť

Porady

konateľ a služobná cesta

Prosím Vás, ak s.r.o. s jediným spoločníkom sídli v meste „A“ a vykonáva právne služby pre spoločnosť v meste „B“, môže si konateľ dávať na všetky pracovné dni služobnú cestu a tak vyplácať za každý odpracovaný deň stravné pre pásmo nad 18h, t.j. 8,30€ + cestovné náhrady z mesta „A“ do mesta „B“? Musí pritom preukázať ubytovanie v meste „B“? Ak má prenajatý byt v meste „B“, môže si náklady naň daň do daňových nákladov?
Usporiadat
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

cize staci vypisat cestaky na manzela,ked auto znie na manzelku a vyhneme sa plateniu dane z MV?sranda....
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

truch Pozri príspevok
Ak jazdí manžel a auto je manželkine NEPLATIA
Hm, no ja som na našom daňovom úrade dostala v januári 2009 inú odpoveď. Daň z MV sme riadne uhradili.
Neviem, existuje nejaké vyjadrenie daňového riaditeľstva, že je to tak...?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

alušik Pozri príspevok
Hm, no ja som na našom daňovom úrade dostala v januári 2009 inú odpoveď. Daň z MV sme riadne uhradili.
Neviem, existuje nejaké vyjadrenie daňového riaditeľstva, že je to tak...?
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ vtedy, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Konateľ , ktorý vykonáva prácu pre spoločnosť je braný ako zamestnanec, nie je držiteľom auta on, ale jeho manželka. Malo by to platiť.
0 0
desina desina

desina je offline (nepripojený) desina

Zdravím vedel by mi niekto poradiť ak SZČO, spoločník a zároveň konateľ s.r.o. vykonáva pracovné cesty pre s.r.o. na aute, ktoré má zaradené v obchodnom majektu SZČO, ako je to v tomto prípade s cestovnými náhradami? Ako potom SZČO vykazuje tieto cesty (čo s bločkami na PHM)?
0 0
desina desina

desina je offline (nepripojený) desina

desina Pozri príspevok
Zdravím vedel by mi niekto poradiť ak SZČO, spoločník a zároveň konateľ s.r.o. vykonáva pracovné cesty pre s.r.o. na aute, ktoré má zaradené v obchodnom majektu SZČO, ako je to v tomto prípade s cestovnými náhradami? Ako potom SZČO vykazuje tieto cesty (čo s bločkami na PHM)?
nikto neporadí?
0 0
gabriela6 gabriela6

gabriela6 je offline (nepripojený) gabriela6

Mám nárok na odpočet DPH z faktúry za ubytovanie zamestnancov v ČR.
0 0
desina desina

desina je offline (nepripojený) desina

desina Pozri príspevok
Zdravím vedel by mi niekto poradiť ak SZČO, spoločník a zároveň konateľ s.r.o. vykonáva pracovné cesty pre s.r.o. na aute, ktoré má zaradené v obchodnom majektu SZČO, ako je to v tomto prípade s cestovnými náhradami? Ako potom SZČO vykazuje tieto cesty (čo s bločkami na PHM)?
prosím môžete sa na to niekto pozrieť?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

truch Pozri príspevok
Ak jazdí manžel a auto je manželkine NEPLATIA
alušik Pozri príspevok
Hm, no ja som na našom daňovom úrade dostala
v januári 2009 inú odpoveď. Daň z MV sme riadne uhradili.
Neviem, existuje nejaké vyjadrenie daňového riaditeľstva, že je to tak...?
Ak SC vykonáva manžel a v dokladoch je uvedená manželka - daň z MV sa neplatí ako píše truch.
Pripájam stanovisko drsr.

http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html

KVAKO Pozri príspevok
Pripájam vyjadrenie DRSR k otázke čo v prípade ak služobnú cestu vykoná zamestnanec na vozidle pri ktorom nie je zapísaný ako držiteľ:

Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Vzhľadom na jednoznačnú definíciu tohto daňovníka, aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne.
To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
4 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

azla Pozri príspevok
Ak SC vykonáva manžel a v dokladoch je uvedená manželka - daň z MV sa neplatí ako píše truch.
Pripájam stanovisko drsr.

http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html
čiže ak má manžel sro-čku, je jediný spoločník, konateľ a je v nej aj zamestnaný a na služobnú cestu používa auto svojej manželky, tak nemusí platiť daň z MV? Nemusí ho ani prihlásiť odo dňa používania na DU? Aj ked to auto nadobudli počas trvania manželstva a teda patri do BSM?
Naposledy upravil suklova : 23.07.10 at 08:25
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

prosím nevie mi nikto poradiť?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

suklova Pozri príspevok
prosím nevie mi nikto poradiť?
Prečítaj si pozorne odpoveď, ktorú píše Azla, jasne z toho vyplýva, že neplatí DzMV.
Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
2 0
johanka12 johanka12

johanka12 je offline (nepripojený) johanka12

Ahojte

prosim o radu , v com je rozdiel mam na mysli strave ,phm atd. ak konatel pouzije pri zahranicnej sluzobnej ceste :

A/ sukromne vozidlo nezaradene do majetku s.r.o.
B/ vozidlo zaradene do majetku s.r.o.



Velmi dakujem za odpoved
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
A/ má nárok na preplatenie PHM podľa spotreby v TP + paušálne náhrady za km + ďaľšie výdavky podľa bločkov napr. parkovné.
B/ má nárok na preplatenie výdavkov (PHM, parkovné) podľa bločkov.
Oboje vo vyúčtovaní služobnej cesty.
Čo sa týka stravného, rozdiel nie je.
0 0
johanka12 johanka12

johanka12 je offline (nepripojený) johanka12

Dakujem ego.mc za odpoved

pekný večer
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Konateľ spoločnosti (bez pracovného pomeru, zároveň spoločník) vykonal zahraničnú pracovnú cestu – nákup materiálu. Celá pracovná cesta trvala 5,5 hod., z toho bol v zahraničí 2,5 hod., zvyšok bola cesta v SR + odvoz materiálu na stavbu a kontrola tejto stavby v SR.

Zákon o cestovných náhradách § 1 ods. 2 písm. b): Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písm. a).

Podľa tohto mu cestovné náhrady patria. Podľa komentára k tomuto ustanoveniu + podľa nižšie pripojenie citácie však musí byť priama súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa. Nákup materiálu nie je jeho činnosťou, ale nikto iný vtedy poň nemohol ísť. Ak mu firma poskytne cestovné náhrady, bude to daňovo uznaný výdavok? Alebo mu cestovné náhrady poskytneme ako spoločníkovi (pod ktoré písmeno zákona o cestovných náhradách spadá spoločník)?

Keďže konateľ nie je zamestnancom, na ktorý účet správne patrí záväzok firmy z nevyplateného cesťáka – na 379? V prípade spoločníka tiež na 379, keďže ako spoločník nemá uzatvorený prac. pomer (na 366 sa účtujú záväzky voči spoločníkom a členom zo závislej činnosti)?


ErikaDP Pozri príspevok
Predpokladám že Liankino vysvetlenie a usmernenie z DRSR je mylené tak, že je na náhrady za služobnú cestu má nárok konateľ ak robí to, čo v zmysle Obchodného zákonníka z titulu fcie konateľa môže robiť.
T.j. koná za spoločnosť, ( napr jedná zo zmluvnými partnermi, podpisuje zmluvy, vybavuje povinnosti s rôznymi inštitúciami ) t.j. účel pracovných ciest by mal byť takýto.

Nie som si istá, či uvažujem správne, čo vlastne konateľ môže robiť- je to asi otázka výkladu Obchodného zákonníka , čo je myslené pojmom: "koná za spoločnosť" ?
Myslím, že náplňou činnosti konateľa nie je vykonávať činnosti súvisiace so samotným výkonom činnosti spoločnosti, t.j. nerobí napr.zásobovača, lebo to nevyplýva z jeho fcie konateľa, ale na to by mal mať pracovný pomer so spoločnosťou.
T,j, v cesťákoch by sa nemali objaviť napr, cesty za účelom dovozu tovaru.
Alebo iný príklad: sročka poskytuje zdravotné služby. Konateľom nemusí byť lekár, ale hocikto iný. Konateľ môže vycestovať na zdravotnú poisťovňu za účelom jednania, uzatvorenia zmluvy. Ale konateľ nemôže mať služobnú cestu za účelom poskytnutia zravotného výkonu pacientovi, alebo na školenie zamerané na liečbné metódy. Lebo tieto práce môže vykonávať iba lekár - ktorý má pracovnú zmluvu na výkon prác lekára.

Pozor, ak ide o konateľa, kotrý je súčasne spoločníkom tu je rozdiel. Spoločník nemusí mať pracovnú zmluvu a môže vykonávať práce pre spoločnosť ( vyplýva to zo zákona o nelegálnej práci , lebo spoločník má so spoločnosťou vsťah na základe Obch,zákoníka a jeho práca pre spoločnosť nie je nelegálnou prácou )

T.j. treba rozlišovať:
- či ide výlučne len o konateľa, alebo ide o spoločníka ktorý je súčasne
konateľom
- čo vlastne konateľ robí, t.j. aký je účel služobky - len jednanie a konanie za spoločnosť alebo výkon samotnej činnosti spoločnosti
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

čiže ak má manžel sro-čku, je jediný spoločník, konateľ a je v nej aj zamestnaný a na služobnú cestu používa auto svojej manželky, tak nemusí platiť daň z MV? Nemusí ho ani prihlásiť odo dňa používania na DU? Aj ked to auto nadobudli počas trvania manželstva a teda patri do BSM?


truch Pozri príspevok
Prečítaj si pozorne odpoveď, ktorú píše Azla, jasne z toho vyplýva, že neplatí DzMV.
Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
a môže si uplatniť v tomto prípade aj náhradu+PHM+ost.napr.parkovné však?
Naposledy upravil suklova : 19.08.10 at 06:05
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

môže mi to prosím niekto potvrdiť, že je to tak?
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Llívia Pozri príspevok
Konateľ spoločnosti (bez pracovného pomeru, zároveň spoločník) vykonal zahraničnú pracovnú cestu – nákup materiálu. Celá pracovná cesta trvala 5,5 hod., z toho bol v zahraničí 2,5 hod., zvyšok bola cesta v SR + odvoz materiálu na stavbu a kontrola tejto stavby v SR.

Zákon o cestovných náhradách § 1 ods. 2 písm. b): Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písm. a).

Podľa tohto mu cestovné náhrady patria. Podľa komentára k tomuto ustanoveniu + podľa nižšie pripojenie citácie však musí byť priama súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa. Nákup materiálu nie je jeho činnosťou, ale nikto iný vtedy poň nemohol ísť. Ak mu firma poskytne cestovné náhrady, bude to daňovo uznaný výdavok? Alebo mu cestovné náhrady poskytneme ako spoločníkovi (pod ktoré písmeno zákona o cestovných náhradách spadá spoločník)?

Keďže konateľ nie je zamestnancom, na ktorý účet správne patrí záväzok firmy z nevyplateného cesťáka – na 379? V prípade spoločníka tiež na 379, keďže ako spoločník nemá uzatvorený prac. pomer (na 366 sa účtujú záväzky voči spoločníkom a členom zo závislej činnosti)?
Tiež mám podobný problém, konateľ(nie zamestnanec) vykonáva služobné cesty,kedy neúčtujem o záväzkoch ale môžem to priamo zaúčtovať na 512/211? ďakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

kimart Pozri príspevok
Tiež mám podobný problém, konateľ(nie zamestnanec) vykonáva služobné cesty,kedy neúčtujem o záväzkoch ale môžem to priamo zaúčtovať na 512/211? ďakujem
Môžeš, keďže mu cestovné náhrady hneď vyplatíš (tomu "môjmu" ešte vyplatené neboli).
0 0
sattelitka sattelitka

sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

Llívia Pozri príspevok
Môžeš, keďže mu cestovné náhrady hneď vyplatíš (tomu "môjmu" ešte vyplatené neboli).
a keby ten konateľ bol zároveň aj zmestnancom v jeho vlastnej s.r.o.????? Vtedy sa vyúčtovanie prac-cesty vyplatí jemu do rúk ako zamestnancovi, tak sa to účtuje tiež na 512 nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať