Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcela by som vedieť ako je to so zmenami v DNP. Už sa niečo od 1.1. mení, či ešte nie? Ja som zamestnaná (plat zhruba 500€) ale momentálne doma, poberám rodičovský príspevok (syn bude mať vo februári 2 roky). Zároveň si platím DNP (30€ mesačne). 270 dní platenia mám splnených určite a 26 týždňov platenia uplynie teraz v januári. Na prelome januára-februára by som mala ísť na materskú dovolenku. Okrem toho, že materská sa zvýšila a predĺžila, mení sa ešte niečo? Ak mám DNP, dostanem niečo aj zo sociálky, alebo to bude tak ako to chceli urobiť, že sa to nebude sčítavať?
Dostaneš materské aj z DNP, ak spĺňaš podmienku 270 dní poistenia a platenia 26 týždňov.
Naposledy upravil Kvaka : 17.12.10 at 12:50
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Tak to som rada, že som si neplatila zbytočne. Ďakujem.
0 0
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

na materskú som nastúpila 28.11.2010. za tieto 3 dni priznali 57,40 €. je to maximum za tieto dni, čo som mohla získať? Aký max. VZ mi priznali na materskú? zamestnaná som 8 rokov + DPN od 7. 1.2009 do 8. 1. 2010 a od 11. 5. 2010 DPN naďalej trvá. Ako to počítali na SP?
0 0
Greta V Greta V

Greta V je offline (nepripojený) Greta V

aviator Pozri príspevok
60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?
Citát:Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Ak materská priznaná v roku 2010, bude pokračovať v roku 2011, bude vyplácaná od 1.1.2011 vo výške 60 % - celková doba 34 týždňov.

60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?

Toto aj mna velmi zaujima, viete niekto odpoved?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Greta V Pozri príspevok
Citát:Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Ak materská priznaná v roku 2010, bude pokračovať v roku 2011, bude vyplácaná od 1.1.2011 vo výške 60 % - celková doba 34 týždňov.

60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?

Toto aj mna velmi zaujima, viete niekto odpoved?
Ak začalo vyplácanie materského v roku 2010, tak samozrejme zostane VZ z roku 2010, iba sa z tohto VZ bude vyplácať 60%, nie 55% ako doteraz. Samozrejme sa predĺži poberanie materského na 34 týždňov.
1 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

Dobrý deň,

Momentálne som na RD (predtým nezamestnaná). Nástup na ďalšiu MD mám 24.1.2011. Ak sa nič neudeje pri nástupe na MD budem spĺňať s rezervou 270 dní zdravotného poistenia aj 26 týždňov DNP. Moja otázka je, či si môžem od januára 2011 znížiť vymeriavací základ DNP na minimálny (momentálne platím z maxima) bez toho aby mi to ovplyvnilo výšku materskej (každé ušetrené € je pre mňa dobré)?

Ďakujem Katka
Naposledy upravil pepone1 : 20.12.10 at 07:32 Dôvod: chyba textu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pepone1 Pozri príspevok
Dobrý deň,

Momentálne som na RD (predtým nezamestnaná). Nástup na ďalšiu MD mám 24.1.2011. Ak sa nič neudeje pri nástupe na MD budem spĺňať s rezervou 270 dní zdravotného poistenia aj 26 týždňov DNP. Moja otázka je, či si môžem od januára 2011 znížiť vymeriavací základ DNP na minimálny (momentálne platím z maxima) bez toho aby mi to ovplyvnilo výšku materskej (každé ušetrené € je pre mňa dobré)?

Ďakujem Katka
Ak splňaš podmienku 270 dní poistenia, choď radšej na PN. Počas PN DNP neplatíš a výšku materského ti to neovplyvní.
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

veronikasad Pozri príspevok
Ak splňaš podmienku 270 dní poistenia, choď radšej na PN. Počas PN DNP neplatíš a výšku materského ti to neovplyvní.
Viem aj o tejto možnosti, ale nechcem ísť na PN. Keď nepôjdem na PN môžem si DNP znížiť na min.
Naposledy upravil pepone1 : 20.12.10 at 08:26 Dôvod: doplnenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone1 Pozri príspevok
Viem aj o tejto možnosti, ale nechcem ísť na PN. Keď nepôjdem na PN môžem si DNP znížiť na min.
môžeš. Z dnp ti aj tak bude rozhodujúce obdobie predchádz. kal. rok, resp. obdobie od posledného prihlásenia na dNP do 31.12.2010, ak nastupuješ na md v r.2011, po 26týž. od posledného prihlásenia na dNP a splnení 270dní.
0 0
marcelle11 marcelle11

marcelle11 je offline (nepripojený) marcelle11

Dobry den. Ja mam taku jednoduchsiu otazku. Napriek tomu, moze mi prosim niekto odpovedat?
Momentalne som neprerusene na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom (ma 14. mesiacov) a zistila som, ze som opat tehotna. Trocha ma to zaskocilo a teraz sa obavam ci budem mat vobec narok na matersku a v akej vyske. Malo by u mna platit pravidlo retazovych porodov za normalnych okolnosti, ale mam obavu z toho, ze po nastupe na 1. MD sa mi skoncil pracovny pomer, ktory bol na dobu urcitu, takze mozno na mna to pravidlo neplati???
Zhodou okolnosti bol moj nastup na prvu matersku 30.8.2009 a bola som zamestnana na zmluvu na dobu urcitu do 31.8.2009.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelle11 Pozri príspevok
Dobry den. Ja mam taku jednoduchsiu otazku. Napriek tomu, moze mi prosim niekto odpovedat?
Momentalne som neprerusene na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom (ma 14. mesiacov) a zistila som, ze som opat tehotna. Trocha ma to zaskocilo a teraz sa obavam ci budem mat vobec narok na matersku a v akej vyske. Malo by u mna platit pravidlo retazovych porodov za normalnych okolnosti, ale mam obavu z toho, ze po nastupe na 1. MD sa mi skoncil pracovny pomer, ktory bol na dobu urcitu, takze mozno na mna to pravidlo neplati???
Zhodou okolnosti bol moj nastup na prvu matersku 30.8.2009 a bola som zamestnana na zmluvu na dobu urcitu do 31.8.2009.
Z pracovného pomeru ti nárok na materské pri druhom dieťaťi nevznikne. Kedy máš termín pôrodu ? Ak sa prihlásiš v SP ako dobrovolne nem. poistená osoba a do pôrodu splníš podmienku 270 dní nem. poistenia v posl. dvoch rokoch (započítava sa do toho aj doba zamestnania), budeš mať nárok na materské z DNP.

Ak túto podmienku nesplniš, vznikne ti nárok len na rod. príspevok odo dňa narodenia dieťaťa (vyplatený za celý mesiac, v ktorom sa dieťa narodí).
0 0
marcelle11 marcelle11

marcelle11 je offline (nepripojený) marcelle11

Dakujem ozaj velmi pekne za odpoved. Termin este nemam urceny, ale mohlo by to byt tak na konci augusta 2011. Takze ak by mi zapocitali nejake dni z augusta 2009 a nacvalala by som do SP hned zajtra mohlo by mi to este tak-tak nejako vyjst. Ale vidim to skor skepticky. Som z toho velmi sklamana, co je toto za stat? Bolo to nove zamestnanie, preto ta doba urcita na zaciatok a ani by sa mi nesnivalo, ze sa stat takto dokaze otocit niektorym ludom chrbtom...Celu dobu co som na MD a RD som si myslela, ze za mna stat vsetko potrebne plati a ziadne info, zeby to tak nemalo byt...to by sa aspon clovek o seba sam nejako postaral aby si neposkodil.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Ahojte,

chcem Vas pozadat o radu. (mozno sa to tu uz aj spomina, ale asi slabo hladam). Cital som uz vela prispevkov, ale stale v tom nemam uplne jasno.

Chcem preto poprosit o odpoved co najjednosuchsiu.

Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Vie mi prosim niekto poradit mozno este nejaky dobry tip???

Dakujem
0 0
ninka62 ninka62

ninka62 je offline (nepripojený) ninka62

Prosím o vás o radu. Momentálne som na MD /pred nástupom som pracovala 4roky a platila poistné/a poberám rodičovský príspevok 256 eur. Koncom februára sa mi narodí druhé dieta. prvé má 1,5 roka. Moje otázky?
1.Z čoho sa mi vypočíta materská pri druhom dietati?
2.Aký bude rodičovský príspevok na moje prvé dieta po narodení druhého?
3.Aký bude môj "príjem" po pôrode koncom februára?
Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

biaaa Pozri príspevok
Ahojte,

chcem Vas pozadat o radu. (mozno sa to tu uz aj spomina, ale asi slabo hladam). Cital som uz vela prispevkov, ale stale v tom nemam uplne jasno.

Chcem preto poprosit o odpoved co najjednosuchsiu.

Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Vie mi prosim niekto poradit mozno este nejaky dobry tip???

Dakujem
.. nový PP s max VZ pre platenie nemocenského poistenia - ale aspoň tri mesiace pred nástupom na materskú
nepíšeš ale, aký má teraz - a možno aj bude stačiť na max materskú -či
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Katy a R Pozri príspevok
.. nový PP s max VZ pre platenie nemocenského poistenia - ale aspoň tri mesiace pred nástupom na materskú
nepíšeš ale, aký má teraz - a možno aj bude stačiť na max materskú -či
ahoj,
dakujem za odpoved, teraz asi nebude stacit, hruba mzda je ca 600 EUR.
Pochybujem vsak, ze zamestnavatel pristupi na novy PP s max. VZ.

Je to popripade mozne spravit tak, ze by mala 3 mesiace este jedno dalsie zamestnanie, aby sa dostala na max VZ, a z tohoto zamestnania by dala po nastupe na matersku vypoved?

Scitaju sa mzdy a vyrata sa VZ z toho?

Dakujem
0 0
klaudia klaudia

klaudia je offline (nepripojený) klaudia

Dobrý den, prosim o radu.. Nasa pracovnicka nastupuje na druhu matersku, bola doteraz na RD s prvým dietatom. Zo SP mi prisiel list aby som im poslala potvrdenie o prime za rok 2009, to bola na RD takze VZ ma 0, tak potom musim vypisat v potvrdení bod 7. VZ z ktoreho by sa platilo poistne. To bude suma, ktorú ma pracovnícka v PZ? Mozem tam dať túto sumu? Táto firma je zrušená k 15.9.2010, riadne sme ju odhlásili a potom ona po tomto dátume nastupuje na MD. Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

biaaa Pozri príspevok
ahoj,
dakujem za odpoved, teraz asi nebude stacit, hruba mzda je ca 600 EUR.
Pochybujem vsak, ze zamestnavatel pristupi na novy PP s max. VZ.

Je to popripade mozne spravit tak, ze by mala 3 mesiace este jedno dalsie zamestnanie, aby sa dostala na max VZ, a z tohoto zamestnania by dala po nastupe na matersku vypoved?

Scitaju sa mzdy a vyrata sa VZ z toho?

Dakujem
Nuž - treba lepšie plánovať (a hlavne skôr)
ešte dodám, že sú aj mamičky, ktorým nevychádza ani taká materská ... majú oveľa nižší VZ - a detičky sú krásne a spokojné.

http://www.porada.sk/1596973-post95.html

ešte doplním: trošku by pomohla slušná odmena za december
Naposledy upravil Katy a R : 23.12.10 at 09:54
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dobry ..prosim o radu....ak som toho roku bola niekolkokrat na Pnke...a platim si DNP z max. Vz..ako to bude s PNkeou teda je vypoctom na druhy rok?...budu mat tie pnky vplyv na vysku Pnky na druhy rok?


a este ak neplatim pocas PN to dobrovolne...teda aspon takto som to pochopila...ale ja somplatila tak mam narok na vratenie ci nie?

Viem ze toto tu nepatri ale pisala som do inych tem a tam este nemam odpoved....a kamaratka sa vzdy pyta ci som jej to zistila. Dakujem pekne
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

[QUOTE=Katy a R;1597231]Nuž - treba lepšie plánovať (a hlavne skôr)
ešte dodám, že sú aj mamičky, ktorým nevychádza ani taká materská ... majú oveľa nižší VZ - a detičky sú krásne a spokojné.

To je sice pravda, ale v povodnom mieste je bydliska, ma SP otvorene 1x do tyzdna, aj to len doobeda, a kedze je zamestnana sef ju len tak nepustil.
Takze sme sa prehlasovali do mojho bydliska, no ale kto by bol ratal, ze vydanie obcianskeho bude trvat dlhsie ako tyzden?

Aj tak dakujeme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať