Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Dobry den,

rada by som sa len uistila vo vypocte materskeho podla noveho zakona.
Tak ako mi tu bolo poradene som /ale uz v novembri, prozretelne / v 10/2010 ukoncila PP a od 11/2010 mam novy s vysim platom. Na MD nastupujem asi tak v polovici 2/2011 , termin porodu mam 30.3.2011.
Podla toho usudujem, ze 90 dni do nastupu na MD splnam a vypocet materskeho bude z noveho PP za 11 a 12/2010. Je to spravne?
Dakujem pekne za odpoved
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Manželka dala žiadosť o materskú, podľa pravidiel z roku 2010, výpočet bude zo mzdy od 8. do 29. 12. a zo Soc. poisť. chcú vidieť starú /pred 8. / aj novú pracovnú zmluvu.
Toto je štandartný postup, alebo je im niečo podozrivé?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aviator Pozri príspevok
Manželka dala žiadosť o materskú, podľa pravidiel z roku 2010, výpočet bude zo mzdy od 8. do 29. 12. a zo Soc. poisť. chcú vidieť starú /pred 8. / aj novú pracovnú zmluvu.
Toto je štandartný postup, alebo je im niečo podozrivé?
Ďakujem.
pýtaš sa ako zamestnávatel manželky ?
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Ano
mení sa tým niečo?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aviator Pozri príspevok
Ano
mení sa tým niečo?
mení. Ak si robil "optimalizáciu" VZ zrušením a znovuzaložením prac.pomeru, SP robí kontroly u zamestnávatela. Je to štandartný postup. Mala som tiež kontrolu v jednej firme, všetko bolo OK.

VZ si "navyšoval" v základnej mzde, alebo cez odmeny ?
1 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
veronikasad Pozri príspevok
mení. Ak si robil "optimalizáciu" VZ zrušením a znovuzaložením prac.pomeru, SP robí kontroly u zamestnávatela. Je to štandartný postup. Mala som tiež kontrolu v jednej firme, všetko bolo OK.

VZ si "navyšoval" v základnej mzde, alebo cez odmeny ?
Presne takú optimalizáciu sme urobili, zvýšili sme základnú mzdu. Ako vyzerala tá kontrola? Na čo sa zamerali?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aviator Pozri príspevok
Presne takú optimalizáciu sme urobili, zvýšili sme základnú mzdu. Ako vyzerala tá kontrola? Na čo sa zamerali?
Ja som navyšovala cez odmeny, základná mzda zostala nezmenená. (nový prac.pomer začal 5 prac.dní pred nástupom na MD, odmena 100€ - nemali voči tomu výhradu). Kontrolovali pracovné zmluvy, výplatné listiny za celý rok 2010. Pre istotu pýtali za všetkých zamestnancov, až po kontrole "prezradili" že to bola cielená kontrola.

Keď si to robil cez základnú mzdu, neviem či nebudú mať výhrady voči zaradeniu do stupňa náročnosti (príloha Zák.práce).
1 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Ja som navyšovala cez odmeny, základná mzda zostala nezmenená. (nový prac.pomer začal 5 prac.dní pred nástupom na MD, odmena 100€ - nemali voči tomu výhradu). Kontrolovali pracovné zmluvy, výplatné listiny za celý rok 2010. Pre istotu pýtali za všetkých zamestnancov, až po kontrole "prezradili" že to bola cielená kontrola.

Keď si to robil cez základnú mzdu, neviem či nebudú mať výhrady voči zaradeniu do stupňa náročnosti (príloha Zák.práce).
Ďakujem.
Zmluva do 8. bola na marketingový pracovník, po 8. na account manager. /dá sa to ešte doladiť, ak treba/.
Výplatné listiny máme, ale niekoľko výplat z pracovného pomeru do 8. nebolo odoslaných /cca 3 za pol roka/. Môže to byť problém?
Len pre istotu, zamestnávateľ je s.r.o. , kde sme konatelia a vlastníci manželka a ja.
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

Dobry den, chcem sa spytat. Planujem buduci rok rodit, moja otazka je, ci si mam ist este tento rok, tj. tento tyzden uzavriet DNP, koli tomu aby som mala rozhodujuce obdobie rok 2010 (este som tento rok nebola DNP) podotazka: mozem v januari toto DNP zrusit a uzavriet nove s minimalnym VZ, nebude to mat vplyv na vysku materskej?
Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kajark Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat. Planujem buduci rok rodit, moja otazka je, ci si mam ist este tento rok, tj. tento tyzden uzavriet DNP, koli tomu aby som mala rozhodujuce obdobie rok 2010 (este som tento rok nebola DNP) podotazka: mozem v januari toto DNP zrusit a uzavriet nove s minimalnym VZ, nebude to mat vplyv na vysku materskej?
Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina
môžeš sa ísť aj teraz prihlásiť ... RO v tom prípade bude tento december - ale aby sa dávka počítala zo skutočného VZ, poistenie musí trvať aspoň 26 týždňov. Ak nebude trvať toľko - tak by sa použil pravdepodobný VZ.
Znížiť VZ budeš potom môcť najskôr koncom júna s účinnosťou od 1.7.

inak - toto platí stále.
http://www.porada.sk/1468426-post1485.html
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

dakujem za odpoved, poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, cize napr. ked chcem nastupit na matersku v auguste az septembri 2011 tak musi trvat poistenie 26 tyzdnov pred tymto datumom bez odhlasenia. Ty pises ze znizit VZ mozem az koncom juna, ale co keby som v januari zrusila DNP a na druhy den uzatvorila nove, ktore uz bude plynut az do nastupu na matersku. Zmeni sa vypocet vysky VZ ked to takto spravim? Ja si myslim, ze RO bude tento december a budem splnat aj tych 26 tyzdnov. Mylim sa? Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kajark Pozri príspevok
dakujem za odpoved, poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, cize napr. ked chcem nastupit na matersku v auguste az septembri 2011 tak musi trvat poistenie 26 tyzdnov pred tymto datumom bez odhlasenia. Ty pises ze znizit VZ mozem az koncom juna, ale co keby som v januari zrusila DNP a na druhy den uzatvorila nove, ktore uz bude plynut az do nastupu na matersku. Zmeni sa vypocet vysky VZ ked to takto spravim? Ja si myslim, ze RO bude tento december a budem splnat aj tych 26 tyzdnov. Mylim sa? Dakujem
.... .. ak ho zrušíš, určite nebude RO december!! ... veď si aj trošku prečítaj tému
Ak ti nestčí minimimálny VZ (resp pravdepodobný) .. tak musíš aspoň do konca júna platiť z VZ aký si stanovíš.
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

Dakujem za ochotu odpisat a radu, aj ked neovladam do detailov tematiku...treba mat na mysli vela detailov..
Vseto dobre v novom roku
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ahojte, chcem sa spýtať, ked mam hrubu mzdu 600 eur a teraz za 12/2010 dostanem odmenu + 100 %, cize budem mat hrubu mzdu 1200 eur, budem mi to stacit na max. matersku v r2011.?

vdaka za odpoved
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monikago Pozri príspevok
ahojte, chcem sa spýtať, ked mam hrubu mzdu 600 eur a teraz za 12/2010 dostanem odmenu + 100 %, cize budem mat hrubu mzdu 1200 eur, budem mi to stacit na max. matersku v r2011.?

vdaka za odpoved
Nie nebude to stačiť, lebo sa urobí priemer za rok 2010 zo všetkých VZ. A nepíšeš či máš nový pracovný pomer.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Xanti Pozri príspevok
Nie nebude to stačiť, lebo sa urobí priemer za rok 2010 zo všetkých VZ. A nepíšeš či máš nový pracovný pomer.

som v pracovnom pomere od 1.3.2010 a sucet hrubych miezd mam 6609,- Eur

prosim, mam dohodu so sefkou, ze mi vide v tomto v ustrety, tak by som potrebovala radu, ze kolko mi ma dat rocnu premiu.

vdaka
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monikago Pozri príspevok
som v pracovnom pomere od 1.3.2010 a sucet hrubych miezd mam 6609,- Eur

prosim, mam dohodu so sefkou, ze mi vide v tomto v ustrety, tak by som potrebovala radu, ze kolko mi ma dat rocnu premiu.

vdaka
Ročná prémia TI nepomôže, trošku TI zvýši VZ ale zbytočne je ti dať prémiu 3000 eur ked odvody pôjdu len zo sumy 1116,75 €.
Ak máš súčet miezd 6609 a dá ti prémiu ( 1116,75-600 = ) 516,75 € tak máš VZ zo sumy 6609+516,75 = 7125,75 a z toho sa TI bude rátať denný VZ a z toho dostaneš potom vyplatenú materskú.
Od marca do decembra bolo 306 kalendárnych dní, takže denný VZ mi vychádza na sumu cca 23,28 eur a materská bude cca 419 eur
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Xanti Pozri príspevok
Ročná prémia TI nepomôže, trošku TI zvýši VZ ale zbytočne je ti dať prémiu 3000 eur ked odvody pôjdu len zo sumy 1116,75 €.
Ak máš súčet miezd 6609 a dá ti prémiu ( 1116,75-600 = ) 516,75 € tak máš VZ zo sumy 6609+516,75 = 7125,75 a z toho sa TI bude rátať denný VZ a z toho dostaneš potom vyplatenú materskú.
Od marca do decembra bolo 306 kalendárnych dní, takže denný VZ mi vychádza na sumu cca 23,28 eur a materská bude cca 419 eur

velmi pekne dakujem za radu

a este sa spytam, v takomto pripade by sa mi oplatilo, kebyze sa s veducou dohodnem, ze napr. v maji alebo v juni (aby sme dodrzali tych 90 dni poistenia) /termin porodu mam 13.8.2011/ by sme prerusili prac. pomer resp. by ma odhlasila a prihlasila na iny a dala by mi hrubu mzdu napr. 1500 Eur, tak by to mohlo byt?
- alebo pomohlo by mi keby som sa v tomto roku prihlasila na DNP?

vdaka
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

monikago Pozri príspevok
velmi pekne dakujem za radu

a este sa spytam, v takomto pripade by sa mi oplatilo, kebyze sa s veducou dohodnem, ze napr. v maji alebo v juni (aby sme dodrzali tych 90 dni poistenia) /termin porodu mam 13.8.2011/ by sme prerusili prac. pomer resp. by ma odhlasila a prihlasila na iny a dala by mi hrubu mzdu napr. 1500 Eur, tak by to mohlo byt?
- alebo pomohlo by mi keby som sa v tomto roku prihlasila na DNP?

vdaka
Pracovala si predtým niekde?
Ak nie tak sa TI DNP neoplatí ak áno tak treba založiť DNP.

A zbytočne TI vedúca dá mzdu 1500 eur ked maximálny odvod pre výpočet materskej a nemocenskej je 1116,75 eur.

A navyše na materskú nastupuješ 6 týždňov pred pôrodom, takže ak by ťa vyhodila a znovu prijala v máji v júny tak n estíhaš 90 dní poistenia. A si na tom tak isto ako teraz.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Xanti Pozri príspevok
Pracovala si predtým niekde?
Ak nie tak sa TI DNP neoplatí ak áno tak treba založiť DNP. v roku 2009 som bola na rodičovskom do 23.11/2009 - potom až do 1.3.2010 nezamestnana

A zbytočne TI vedúca dá mzdu 1500 eur ked maximálny odvod pre výpočet materskej a nemocenskej je 1116,75 eur.

A navyše na materskú nastupuješ 6 týždňov pred pôrodom, takže ak by ťa vyhodila a znovu prijala v máji v júny tak n estíhaš 90 dní poistenia. A si na tom tak isto ako teraz.
ospravedlnujem sa, zle som to spocitala, takze kebyze ten prechod z jednej firmy do druhej spravime napr. v marci, tak by sa mi to oplatilo, nie? a ked sa od tohoto obdobia prihlasim ako DNP, tiez by sa mi to do toho zapocitalo? alebo musim byt DNP minimalne tych 270 dni.

vdaka za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať