Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pojanko Pozri príspevok
Dobry den, prosim Vas o radu respektivne usmernenie. Od 1.12.2008 si platim DNP tak, ze za mesiac december 2008 som platila z max.VZ a od januara 2009 do teraz z min. VZ nepretrzite. Od roku 2007 som na materskej dovolenke s prvym dietatom. Momentalne som v 14t. tehotenstva. Teda RO pre vypocet materskej je pre mna rok 2009. Kedze si platim DNP z minima podla toho ako to chapem mi sice materska pripadne ale nie maximalna. Ak by som chcela maximalnu matersku mam len jednu moznost a sice sa tesne pred odchodom na matersku zamestnat tak, aby bol moj VZ na NP maximalny. Chapem to spravne alebo mam aj inu moznost? Vopred dakujem za Vasu pomoc.
presne ako píšeš. Podla teraz platných zákonov už inak nárok na vyššiu materskú nezískaš. Na odhlásenie a nové prihlásenie je neskoro, lebo do nástupu na mD ti nevyjde aspon 26týždnov, to bolo treba podať novú prihlášku najneskôr do 8tt.
0 0
tttt tttt

tttt je offline (nepripojený) tttt

jankasm Pozri príspevok
Tej zvýraznenej vete celkom nerozumiem, neviem o tom, že by nebolo možné sa kedykoľvek z DNP odhlásiť a nanovo prihlásiť.
Zanes normálne na SP odhlášku z DNP napr. k 21.09.2009 a opätovne sa na DNP prihlás napr. od 23.09.2009 už s maximálnym VZ, pretože je pravda, že zmena VZ je možná až po 6 mesiacoch.
Ale na druhej strane, tebe zatiaľ ten minimum úplne postačuje. Hlavné je aby si nazbierala dostatočný počet dní, čo je 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Takže kľudne plať zatiaľ z minima, ak si nemala v posledných 2 rokoch iné ukončené NP tak plať aspoň 3 mesiace, dovtedy nesmieš otehotnieš, aby si nazbierala do nástupu na MD tých 270 dní. Keď zistíš, že si tehotná, musí to však byť do 8tt, tak sa odhlás a nanovo prihlás, avšak už s maximálnym VZ. Z neho musíš potom platiť 26 týždňov do nástupu na MD a materská bude počítaná z tohoto maximálneho VZ, čiže bude maximálna.
Ak by si urobila po 6 mesiacoch zmenu VZ, tak áno, v rozhodujúcom období by sa spočítali VZ a vlastne by vznikol nejaký priemer, ale ak teraz platíš z minima a po 6 mesiacoch by si zvýšila na maximum, čo je niekedy 03/2009, a na MD by si nastúpila v roku 2010, tak by Ti to nepomohlo, pretože rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej by bol rok 2009 a teda práve to minimum, z ktorého teraz platíš. VZ v roku 2010 by sa už do úvahy nebral, len v tom prípade, ak by si nastupovala na MD až v roku 2011.
Musi platit 26 t, alebo moze byt aj na rizikovom tehotenstve, resp. inej PN ? Poistenie predsa trva, kym nie je prerusene (11. den OCR...a pod.), je podmienka "platit" ? Na SP mi tvrdili, ze platit 26 tyz., v zakone to vsak ako podmienku nikde nevidim, ked nie je povinnnost platit poistne, este neznamena, ze sa ani doba poistenia nezapocita. Mate niekto skusenost?
Naposledy upravil tttt : 26.10.09 at 09:05
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tttt Pozri príspevok
Musi platit 26 t, alebo moze byt aj na rizikovom tehotenstve, resp. inej PN ? Poistenie predsa trva, kym nie je prerusene (11. den OCR...a pod.), je podmienka "platit" ? Na SP mi tvrdili, ze platit 26 tyz., v zakone to vsak ako podmienku nikde nevidim, ked nie je povinnnost platit poistne, este neznamena, ze sa ani doba poistenia nezapocita. Mate niekto skusenost?
pri DNP stačí ak poisteie trvá 26týždnov pred uplatnením nároku na materské resp. inú nem.dávku od posledného prihlásenia (ak chce mať nem.dávku rátanú zo "skutočného" VZ a nie pravdepodboného). Môže medzitým aj poberať nemocenské, ošetrovné, to nie je podstatné. Je jedno, že očr trvala napr. aj 17dní, lebo "DNP osoba nemá nikdy prerušené NP" (len zamestnanec alebo povinne NP szčo). DNP osoba od 11-teho dna očr, t.j. odkedy nepoberá ošetrovné musí poistné na DNP platiť, aj ked očr trvá.

vid § 57 ods.1 písm. c) píše sa "bola nepretržite nem.poistená menej ako 26týždnov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nem.dávky",

t.j. ak bola nepretržite nem.poistená aspon 26týždnov pred vznikom nem.dávky, tak sa dávka neráta z pravdepodobného denného VZ.
Naposledy upravil brčko : 26.10.09 at 09:30
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Prepacte, v mojich otazkach mi uz nejde spätne vymazat to podciarknutie, nieco som stlacila ked som to pisala - nebolo to tam naschval. Nevie mi k tym mojim otazkam nikto poradit?
0 0
pojanko pojanko

pojanko je offline (nepripojený) pojanko

Dakujem za potvrdenie mojich uvah.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivet17 Pozri príspevok
Ahojte vsetci. citam a citam uz dlhsi cas vsetko o Dnp, strasne by som chcela ist na seminar ale nejakosi to nevychadza,pretoze mam 2r.dcerku a manzela na tyzdnovkach. Je tu vela podobnych pripadov, ale aj tak sa chcem opytat na moj pripad, pretoze coci je len ine.
Takze dcerka mala pred mes. 2r. Tento rok mam odpracovanych 4a pol mesiaca za min.mzdu. Chcela by som dalsie babo. Stacilo by mi zacat si platit Dnp az ked zistim ze som tehotna?
kedze mam odpracovane mesiace?
ano
Ivet17 Pozri príspevok
A docitala som sa ze po pol roku sa da dnp znizit. ale nemusim. aky je medzi tym rozdiel? teraz si budem platit 47€ a potom ?Na kolko znizit? neovplyvni to tym najvyssiu matersku?
ak začneš platiť teraz, tak tvoj VZ bude z roku 2009 a v prípade tehotenstva a pôrodu v roku 2010 dostaneš max. materskú. DPN sa dá zmeniť po 26 týždňoch, čiže minimálne 26 týždňov musíš platiť max. VZ aby si mala max. materskú. Ak si tehotná, tak sa potom oplatí znížiť na minimum VZ, ak by si tehotná nebola tak pre istotu treba platiť stále max. VZ.
Ivet17 Pozri príspevok
A este sa chcem opytat:kedze som pred prvym tehotenstvom nemala zamestnavatela tu na Slovensku, chcela by som aj buduci rok -ak by mi to stav dovoloval-odpracovat este tych cca 5mes. Cize keby mam tu min mzdu a platim si najvyssie dnp?ako to tam je?
Ale je dost pravdepodobne ze nebudem moct odpracovat pretoze som pred rokom jedno babo potratila a mam po 30-tke tak neviem ci nebudem na rizikovom.
a Keby si zacnem platit dnp a potratim? zrusit sa da az o pol roka - vyuzijem ho nejako?
Dakujem ak mi niekto vie poradit.
Ak by si platila DPN a mala zaplatených 270 dní v posledných 2 rokoch tak v prípade potratu by si mohla dostávať marodku z toho max. VZ. A ked rátaš s tým, že by si bola na rizikovom, tak sa TI oplatí skôr začať platiť aby si mala splnenú podmienku 26 týždnov platenia do SP aby si mala PN z najvyššieho VZ.

DPN zrušíš kedykoľvek, zmeniť sa dá raz za pol roka. Teda zvýšiť znížiť. Ale zrušíš kedy len chceš.
0 0
vlčák vlčák

vlčák je offline (nepripojený) vlčák

Mám otázku. Priateľka je zamestnaná u svojho otca, ktorý je živnostník a nemá ju možnosť preradit na inú činnost. Ako postupovať? Može ju nechat doma na 60% alebo jej musí poskytovať mzdu az do nástupu na materskú v plnej výške? Ako máme postupovať, padol už aj návrh že by dostala vypoved. Môže dostať výpoveď keď zamestnávateľovi oznámila ze je tehotná? V prípade že by išla na rizikové tehotenstvo môže mesiac dva pred nástupom na materskú rozviazať pracovný pomer a uzavriet novy s max. vymeriavacim zakladom pre výpočet materského?
Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vlčák Pozri príspevok
Mám otázku. Priateľka je zamestnaná u svojho otca, ktorý je živnostník a nemá ju možnosť preradit na inú činnost. Ako postupovať? Može ju nechat doma na 60% alebo jej musí poskytovať mzdu az do nástupu na materskú v plnej výške? Ako máme postupovať, padol už aj návrh že by dostala vypoved. Môže dostať výpoveď keď zamestnávateľovi oznámila ze je tehotná? V prípade že by išla na rizikové tehotenstvo môže mesiac dva pred nástupom na materskú rozviazať pracovný pomer a uzavriet novy s max. vymeriavacim zakladom pre výpočet materského?
Dakujem
Ona môže ukončiť pracovný pomer ak je aj tehotná, zamestnávateľ ju nesmie vyhodiť.
Nech ukončí prac. pomer, potom nech ju otec príjme s novým VZ, maximálnym. A po týždni nech ide na PN, a potom na materskú.

Ešte otázka, ako dlho je zamestnaná? Lebo ak je krátko, a nebude mať splnenú podmienku 270 dní platenia odvodov do SP, tak nedostane materskú.
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Xanti-dakujem pekne za trpezlivu odpoved. Konecne som v obraze, len sa chcem este uistit:
teda ak sa mi podari v blizkej dobe otehotniet- hned sa poistim. a potom -po tych 26tyzdnoch-to znizim. Na minimum??? A po porode-ak nenastanu komplikacie, sa mam odhlasit? A este dokola s jednou otazkou- kedze som netrpezliva a chcela by som mat to babo - ale otehotniem, zacnem platit a nastanu komplikacie a potratim? Musim tych 26 tyz. cakat-platit al. to zrusit?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivet17 Pozri príspevok
Xanti-dakujem pekne za trpezlivu odpoved. Konecne som v obraze, len sa chcem este uistit:
teda ak sa mi podari v blizkej dobe otehotniet- hned sa poistim. áno, otázka je či chceš alebo nechceš využiť napr. to DPN po 26 týždňoch na rizikovú PN
a potom -po tych 26tyzdnoch-to znizim. Na minimum??? môžeš
A po porode-ak nenastanu komplikacie, sa mam odhlasit? nemusíš po pôrode, počas poberania materskej si poistená, a nemusíš platiť nič, takže zrušiť DPN môžeš aj po skončení poberania materskej
A este dokola s jednou otazkou- kedze som netrpezliva a chcela by som mat to babo - ale otehotniem, zacnem platit a nastanu komplikacie a potratim? Musim tych 26 tyz. cakat-platit al. to zrusit?ak by prišlo k takej situácii, môžeš hned zrušiť DPN, nemusíš čakať pol roka . zrušiť môžeš kedy len chceš.
Hned sa to lepšie číta nepodčiarknuté .

A čo sa týka tvojich otázok odpoved je v texte .
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

1oo krat vdaka. je to super ked ma kto poradit. to rizikove by som aj tak nechcela moc vyuzivat, pretoze som pocula ze byvaju dost casto kontroly a to si ja nemozem dovolit-kedze mam 2rocne mrnusa-ktore doma neobsedi a skarede pocasie je pre nas trest.
Takze este raz veeelka vdaka.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivet17
takže máš už ukončený prac.pomer, čo si spomínala, že máš odpracované 4 a pol mesiaca? To je podstatné. LEbo len dni "ukončeného" nem.poistenia sa prirátajú k trvajúcemu nem.poisteniu, ak spadajú samozrejme do obdobia dvoch rokov pred pôrodom/pred vznikom PN. Ak prac.pomer ukončený nie je, tak sa ti tieto dni ku dnom DNP neprirátajú, takže sa na DNP musíš prihlásiť ešte pred otehotnením!!! (ak nemáš ešte dalšie ukončné NP) No a podstatné tiež bude, či nebudeš mať iné trvajúce nem.poistenie (nové zamestnanie). To by mohlo situáciu tiež zmeniť.

No a zmeniť VZ možno najskôr po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ

Napr. ak sa prihlásiš od 1.1.2010, tak ak podáš zmenu do 30.6.10, bude účinná od 1.7.10. Ak sa prihlásiš až od 2.1.2010, tak zmenu môžeš podať najskôr s účinnosťou od 1.8.10, ak nahlásiš zmenu do 31.7.10. Lebo zmena je účinná vždy od prvého dna mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci podania zmeny, t.j. nedá sa zmeniť VZ od 2.7.10, až od 1.8.10.
Takže nie je to ani pol roka a ani 26týždnov. Mi to nedalo nedoplniť, aby to bolo jednojednoznačné

26týždnov od posledného prihlásenia na DNP je podstatných, aby sa materské z DNP rátalo zo "skutočného" VZ v rozhodujúcom období.

No a ak chce maximálnu materskú, tak treba vedieť, aké bude rozhodujúce obdobie a podla toho bud zmeniť alebo nezmeniť VZ po uplynutí tých 6mesiacov.

No a samozrejme sledovať prípadné zmeny v zákone.
Naposledy upravil brčko : 26.10.09 at 17:28
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry vecer poradaci,
chcela by som Vas poziadat o radu pre moju kamaratku.
- na materskej a nasledne rodicovskej dovolenke je od augusta 2007, predtym bola 10 rokov zamestnana a pracovny pomer jej stale trva
- rodicovska dovolenka by jej mala koncit v auguste 2010
- od 6.10.2009 si plati DNP z maxima
- ale hned na to sa jej poradilo otehotniet a predpokladany termin porodu je 26.6.2009
- to znamena, ze z DNP nestihne splnit podmienku 270 dni poistenia
- je nejaka moznost ako by si mohla zvysit matersku??? docasne sa zamestnat????
- ak nie, z coho jej ju vypocitaju???

Dakujem za pomoc Jana
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

strakulka22 Pozri príspevok
Dobry vecer poradaci,
chcela by som Vas poziadat o radu pre moju kamaratku.
- na materskej a nasledne rodicovskej dovolenke je od augusta 2007, predtym bola 10 rokov zamestnana a pracovny pomer jej stale trva
- rodicovska dovolenka by jej mala koncit v auguste 2010
- od 6.10.2009 si plati DNP z maxima
- ale hned na to sa jej poradilo otehotniet a predpokladany termin porodu je 26.6.2009
- to znamena, ze z DNP nestihne splnit podmienku 270 dni poistenia
- je nejaka moznost ako by si mohla zvysit matersku??? docasne sa zamestnat????
- ak nie, z coho jej ju vypocitaju???

Dakujem za pomoc Jana
Dni sa už dohnať nedajú ... podmienka 270tich dní sa posudzuje ku dňu pôrodu (ozaj tam málo chýba .. no čo už, asi by to nestihla..)
Nárok na materskú bude mať zo zamestnania - nepíšeš nič, aký mala príjem (možno je dobrý)... No ak to bude tak, že jej zamestnávateľ na potvrdení (k žiadosti o materské) uvedie VZ 1000 - 1100 eur .. tak bude aj maximálna materská
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s katy,
Ak sa prihlásila 6.10.09, tak by musela porodiť najskôr 3.7.10, aby nárok z DNP získala.

Ak jej ostane PTP 26.6.10, tak nástup na MD bude v 5/10. Záleží akú mzdu uvedie jej mzdárka ako vymer.základ, z ktorého by sa pravdepodobne platilo nemocenské poistenie v mesiaci nástupu na MD. Táto mzdárkou uvedená suma sa vydelí za každých okolností číslom 30 a 55% z toho je jej materské na 1kalendárny den. Tak už len keby napr. dostávali odmeny v máji, aj jej by to mohlo zvýšiť VZ.
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

brčko Pozri príspevok
ivet17
takže máš už ukončený prac.pomer, čo si spomínala, že máš odpracované 4 a pol mesiaca? To je podstatné. LEbo len dni "ukončeného" nem.poistenia sa prirátajú k trvajúcemu nem.poisteniu, ak spadajú samozrejme do obdobia dvoch rokov pred pôrodom/pred vznikom PN. Ak prac.pomer ukončený nie je, tak sa ti tieto dni ku dnom DNP neprirátajú, takže sa na DNP musíš prihlásiť ešte pred otehotnením!!! (ak nemáš ešte dalšie ukončné NP) No a podstatné tiež bude, či nebudeš mať iné trvajúce nem.poistenie (nové zamestnanie). To by mohlo situáciu tiež zmeniť.

No a zmeniť VZ možno najskôr po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ

Napr. ak sa prihlásiš od 1.1.2010, tak ak podáš zmenu do 30.6.10, bude účinná od 1.7.10. Ak sa prihlásiš až od 2.1.2010, tak zmenu môžeš podať najskôr s účinnosťou od 1.8.10, ak nahlásiš zmenu do 31.7.10. Lebo zmena je účinná vždy od prvého dna mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci podania zmeny, t.j. nedá sa zmeniť VZ od 2.7.10, až od 1.8.10.
Takže nie je to ani pol roka a ani 26týždnov. Mi to nedalo nedoplniť, aby to bolo jednojednoznačné

26týždnov od posledného prihlásenia na DNP je podstatných, aby sa materské z DNP rátalo zo "skutočného" VZ v rozhodujúcom období.

No a ak chce maximálnu materskú, tak treba vedieť, aké bude rozhodujúce obdobie a podla toho bud zmeniť alebo nezmeniť VZ po uplynutí tých 6mesiacov.

No a samozrejme sledovať prípadné zmeny v zákone.

Brcko-dakujem za prispevok-ostala som znovu v rozpakoch. Zamestnanie je uz ukoncene-zastupovala som len dovolenky-cize na dobu urcitu. Ale je mozne ze ma este zavolaju. ako to ma potom riesit?
Teoreticky-keby sa mi podarilo otehotniet a od 1.novem. sa prihlasim na poistenie z najvyssieho? ale napriklad by som isla este v nov. do prace? ale len na dohodu? a buduci rok by som isla na normalnu zmluvu? na par mesiacov? Praca na dohodu to tiez komplikuje?
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Dobry den,
Potrebujem poradit s niecim. Som na rodicovskej a som tehotna (termin mam 10.06.2010). Ked som sa dozvedela, ze som tehotna, som sa prihlasila na DNP. Aby som splnila podmienku 270 dni mi nestaci cca 60 ku dnu odchodu na materskej. Momentalne pracujem na dohodne v dvoch firmach. Z jednej mi ponukli, ze su ochotni ma spatne zamestnat na 2-3 mesiace (jul, august, september), len si mam zistit vsetky detaily. S uctovnickou sme rozmyslali, ci sa to bude pocitat, ak ma zamestnaju na 1 hod. denne. Tak by sme platili nizsie odvody do socialky a zdravotnej. A este rozmyslame, ci budu musiet zaplatit aj nejake penale. Prosim o radu, ci sa podla vas da zamestnat spatne a co z toho vyplyva pre zamestnavatela?
Dakujem moc vopred!
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte, potrebujem radu ohľadom výpočtu materskej dávky. Moja známa mala pracovný pomer od r. 2005 do konca marca 2009. Hrubý plat mala 10000,-Sk. Niekedy v marci 2010 porodí. Od Novembra 2009 by mala ešte pracovný pomer s hrubým platom cca. 665,-€/20000,-Sk. Koľko by bola jej materská. Z čoho a ako presne sa to vypočíta?
Ďakujem.
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

brčko Pozri príspevok
Súhlasím s katy,
Ak sa prihlásila 6.10.09, tak by musela porodiť najskôr 3.7.10, aby nárok z DNP získala.

Ak jej ostane PTP 26.6.10, tak nástup na MD bude v 5/10. Záleží akú mzdu uvedie jej mzdárka ako vymer.základ, z ktorého by sa pravdepodobne platilo nemocenské poistenie v mesiaci nástupu na MD. Táto mzdárkou uvedená suma sa vydelí za každých okolností číslom 30 a 55% z toho je jej materské na 1kalendárny den. Tak už len keby napr. dostávali odmeny v máji, aj jej by to mohlo zvýšiť VZ.
KATYa R , Brcko dakujem za odpoved.
takze tych 270 dni sa posudzuje ku skutocnemu dnu porodu, nie ku dnu nastupu na matersku dovolenku? tak to ju to fakt minulo len o par dni
A co keby sa napr. na mesiac niekde zamestnala a ukoncila pracovny pomer, ani tak by sa jej tie dni z prac. pomeru nepripocitali k DNP?
A posledna otazka, mzdarka by urcovala pravdepodobnu mzdu pre vypocitanie vymeriavacieho zakladu aj v pripade, ze ide vlastne z rodicovskej rovno na matersku? Musia byt v tom mesiaci v ktorom sa to posudzuje naozaj v zamestnani odmeny (U VSETKYCH ZAMESTNANCOV), alebo proste staci aby mzdarka V JEJ PRIPADE NAPISA NEJAKE ODMENY?
Dakujem velmi pekne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

strakulka22 Pozri príspevok
KATYa R , Brcko dakujem za odpoved.
takze tych 270 dni sa posudzuje ku skutocnemu dnu porodu, nie ku dnu nastupu na matersku dovolenku? tak to ju to fakt minulo len o par dni
A co keby sa napr. na mesiac niekde zamestnala a ukoncila pracovny pomer, ani tak by sa jej tie dni z prac. pomeru nepripocitali k DNP?
A posledna otazka, mzdarka by urcovala pravdepodobnu mzdu pre vypocitanie vymeriavacieho zakladu aj v pripade, ze ide vlastne z rodicovskej rovno na matersku? Musia byt v tom mesiaci v ktorom sa to posudzuje naozaj v zamestnani odmeny (U VSETKYCH ZAMESTNANCOV), alebo proste staci aby mzdarka V JEJ PRIPADE NAPISA NEJAKE ODMENY?
Dakujem velmi pekne.
.. no dní do pôrodu nebude nijakovsky viac, či sa zamestná, alebo nie
Tiež u nej bolo zbytočné prihlasovať sa z maxima (stačil rozdiel max VZ a VZ z PP - no ale čo už), keď má trvajúci PP a nemieni ho ukončiť.
No a teraz ide o to, či to vôbec nechať, alebo nie.
Ak by porodila skôr, ako 3.7. tak je jej DNP nanič .. a materská bude zo zamestnania. Tam už len treba, aby bol VZ v zamestnaní čo najvyšší - ale to už zo zamestnávateľom treba nejako poriešiť (stále nepíšeš, aký má VZ - veď možno aj stačí)
Ak by porodila 3.7. a neskôr a DNP bude trvať... tak má nárok aj zo zamestnania aj ako DNPO. Keď kuknem do mojej sklenenej gule ... možno by to aj vyšlo ... ale na moje veštecké schopnosti sa sama veľmi nespolieham (to len na spestrenie

treba si to zvážiť, lebo je to vysoké poistné ... ak by nakoniec dávka z DNP nebola vôbec
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať