Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dakujem vsetkym velmi pkne za rady.
brčko Pozri príspevok
strakulka, ak si bola počas RD zamestnaná, tak aj tieto dni sa ti rátajú do potrebných 270, .tj. aj keby si nastupovala na druhú MD počas prvej RD alebo napr. hned 1.4.2009, tak by si mala nárok na materské. No a aj dni PN v zamestnaní sa rátajú do dní NP zamestnanca, takže nie je problém. Ak ti skončí PP a začne nový, tak materské zo zamestnania sa ti bude rátať z tohto nového prac.pomeru.
Pocas RD mi prac.pomer trval len do 31.1.2008, takze s tymito dnami nemozem pocitat. Ak dobre pocitam, tak ked zaciatok PP je 19.3.2009 napriek PN by som podmienku 270 dni splnila uz teraz 13.12.2009.

Z DNP treba splniť 270dní, čo ale u teba akosi nevychádza, lebo 270dní uplynie až v auguste 2009!!! Dni z terajšieho PP, ked bude asi ukončený, sa ti prirátajú k novému prac.pomeru, takže predpokladám ku dnom DNP už tieto dni neprirátajú.
TU som uviedla chybny datum- ospravedlnujem sa. Na DNP som sa prihlasila 12.10.2009, takze podmienku by som mala spnit ku dnu 8.7.2010. Je to tak? Takze porodit by som nemala pred tymto terminom.

Z nasledujuceho odstavca, som si neni ista tym, ze:
ak teda nastupim na PN napr. 27.11.2009 ako zamestnankyna sucastnej firmy, bola by som na PN az do porodu, zo zamestnania by som mala narok zo zakladu 498€, ale z DNP len z minima, aj ked si platim zo zakladu cca 587€???
To by mi ta materska moc vysoka nevysla, ze?
Ak by PN vznikla až po ukončení PP a vzniku nového PP, tak by si mala pravdepodobne nárok na nemocenské aj z DNP (aj ked pri vzniku PN v období do 26týžov od prihlásenia na DNP len z minimálnej mzdy aktuálnej v den vzniku PN), lebo by sa ti prirátali ku dnom DNP aj dni NP z ukončeného zamestnania od 19.3.09 (nie dni RD!!!!) a ak od 19.3.09 do vzniku PN uplynie viac ako 270dní a PP bude ukončený, tak by nárok na nemocenské mal vzniknúť. Samozrejme ak sa nezmení zákon, ale to by sa nemal predpokladám do tvojho nástupu na MD.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

misaela Pozri príspevok
Ahoj, ano mala som nedoplatok 9 tisic. Nenapadlo ma ze si treba po skonceni vyplacania materskeho DPN ukoncit. A ked som sa prisla v tento rok v auguste znovu prihlasit, povedali mi ze stale DNP som a mam zaplatit nedoplatok a pokracovat v poisteni. Takze len zmena, nie odhlasenie. Uz je to jedno, nedoplatok som zaplatila. Teraz len neviem ci mi budu materske vypocitavat znova z konca decembra 07 (teda z roku 1.prihlasenia). Lebo ak som to spravne na stranke Soc.poistovne pochopila, ak porodim buduci rok mali by mi vypocitavat materske z VZ poistneho z celeho roka 2008. "Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je: kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské."
.. no tak toto je príklad - ako sa to nemá robiť ... myslím tú prvú materskú, no ale čo už..
Už som ti písala, že ak pôjdeš na MD v budúcom roku ... tak RO je tento rok.. ale ešte stále neviem, akú zmenu si urobila v auguste (treba všetky údaje) .. ak si zvýšila z maxima platného v roku 2008 na maximum platné teraz ... tak je to výborné. Bude maximum.
Ale ak si znižovala VZ, tak až také výborné to nie je ... materská bude "přiměřene" nižšia
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre strakulka:
najpr si ujasni, či bude nový PP, alebo nie. Je to dosť podstatné. Už som ti dávnejšie písala, že ak bude PP trvať a DNP vyzerá že 270 dní stihneš tiež .. tak nárok na materské bude z obidvoch poistení..
Pre PNku je to iné .. ak bude počas tohto PP, tak máš len nárok len zo zamestnania.
Ak budeš mať nový PP , tak budeš mať aj PNku z obidvoch poistení, pretože ti k DNP pripočítajú dobu poistenia z ukončeného PP.
Naposledy upravil Katy a R : 23.11.09 at 21:59
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...nejde o prihrievanie si polievočky, ale ozaj baby nechápem, prečo neprídete na semináre. Bude Vás to stáť hodinku-dve cesty, hodinku počúvania a budete úplne v obraze. Som zvedavý, aká bude návšteva v Michalovciach a v Prešove v stredu - štvrtok....
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Dobrý deň, prosím Vás napíše mi niekto fundovaný na moju otázku odpoveď? Je potrebné aby žena, ktorá je v TPP a spĺňa podmienku nemoc.poistenia 270 dní do pôrodu spĺňala aj 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu z DNP? Alebo je postačujúce splniť v DNP podmienku 26 týždňov?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Dobrý deň, môžete mi prosím napísať, či je potrebné pri TPP keď je do pôrodu splnená podmienka 270 dní nemoc.poistenia, splniť podmienku 270 dní aj v DNP? Alebo stačí splniť 26 týždňov?
Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

standa82 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás napíše mi niekto fundovaný na moju otázku odpoveď? Je potrebné aby žena, ktorá je v TPP a spĺňa podmienku nemoc.poistenia 270 dní do pôrodu spĺňala aj 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu z DNP? Alebo je postačujúce splniť v DNP podmienku 26 týždňov?
Ďakujem za odpoveď.
Musí splniť podmienku 270 dní z poistení z ktorých chce čerpať materskú. Ak splna zo zamestnania, tak dostane materskú zo zamestnania. Ak splna zo DNP 270 dní tak dostane materskú aj z DNP.
Ak nesplna z DNP ( a ukončených poistení podmienku 270 dní ) tak materskú nedostane.
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Ďakujem za odpoveď, myslela som, že stačí splniť podmienku len c zamestnaní a v dnp stačí splniť podmienku 26 týždňov. Už teraz rozumiem. Ešteže som sa do DNP prihlásila včas.Pekný deň
0 0
martinka10 martinka10

martinka10 je offline (nepripojený) martinka10

Ahojte , prosím vás ja mám podobnú situáciu som zamestnaná s platom asi 331 eur , chcela by som si prilepšiť tiež materskú ,ale na ňu nastupujem už 7.12.2009. Stihla by som sa ešte nemocensky pripoistiť? Ďakujem za odpoveď
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ahojte,
mňa to zaujíma z účtovného hľadiska - jedna známa si vybavila u živnostníka, že ju nahlási na pár dní do zamestnania pred nástupom na MD s max VZ.
Živnostník pred tým nikdy nemal zamestnancov, ani po jej nástupe na MD nebude mať nikoho.
Podľa mňa - teraz sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do soc, zdrav. poisťovne, na DÚ.
To je samozrejme - ale musí zamestnankyňu evidovať počas MD a RD a každý mesiac posielať hlásenia -aj keď nulové.
Myslím si, že to nie je najlepší nápad - aký máte na to názor?

Ja osobne ako živnostnička by som do toho nešla...
Naposledy upravil Laura1 : 25.11.09 at 14:39
0 0
slezka456 slezka456

slezka456 je offline (nepripojený) slezka456

Zdravím všetkých poraďakov!
Chcela by som dostávať max. materskú...... Od 01.06.2007 som zamestnaná s VZ 295,5€ dňa 24.10.2009 som sa v SP nahlasila DNP s max VZ . Termín pôrodu mam 18.07.2010 takze tych 270 dni z DNP asi uz nestihnem :-). Chcela by som sa opýtať ako by sa mi dala ešte zvýšiť materska.? A ako to je ak by som ukončila tedajši prac. pomer asi dva mesiace pred pôrodom a zamestnala sa v tej istej firme ale už max VZ, pomohlo by to? A z DNP sa mam odhlásiť? Všetkým VÁM za odpovede Ďakujem. Určite ste mi pomohli !!!!
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím Vás o odobrenie môjho postupu. Žena nastúpila na prvú materskú v novembri 2007, na prvú materskú nastupovala ako SZČO s povinným nemocenským poistením v súbehu so zamestnaním. V zamestnaní rozviazaní pracovný pomer v 7/2008 a povinné nemocenské poistenie ako SZČO odhlásené k 30.6.2009. Mometnálne je tehotná a plánovaný termín pôrodu je 22.2.2010, od 25.6.2009 je zamestnaná bude až do nástupu na MD, zároveň je stále na rodičovskom príspevku. A teraz otázka do počtu 270 dní nemocenského poistenia sa budú počítať ktoré dni?
Naposledy upravil Kája. : 26.11.09 at 09:08
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slezka456 Pozri príspevok
Zdravím všetkých poraďakov!
Chcela by som dostávať max. materskú...... Od 01.06.2007 som zamestnaná s VZ 295,5€ dňa 24.10.2009 som sa v SP nahlasila DNP s max VZ . Termín pôrodu mam 18.07.2010 takze tych 270 dni z DNP asi uz nestihnem :-). Chcela by som sa opýtať ako by sa mi dala ešte zvýšiť materska.? A ako to je ak by som ukončila tedajši prac. pomer asi dva mesiace pred pôrodom a zamestnala sa v tej istej firme ale už max VZ, pomohlo by to? A z DNP sa mam odhlásiť? Všetkým VÁM za odpovede Ďakujem. Určite ste mi pomohli !!!!
keby si bola urobila vtedy toto http://www.porada.sk/1162636-post1701.html (rada pre teba).. tak máš max materskú - dávka v súčte z obidvoch poistení..
Teraz už len tým zamestnaním.. odhlás sa z DNP a niekedy pred materskou nový PP. (nájdeš aj konkrétne prípady v tejto téme).
Len teda všetky odvody z vysokého VZ bude treba zaplatiť za zamestnanca..
Naposledy upravil Katy a R : 26.11.09 at 13:56
0 0
skokanovci skokanovci

skokanovci je offline (nepripojený) skokanovci

Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak do zlej sekcie píšem moju otázku, ale verím, že mi niekto poradí, resp. mojej známej. V práci ukončila pracovný pomer dohodou (po dohode so zamestnávateľom, aby dostala odstupné), potom zistila, že je tehotná. 27.11.2009 bude 6 mesiacov evidovaná na Úrade práce ako nezamestnaná. Termín pôrodu má 20.2.2010 a na Sociálke jej oznámili, že nemá nárok po pôrode dieťatka na materskú,údajne začne dostávať rovno rodičovský príspevok. Ja jej poradiť neviem a veľmi sa nechápali ani s tou pani na Sociálke, tak Vás prosím ak sa niekto vie vyjadriť k danej problematike: žena pred materskou dovolenkou evidovaná na úrade práce, na aké dávky má nárok pri nástupe na materskú dovolenku, pretože pri nástupe na materskú dovolenku jej podporu ukončia vyplácať. Ďakujem
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Laura1 Pozri príspevok
Ahojte,
mňa to zaujíma z účtovného hľadiska - jedna známa si vybavila u živnostníka, že ju nahlási na pár dní do zamestnania pred nástupom na MD s max VZ.
Živnostník pred tým nikdy nemal zamestnancov, ani po jej nástupe na MD nebude mať nikoho.
Podľa mňa - teraz sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do soc, zdrav. poisťovne, na DÚ.
To je samozrejme - ale musí zamestnankyňu evidovať počas MD a RD a každý mesiac posielať hlásenia -aj keď nulové.
Myslím si, že to nie je najlepší nápad - aký máte na to názor?

Ja osobne ako živnostnička by som do toho nešla...
Áno Betka, teraz počas celého trvania MD musíš posielať nulové výkazy a aj prehľady a hlásenia na DÚ. Nezabudni potom odhlásiť.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

skokanovci Pozri príspevok
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak do zlej sekcie píšem moju otázku, ale verím, že mi niekto poradí, resp. mojej známej. V práci ukončila pracovný pomer dohodou (po dohode so zamestnávateľom, aby dostala odstupné), potom zistila, že je tehotná. 27.11.2009 bude 6 mesiacov evidovaná na Úrade práce ako nezamestnaná. Termín pôrodu má 20.2.2010 a na Sociálke jej oznámili, že nemá nárok po pôrode dieťatka na materskú,údajne začne dostávať rovno rodičovský príspevok. Ja jej poradiť neviem a veľmi sa nechápali ani s tou pani na Sociálke, tak Vás prosím ak sa niekto vie vyjadriť k danej problematike: žena pred materskou dovolenkou evidovaná na úrade práce, na aké dávky má nárok pri nástupe na materskú dovolenku, pretože pri nástupe na materskú dovolenku jej podporu ukončia vyplácať. Ďakujem
.. dávku v nezamestnanosti vypláca SP max 6 mesiacov.. takže teraz skončí. Na dávku v hm núdzi sú veľmi tvrdé podmienky .. to neviem, či splní Skutočne (ako jej povedali) by mala nárok len na RP od narodenia dieťaťa.. (ten základný)
Ale: Ak sa prihlási ako DNPO na NP .. bude mať nárok na materskú, aj keď z minima - okolo 150 euri (nástup 6-8 týždňov pred pôrodom), aj keby bola teraz chorá, alebo na rizikovom(po prihlásení) ... dostane aj nemocenské dávky a vtedy sa ani poistné neplatí. A dokonca bude mať po skončení materskej nárok aj na vyšší rod príspevok .. to ešte nie je síce schválené, ale hádam bude..
13 eri mesačne ju to bude stáť, po novom roku 14 euri - a vlastne to už bude na materskej .. podľa mňa nie je o čom...
No a keby sa bola na NP prihlásila v lete.. mohla byť materská 600 euri
Naposledy upravil Katy a R : 26.11.09 at 11:46
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Kája. Pozri príspevok
Prosím Vás o odobrenie môjho postupu. Žena nastúpila na prvú materskú v novembri 2007, na prvú materskú nastupovala ako SZČO s povinným nemocenským poistením v súbehu so zamestnaním. V zamestnaní rozviazaní pracovný pomer v 7/2008 a povinné nemocenské poistenie ako SZČO odhlásené k 30.6.2009. Mometnálne je tehotná a plánovaný termín pôrodu je 22.2.2010, od 25.6.2009 je zamestnaná bude až do nástupu na MD, zároveň je stále na rodičovskom príspevku. A teraz otázka do počtu 270 dní nemocenského poistenia sa budú počítať ktoré dni?
Ak teda do 30.6.2009 platila povinne ako szčo (aby nebol nedoplatok) a poistenie je ukončené, tak jej to pripočítajú k terajšiemu poisteniu (myslím dobu poistenia -a bez tých 6tich dní -súbeh).. takže dní by malo byť dosť
RO bude zo zamestnania 25.6.-31.12.09
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

martinka10 Pozri príspevok
Ahojte , prosím vás ja mám podobnú situáciu som zamestnaná s platom asi 331 eur , chcela by som si prilepšiť tiež materskú ,ale na ňu nastupujem už 7.12.2009. Stihla by som sa ešte nemocensky pripoistiť? Ďakujem za odpoveď
Stihnúť by si stihla ... len by to to bolo "na draka" (na túto materskú určite nie)
malinká nádej - keby si mala 2 roky dozadu nejaký iný už ukončený PP, ktorý by sa mohol pripočítať k DNP .. máš
... popozeraj túto tému, možno sa zíde do budúcnosti ..
Naposledy upravil Katy a R : 26.11.09 at 16:20
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Laura1 Pozri príspevok
Ahojte,
mňa to zaujíma z účtovného hľadiska - jedna známa si vybavila u živnostníka, že ju nahlási na pár dní do zamestnania pred nástupom na MD s max VZ.
Živnostník pred tým nikdy nemal zamestnancov, ani po jej nástupe na MD nebude mať nikoho.
Podľa mňa - teraz sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do soc, zdrav. poisťovne, na DÚ.
To je samozrejme - ale musí zamestnankyňu evidovať počas MD a RD a každý mesiac posielať hlásenia -aj keď nulové.
Myslím si, že to nie je najlepší nápad - aký máte na to názor?

Ja osobne ako živnostnička by som do toho nešla...
Ale pracovníčka môže mať uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú a vtedy tento môže skončiť aj počas MD. A povinnosťou zamestnávateľa bude v opačnom garde absolvovať celú tortúru čiže sa odhlásiť zo SP, ZP a DÚ.
Avšak pracovníčka sa bude musieť prihlásiť na SP a ZP aby za ňu poistné platil štát.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Kája. Pozri príspevok
Prosím Vás o odobrenie môjho postupu. Žena nastúpila na prvú materskú v novembri 2007, na prvú materskú nastupovala ako SZČO s povinným nemocenským poistením v súbehu so zamestnaním. V zamestnaní rozviazaní pracovný pomer v 7/2008 a povinné nemocenské poistenie ako SZČO odhlásené k 30.6.2009. Mometnálne je tehotná a plánovaný termín pôrodu je 22.2.2010, od 25.6.2009 je zamestnaná bude až do nástupu na MD, zároveň je stále na rodičovskom príspevku. A teraz otázka do počtu 270 dní nemocenského poistenia sa budú počítať ktoré dni?

Nikto neporadí?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať