Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
veronikasad Pozri príspevok
Podmienku 270 dní poistenia splňa ale nemala by splnenú do nástupu na materskú ochrannú dobu (5 mesiacov) preto by jej nárok na dávku z posl. zamestnania nevznikol.
Stačí tehotnú prijať do prac.pomeru, ak chce maximálnu materskú - s platom 1084,55€. U nového zamestnávatela má nárok na nemocenské, takže ak je to náhodou rizikové tehotenstvo, môže isť na PN-ku. Počas PN-ky zamestnávatel odvody neplatí. Začiatok PN-ky treba nastaviť tak, aby od vzniku prac.pomeru do začiatku PN-ky boli len prac.dni (napr.zač. prac.pomeru v pondelok, nástup v stredu toho istého týždňa.)
Nie je to rizikové tehotenstvo...našťastie
Ten maximálny plat jej dám počas celej doby až do nástupu na MD, alebo stačí napríklad na 1 mesiac ? Ostatné mesiace by mala klasiku ako ostatní...hm ?
Maximálna MD je 600 € ? A v akom trvaní ?
Ináč velikánske DÍKES Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Infarkt Pozri príspevok
Nie je to rizikové tehotenstvo...našťastie
Ten maximálny plat jej dám počas celej doby až do nástupu na MD, alebo stačí napríklad na 1 mesiac ? Ostatné mesiace by mala klasiku ako ostatní...hm ?
Maximálna MD je 600 € ? A v akom trvaní ?
Ináč velikánske DÍKES Veronika
pracovný pomer stačí uzatvoriť v mesiaci keď pôjde na materskú (cca 6 týždňov pred pôrodom je nástup na matrskú.)
Základný plat jej daj ako ostatným, rozdiel doplať cez nejaké mimoriadne odmeny. Ak prac.pomer nebude trvať celý mesiac - čo nemusí byť, mzdárka ti vypočíta pomernú časť. Začiatok treba určiť tak, aby tam bolo čo najmenej víkendov.
Materské je 55 % denného vymeriavacieho základu. Ak bude mať maximum 55 % z 1084,55 €. Nebude však každý mesiac rovnaké, vypláca sa za kal. dnia a záleží od počtu dní v mesiaci.
0 0
kahancova kahancova

kahancova je offline (nepripojený) kahancova

Brcko, Andyke, dakujem za odpoved. Co je teda pre mna lepsie - kde mam platit odvody z madarskeho zamestnania: v Madarsku alebo v SR? A na co mi je potom slovenske DNP? Ja nechcem dvojnasobnu matersku (viem ze sa to neda) len sa chcem zorientovat a vybrat najlepsiu moznost. Vopred dakujem.
0 0
Ivep Ivep

Ivep je offline (nepripojený) Ivep

Ivep Pozri príspevok
Priebeh zamestnaní:

1.6.2007- 31.8.2007
1.9.2007- 31.8.2008
1.9.2008- trvá
Takže prosím poraďte mi niekto ako to mám teda spravit?? V pondelok som sa prihlásila na DNP ale je to teda zbytočné však?? Hlavne pokial nestihnem 270 dni tak by bolo to dobrovolné poistenie platit zbytočné, však?? Takže mám to ešte rýchlo zrušiť?? A so zamestnávatelom sa dohodnut že tak 2 mesiace pred porodom mi zruší PP a na druhý deň mi ho obnoví s max. vymeriavacím platom?? Ale čo ak nebude suhlasiť nakolko všetky odvody tým zvýšia...
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť ohľadom mojej kolegyne. Je zamestnaná od roku 2006. Od apríla 2008 je dobrovoľne nemocensky poistená. V októbri nastúpila na nemocenskú kvôli rizikovému tehotenstvu. Keďže nebola 270 dní dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na nemocenskú dávku z DPO jej nevznikol.Vo februári by mala nastúpiť na materskú, 8 týždňov pred plánovaným pôrodom z dôvodu rizikového tehotenstva. K tomuto termínu by už 270 dní DPO spĺňala. Chápem to správne, že ak ukončí PN a nastúpi na materskú, tak bude mať nový VZ a teda aj nárok na DPO? Ďakujem.
0 0
skjerry skjerry

skjerry je offline (nepripojený) skjerry

Ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom výšky materskej. Platím si DNP od 5/2009, zároveň som zamestnaná od 7.1.2008, PP stále trvá. DNP si platím ako rozdiel max. VZ a mojej mzdy. Predpokladaný odchod na materskú je polovica mája. Budem mať materskú počítanú ako súčet oboch VZ alebo len VZ zo zamestnania, nakoľko v roku 2009 som nebola DNP 270 dní? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

DNP plať ďalej, nezruš . Budeš mať nárok na materské z oboch poistení. Od lekára potom pýtaj 2 žiadosti o materské.
0 0
danculienka danculienka

danculienka je offline (nepripojený) danculienka

Ahojte, chcela by som sa opytat - kamaratka bola zamestnana od 2.9.2004 do 31.12.2008. V Novembri 2005 nastupila na matersku s prvym dietatom do 31.12.2008. Ked dieta dovrsilo 3 roky a islo do skolky, tak zostala nezamestnana (od 1.1.2009 do 8.9.2009 bola evidovana na urade prace). Od 1.8.2009 si dala ziadost na predlzeny rodicovsky, pretoze sa u dietata vyskytli dlhodobe zdravotne problemy. Tento predlzeny rodicovsky prispevok pobera doteraz. Teraz je tehotna a pravdepodobny termin je na konci jula. DNP nema. Da sa s tym nieco spravit aby mala narok na matersku? Ja si myslim, ze nie, ale mozno sa mylim. Vopred dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Infarkt Pozri príspevok
Zdravím Vás poraďáci

riešim jednu dilemu ohľadom materskej, tak mi prosím Vás poraďte, lebo už 2 dni to tu všetko čítam a aj tak mi to akosi nejde do hlavy

Posledný PP bol od 01.01.2002 do 30.06.2009. Od 01.07.2009 trvá evidencia na UP...cca od 09/2009 tehotná, predpokladaný termín pôrodu začiatok 05/2010...DNP nie je.

Stačí tehotnú prijať do PP hoci teraz a ako jej nastaviť NP, aby mala z tej MD väčší úžitok ?

Bude mať v tomto prípade nárok aj na ten zvýšený RP po MD ?

Za Vašu námahu a čas vopred velikánske ĎAKUJEM
najlepšie zamestnať vo februári a na kalend. den trvania PP dať hrubú mzdu v sume 1084,55:28. Stačí ak PP potrvá napr. od pondelka do piatku, víkendy sú nevýhodné.

(som si nevšimla, že už je tu už aj str. 47 a aj odpovede na tvoju otázku, ale už to tu nechám, aj toto je jedna z možností a dokonca s najvyšším VZ, aj ked nastúpi na MD v ochrannej lehote po ukončení PP. Aj nárok na zvýšený RP je bez problémov)
Naposledy upravil brčko : 07.01.10 at 19:20
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

danculienka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opytat - kamaratka bola zamestnana od 2.9.2004 do 31.12.2008. V Novembri 2005 nastupila na matersku s prvym dietatom do 31.12.2008. Ked dieta dovrsilo 3 roky a islo do skolky, tak zostala nezamestnana (od 1.1.2009 do 8.9.2009 bola evidovana na urade prace). Od 1.8.2009 si dala ziadost na predlzeny rodicovsky, pretoze sa u dietata vyskytli dlhodobe zdravotne problemy. Tento predlzeny rodicovsky prispevok pobera doteraz. Teraz je tehotna a pravdepodobny termin je na konci jula. DNP nema. Da sa s tym nieco spravit aby mala narok na matersku? Ja si myslim, ze nie, ale mozno sa mylim. Vopred dakujem.
dá sa, no nesmie mať medzeru od poslendého NP viac ako cca 14mesiacov, t.j. ak nemá teraz nejakého zamestnávatela, nech sa prihlási na DNP z minima a pred pôrodom jej stačí krátkodobý PP (z DNP sa predtým odhlási). 270 dni NP bude mať splnených, sleduje sa obdobie dva roky pred pôrodom, t.j. ak napr. porodí 5.7.12010, tak obdobie 5.7.2008-4.7.2010 (rátajú sa aj dni čerpania rodič.dovolenky "počas trvania PP"). Materské sa bude rátať z posledného nem.poistenia.

Ak nebude mať zamestnávatela, tak bude mať aspon minimálne materské (lebo nesplní podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia na dNP do nástupu na MD)a teda aj nárok na zvýšený RP a vlastne od mesiaca pôrodu jej budú minimálnu materskú dorovnávať do výšky vyššieho RP.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

brikina Pozri príspevok
prosím vas, ked žena 28.12.09 nastupila na matersku dovolenku, tak už od 1.1.2010 nemoze mat uzavrete dohody o vykonani prace?
Ide o to, že na Socialke mi bolo povedane, ze na Dohodu nemozno vykonavat pracu ani pocas MD (ja som myslela, ze len pocas RD), aby som mohla byt poistena.

a ak mám otvorene dohody o vyknani prace, ale nezarobim pocas MD a RD na tieto dohody nic, je to problem? zamestnavatelia ma budu musiet vykazovat v mesacných výkazoch, ale budem tam mat nuly. Moze to tak byt, aby som o nic neprisla?
posuvam
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes je v 4 týzdni tehotenstva. jej hruba mzda bola cca 400 eur. z akeho VZ jej budú počítať materske. čo robit, aby dostala slušnú matersku? DNP 270 dní uz pravdepodobne nestiha. čo tak nejaky prac. pomer? resp. ake poistenie. Dakujem za radu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danka Kosibová Pozri príspevok
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes je v 4 týzdni tehotenstva. jej hruba mzda bola cca 400 eur. z akeho VZ jej budú počítať materske. čo robit, aby dostala slušnú matersku? DNP 270 dní uz pravdepodobne nestiha. čo tak nejaky prac. pomer? resp. ake poistenie. Dakujem za radu.
Musí sa prihlásit na SP ako dobrovolne poistená osoba z VZ maxima 1084,55 eura. A musí si toto poistenie platit po dobu 26 týždňov. Po tej dobe to môže znížiť na minimum a bude mať maximálnu materskú.

Ona v čase pôrodu nebude v ochrannej lehote, preto nesmie váhať a hned sa ísť prihlásiť na SP.

K tým 270 dňom patria aj dni ukončeného zamestnania vo Vašej firme. Pre ňu je teraz podstatné platiť minimálne 26týždňov DNP z maxima.
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

AdaMtiM Pozri príspevok
Dobrý deň. Je tu toho veľa popísaného o MD ale nenašla som nič k takémuto prípadu: Moja švagriná má 3 ročného syna / 3 roky mal v novembri 2009/ a v marci 2010 sa jej narodí druhé dieťa. Pred prvým dieťaťom ju zamestnávateľ prepustil, asi mesiac bola na úrade práce. Ale vznikol jej nárok na materskú. Teraz sa bola pýtať na SP či sa má dať vypísať na MD a povedali jej , že už nemá nárok na MD. A na rodičovský príspevok až od narodenia dieťaťa. Takže je od novembra bez peňazí a bude až do pôrodu. Nedá sa s tým ešte narýchlo niečo urobiť? Mohol by ju niekto na pár dní zamestnať ešte pred pôrodom, pomohlo by to? Ja si myslím, že nie, lebo nenazbiera tých 270 dní... . Tak isto ani DNP jej už teraz nepomôže. Veď do 270 dní sa neráta rodičovská dovolenka. Poradíte? Možno vie niketo niečo , čo ja neviem. Fakt je v zlej fin. situácii..... Ďakujem.
Prosím, nikto sa k tomu nevyjadrí?
Našla som tu že rod.dovolenka sa ráda do tých 2 rokov . V tom prípade by asi pomohlo keby sa teda teraz nakrátko zamestnala s najvyšším NP a mohla by mať materskú????????????? Či by ešte musela splniť tých 26 týždňov zamestnania???? Prosím pomôžte.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Danka Kosibová Pozri príspevok
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes je v 4 týzdni tehotenstva. jej hruba mzda bola cca 400 eur. z akeho VZ jej budú počítať materske. čo robit, aby dostala slušnú matersku? DNP 270 dní uz pravdepodobne nestiha. čo tak nejaky prac. pomer? resp. ake poistenie. Dakujem za radu.
Súhlsím so Xanti, len upresním,
že je podstatné, aby nastúpila na MD (najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár na žiadosť o materské) po uplynutí 26týždnov trvania DNP. Ak chce vysokú materskú, tak aby platila vysoký VZ v rozhodujúcom období, čo vychádza asi na tých 6mesiacoch (zmena VZ je možná až po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia a je účinná od začiatku mesiaca po mesiaci doručenia zmeny). Počas trvania DNP však môže, ak bude na to dôvod, čerpať ošetrovné (max. 10dní na jednu očr) alebo nemocenské. Za tieto dni DNP nebude platiť a samozrejme tých 26týždnov bude plynúť aj počas tejto doby poberania nem.dávok.
Naposledy upravil brčko : 11.01.10 at 10:21
0 0
skjerry skjerry

skjerry je offline (nepripojený) skjerry

Andyke Pozri príspevok
DNP plať ďalej, nezruš . Budeš mať nárok na materské z oboch poistení. Od lekára potom pýtaj 2 žiadosti o materské.
Andyke, ak odpoveď patrila mne, moc za ňu ďakujem.
0 0
zuzanapok zuzanapok

zuzanapok je offline (nepripojený) zuzanapok

záleží aj kedy si ukončila PP .. (málo info). maximálne poistné je momentálene 47,7 mesačne..

Ďakujem velmi pekne za odpoved Katy a R prispevok #131

ukončenie PP bolo 30.11.2007 nastup na MD bol19.11.2007 a mala sa narodila 31.12.2007 poprosím o postup ako na to a či je ešte vobec aktualne zatial nie som tehotná ak treba ešte nejaké informácie dopíšem

velmi pekne dakujem ešte raz za odpoved nemohla som reagovat skor na odpoved (choroba a umrtie v rodine) zuzanapok
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť ohľadom mojej kolegyne. Je zamestnaná od roku 2006. Od apríla 2008 je dobrovoľne nemocensky poistená. V októbri nastúpila na nemocenskú kvôli rizikovému tehotenstvu. Keďže nebola 270 dní dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na nemocenskú dávku z DPO jej nevznikol.Vo februári by mala nastúpiť na materskú, 8 týždňov pred plánovaným pôrodom z dôvodu rizikového tehotenstva. K tomuto termínu by už 270 dní DPO spĺňala. Chápem to správne, že ak ukončí PN a nastúpi na materskú, tak bude mať nový VZ a teda aj nárok na DPO? Ďakujem.
?
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

brikina Pozri príspevok
prosím vas, ked žena 28.12.09 nastupila na matersku dovolenku, tak už od 1.1.2009 nemoze mat uzavrete dohody o vykonani prace?
Ide o to, že na Socialke mi bolo povedane, ze na Dohodu nemozno vykonavat pracu ani pocas MD (ja som myslela, ze len pocas RD), aby som mohla byt poistena.

a ak mám otvorene dohody o vyknani prace, ale nezarobim pocas MD a RD na tieto dohody nic, je to problem? zamestnavatelia ma budu musiet vykazovat v mesacných výkazoch, ale budem tam mat nuly. Moze to tak byt, aby som o nic neprisla?
posuvam
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

AdaMtiM Pozri príspevok
Dobrý deň. Je tu toho veľa popísaného o MD ale nenašla som nič k takémuto prípadu: Moja švagriná má 3 ročného syna / 3 roky mal v novembri 2009/ a v marci 2010 sa jej narodí druhé dieťa. Pred prvým dieťaťom ju zamestnávateľ prepustil, asi mesiac bola na úrade práce. Ale vznikol jej nárok na materskú. Teraz sa bola pýtať na SP či sa má dať vypísať na MD a povedali jej , že už nemá nárok na MD. A na rodičovský príspevok až od narodenia dieťaťa. Takže je od novembra bez peňazí a bude až do pôrodu. Nedá sa s tým ešte narýchlo niečo urobiť? Mohol by ju niekto na pár dní zamestnať ešte pred pôrodom, pomohlo by to? Ja si myslím, že nie, lebo nenazbiera tých 270 dní... . Tak isto ani DNP jej už teraz nepomôže. Veď do 270 dní sa neráta rodičovská dovolenka. Poradíte? Možno vie niketo niečo , čo ja neviem. Fakt je v zlej fin. situácii..... Ďakujem.
od ukončenia PP už ozaj nebola nem.poistená. Ráta sa len obdobie čerpania RD a ak netrvá PP, tak nemožno hovoriť o čerpaní RD, lebo tú čerpe "len zamestnanec" (nie nezamestnaný).

Nárok na materské a ani zvýšený RP už mať určite nebude, lebo ako píšeš, nestihne 270dní NP, čo je podmienka. Bude mať nárok na nižší RP od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

Ak sa ale na čas zamestná, tak by mohla mať nárok na nemocenské, ak by nastúpila na PN, príp. na očr s prvým dieťaťom. Stačí ak bude trvať PP napr.2dni a samozrejme s čo najvyšším VZ na tieto 2dni. Bude ako tehotná v 6mesačnej ochrannej lehote, v ktorej si môže uplatniť nárok na nemocenské, oštrovné. Ak však PP nebude k nástupu na PN/očr trvať, tak bude treba do SP okrem dokladu o PN doniesť od gynekologa potvrdenie, že bola v den ukončenia PP tehotná. V SP jej budú možno hovoriť, že nárok nemá (takto mi už jedna mamička písala a nárok jej vznikol, aj ked jej do toho kecali), ale určite nárok je, lebo ochranná lehota pre tehotné je vždy 6mesiacov pre uplatnenie nároku na ktorúkolvek nem.dávku, aj ked nem.poistnie (prac.pomer) bude trvať len pár dní.

NO a kontrolná otázka, predpokladám, že si dala prihlášku na soc.poisťovnu, aby bola pri prvom dieťati dôch.poistná štátom. Teraz, ak sa nadalej stará o prvé dieťa osobne (t.j. nechodí do škôlky, jaslí ..), tak môže byť nadalej poistená dôchodkovo a aj zdravotne štátom. A po pôrode môže dať odhlášku na prvé dieťa a prihlášku do 45dní na druhé dieťa, príp. na iný postup nech sa spýta soc.poistovne podla trv.pobytu (nemajú rovnaké postupy). Ale všetko najlepšie nechať potvrdiť pečiatkou SP na kopii dokladov.
Naposledy upravil brčko : 11.01.10 at 11:22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať