Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

brčko Pozri príspevok
milágros,
pri každej žiadosti o nem.dávku sa zistuje splnenie podmienok na je získanie samostatne, t.j. pri podaní žiadosti o materské sa zisťuje splnenie k nástupu na MD/príp. splnenie 270dní do dna pôrodu. Tj. ak je prihlásená na DNP od apríla 2008 (aj ked si asi myslím, že to malo byť 4/2009) a na MD nastupuje v 2/2010, tak by 270dní NP z DNP malo byť splnených už pri nástupe na MD. Predpokladám platila poistné aj počas PN.
Ďakujem za odpoveď. Naozaj je prihlásená na DNP od 04/2009. A poistné si
platila aj počas PN, takže by jej nárok na materské mal vyjsť aj z DNP. Ešte raz ďakujem.
0 0
Ivep Ivep

Ivep je offline (nepripojený) Ivep

Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom DNP. Som DNP poistená od 4.1.2010, VZ z maxima minus VZ z práce, nakoľko v septembri mám ísť na materskú, ale mojim RO je rok 2009 iba zo zamestnania. Ako by som mohla spraviť to, aby som mala RO tento rok? Stačí ak sa odhlásim zo SP ako zo zamestnania a druhý deň pošlem zase prihlášku u toho istého zamestnávateľa? Môže tak byť?
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

brčko Pozri príspevok
od ukončenia PP už ozaj nebola nem.poistená. Ráta sa len obdobie čerpania RD a ak netrvá PP, tak nemožno hovoriť o čerpaní RD, lebo tú čerpe "len zamestnanec" (nie nezamestnaný).

Nárok na materské a ani zvýšený RP už mať určite nebude, lebo ako píšeš, nestihne 270dní NP, čo je podmienka. Bude mať nárok na nižší RP od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

Ak sa ale na čas zamestná, tak by mohla mať nárok na nemocenské, ak by nastúpila na PN, príp. na očr s prvým dieťaťom. Stačí ak bude trvať PP napr.2dni a samozrejme s čo najvyšším VZ na tieto 2dni. Bude ako tehotná v 6mesačnej ochrannej lehote, v ktorej si môže uplatniť nárok na nemocenské, oštrovné. Ak však PP nebude k nástupu na PN/očr trvať, tak bude treba do SP okrem dokladu o PN doniesť od gynekologa potvrdenie, že bola v den ukončenia PP tehotná. V SP jej budú možno hovoriť, že nárok nemá (takto mi už jedna mamička písala a nárok jej vznikol, aj ked jej do toho kecali), ale určite nárok je, lebo ochranná lehota pre tehotné je vždy 6mesiacov pre uplatnenie nároku na ktorúkolvek nem.dávku, aj ked nem.poistnie (prac.pomer) bude trvať len pár dní.

NO a kontrolná otázka, predpokladám, že si dala prihlášku na soc.poisťovnu, aby bola pri prvom dieťati dôch.poistná štátom. Teraz, ak sa nadalej stará o prvé dieťa osobne (t.j. nechodí do škôlky, jaslí ..), tak môže byť nadalej poistená dôchodkovo a aj zdravotne štátom. A po pôrode môže dať odhlášku na prvé dieťa a prihlášku do 45dní na druhé dieťa, príp. na iný postup nech sa spýta soc.poistovne podla trv.pobytu (nemajú rovnaké postupy). Ale všetko najlepšie nechať potvrdiť pečiatkou SP na kopii dokladov.
Brčko ďakujem moc. Ale volala som švagrine, vraj ju už gynekologička vypísala na materskú / vraj musí najneskôr 6 týždňov pred pôrodom hoc aj za to peniaze nedostane/ a to od 24.1.2010 ! A teraz čo? Ja ju chcem zamestnať napr. od 13.1. do 15.1 vrátane. Mohla by ísť na tú PN od 18.1.2010 ale otázne že do kedy? Môže byť na PN a zároveň aj na materskej ???? Bude to celé mať zmysel? Dostane nejaké peniaze za PN do materskej isto, ale čo ten súbeh PN a MD? Prosím o odpoveď , nech to uzavriem čo najskôr, pôrod sa blíži..... ďakujem moc brčko
Čo sa týka tvojej kontrolnej otázky: vraj sa bola pýtať na SP ohľadne toho prihlásenia na dôchodkové platené štátom a povedali jej že to má urobené automaticky ....vraj má prísť až po narodení 2 dieťaťa urobiť zmeny..... mne sa to teda nevidí.....
Naposledy upravil AdaMtiM : 12.01.10 at 08:50
0 0
klarisa klarisa

klarisa je offline (nepripojený) klarisa

Ahoj poraďáci. Som zamestnana, ale toho casu na rodicovskej dovolenke s dvojrocnym dietatom. Od 1.1.2008 do 31.1.2009 som bola DNP. Teraz som opat tehotna. Termin porodu je 12.9.2010. Co urobit aby som mala co najvyssie materske? Pri predchadzajucom tehotenstve sa mi materska vypocitavala ako suhrn vymeriavacich zakladov zo zamestnania a DNP. Teraz sa bude pocitat iba z DNP alebo aj z pravdepodobneho VZ v zamestnani?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

dakujem vam vsetkym velmi pekne, ktorí ste mi poradili.
ide sa teda zajtra 13.1.2010 prihlásit do socialnej poistovne na platenie DNP z max. vymeriavacieho zakladu, teda z 1084,55 €. aby som splnila podmienku 26 týzdnov platenie DNP, teda budem platit do 14.7.2010 z max. po tomto datume si mozem dat znizit platenie z minimalneho VZ. ak pojdem 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom na matersku, budem mat narok na matersku z maxima. jedna vec mi este nie je jasna, resp. som sa v k nej nedopatrala, na zaklade coho bude materska pocitana z VZ DNP. preco bude vymeriavaci zaklad z obdobia platenia DNP a nie posledneho zamestnania, z roku 2009.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Xanti Pozri príspevok
Musí sa prihlásit na SP ako dobrovolne poistená osoba z VZ maxima 1084,55 eura. A musí si toto poistenie platit po dobu 26 týždňov. Po tej dobe to môže znížiť na minimum a bude mať maximálnu materskú.

Ona v čase pôrodu nebude v ochrannej lehote, preto nesmie váhať a hned sa ísť prihlásiť na SP.

K tým 270 dňom patria aj dni ukončeného zamestnania vo Vašej firme. Pre ňu je teraz podstatné platiť minimálne 26týždňov DNP z maxima.
dakujem vam vsetkym velmi pekne, ktorí ste mi poradili.
ide sa teda zajtra 13.1.2010 prihlásit do socialnej poistovne na platenie DNP z max. vymeriavacieho zakladu, teda z 1084,55 €. aby som splnila podmienku 26 týzdnov platenie DNP, teda budem platit do 14.7.2010 z max. po tomto datume si mozem dat znizit platenie z minimalneho VZ. ak pojdem 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom na matersku, budem mat narok na matersku z maxima. jedna vec mi este nie je jasna, resp. som sa v k nej nedopatrala, na zaklade coho bude materska pocitana z VZ DNP. preco bude vymeriavaci zaklad z obdobia platenia DNP a nie posledneho zamestnania, z roku 2009.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Danka Kosibová Pozri príspevok
dakujem vam vsetkym velmi pekne, ktorí ste mi poradili.
ide sa teda zajtra 13.1.2010 prihlásit do socialnej poistovne na platenie DNP z max. vymeriavacieho zakladu, teda z 1084,55 €. aby som splnila podmienku 26 týzdnov platenie DNP, teda budem platit do 14.7.2010 z max. po tomto datume si mozem dat znizit platenie z minimalneho VZ. Ano presne tak, a VZ sa ti zníži až od 1.8.2010
ak pojdem 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom na matersku, budem mat narok na matersku z maxima. Ano,
jedna vec mi este nie je jasna, resp. som sa v k nej nedopatrala, na zaklade coho bude materska pocitana z VZ DNP. preco bude vymeriavaci zaklad z obdobia platenia DNP a nie posledneho zamestnania, z roku 2009.
Materská sa bude rátať z posledného poistenia. A to u teba bude DNP. Nakoľko posledné poistenie Ti vznikne od 13.01.2010 tak sa bude rátať ako VZ toto poistenie.
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Dobry den chcem Vas poprosit o radu, ja som v roku od oktobra 2007, cely rok 2008 az do 1.3.2009 platila DNP z najvysieho vymeriavacieho zakladu, lebo som planovala dieta. Potom sa plany zmenili, tak som sa z DNP odhlasila. Teraz sa chcem prihlasit z nova z maxima. Ak sa mi dieta narodi napr. v decembri budem dostavat DNP z maxima?vypocita sa my to z predchadzajuceho obdobia?Tam som platila len 3mesiace-aj vtedy by som poberala najvysiu matersku. Ak sa napr. narodi v januar, zapocita sa mi tento rok,ktory planujem platit? ake su teraz podmienky na DNP.Srdecne dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

AdaMtiM Pozri príspevok
Brčko ďakujem moc. Ale volala som švagrine, vraj ju už gynekologička vypísala na materskú / vraj musí najneskôr 6 týždňov pred pôrodom hoc aj za to peniaze nedostane/ a to od 24.1.2010 ! A teraz čo? Ja ju chcem zamestnať napr. od 13.1. do 15.1 vrátane. Mohla by ísť na tú PN od 18.1.2010 ale otázne že do kedy? Môže byť na PN a zároveň aj na materskej ???? Bude to celé mať zmysel? Dostane nejaké peniaze za PN do materskej isto, ale čo ten súbeh PN a MD? Prosím o odpoveď , nech to uzavriem čo najskôr, pôrod sa blíži..... ďakujem moc brčko
Čo sa týka tvojej kontrolnej otázky: vraj sa bola pýtať na SP ohľadne toho prihlásenia na dôchodkové platené štátom a povedali jej že to má urobené automaticky ....vraj má prísť až po narodení 2 dieťaťa urobiť zmeny..... mne sa to teda nevidí.....
Bohužial ti nedám odpoved na to, či jej lekár nechá aj PN a aj žiadosť o materské naraz. Ak by to ale nebolo možné, tak by sa asi v zákone nepísalo, že v prípade poberania materského nemá nárok na nemocenské. A viem, že takto to radili pracovníčky v SP mamičkám, čo nemali nárok na materské, že môžu byť na PN až do ukončenia šetonedelia, ak to lekár uzná za potrebné. Ale ako to urobil lekár, príp. mzdárka (ak by trval PP) netuším.

prihlášku na dôchodkové poistenie štátom si pravdepodobne podala v r.2006, po narodení, len si to nepamätá a tá jej stále platí, ak to dieťa nechodí do škôlky, jaslí.
Naposledy upravil brčko : 12.01.10 at 18:21
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Xanti Pozri príspevok
No ja by som povedala, zistiť nedoplatok na SP a uhradiť .

A potom zrušiť DNP ( zajtra ), založiť nové ( 13.1.2010) z maximálneho VZ 26 týždňov ( 182 dní platenia maxima ) by si mala stihnúť .
A až po 26 týždnoch nastúpiť na materskú dovolenku teda nie 5.7. ale až 19.7. a tým pádom budeš mať maximálnu materskú.

Alebo pár dní pred materskou sa zamestnať z max. VZ, po zrušení DNP. A aj potom ak nebudeš mať dlžoby voči SP tak dostaneš max. materskú.
Xanti, dakujem za rychlu odpoved...

neviem, ako to funguje, ale mozem si posunut nastup na MD?

a este sa chcem spytat, ak su budem platit DPN z maxima...pocas tych 26 tyznov budem PN, nesmiem prestat platit a nemozem si cerpat nemocenske z DPN? a este ma napadlo, co ked predcasne porodim a nesplnim podmienku 26tt...

viem, ze je tu vela prispevkov, mozno by som si nasla odpoved, ale nie je mi prave najlepsie, nedokazem dlho studovat net... momentalne som tiez na PN, ale necerpam z DPN, nakolko som si bola ista, ze tam mam nedoplatok...a vobec som nemala energiu to vtedy riesit...

dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mapope Pozri príspevok
Xanti, dakujem za rychlu odpoved...

neviem, ako to funguje, ale mozem si posunut nastup na MD?

a este sa chcem spytat, ak su budem platit DPN z maxima...pocas tych 26 tyznov budem PN, nesmiem prestat platit a nemozem si cerpat nemocenske z DPN? a este ma napadlo, co ked predcasne porodim a nesplnim podmienku 26tt...Tak potom dostaneš DNP z minima.

viem, ze je tu vela prispevkov, mozno by som si nasla odpoved, ale nie je mi prave najlepsie, nedokazem dlho studovat net... momentalne som tiez na PN, ale necerpam z DPN, nakolko som si bola ista, ze tam mam nedoplatok...
Hm, to si aj zamestnaná?

Môžeš uhradiť dlžobu do SP.
Zrušiť DNP ( 295,50 €). Založiť nové z nového minima. A budeš mať materskú z DNP (55% z 319,58 € ) a zo zamestnania.

A detto PN.
Poprípade, zruš DNP. A pred nástupom na materskú sa ešte zamestnaj v dalšej práci za mzdu kt. bude rozdielom maxima a VZ z tvojho terajšieho zamestnania.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

brčko Pozri príspevok
Brikina,
toto ber ako môj názor

Ak je mamička zamestnaná a poberá materské, tak v období poberania materského je dôchodkovo poistná štátom podla § 128 ods.5 zákona o sociálnom poistení t.j. ako FO uvedená v § 15 ods.1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

Takže v tomto období sa dôchodkové poistenie mamičky (zamestnanej s nárokom na materské!!!) neviaže na splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa podla aktuálneho zákona o rodič.príspevku (t.j. nie je zaujímavé, či sa o dieťa stará OSOBNE pri vykonávaní práce na dohodu a už vôbec nie je zaujímavé, či poberá zdanitelný príjem z dohody). Odkaz na zákon o rodič.príspevku je uvedený v § 15 ods.3 zákona o sociálnom poistení (ďalej ZoSP) a týka sa mamičiek, čo si podali prihlášku podla § 22 ods. 1 ZoSP a sú dôchodkovo poistené štátom podla § 15 ods.1 písm. c) a d) ZoSP.

V prípade trvania prac.pomeru a poberania materského si podáva mamička SAMA prihlášku na soc.poisťovni podla trvalého pobytu aby bola dôch.poistená štátom až odo dna nasledujúceho po ukončení poberania materského/resp. ak nastane neskôr od prvého dna čerpania RD (čo je obvykle ten istý den, ak napr. nečerpe riadnu dovolenku medzi MD a RD). V tomto prípade môže byť dôchodkovo poistná štátom, ak sa riadne stará o dieťa do 6/resp. 18rokov len v prípade, ak splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. nie všetky podmienky na nárok na RP, tých je viac) podla aktuálneho zákona o rodičovskom príspevku.

Samotné poberanie zdanitelného príjmu z dohody nevadí, vadí však to, ak sa mamička počas vykonávania práce na dohodu nestará OSOBNE o dieťa, t.j. nesplna tým podmienky riadnej starstlivosti o dieťa (vypadli výnimky, ktoré tam boli doteraz a kedy bolo uvedené, že mamička splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa aj v prípade, ak sa počas jej práce na dohodu stará o dieťa iná fyzická osoba bez živnosti alebo druhý rodič). Vraj to v mediách označili ako "nevenovanie sa dieťaťu".

Myslím, že samotný fakt, že má dohodu podpísanú a je prihlásená v SP nevadí, ak prácu vôbec nevykonáva (počas poberania materského, pokial si ešte sama nedávala prihlášku na SP, nevadí aj keby pracovala). Ale aj tak by som ju radšej ukončila (hlavne nástupom na RD), ak prácu nevykonáva, lebo ju to môže stáť dosť zbytočného času a nervov pri prípadnom zbytočnom vysvetlovaní v SP a UPSVaR.

%%%%
Ďakujem ti veľmi pekne za názor. Podobný som mala aj ja, no komunikácia s niektorými pracovníčkami sociálnej poisťovne je niekedy náročná a vie ma vytočiť do nepríčetna, keď si ma začnú pohadzovať ako horúci zemiak. V každom prípade som už začala rušiť dohody, ktoré som mala pootvárané, presne z dôvodu, ktorý si uviedla. "Vivat sociálny štát"
Ešteže niektoré môžem presunúť na manžela - treba si pomôcť ako sa dá...
0 0
Ivep Ivep

Ivep je offline (nepripojený) Ivep

Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom DNP. Som DNP poistená od 4.1.2010, VZ z maxima minus VZ z práce, nakoľko v septembri mám ísť na materskú, ale mojim RO je rok 2009 iba zo zamestnania. Ako by som mohla spraviť to, aby som mala RO tento rok? Stačí ak sa odhlásim zo SP ako zo zamestnania a druhý deň pošlem zase prihlášku u toho istého zamestnávateľa? Môže tak byť?
0 0
jenn jenn

jenn je offline (nepripojený) jenn

Ahojte, chcem sa uistit, ci som spravne pochopila, co ste mi radili.
-som zamestnana od r.2006,
-momentalne na RD, ktora mi konci 28.2.2010 /matersku som mala z max.VZ/
-som tehotna 13tt-dvojicky
-predpokladany termin porodu 6/2010.
Na tie chybajuce 3 mesiace mozem nastupit na PN od 1.3., potom ukoncit a nastupit na MD? a mozem dostat max. matersku z predpokladaneho VZ co mi napise mzdarka?
dakujem za vas cas.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
juzanka Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Koncom roka 2008 som este ako studentka na VS bola DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu 3 mesiace. 28.9.2009 som sa zamestnala a zial (po dlhych obstrukciach so soc. poist.) opatovne som sa DNP az od 4.11.2009 a to z najvyssieho vymeriavacieho zakladu. O par tyzdnov na to som zistila, ze som tehotna. Fyziologicky by som mala byt v 11. tyzdni (termin porodu 31.7.2010) avsak lekar podla vysledkov z krvi tvrdi, ze by to mohlo byt aj o 3 tyzdne menej (teda termin porodu by mal byt 21.8.2010).
Chcem sa opytat, ci mi vyjde v takomto pripade najvyssia materska, prip. aka materska by mi vysla ak mam plat 600 €? Ako by som pripadne este mohla postupovat aby mi najvyssia materska mohla vyjst?
Vopred dakujem za odpoved a rady.
posúvam, vie niekto poradiť, je to moja dcéra
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vlastas Pozri príspevok
juzanka Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Koncom roka 2008 som este ako studentka na VS bola DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu 3 mesiace. 28.9.2009 som sa zamestnala a zial (po dlhych obstrukciach so soc. poist.) opatovne som sa DNP az od 4.11.2009 a to z najvyssieho vymeriavacieho zakladu. O par tyzdnov na to som zistila, ze som tehotna. Fyziologicky by som mala byt v 11. tyzdni (termin porodu 31.7.2010) avsak lekar podla vysledkov z krvi tvrdi, ze by to mohlo byt aj o 3 tyzdne menej (teda termin porodu by mal byt 21.8.2010).
Chcem sa opytat, ci mi vyjde v takomto pripade najvyssia materska, prip. aka materska by mi vysla ak mam plat 600 €? Ako by som pripadne este mohla postupovat aby mi najvyssia materska mohla vyjst?
Vopred dakujem za odpoved a rady.
posúvam, vie niekto poradiť, je to moja dcéra
No ja ako čítam príspevok tvojej dcéry tak bude mať maximálnu materskú.

Totižto zo zamestnania by mala získať 270 dní poistenia .. od 28.9.2009 do 31.7.2010 ( do 30.6.2010 ich bude mať 276 dní ) takže jej VZ zo zamestnania bude rok 2009.
A čo sa týka DNP tak tam od 4.11.2009 platí predpokladám rozdiel medzi maximom 1084,55 a jej VZ zo zamestnania. A tiež do 31.07.2010 splní podmienku 270 dní ( do 30.06.2010 ich bude mať 296 dní ), nakoľko ak jej budú chýbať dni poistenia tak ich SP nájde v roku 2008 v tých troch mesiacoch. Detto VZ pre DNP bude rok 2009.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ivep Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom DNP. Som DNP poistená od 4.1.2010, VZ z maxima minus VZ z práce, nakoľko v septembri mám ísť na materskú, ale mojim RO je rok 2009 iba zo zamestnania. Ako by som mohla spraviť to, aby som mala RO tento rok? Stačí ak sa odhlásim zo SP ako zo zamestnania a druhý deň pošlem zase prihlášku u toho istého zamestnávateľa? Môže tak byť?
Ivep ak chceš sa odhlásiť u toho istého zamestnávateľa a nanovo prihlásiť. Tak neplať DNP.

A tesne pred nástupom na materskú sa odhlás, nanovo prihlás na pár dní a ked ti zamestnávateľ dá nejaké odmeny k tomu druhému prihláseniu. Tak získaš maximálnu materskú.
0 0
Ella11 Ella11

Ella11 je offline (nepripojený) Ella11

brčko Pozri príspevok
Brikina,
toto ber ako môj názor

Ak je mamička zamestnaná a poberá materské, tak v období poberania materského je dôchodkovo poistná štátom podla § 128 ods.5 zákona o sociálnom poistení t.j. ako FO uvedená v § 15 ods.1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

Takže v tomto období sa dôchodkové poistenie mamičky (zamestnanej s nárokom na materské!!!) neviaže na splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa podla aktuálneho zákona o rodič.príspevku (t.j. nie je zaujímavé, či sa o dieťa stará OSOBNE pri vykonávaní práce na dohodu a už vôbec nie je zaujímavé, či poberá zdanitelný príjem z dohody). Odkaz na zákon o rodič.príspevku je uvedený v § 15 ods.3 zákona o sociálnom poistení (ďalej ZoSP) a týka sa mamičiek, čo si podali prihlášku podla § 22 ods. 1 ZoSP a sú dôchodkovo poistené štátom podla § 15 ods.1 písm. c) a d) ZoSP.

V prípade trvania prac.pomeru a poberania materského si podáva mamička SAMA prihlášku na soc.poisťovni podla trvalého pobytu aby bola dôch.poistená štátom až odo dna nasledujúceho po ukončení poberania materského/resp. ak nastane neskôr od prvého dna čerpania RD (čo je obvykle ten istý den, ak napr. nečerpe riadnu dovolenku medzi MD a RD). V tomto prípade môže byť dôchodkovo poistná štátom, ak sa riadne stará o dieťa do 6/resp. 18rokov len v prípade, ak splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. nie všetky podmienky na nárok na RP, tých je viac) podla aktuálneho zákona o rodičovskom príspevku.

Samotné poberanie zdanitelného príjmu z dohody nevadí, vadí však to, ak sa mamička počas vykonávania práce na dohodu nestará OSOBNE o dieťa, t.j. nesplna tým podmienky riadnej starstlivosti o dieťa (vypadli výnimky, ktoré tam boli doteraz a kedy bolo uvedené, že mamička splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa aj v prípade, ak sa počas jej práce na dohodu stará o dieťa iná fyzická osoba bez živnosti alebo druhý rodič). Vraj to v mediách označili ako "nevenovanie sa dieťaťu".

Myslím, že samotný fakt, že má dohodu podpísanú a je prihlásená v SP nevadí, ak prácu vôbec nevykonáva (počas poberania materského, pokial si ešte sama nedávala prihlášku na SP, nevadí aj keby pracovala). Ale aj tak by som ju radšej ukončila (hlavne nástupom na RD), ak prácu nevykonáva, lebo ju to môže stáť dosť zbytočného času a nervov pri prípadnom zbytočnom vysvetlovaní v SP a UPSVaR.

%%%%
Ahojky,
a ako to mamička na SP dokazuje, že síce robí i na dohodu a zároveň sama sa stará o dieťa? Ďakujem.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Xanti Pozri príspevok
No ja ako čítam príspevok tvojej dcéry tak bude mať maximálnu materskú.

Totižto zo zamestnania by mala získať 270 dní poistenia .. od 28.9.2009 do 31.7.2010 ( do 30.6.2010 ich bude mať 276 dní ) takže jej VZ zo zamestnania bude rok 2009.
A čo sa týka DNP tak tam od 4.11.2009 platí predpokladám rozdiel medzi maximom 1084,55 a jej VZ zo zamestnania. A tiež do 31.07.2010 splní podmienku 270 dní ( do 30.06.2010 ich bude mať 296 dní ), nakoľko ak jej budú chýbať dni poistenia tak ich SP nájde v roku 2008 v tých troch mesiacoch. Detto VZ pre DNP bude rok 2009.
To znamená, že po polroku platenia DNP z rozdielu, môže prejsť na platenie do DNP z minima až do pôrodu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vlastas Pozri príspevok
To znamená, že po polroku platenia DNP z rozdielu, môže prejsť na platenie do DNP z minima až do pôrodu.
Ano a najskôr jej spravia zmenu od 1.6.2010.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať