Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Xanti Pozri príspevok
Tak toto bolo skoro na chlp tesné.
no, to bolo, ale vyslo to....
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

Ahojte poraďáci, bála som sa, že ste na mňa zabudli, tak kopírujem moju otázku zo s. 54. Ešte raz ďakujem...

Potrebovala, aby ste mi poradili...
V roku 2009 som bola viac ako 270 dní DNP z max. vymeriavacieho základu. Ešte nie som tehotná a dieťa a materskú plánujeme až v tomto roku (2010). Bolo mi povedané, že materská sa vypočítava z predchádzajúceho kalendár. roku, tak som si DPN od januára 2010 znížila na minimum. Neviem, či som urobila dobre, tak sa pre istotu chcem spýtať aj Vás.
(PS: popri tom som bola aj zamestnaná na čiastočný úväzok, a keďže som mala preplatky na nemocenskom poistení, požiadala som soc. poisťovňu o vrátenie týchto preplatkov - dúfam, že som týmto znížením DPN a žiadosťou o vrátenie preplatkov nespôsobila niečo, pre čo by som nemohla dostať matersku z max. vymer. základu).

ĎAKUJEM veľmi pekne za pomoc...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa citovaného si postupovala správne a krátenie materskej ti nehrozí, pokiaľ sa zadarí nástup na MD v r. 2010 podľa plánu.
Lucia Z. Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, bála som sa, že ste na mňa zabudli, tak kopírujem moju otázku zo s. 54. Ešte raz ďakujem...

Potrebovala, aby ste mi poradili...
V roku 2009 som bola viac ako 270 dní DNP z max. vymeriavacieho základu. Ešte nie som tehotná a dieťa a materskú plánujeme až v tomto roku (2010). Bolo mi povedané, že materská sa vypočítava z predchádzajúceho kalendár. roku, tak som si DPN od januára 2010 znížila na minimum. Neviem, či som urobila dobre, tak sa pre istotu chcem spýtať aj Vás.
(PS: popri tom som bola aj zamestnaná na čiastočný úväzok, a keďže som mala preplatky na nemocenskom poistení, požiadala som soc. poisťovňu o vrátenie týchto preplatkov - dúfam, že som týmto znížením DPN a žiadosťou o vrátenie preplatkov nespôsobila niečo, pre čo by som nemohla dostať matersku z max. vymer. základu).

ĎAKUJEM veľmi pekne za pomoc...
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

Ďakujem KEJKA
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

veľmi pekne ďakujem za odpoveď Andyke, ak sa ešte môžem opýtať, nedala by sa tá materská dorovnať z DNP, ktoré som si platila od 28. 11. 2007 asi do Oktobra 2008 ale len z minima, ak by som to obnovila alebo je lepšie poprosiť o pomoc zamestnávateľa? ďakujem pekne. apropo na materskú ak všetko dobre pôjde pôjdem až po 1. 7. 2010. mostral
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Katy a R Pozri príspevok
Dávka nemocenského poistenia sa môže poberať len jedna... a dávky nemocenského poistenia sú: materské, ošetrovné, nemocenské..
takže .. ak poberáš materské.. inú dávku už nemôžeš poberať.
.. a ešte doplním, že RP je štátna dávka..

Dakujem za odpoved.Uz mam jasno.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

batoro Pozri príspevok
ahojte.
Chcel by som sa opýtať, či sa niečo zásadné ohľadom nároku a výške materskej menilo v súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení, platnou od 1.1.2010? Manželka je na rodičovskom prispevku v do 12/20010 a rozmýšlame na druhým dieťaťom, pričom by sme sa chceli dopracovať k čo najvyššej materskej. Nie som si úplne istý či nás k tomu nasledujúci postup dovedie:
Manželka išla na materskú dovolenku z pracovného pomeru (2007), ktorý bol na dobu neurčitú a povinne nemocensky poistená bola z maximálneho VZ v tom čase. Keďže zamestnávateľ je jej mamina, vedela by je vydať potvrdenie, že keď by terza robila, tak by poberala maximálnu mzdu pre účely maximálnej materskej (aká by to teraz mala byť mzda?). Je vôbec potrebné, aby sa aj dobrovoľne nemocensky poistila? (podľa to čo som čítal, je to asi zbytočné).
Ak by ho mohol niekto zbehlý posúdiť, budeme veľmi vďační. Ďakujem.
Pokiaľ jej zamestnanie stále trvá, tak jej zamestnávateľ /mamina/ bude uvádzať pri nástupe na MD pravdepodobné VZ, čiže príjem, ktorý by dosiahla keby pracovala v čase nástupu na MD. Kľudne tam teda môže uviesť súčasný maximálny VZ 1084,55 /od 1.7.2010 bude zas o niečo vyšší/ a jej materská bude počítaná z toho maximálneho VZ.
Dborovoľné poistenie je teda v tomto prípade naozaj zbytočné.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mostral Pozri príspevok
veľmi pekne ďakujem za odpoveď Andyke, ak sa ešte môžem opýtať, nedala by sa tá materská dorovnať z DNP, ktoré som si platila od 28. 11. 2007 asi do Oktobra 2008 ale len z minima, ak by som to obnovila alebo je lepšie poprosiť o pomoc zamestnávateľa? ďakujem pekne. apropo na materskú ak všetko dobre pôjde pôjdem až po 1. 7. 2010. mostral
No čo sa týka DNP musí splniť podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu. Takže treba to spočítať, ak by sa teraz prihlásila, tak do 07/2010 bude platiť cca. 6 mesiacov, z predošlého DNP jej teda treba pripočítať cca. 3 mesiace, čo by mohlo byť 8-10/2008 a vyšlo by to, ale naozaj to treba poriadne prepočítať na dni. No ak sa prihlási na DNP, tak musí z neho platiť 26 týždňov do dňa nástupu na MD aby mala z neho počítanú materskú z takej výšky, z akej sa prihlási, inak bude materská počítaná z DNP len z minima. Čiže ak má v práci taký VZ, že spolu s DNP z minima dosiahne v súčte maximum, potom by jej to DNP pomohlo. Ak má však v práci nízky VZ a DNP potrebuje na väčšiu sumu, tak je zase potrebné prepočítať, či stíha tých 26 týždňov do nástupu na MD. Ak jej to nevychádza, tak je tu len možnosť požiadať zamestnávateľa o ukončenie PP a následne o nový PP s vyšším VZ.
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

ahoj jankasm
dakujem za odpoveď, 26 týždňov by som ešte pravdepodobne stihla, ale oplatí sa ak prvú materskú som mala z max. VZ teraz som na rodičovskej, takže výhodnejšie by asi bolo aby som požiadala zamestnávateľa aby do soc. poisťovne dal vyšší VZ, ako keď som nastupovala na prvú MD, ale dá sa mu to ???
0 0
marjian marjian

marjian je offline (nepripojený) marjian

dobry potrebujem fundovanu radu, nakolko mi ju nevedeli povedat ani na MPSVR
manzelka je na rodic. dovolenke s druhym dietatom avsak len do 24 feb. a potom by mala nastupit do zam. dnes uz ale vieme ze caka tretie, ktore by sa malo narodit az v auguste.

preto sa pytam, ci by nam pomohlo keby sa po tom februari dobrovolne prihlasila na platenie nemocenskeho za ucelom dostavania zvyseneho rod. prispevku, pretoze ked nastupi do zamestnania dostane vypoved, nakolko je firma v konkurze?
naposledy pracovala pred prvym dietatom 10 rokov vo firme
dakujem
Naposledy upravil marjian : 21.01.10 at 15:35
0 0
Vodicka Vodicka

Vodicka je offline (nepripojený) Vodicka

Dobry den, prosim vas o radu, som od nov. 09 nezamestnana, planujem sa zaevidovat na UPSVaR 1.2.2010, PP trval od maja 07 - nov. 09 a od nov. 09 si platim dobrovolne poistne /aj v nezam., nemoc., doch./, ktore chcem ku koncu tohto mesiaca zrusit. Ak by som otehotnela aj porodila v r.2010, z coho sa vypocitava materska a ak by som otehotenela v r.2010 a porod by nastal v r.2011, z coho sa vypocitava materska, a ako by som sa mala poistit od 1.2.2010, ak by som mala zaujem o max. matersku? Dakujem.
0 0
weiby weiby

weiby je offline (nepripojený) weiby

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:
som v TPP zamestnaná od 30.12.2009 z maximálneho vymeriavacieho základu 1.084,55€ (predchádzajúce zamestnanie, tiež v TPP, som mala od 01.10.2008-29.12.2009), takže podmienku 270 dní poistenia mám splnenú.
Od 11.01.2010 som so synom na OČR (mala by plynúť do 20.10.2010, takže sa mi poistenie nepreruší) a som v 7.týždni tehotenstva. Nakoľko mám za sebou už jedno rizikové tehotenstvo a 2 spontánne potraty, aj teraz pravdepodobne zostanem tiež PN, chcela by som Vás poprosiť o radu, čo je pre mňa v súčasnosti výhodnejšie
1) dať výpoveď dohodou a čerpať PN z ochrannej lehoty 6 mesiacov (neviem však či je tam potrebné byť zamestnaný min. 42dní, alebo sa to pre tehotné nevzťahuje?) a prípadne sa do nástupu na materskú opätovne na pár dní zamestnať (neviem ako mi to bude vychádzať do 32.tt, kedy je možný nástup na materskú z rizikového tehotenstva?
2) alebo zostať iba PN do nástupu na materskú?
3) aký budem mať potom vymeriavací základ pre PN a následne pre materské?
Veľmi pekne vopred ďakujem za radu a tým aj za pomoc, prajem pekný deň, weiby
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte, potrebovala by som radu ohladne zvysenia rodicovskeho prispevku do 2 roku dietata.
Som na MD od 18.12. 2008, maly mal 15.1.2010 1 rok.
Od novembra 2008 som pracovala do konca januara 2009. Predtym som bola zamestanana v jednej firme cca 4 roky. Od februara 2009 zamestnana nie som, som len na MD a teraz na RD. Chcem sa spytat ci aj pre mna plati zvysenie RP alebo nie....
Druha otazka: Som tehotna asi v 5 tt., dostanem 55% z mojej mzdy kde som robila naposledy alebo nie?
Ak som sa nevyjadrila spravne prepacte, kludne sa spytajte. Velmi pekne dakujem.
A.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

any18 Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som radu ohladne zvysenia rodicovskeho prispevku do 2 roku dietata.
Som na MD od 18.12. 2008, maly mal 15.1.2010 1 rok.
Od novembra 2008 som pracovala do konca januara 2009. Predtym som bola zamestanana v jednej firme cca 4 roky. Od februara 2009 zamestnana nie som, som len na MD a teraz na RD. Chcem sa spytat ci aj pre mna plati zvysenie RP alebo nie....
Druha otazka: Som tehotna asi v 5 tt., dostanem 55% z mojej mzdy kde som robila naposledy alebo nie?
Ak som sa nevyjadrila spravne prepacte, kludne sa spytajte. Velmi pekne dakujem.
A.
ak nie si zametnaná, tak podla zákona nie si na MD a RD ale len poberáš materské a poberáš rodičovský príspevok počas riadnej starostlivosti o dieťa.
Vzhladom na to, že ti netrvá žiadne nem.poistenie, ak nič nespravíš, tak nárok na druhé materské mať nebudeš. Ale vzhladom na to, že nemáš medzeru od ukončenia PP/NP viac ako 14mesiacov a nie si tehotná viac ako v8tt, tak sa ti oplatí prihlásiť na DNP z maximálneho vym.základu. Ku dnom nem.poistenia z DNP sa ti prirátajú aj dni ukončeného nem.poistenia z ukončeného zamestnania, takže stihneš 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a mala by si stihnúť nastúpiť na MD po uplynutí 26týžnov od prihlásenia na dNP.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Brcko velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. este otazocka, takze budem alebo nebudem mat vyssiu rodicovsku teraz o tych cc 100 eur?
Dakujem.
A.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

any18 Pozri príspevok
Brcko velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. este otazocka, takze budem alebo nebudem mat vyssiu rodicovsku teraz o tych cc 100 eur?
Dakujem.
A.
poberala si materské= budeš mať nárok na vyšší RP, ak nie si zárobkovo činná

no a nezabudni, na MD nástup až po uplynutí 26týžd. od prihlásenia, t.j. preto sa treba prihlásiť do 8tt, príp. radšej do 6tt, ak by si nastupovala na MD napr. 8týž.pred termínom. No a asi vieš, že týžden tehotenstva sa ráta od prvého dna poslednej menštr., lebo niektoré maminy nevedia, že sú vlastne vo vyššom týždni, ako si myslia
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Brcko a kolko si mam platit dobrovlne poistne, aby som mala maximalnu matersku?
To musim ist na socialnu poistovnu vsak?
Som v cca 5 tt., takze by som to mala stihnut.
VELMI pekne dakujeeeem.
0 0
batoro batoro

batoro je offline (nepripojený) batoro

Velmi pekne dakujeme.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ete otazocka. Ake je max. dobrov. nemocenske? Teda kolko eur?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať