Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
paaalo paaalo

paaalo je offline (nepripojený) paaalo

Zdravím,

Chcel by som sa opýtať ohladne naroku na zvyseny rodicovsky prispevok.
Moja manzelka ma za sebou takuto historiu

... - 12.2006: nezamestnana
12.2006 - 7.2008: poberala rodicovske za 1. dieta (na matersku sme narok nemali)
7.2008 - 3.2010: pobera(la) rodicovske za 2. dieta
3.2010 - sa nam narodi 3. babetko.

Mame (budeme mat) narok na zvyseny rodicovsky alebo nie?

Dik moc
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre paaalo. nie
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Dobrý deň,

chcel by som si potvrdiť, či som správne pochopil postup pri DNP.

Manželka je na RD a platí si DNP z minima - 270 dní má splnených. Plánujeme bábo a chceme mať vyššiu materskú. Ak som to dobre pochopil, tak najneskôr do 8tt treba dať odhlásenie z DNP a napr. s dátumom o deň vyšším dať prihlášku z maximálneho VZ.

Je to tak správne? Alebo stačí len zmena na maximum? Tie rozhodujúce obdobia som veľmi nepochopil. Aký je momentálne max. VZ?

Ďakujem za každú radu.
0 0
paaalo paaalo

paaalo je offline (nepripojený) paaalo

Dik, za odpoved -> Katy a R.
Pytam sa preto, lebo v jednej relacii sa Tomanova vyjadrila, ze za zeny, ktore su na rodicovskej (zretazena rodicovska), plati od 1.1.2009 nemocenske poistenie stat.

Mozno som to zle z tej diskusie pochopil, ale pustali sme si to s manzelkou niekolko krat a takto sme to jej vyjadrenie pochopili.

Jej vyjadrenie samozrejme nie je zakon
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

paaalo Pozri príspevok
Dik, za odpoved -> Katy a R.
Pytam sa preto, lebo v jednej relacii sa Tomanova vyjadrila, ze za zeny, ktore su na rodicovskej (zretazena rodicovska), plati od 1.1.2009 nemocenske poistenie stat.

Mozno som to zle z tej diskusie pochopil, ale pustali sme si to s manzelkou niekolko krat a takto sme to jej vyjadrenie pochopili.

Jej vyjadrenie samozrejme nie je zakon
... píšeš, že manželka bola nezamestnaná, nemá žiadny trvajúci PP .. a nemala ani nárok na materské...
Použi vyhľadavanie ... je tu toho neúrekom - kedy je nárok na zvýšený RP..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

MaxMan Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcel by som si potvrdiť, či som správne pochopil postup pri DNP.

Manželka je na RD a platí si DNP z minima - 270 dní má splnených. Plánujeme bábo a chceme mať vyššiu materskú. Ak som to dobre pochopil, tak najneskôr do 8tt treba dať odhlásenie z DNP a napr. s dátumom o deň vyšším dať prihlášku z maximálneho VZ. Dobre si to pochopil, odhlášku. A o deň dva novú prihlášku na SP na DNP.

Je to tak správne? Alebo stačí len zmena na maximum? Nestačí len zmena, musí byť zrušené a novozaložené
Tie rozhodujúce obdobia som veľmi nepochopil.Rozhodujúcim obdobím je vždy posledné poistenie. U dlhotrvajúceho poistenia ( zamestnanie niekoľko rokov ) je rozhodujúcim obdobím predošlý rok. Čiže v roku 2010 je rozhodujúcim obdobím rok 2009 pre zamestnaných. Aký je momentálne max. VZ? 1084,55 €

Ďakujem za každú radu.
v texte
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mostral Pozri príspevok
ahoj jankasm
dakujem za odpoveď, 26 týždňov by som ešte pravdepodobne stihla, ale oplatí sa ak prvú materskú som mala z max. VZ teraz som na rodičovskej, takže výhodnejšie by asi bolo aby som požiadala zamestnávateľa aby do soc. poisťovne dal vyšší VZ, ako keď som nastupovala na prvú MD, ale dá sa mu to ???
Ak si pri nástupe na prvú MD mala max. materskú, tak potom DNP nepotrebuješ. Zamestnávateľ Ti kľudne môže uviesť ako pravdepodobný VZ momentálny maximum, však plat môže v priebehu 1-2 rokov kľudne o nejakú čiastku narásť.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Poprosim o odpoved, lebo zajtra by som si uz chcela vybavit to dobrovolne poistenie. VELMI PEKNE DAKUJEM.

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Xanti: Ďakujem za rýchlu a vecnú odpoveď Hneď mám v tom jasnejšie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

any18 Pozri príspevok
Poprosim o odpoved, lebo zajtra by som si uz chcela vybavit to dobrovolne poistenie. VELMI PEKNE DAKUJEM.

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
Any, žiadne "doplnkové" poistenie si nedávaj .. daj si riadne nemocenské poistenie - ako DPO... a už tam naozaj choď, lebo sa môže stať, že nestihneš 26 týždňov do nástupu na materskú - a bude ti to na draka.
Na SP vyplniť RLFO ako DPO na NP .. max VZ je 1084 .. poistné za celý mesiac je asi 47,7
Môžeš požiadať (ak chceš) o vyšší RP - na UPSVaR (dá sa aj spätne)
Naposledy upravil Katy a R : 21.01.10 at 15:49 Dôvod: RP
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Dakujem Katy za odpoved. Ja som sa pomylila, nie doplnkove ale dobrovolne nemocenske som myslela. A zajtra hned aj bezim na socialku. Dakujeeeeeeeeem
Pekny vecer.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

any18 Pozri príspevok
Poprosim o odpoved, lebo zajtra by som si uz chcela vybavit to dobrovolne poistenie. VELMI PEKNE DAKUJEM.

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
Ahoj,
čo sa týka toho zvýšeného RP, tak ak si poberala materské, čo myslím, že si poberala, tak samozrejme budeš mať do 2 rokov veku dieťatka nárok aj na zvýšený RP /pretože ak si splnila podmienky na poberanie materského, spĺňaš zároveň aj podmienky na poberanie zvýšeného RP/. Nesmieš ovšem poberať žiaden príjem, ani na dohodu.
Čo sa týka tvojej novej materskej, tak ak sa teraz prihlásiť na DNP, spolu s počtom dní zo zamestnania v posledných dvoch rokoch splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia. A ak si v 5tt, ako píšeš, a prihlásiš sa na DNP z maxima, potom stíhaš 26 týždňov platenia z maxima do nástupu na MD, ak sa teda nič mimoriadne neprihodí, ale radšej neprivolávajme .
Takže choď sa prihlásiť na to DNP. Momentálny maximálny VZ je 1084,55€.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

Dobry den,
chcela by som poziadat o radu. Uz som sa informovala ale este stale mi nie je vsetko jasne!
Zhrniem teda moju situaciu: v nov 2008 sa mi narodila dcera, isla som na matersku s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom, platila som si DNP,mala som ju do juna 2009 a potom som presla na rodicovsky prispevok. pre tym ako sa mi narodila dcera som pracovala v zahranici, takze som z tohoto pohladu nezamestnana.
planujeme v tomto roku otehotniet, chcela by som ale najvyssiu moznu matersku, viem,ze sa mi budu zaratavat mesiace s DNP ale kazdym mesiacom predlzenia v ramci dvoch rokov pre porodom mi to klesa. co mam teda robit kedy si mam zacat platit DNP a hlavne teda chcem vediet kolko aby som nemusela zbytocne vela platit mesacne. mozete mi prosim vas poradit?
Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

horalecka Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som poziadat o radu. Uz som sa informovala ale este stale mi nie je vsetko jasne!
Zhrniem teda moju situaciu: v nov 2008 sa mi narodila dcera, isla som na matersku s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom, platila som si DNP,mala som ju do juna 2009 a potom som presla na rodicovsky prispevok. pre tym ako sa mi narodila dcera som pracovala v zahranici, takze som z tohoto pohladu nezamestnana.
planujeme v tomto roku otehotniet, chcela by som ale najvyssiu moznu matersku, viem,ze sa mi budu zaratavat mesiace s DNP ale kazdym mesiacom predlzenia v ramci dvoch rokov pre porodom mi to klesa. co mam teda robit kedy si mam zacat platit DNP a hlavne teda chcem vediet kolko aby som nemusela zbytocne vela platit mesacne. mozete mi prosim vas poradit?
Dakujem
.. ešte raz http://www.porada.sk/1227634-post1894.html (rada pre teba)
a to si už vypočítaj ... záleží od toho, kedy si sa odhlásila
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

Katy toto mi je jasne na co si mi dala link a mozno mas pravdu ze som dala zbytocnu otazku,ale nie je mi jasne kolko si budem platit mesacne DNP. ja som sa neodhlasovala z DNP za mna to platil stat az do juna 2009 automaticky som bola odhlasena kedze som presla na RD. takze ak som dobre pochopila tak by som si mala platit DNP z maxima aby som dostala co najvyssiu matersku. a keby som rodila tento rok tak sa mi to bude ratat z prveho mesiaca co som odviedla a keby buduci rok tak z posledneho mesiaca v roku 2010, alebo z celeho obdobia z roku 2010?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

horalecka Pozri príspevok
Katy toto mi je jasne na co si mi dala link a mozno mas pravdu ze som dala zbytocnu otazku,ale nie je mi jasne kolko si budem platit mesacne DNP. ja som sa neodhlasovala z DNP za mna to platil stat az do juna 2009 automaticky som bola odhlasena kedze som presla na RD. takze ak som dobre pochopila tak by som si mala platit DNP z maxima aby som dostala co najvyssiu matersku. a keby som rodila tento rok tak sa mi to bude ratat z prveho mesiaca co som odviedla a keby buduci rok tak z posledneho mesiaca v roku 2010, alebo z celeho obdobia z roku 2010?
.. takže štát za teba určite NP neplatil, ak si sa ty sama neodhlásila, tak si stále poistená ... a ak neplatíš, tak budeš mať nedoplatok
.. tak ako je to vlastne .. dôležitý je ten dátum odhlášky
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

horalecka Pozri príspevok
Katy toto mi je jasne na co si mi dala link a mozno mas pravdu ze som dala zbytocnu otazku,ale nie je mi jasne kolko si budem platit mesacne DNP. ja som sa neodhlasovala z DNP za mna to platil stat az do juna 2009 automaticky som bola odhlasena kedze som presla na RD. takze ak som dobre pochopila tak by som si mala platit DNP z maxima aby som dostala co najvyssiu matersku. a keby som rodila tento rok tak sa mi to bude ratat z prveho mesiaca co som odviedla a keby buduci rok tak z posledneho mesiaca v roku 2010, alebo z celeho obdobia z roku 2010?
Veľká chyba, teda ak si sa nebola odhlásiť, ktorá vznikla popletením pojmov. Počas materskej za Teba štát žiadne DNP neplatí a pri prechode na RD Ti ani automaticky nekončí. Takže ako už bolo písané vyššie, ak si sa po skončení MD /počas MD nie si povinná DNP platiť pokiaľ z neho poberáš materské, čo bol tvoj prípad/ z DNP neodhlásila, máš ho stále aktívne a máš tam nedoplatok odo dňa začiatku RD. Dúfam len, že to máš aspoň z minima aby si ho nemala moc vysoký.
Keď upresníš tieto údaje môžeme podrobnejšie poradiť. Ak máš teda to DNP stále platné, tak počet dní máš dostatok. Potom by si sa kľudne mohla ísť odhlásiť, doplatiť nedoplatok, no a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr v 8tt sa treba ísť prihlásiť z maxima, aby si z neho platila 26 týždňov do nástupu na MD a materská bude maximálna.
No a ak si na RD alebo nezamestnaná, kľudne to môžeš urobiť aj skôr a popýtať lekára o vypísanie na PN. Pokiaľ budú splnené podmienky tak aj PN môžeš poberať v maximálnej výške.
0 0
Ella11 Ella11

Ella11 je offline (nepripojený) Ella11

montina Pozri príspevok
NA dohodu robiť môže. Len stále nie som si istá, či sa má ozaj odhlásiť v sociálke z poistenia.
Dočítala som sa, že nemusí ak sa sama stará odieťa. Dobre som sa dočítala?
http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...od/1755s30256c
A keby som sa odhlásila a sama si platila poistenia, koľko by to bolo z minima?
A keby si sama platila poistenia, mala by stále nárok na materské?
Ďakujem.
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

jankasm Pozri príspevok
Veľká chyba, teda ak si sa nebola odhlásiť, ktorá vznikla popletením pojmov. Počas materskej za Teba štát žiadne DNP neplatí a pri prechode na RD Ti ani automaticky nekončí. Takže ako už bolo písané vyššie, ak si sa po skončení MD /počas MD nie si povinná DNP platiť pokiaľ z neho poberáš materské, čo bol tvoj prípad/ z DNP neodhlásila, máš ho stále aktívne a máš tam nedoplatok odo dňa začiatku RD. Dúfam len, že to máš aspoň z minima aby si ho nemala moc vysoký.
Keď upresníš tieto údaje môžeme podrobnejšie poradiť. Ak máš teda to DNP stále platné, tak počet dní máš dostatok. Potom by si sa kľudne mohla ísť odhlásiť, doplatiť nedoplatok, no a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr v 8tt sa treba ísť prihlásiť z maxima, aby si z neho platila 26 týždňov do nástupu na MD a materská bude maximálna.
No a ak si na RD alebo nezamestnaná, kľudne to môžeš urobiť aj skôr a popýtať lekára o vypísanie na PN. Pokiaľ budú splnené podmienky tak aj PN môžeš poberať v maximálnej výške.
fiha, co sa to tu dozvedam, no asi som to zblbla lebo ja som sa nebola odhlasit aspon teda si to nepamatam, to trebalo asi normalne vyplnit odhlasku ze?woops a to som urcite neurobila, takze mam nedoplatok ale nastastie iba z minima. zajtra to zistim presne.
takze ak som dobre porozumela tak sa odhlasim a potom sa prihlasim ked budem tehotna teda do toho 8tyzdna a budem to platit pol roka ako je zo zakona dane. Nemozem to platit menej aj ked budem mat tych 270dni?

a janka co si to myslela s tou PN, ja som na RD nezamestnana a ake podmienky musim splnat?
0 0
horalecka horalecka

horalecka je offline (nepripojený) horalecka

horalecka Pozri príspevok
fiha, co sa to tu dozvedam, no asi som to zblbla lebo ja som sa nebola odhlasit aspon teda si to nepamatam, to trebalo asi normalne vyplnit odhlasku ze?woops a to som urcite neurobila, takze mam nedoplatok ale nastastie iba z minima. zajtra to zistim presne.
takze ak som dobre porozumela tak sa odhlasim a potom sa prihlasim ked budem tehotna teda do toho 8tyzdna a budem to platit pol roka ako je zo zakona dane. Nemozem to platit menej aj ked budem mat tych 270dni?

a janka co si to myslela s tou PN, ja som na RD nezamestnana a ake podmienky musim splnat?
az teraz mi to zaplo ze vlastne si myslela ze sa mozem skor dat na PN a potom automaticky prejst na MD,ze? a kedy skor a mam sa teda odhlasovat,alebo ako?Som z toho pako :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať