Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Vďaka.
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

A ak by som bola na rizikovom teda PN, potom sa ako ráta VZ? Z tej PN? To by sa mi asi ten VZ podstatne znížil nie?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

biosenka Pozri príspevok
A ak by som bola na rizikovom teda PN, potom sa ako ráta VZ? Z tej PN? To by sa mi asi ten VZ podstatne znížil nie?
... nič sa nebude znižovať .... ale treba lepšie pozrieť túto tému a tiež zák o SP ... doporučujem od § 48 - podmienky nároku na materské a ďalej od § 54 RO...
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#48
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak bola mamička na materskej riadne zo zamestnania a počas poberania rodičovského príspevku dostala výpoveď, syn bude mať v 9/2010 3 roky a ona má termín ďalšieho pôrodu 10/2010, ako sa jej bude počítať materská, bude mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok ak dostala výpoveď, z akého priemeru sa jej bude počítať materské?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzana Pozri príspevok
Ak bola mamička na materskej riadne zo zamestnania a počas poberania rodičovského príspevku dostala výpoveď, syn bude mať v 9/2010 3 roky a ona má termín ďalšieho pôrodu 10/2010, ako sa jej bude počítať materská, bude mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok ak dostala výpoveď, z akého priemeru sa jej bude počítať materské?
Ak nič nespraví, nebude mať nárok na materské a ani na zvýšený RP. Na odpoved na otázku, či sa dá ešte niečo spraviť je podstatné, kedy skončil jej PP, resp. či od ukončenia PP uplynulo viac ako 14 možno 15mesiacov a v kolkom je teraz týždni tehotenstva. Predpokladám tu je podstatný každý den!!!
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Skončil v januári 2009, čo by sa dalo ešte spraviť?Je asi v 9 týždni.
Naposledy upravil zuzana : 18.02.10 at 11:54
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzana Pozri príspevok
Skončil v januári 2009, čo by sa dalo ešte spraviť?Je asi v 9 týždni.
Prihlásiť sa na dobrovolné nemocenské poistenie do SP, a začať platiť. Ak stíha 26 týždnov tak prihlásiť sa z maxima - čo by ešte relatívne mohla stihnúť.
Ak nestíha takdlho platiť tak len z minima. A dostane minimálnu materskú a zvýšený RP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

brčko Pozri príspevok
Ak nič nespraví, nebude mať nárok na materské a ani na zvýšený RP. Na odpoved na otázku, či sa dá ešte niečo spraviť je podstatné, kedy skončil jej PP, resp. či od ukončenia PP uplynulo viac ako 14 možno 15mesiacov a v kolkom je teraz týždni tehotenstva. Predpokladám tu je podstatný každý den!!!
Ako píše xanti, ak jej PP skončil napr. 31.1.2009 a
ak sa prihlási na DNP od zajtra t.j. od 19.2.2010, tak jej uplynie 26týždnov 19.8.2010. A ak by nastupovala na MD najskôr 20.8.2010, čo však by malo byť najneskôr 6týžd. pred termínom, čo jej napíše lekár do žiadosti o materské ako pravdepodobný dátum pôrodu, tak sa jej oplatí prihlásiť z maximálneho VZ. Vychádza to však len v prípade, ak bude jej PTP 1.10.2010 alebo neskôr.

Ale pre istotu si to prerátajte.

Ak to nestíha, stačí sa jej prihlásiť z minima.

Tiež je možnosť platiť z minima a pred nástupom na MD sa krátkodobo zamestnať a predtým dNP ukončiť.

Tiež treba sledovať, či sa zákon o sociálnom poistení v tomto po volbách nezmení.
Naposledy upravil brčko : 19.02.10 at 07:29
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť info ohľadne môjho DNP. Z predchádzajúcim príspevkov si myslím, že uvažujem správne ja, ale pre istotu
Mám platené DNP z maxima od 17.8.09, teraz 15.2 uplynulo 26 týždňov a zároveň 17.2 mám už aj platené za obdobie 6 mesiacov. Dnes som chcela zažiadať o zmenu na platenie z minima, pani na pobočke mi vravela, nech si ešte overím ako sa ráta tých 26 týždňov, či je to od začiatku poistenia alebo sa to ráta od konca - dátum nástupu na MD a 26 týždňov predtým.
Termín pôrodu mám 21.6, 270 dní platenia mi uplynie 21.5. 2010.
Mám si teda zmeniť platenie na minimum a budem mať nárok na max. materskú alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za odpoveď,
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť info ohľadne môjho DNP. Z predchádzajúcim príspevkov si myslím, že uvažujem správne ja, ale pre istotu
Mám platené DNP z maxima od 17.8.09, teraz 15.2 uplynulo 26 týždňov a zároveň 17.2 mám už aj platené za obdobie 6 mesiacov. Dnes som chcela zažiadať o zmenu na platenie z minima, pani na pobočke mi vravela, nech si ešte overím ako sa ráta tých 26 týždňov, či je to od začiatku poistenia alebo sa to ráta od konca - dátum nástupu na MD a 26 týždňov predtým.
Termín pôrodu mám 21.6, 270 dní platenia mi uplynie 21.5. 2010.
Mám si teda zmeniť platenie na minimum a budem mať nárok na max. materskú alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za odpoveď,
Neviem, ale mám pocit, že p. zo SP sa Vás snažila asi zneistiť, aby ste platila "pre istotu" naďalej z maximálnej sumy. 26 týždňov sa počíta jednoznačne od vzniku poistenia. Ak by ste mali nárok na výplatu nemocenských dávok v tomto období, tak Vám ju bez ohľadu na Vami určený VZ budú rátať z minima (tak totiž stanovia pravdepodobný VZ). Kľudne môžete znížiť VZ na minimum, Vaším rozhodujúcim obdobím bude totiž r.2009, v ktorom ste platili z maxima. Preto nevidím dôvod platiť naďalej z maximálnej sumy.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mimaemma Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť info ohľadne môjho DNP. Z predchádzajúcim príspevkov si myslím, že uvažujem správne ja, ale pre istotu
Mám platené DNP z maxima od 17.8.09, teraz 15.2 uplynulo 26 týždňov a zároveň 17.2 mám už aj platené za obdobie 6 mesiacov. Dnes som chcela zažiadať o zmenu na platenie z minima, pani na pobočke mi vravela, nech si ešte overím ako sa ráta tých 26 týždňov, či je to od začiatku poistenia alebo sa to ráta od konca - dátum nástupu na MD a 26 týždňov predtým.
Termín pôrodu mám 21.6, 270 dní platenia mi uplynie 21.5. 2010.
Mám si teda zmeniť platenie na minimum a budem mať nárok na max. materskú alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za odpoveď,
Do konca februára môžeš požiadať o zmenu VZ s účinnosťou od 1.3.2010, lebo zmena je účinná vždy až od 1vého dna kalend. mesiaca nasledujúceho po kalend. mesiaci podania zmeny, nedá sa uprostred kalend. mesiaca.

26týž. sa ráta od posledného prihlásenia do nástupu na MD, u teba to bude ok, lebo sa nejdeš odhlasovať. Je podstatné splniť tých 270dní.

Tvoje RO pre výpočet materského bude 17.8.-31.12.09.
Aj ked sa mi zdá, že už som ti niekde odpovedala
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Alenka, veľmi pekne ďakujem, práveže to bola veľmi milá pani, prvýkrát čo som sa s niekým takým stretla na SP, bola veľmi príjemná, preto som bola na pochybách.
Ešte by som sa chcela pre istotu spýtať - lekár ma vypíše na MD 6 týždňov pred dátumom pôrodu to znamená 21.6. -6 týždňov to je 10.5, ale podmienku 270 dní budem spĺňať až k 21.5 čo s tými 11 dňami?
Momentálne som na rodičovskej s dcérkou do 22.6. takže neviem presne ako mám vyriešiť toto " medziobodobie".
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ďakujem za ďalšie odobrenie.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak nárok na materské nevznikne ku dňu vypísania na MD - t.j. tých 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu, tak sa Ti materské vyplácať bude, pretože sa to potom posúdi ku dňu pôrodu, čo samozrejme potom už splníš. Priznajú Ti ho potom až na základe predloženého rodného listu dieťatka. Neviem, z akého pohľadu uvažuješ na tým "medziobdobím"?
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Myslím na obdobie od nástupu na MD do pôrodu - čo budem mať medzi nástupom na MD a pôrodom - rodičovské, ktoré poberám na dcérku? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mimaemma Pozri príspevok
Alenka, veľmi pekne ďakujem, práveže to bola veľmi milá pani, prvýkrát čo som sa s niekým takým stretla na SP, bola veľmi príjemná, preto som bola na pochybách.
Ešte by som sa chcela pre istotu spýtať - lekár ma vypíše na MD 6 týždňov pred dátumom pôrodu to znamená 21.6. -6 týždňov to je 10.5, ale podmienku 270 dní budem spĺňať až k 21.5 čo s tými 11 dňami?
Momentálne som na rodičovskej s dcérkou do 22.6. takže neviem presne ako mám vyriešiť toto " medziobodobie".
Ja som sa stretla tiež s ochotnými ženami, aj ked mi neradili správne.

Tvoj nástup na MD bude 10.5.2010 a staršie dieťa bude mať 3roky 22.6.2010.

Na upsvar nahlásiš nástup na MD (poberanie materského, asi budú neskôr žiadať doložiť rozhodnutie zo SP) a od 1.6.2010 ti odnímu nárok na RP. Za 5/2010 ho dostaneš vyplatený ešte v 6/2010v plnej výške.

A za jun 2010, resp. obdobie 1.-22.6.2010 si môžeš po pôrode a priznaní materského uplatniť na staršiu dceru nárok na príspevok na starostlivost o dieťa, aj ked to bude len 41eur. Lebo počas poberania materského (do 6-teho týždna od narodenia najmladšieho dieťaťa) si považovaná za zárobkovo činnú a do 3-och rokov staršieho dieťaťa máš na tento príspevok nárok, nie však za obdobie kedy poberáš RP. Predpokladám budeš však potrebovať RL mladšieho dieťaťa (resp. oboch) a doklad o poberaní materského k žiadosti.

Čo sa týka platenia poistného od nástupu na MD do 270dna, donedávna som radila mamičkám (na základe starších info od mamičiek), aby si platili DNP až do dovršenia 270dna. Ak mali 270den dosť natesno, tak som radila, aby si platili pre istotu aj celý mesiac. Ak im vznikne nárok na materské môžu si písomne požiadať o vrátenie tohto preplatku. Ak by si totiž porodila skôr a nárok na materké by ti nevznikol, tak by si od 271-ého dna DNP mohla čerpať aspon PN.
V tvojom prípade však ide len o pár dní a nie je velké riziko, že by si porodila do tohto termínu. A tiež nástup na MD a 271den DNP je v tom istom kalend.mesiaci. Ale nevieš na koho narazíš. Treba sa spýtať priamo tej osoby, kto ti bude rátať materské, či platiť do 270teho dna, alebo stačí do dna pred nástupom na MD. No podla najnovšej odpovede zo SP ich bude zaujímať zaplatenie poistného len do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nátupu na MD, t.j. v súlade so zákonom.
Naposledy upravil brčko : 19.02.10 at 09:37
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Veľká vďaka za objasnenie!
0 0
Ciskova Ciskova

Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

Dobrý deň, platim si DNP už 2 roky zo sumy 15 000, čaka ma operacia a chcem si zvýšíť vymeriavaci základ na maximum. Ako to spraviť?
1. Nahlasiť iba zmenu na formulári
2. Podať odhlášku a prihlášku?

Neviem si poradiť? a operácia bude v novembri. Keď preruším poistenie, jasne že tam budem platiť 26 týždňov, bude sa mi počitať PN iba z toho maxima???

Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ciskova Pozri príspevok
Dobrý deň, platim si DNP už 2 roky zo sumy 15 000, čaka ma operacia a chcem si zvýšíť vymeriavaci základ na maximum. Ako to spraviť?
1. Nahlasiť iba zmenu na formulári
2. Podať odhlášku a prihlášku?

Neviem si poradiť? a operácia bude v novembri. Keď preruším poistenie, jasne že tam budem platiť 26 týždňov, bude sa mi počitať PN iba z toho maxima???

Ďakujem
Urobíte to cez odhlášku a novú prihlášku. PN sa Vám po tých 26 týždňoch bude rátať iba z tohto nového VZ.
0 0
Ciskova Ciskova

Ciskova je offline (nepripojený) Ciskova

Ďakujem, potvrdili ste mi to čo som si myslela........ešte raz vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať