Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

dušinka Pozri príspevok
Prosím o Váš názor: pracovníčka je zamestnaná na 1/2 prac. úväzok, s vym. základom 300,-- Eur mesačne. Ak všetko dobre dopadne v júli nastupuje na MD. Čo urobiť?
Ako sa v tomto prípade počíta MD? Jej výška by bola 55 % z tých 300,-- Eur?
Viem že na dobrovoľné pripoistenie je už neskoro.
Pravdepodobne by pomohlo skončenie prac. pomeru u nás a nové zamestnanie s vyšším vym. základom.
Aký význam by mala skutočnosť: 1/2 úväzok u nás + ďalší nový čiastočný úväzok.
Áno, jednoznačne treba ukončiť existujúci pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším VZ. Ďalší čiastočný úväzok by nepomohol, pretože z tohoto pracovného pomeru by osobitne posudzovali podmienku platenia poistenia 270 dní. Ak teda nemala v období posledných 2 rokov nejaké poistenie skončené, tak to nemá žiadny zmysel. Ak by nejaké poistenie mala ukončené, tak by sa jej tieto dni mohli k novému poisteniu pripočítať a malo by to zmysel.
0 0
JanaKOM JanaKOM

JanaKOM je offline (nepripojený) JanaKOM

Dobry den,

chcela by som poprosit o radu, potrebovala by som overit nasledovne:

- Pracovala som ako zamestnanec takmer rok (ukoncenie PP september 2009), max vymer. zaklad. Z toho asi mesiac bola PN. Cize 270 dni poistenia splnenych.
- Otehotnela som v aug. 2009. Na urade prace som bola potom do 09-02-2010. Dobrovolne poistenie som nikdy neplatila.
- Teraz zmluva na dobu urcitu na jeden projekt od 10/2/20010-31/03/2010, (max vym. zaklad).
- Predpokladany nastup na MD je 26/03/2010.

Rada by som sla ale este predtym na PN, nepokazim tym nieco, ak by som sla na PN napr. od zaciatku marca?
Alebo vydrzat, nech mam teraz odrobeny aspon mesiac a ist len na skorsiu MD (8 tyzdnom pred terminom porodu miesto 6 tyzdnov), co by bolo cca 12. marca?
(pre projekt to vobec nevadi, asi to dokoncime skor ako sa planovalo, mozno uz tento tyzden, takze so zamestnavatelom by sme sa dohodli podla potreby aj na skorsom skonceni dohodou).

Je mi lepsie odchadzat na MD zo zamestnaneckeho pomeru (t.j. ponechat zmluvu do 31 marca a ist na PN) alebo je to jedno pre mna aj zamestnavatela a mozem pripadne ukoncit PP dohodou ku dnu nastupu na PN alebo RD?

dakujem velmi pekne za radu

Jana
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

JanaKOM Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu, potrebovala by som overit nasledovne:

- Pracovala som ako zamestnanec takmer rok (ukoncenie PP september 2009), max vymer. zaklad. Z toho asi mesiac bola PN. Cize 270 dni poistenia splnenych.
- Otehotnela som v aug. 2009. Na urade prace som bola potom do 09-02-2010. Dobrovolne poistenie som nikdy neplatila.
- Teraz zmluva na dobu urcitu na jeden projekt od 10/2/20010-31/03/2010, (max vym. zaklad).
- Predpokladany nastup na MD je 26/03/2010.

Rada by som sla ale este predtym na PN, nepokazim tym nieco, ak by som sla na PN napr. od zaciatku marca?
Alebo vydrzat, nech mam teraz odrobeny aspon mesiac a ist len na skorsiu MD (8 tyzdnom pred terminom porodu miesto 6 tyzdnov), co by bolo cca 12. marca?
(pre projekt to vobec nevadi, asi to dokoncime skor ako sa planovalo, mozno uz tento tyzden, takze so zamestnavatelom by sme sa dohodli podla potreby aj na skorsom skonceni dohodou).

Je mi lepsie odchadzat na MD zo zamestnaneckeho pomeru (t.j. ponechat zmluvu do 31 marca a ist na PN) alebo je to jedno pre mna aj zamestnavatela a mozem pripadne ukoncit PP dohodou ku dnu nastupu na PN alebo RD?

dakujem velmi pekne za radu

Jana
RO bude február aj tak, aj tak ........ ale PNku by ti prvých desať dní platil zamestnávateľ. Materské platí od začiatku SP.
ja by som doporučila len rovno na materskú ..... a v žiadnom prípade by som už nerobila nič s PP.
0 0
JanaKOM JanaKOM

JanaKOM je offline (nepripojený) JanaKOM

Dakujem velmi pekne.

Jana
0 0
wingie wingie

wingie je offline (nepripojený) wingie

Dobrý deň, prosím Vás o radu :

od 1.9.2002 do 31.12.2007 som pracovala u prvého zamestnávateľa, dala som výpoveď a od 1.1.2008 nastúpila do druhej firmy, ktorá skrachovala a prac.pomer so mnou ukončili 31.7.2009.
Od vtedy som nezamestnaná - t.j. už siedmy mesiac som evidovaná na úrade práce. Rozmýšľam o materskej, dokedy by som musela otehotnieť aby som spĺňala podmienky na materskú? Mám si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie či ako?
vopred ĎAKUJEM
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu a objasnenie naroku na matersku. Priatelka, onedlho manzelka, pracuje ako casnicka v jednej malej restauracii. Cakame babatko s terminom porodu koncom septembra. Nemam sajn o tom kolko, kedy a kto plati matersku. V jej zamestani povedali, ze jej budu platit 10 dni a potom stat bude platit. Bojim sa aby si nevymysleli nejaky paragraf a nevyhodili ju. A prisli by sme o materku...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fullgas1 Pozri príspevok
Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu a objasnenie naroku na matersku. Priatelka, onedlho manzelka, pracuje ako casnicka v jednej malej restauracii. Cakame babatko s terminom porodu koncom septembra. Nemam sajn o tom kolko, kedy a kto plati matersku. V jej zamestani povedali, ze jej budu platit 10 dni a potom stat bude platit. Bojim sa aby si nevymysleli nejaky paragraf a nevyhodili ju. A prisli by sme o materku...
odkedy je zamestnaná u súčasného zamestnávatela ?
0 0
fullgas1 fullgas1

fullgas1 je offline (nepripojený) fullgas1

zamestnana je cca 8mesiacov, pred tym bola mesiac na urade prace a platila si aj soc. poistenie a aj zdravotne a pred tym pracovala cca pol roka...
0 0
raula23 raula23

raula23 je offline (nepripojený) raula23

Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu.Čítala som si tu články o materskej, na ktorú sa chystám aj ja v lete tohoto roku. Som zamestnaná a mám dosť nízky príjem, takže moja materská bude mizerná. Je možné aby som obišla materskú a začala hneď poberať rodičovský príspevok? Lebo ten by som mala mať vyšší ako materskú, keďže som zamestnaná.Je to možné? Vopred ďakujem za vaše rady.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

raula23 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu.Čítala som si tu články o materskej, na ktorú sa chystám aj ja v lete tohoto roku. Som zamestnaná a mám dosť nízky príjem, takže moja materská bude mizerná. Je možné aby som obišla materskú a začala hneď poberať rodičovský príspevok? Lebo ten by som mala mať vyšší ako materskú, keďže som zamestnaná.Je to možné? Vopred ďakujem za vaše rady.
To neobchádzaš materskú. Len časť príjmu ti vyplatí SP to je materská. A o rozdiel rodičovký -materská požiadaš UP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

fullgas1 Pozri príspevok
Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu a objasnenie naroku na matersku. Priatelka, onedlho manzelka, pracuje ako casnicka v jednej malej restauracii. Cakame babatko s terminom porodu koncom septembra. Nemam sajn o tom kolko, kedy a kto plati matersku. V jej zamestani povedali, ze jej budu platit 10 dni a potom stat bude platit. Bojim sa aby si nevymysleli nejaky paragraf a nevyhodili ju. A prisli by sme o materku...
Materskú platí SP - sociálna poisťovňa, a materskú platí SP od začiatku nástupu. Zamestnávateľ neplatí 10 dní, toľko platia pri nástupe na PN.

Tvoju priateľku ( nastávajúcu ) už nemôžu prepustiť, lebo je tehotná a tým pádom je chránená. Len nech nič nepodpisuje čo sa začína slovom "dohoda o skončení pracovného pomeru".

fullgas1 Pozri príspevok
zamestnana je cca 8mesiacov, pred tym bola mesiac na urade prace a platila si aj soc. poistenie a aj zdravotne a pred tym pracovala cca pol roka...
Akurát tak premýšlam, tvojej priateľke by sa oplatilo založiť si ešte dobrovolné nemocenské poistenie (DNP) aspon z minimálneho VZ, (vypíše prihlášku na SP, a mesačne bude za to platiť 14 eur ) ak pracovala v pracovnom pomere pred týmto zamestnaním tak, jej bude patriť materská aj z DNP aj zo zamestnania (bude ju mať vyššiu o cca 170 eur mesačne ak toto urobí ale v priebehu pár dní, nech nečaká ), lebo v oboch prípadoch splní podmienku poistenia 270 dní.

A lekár jej potom prípadnú PN a materskú bude vypisovať na dva papiere, jedno ako zamestnancovi a druhé ako dobrovolne poistenej osobe.
0 0
zuzule zuzule

zuzule je offline (nepripojený) zuzule

Ahojte všetci,
ďakujem, že som si mohla prečítať príspevky, veľmi mi pomohli. Chem Vás ešte poprosiť o potvrdenie mojej mienky.

Od 20.5.2009 pracujem na skrátený pracovný pomer.
V júni 2010 nastupujem na MD. T.z., že moj vymeriavaci základ pre výpočet mat. dávky je rok 2009.
Ak v máji nastúpim do ešte jedného zamestnania na skrátený prac. úväzok, bude sa mi materká dávka vypočítavať z oboch zamestnaní?
Ďakujem za Váš čas a odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzule Pozri príspevok
Ahojte všetci,
ďakujem, že som si mohla prečítať príspevky, veľmi mi pomohli. Chem Vás ešte poprosiť o potvrdenie mojej mienky.

Od 20.5.2009 pracujem na skrátený pracovný pomer.
V júni 2010 nastupujem na MD. T.z., že moj vymeriavaci základ pre výpočet mat. dávky je rok 2009.
Ak v máji nastúpim do ešte jedného zamestnania na skrátený prac. úväzok, bude sa mi materká dávka vypočítavať z oboch zamestnaní?
Ďakujem za Váš čas a odpoveď.
S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Jedine v prípade, že by si aj z druhého PP splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. A to splníš len v prípade, ak máš v dvoch rokoch pred pôrodom nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k PPč.2 prirátali. Ak by počet kalend.dní dosiahol aspon 270, tak máš nárok na materské aj z tohto PPč.2.
0 0
jennka jennka

jennka je offline (nepripojený) jennka

Prajem pekny den vsetkym,
potrebovala by som poradit alebo trochu usmernit ohladne materskej.
Momentalne som na RD a chceli by sme planovat dalsieho potomka.
Pred nastupom na MD v roku 2007 a 2008 som bola DvP a tesne pred materskou som bola zamestnana. Ale neviem ako by to bolo v pripade ze by som isla na MD v r.2011 alebo neskor /to by som este bola na RD do 06/2011/, z coho by sa mi ratalala MD?
Z clankov ktore som si precitala mi vyslo:

1. mala by som sa DvN poistit, aby som splnila podmienku 270 dni??? z akej sumy? staci z minima?

2. potom by som sa zamestnanla a VZ z maxima???

Velmi pekne vam dopredu dakujem za akekolvek rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jennka Pozri príspevok
Prajem pekny den vsetkym,
potrebovala by som poradit alebo trochu usmernit ohladne materskej.
Momentalne som na RD a chceli by sme planovat dalsieho potomka.
Pred nastupom na MD v roku 2007 a 2008 som bola DvP a tesne pred materskou som bola zamestnana. Ale neviem ako by to bolo v pripade ze by som isla na MD v r.2011 alebo neskor /to by som este bola na RD do 06/2011/, z coho by sa mi ratalala MD?
Z clankov ktore som si precitala mi vyslo:

1. mala by som sa DvN poistit, aby som splnila podmienku 270 dni??? z akej sumy? staci z minima?

2. potom by som sa zamestnanla a VZ z maxima???

Velmi pekne vam dopredu dakujem za akekolvek rady.
Ak si stále zamestnaná, tak budeš mať nárok na materské z tohto zamestnania a rátala by sa ako 55% z jednej tridsatiny vym.základu, z ktorého by sa hradilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

Ak zamestnaná nie si už dlhodobo, tak sa treba prihlásiť na DNP (neviem, čo si myslela DvN) a to ešte pred otehotnením. Postupy sú tu viackrát spomínané a napr. pozri blogy od p. MIhála o DNP a materskom v r.2009 (6častí). No myslím, že možno očakávať aj zmeny v dobrov.poistení, takže ťažko radiť do vzdialenejšieho obdobia na istotu.
0 0
zuzule zuzule

zuzule je offline (nepripojený) zuzule

brčko Pozri príspevok
S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Jedine v prípade, že by si aj z druhého PP splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. A to splníš len v prípade, ak máš v dvoch rokoch pred pôrodom nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k PPč.2 prirátali. Ak by počet kalend.dní dosiahol aspon 270, tak máš nárok na materské aj z tohto PPč.2.
Bolo to takto: Bola som zamestnaná na TPM vo firme ABC,sro, z ktorej som odišla na materské a rodičovské dovolenky, spolu 5 rokov. Potom (od 20.5.2009) som sa vrátila pracovať do spoločnosti ABC, ale len na čiastočný úväzok. Čiže nízky vymeriavaci základ za rok 2009. Keby som sa teraz v roku 2010 zamestnala ešte u nejakého iného zamestnávateľa, počítala by sa mi materská z oboch zamestnaní? Podľa citovanej rady som pochopila, že nie, lebo podľa mňa som nem.poist. počas MD a RD ukončené nemala.
Ďakujem.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobry den,
chcela by som zistit informaciu, kamaratka teraz zistila ze je tehotna.. predpokladany termin porodu oktober- november...je na rodicovskej dovolenke, pred nastupom zamestnana, ale ci sa jej oplati si dat este dobrovolne od marca...?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zabka83 Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som zistit informaciu, kamaratka teraz zistila ze je tehotna.. predpokladany termin porodu oktober- november...je na rodicovskej dovolenke, pred nastupom zamestnana, ale ci sa jej oplati si dat este dobrovolne od marca...?
Ak je zamestnaná tak sa neoplatí lebo nestihne z DNP podmienku 270 dní.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Nie je zamestnana, len bola pred prvym nastupom na MD, teraz je na rodicovskom.... Stiha akurat 244dni a to je malo ze?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zabka83 Pozri príspevok
Nie je zamestnana, len bola pred prvym nastupom na MD, teraz je na rodicovskom.... Stiha akurat 244dni a to je malo ze?
Ano málo je to, to pred nástupom na prvú materskú jej skončil pracovný pomer?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať