Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
pajama pajama

pajama je offline (nepripojený) pajama

Dobry den,
prosim vas o radu. Od marca 2008 som na MD, pracovny pomer trva. Od 1.3.2010 si platim DNP / z max vymeriavacieho zakladu ponizeneho o moju hrubu mzdu uvedenu v pracovnej zmluve/. Musim si platit z maxima po celych 270 dni platenia, alebo po 6 mesiacoch si to mozem hodit na minimum, a bude mi vychadzat max. materska? a este otazocka: teraz budem platit od 1.3.2010 270 dni DNP a potom to mozem ukoncit hoci nebudem este nastupovat na matersku ale az napr. o 3 mesiace a vyjde mi max materska alebo musi byt DNP platene az do dna nastupu na MD?
Dakujem krasne vopred...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pajama Pozri príspevok
Dobry den,
prosim vas o radu. Od marca 2008 som na MD, pracovny pomer trva. Od 1.3.2010 si platim DNP / z max vymeriavacieho zakladu ponizeneho o moju hrubu mzdu uvedenu v pracovnej zmluve/. Musim si platit z maxima po celych 270 dni platenia, alebo po 6 mesiacoch si to mozem hodit na minimum, a bude mi vychadzat max. materska? a este otazocka: teraz budem platit od 1.3.2010 270 dni DNP a potom to mozem ukoncit hoci nebudem este nastupovat na matersku ale az napr. o 3 mesiace a vyjde mi max materska alebo musi byt DNP platene az do dna nastupu na MD?
Dakujem krasne vopred...
No v čase nástupu na materskú by si mala mať aktívne DNP. A nemôžeš znížiiť po 6 mesiacoch , lebo Ti to spriemeruje rok 2010 a ked pôjdeš na materskú v roku 2011 kedže asi rok 2010 nestihneš, tak by sa bral priemer.

Ja na tvojom mieste by som to urobila presne naopak, prihlásila sa z minima. Platila minimum a akonáhle by som otehotnela. Tak by som zrušila platenie minima. Odhlásila sa a o dva dni nanovo nahlásila na DNP ale z maxima. Po 6 mesiacoch by som mala nárok na maximálnu materskú.

U teba v tejto situácii odporúčam už platiť z maxima do konca roka 2010 od januára 2011 by som znižila na minimum ale VZ by sa mi bral za rok 2010 takže moja materská a PN v roku 2011 by boli maximálne.
0 0
aglv aglv

aglv je offline (nepripojený) aglv

Prosím ak má niekto skúsenosť poradte mi.
Zamestnankyňa je poberateľkou invalidného dôchodku /priznaných 50%/.
Ako to je ak otehotnie bude mať nárok aj na materskú a rodičovský alebo jej dôchodok stopnú?
Môže poberať obe dávky súčasne? Nemocenské poistenie si platí keďže je zamestnaná.
Uvažuje, že sa dobrovoľne pripoistí na nemocenské aby jej vyšla vyššia materská. Má v jej prípade zmysel platiť pripoistenie?
Ak by do nástupu na materskú prišla o prácu ale platila by si stále dobrovolné nemocenské počítala by sa jej materská z toho dobrovoľného poistenia?
0 0
pajama pajama

pajama je offline (nepripojený) pajama

ahaaa...dakujem krasne .
a este som teraz troska dopletena z jednej veci: vymeriavaci zaklad mi znizili o hrubu mzdu uvedenu na pracovnej zmluve /z roku 2007/, tak rozmyslam, ze vlastne moja druha materska, ktora by nasledovala hned po prvej by bola v tej vyske ako prva, alebo iba minimalna / kedze 3 rok na MD/...? ci mi to vlastne dobre v socke pocitala....lebo ta pani bola uplne "nadsena" ze som dosla a ze cosi vymyslam vobec.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pajama Pozri príspevok
ahaaa...dakujem krasne .
a este som teraz troska dopletena z jednej veci: vymeriavaci zaklad mi znizili o hrubu mzdu uvedenu na pracovnej zmluve /z roku 2007/, tak rozmyslam, ze vlastne moja druha materska, ktora by nasledovala hned po prvej by bola v tej vyske ako prva, alebo iba minimalna / kedze 3 rok na MD/...? ci mi to vlastne dobre v socke pocitala....lebo ta pani bola uplne "nadsena" ze som dosla a ze cosi vymyslam vobec.....
.. máš to dobre .. za predpokladu, že PP bude stále trvať a na MD nastúpiš v čase - od decembra tohto roku do konca budúceho roku . V decembri môžeš ísť znížiť VZ na minimum - s platnosťou od januára. V prípade, že by ti robilo veľmi veľké problémy platiť ... tak môžeš aj o mesiac, dva skôr ... až tak veľmi to VZ nezníži.
materská bude zo súčtu VZ v zamestnaní a z VZ DNP.

... ešte poopravím, že na materskú môžeš nastúpiť aj skôr ako v decembri tohto roku ... len pôrod aby bol najskôr v decembri

.. a sledovať treba aj prípadné zmeny v zákone
Naposledy upravil Katy a R : 02.03.10 at 23:11 Dôvod: doplnenie
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

aglv Pozri príspevok
Prosím ak má niekto skúsenosť poradte mi.
Zamestnankyňa je poberateľkou invalidného dôchodku /priznaných 50%/.
Ako to je ak otehotnie bude mať nárok aj na materskú a rodičovský alebo jej dôchodok stopnú?
Môže poberať obe dávky súčasne? Nemocenské poistenie si platí keďže je zamestnaná.
Uvažuje, že sa dobrovoľne pripoistí na nemocenské aby jej vyšla vyššia materská. Má v jej prípade zmysel platiť pripoistenie?
Ak by do nástupu na materskú prišla o prácu ale platila by si stále dobrovolné nemocenské počítala by sa jej materská z toho dobrovoľného poistenia?
ID jej bude vyplácaný stále ... ak ju teda náhodou nebudú znova prehodnocovať.
Ak splní podmienky v obidvoch poisteniach, bude mať nárok na materskú v súčte z obidvoch poistení. Ak bude mať len jedno poistenie ... tak z toho trvajúceho poistenia bude materská.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň.Mám otázočku a vždy mi veľmi dobre poradíte.Momentálne som na RD s prvým dieťaťom a od 24.marca by som mala nastúpiť na druhú materskú.Volala som zamestnávateľovi kvoli potvrdeniu a vraj nevie či ešte budem mať nárok na MD zo zamestnania.Vraj len do dvoch rokov po prvej MD.Na prvú MD som nastúpila 26.01.2008.Ďakujem
0 0
pajama pajama

pajama je offline (nepripojený) pajama

dakujem velmi pekne
0 0
wingie wingie

wingie je offline (nepripojený) wingie

Dobrý deň, prosím Vás o radu :

od 1.9.2002 do 31.12.2007som pracovala u prvého zamestnávateľa, dala som výpoveď a od 1.1.2008 nastúpila do druhej firmy, ktorá skrachovala a prac.pomer so mnou ukončili 31.7.2009.
Od vtedy som nezamestnaná - t.j. už siedmy mesiac som evidovaná na úrade práce. Rozmýšľam o materskej, dokedy by som musela otehotnieť aby som spĺňala podmienky na materskú? Mám si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie či ako?
vopred ĎAKUJEM
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

wingie Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu :

od 1.9.2002 do 31.12.2007som pracovala u prvého zamestnávateľa, dala som výpoveď a od 1.1.2008 nastúpila do druhej firmy, ktorá skrachovala a prac.pomer so mnou ukončili 31.7.2009.
Od vtedy som nezamestnaná - t.j. už siedmy mesiac som evidovaná na úrade práce. Rozmýšľam o materskej, dokedy by som musela otehotnieť aby som spĺňala podmienky na materskú? Mám si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie či ako?
vopred ĎAKUJEM
prečítaj pozorne (v tejto téme - aj hore na lište klikni na zákony- zák o SP), kedy je nárok na materské .... aj tu máš odpoveď na tvoj príspevok http://www.porada.sk/t132951-materska.html#nr-who-rated
keďže nie si poistená, momentálne by ti nárok na materské nevznikol.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň.Mám otázočku a vždy mi veľmi dobre poradíte.Momentálne som na RD s prvým dieťaťom a od 24.marca by som mala nastúpiť na druhú materskú.Volala som zamestnávateľovi kvoli potvrdeniu a vraj nevie či ešte budem mať nárok na MD zo zamestnania.Vraj len do dvoch rokov po prvej MD.Na prvú MD som nastúpila 26.01.2008.Ďakujem
Budeš. Aj dni RD počas trvania prac.pomeru sa rátajú do potrebných 270dní nem.poistenia. Je len dôležité aby ti trval prac.pomer.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Ďakujem krásne za odpoveď. To som rada lebo možem dostávať matersku z MVZ a i keď je to len pol roka veeeeľmi poteší.:-))))
0 0
Lusia Lusia

Lusia je offline (nepripojený) Lusia

som v podobnej situacii, a nemam jasno. tych 26 tyzdnov sa pocita do terminu porodu alebo nastupu na matersku? poculi ste uz o tom ze vraj mozu aj spatne odobrat matersku ak sa nahodou dieta narodi pred terminom stanovenym lekarom a zena tak nesplna tych 26 tyzdnov?dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babulka25 Pozri príspevok
Ďakujem krásne za odpoveď. To som rada lebo možem dostávať matersku z MVZ a i keď je to len pol roka veeeeľmi poteší.:-))))
ak máš v prac.zmluve minimálnu mzdu, tak to bude z minima. Mzdárka by mala uviesť pravdepodobnú mzdu, z ktorej by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ak máš v PZ napr. 700eur, tak materské na 1kalend.den je 700:30x55%

Ak bude materské menej ako 256eur na mesiac, tak od mesiaca narodenia dieťaťa treba požiadať na UPSVaR o dorovnanie do výšky vyššieho rodič.príspovku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lusia Pozri príspevok
som v podobnej situacii, a nemam jasno. tych 26 tyzdnov sa pocita do terminu porodu alebo nastupu na matersku? od posledného prihlásenia do dna pred nástupom na MD!!! Ale do dna pred pôrodom treba mať bezpodmienečne aspon 270dní NP za posledné dva roky pred pôrodom, inak žiadny nárok na materské nevznikne. poculi ste uz o tom ze vraj mozu aj spatne odobrat matersku ak sa nahodou dieta narodi pred terminom stanovenym lekarom a zena tak nesplna tych 26 tyzdnov? nie, ak nie je jasné, či bude podmienka 270dní splnená už pri nástupe na MD, tak sa materské nevypláca a čaká sa na doručenie rodného listu dieťaťa a podla toho bud uznajú alebo neuznajú nárok. Ak uznajú, vyplatia spätne od nátupu na MD.dakujem
.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Ďakujem brčko za odpovede. Práveže nemám minimálnu mzdu lebo pred prvým porodom moj suprový šef mi dal výpoveď a potom novú zmluvu s vyšším príjmom.Takže pri prvom synovi som pred 2 rokmi poberala 15.000,.Sk a teraz mi určite zase napíše maximum predpokladaného zárobku len nevedel mi povedať či ešte budem mať na to nárok.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

Dobry den, prosim iba o upresnenie. vyplnam si registracny list FO, chcem platit maximalne NP kvoli materskej. bolo mi povedane ze do oddielu 11, pokial chcem maximum mam napisat rozdiel sumy 1084,55 - moja hruba mzda, co je minimalna mzda. takze tam uvediem sumu 776,85 a SP budem doplacat 4,4% zo sumy 776,85 co je 34,18 EUR? dobre tomu rozumiem?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre bambino:
.. ešte upozorním, že prednostne sa platí poistné zo zamestnania ... čiže v prípade, že budeš mať nejakú odmenu ... tak na DNP pôjde menej (a budeš mať preplatok na poistnom)
... ja by som tam dala okrúhlu sumu (nemám rada desatinné čísla - napr. 780, alebo 800)
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

dakujem velmi pekne
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

dobry den, zamestnana som nepretrzite od roku 2000, babatko planujeme zaciatkom roka 2011, materska bude pocitana z VZ roka 2010. Zamestnanie nechcem prerusit. Odkedy by bolo dobre zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som si zvysila matersku na maximum?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať