Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

harleydavidson Pozri príspevok
A ako sa potom pozera socialka na taky pripad, ked si osoba bude platit DPN len nieco cez 270 dni z min VZ a posledne tyzdne max VZ, aby dosiahla max matersu? To je tiez okate, sice v sulade so zakonom, ale okate.
To je iné, lebo ty platíš celú dobu ale toto zo zamestnaním sa využíva pár dní. A až v období kedy žena vie, že pôjde na materskú.

Ty musíš platiť aby si splnal podmienku (teda tvoja polovička) dlhodobo, a ešte pred začatím tehotenstva, a nevieš či sa zadarí teraz abo o mesiac alebo o pol roka alebo o rok.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
Ked jej nový prac.pomer trvá, tak nie je problém, že odpracovala len 1den. nemocesnké a aj materské by sa malo rátať z tohto jedného dna. Problém by mohol byť ak by prac.pomer skončil hned v ten prvý den, čo však nie je jej prípad.

A s tými kontrolami už si druhý prípad. Vraj pracovníčky SP musia nahlasovať takéto prípady a hrozia aj inšpektorátmi práce
Pred dvomi rokmi sme urobili ukončenie a nový pracovný pomer týždeň pred nástupom na MD a volali tiež zo sociálky, pracovník sa zaujímal, prečo sme to tak urobili, ako sme mohli zamestnať tehotnú ženu?!
Na moju otázku, či som urobila niečo zle a porušila nejaký zákon len odpovedal medzi zuby "no nie".
Ešte nezabudol poznamenať, že príde kontrola a všetko si preveria. No do dnešného dňa neboli.

Myslím si, že pokiaľ má firma všetko ohľadne zamestnancov v súlade so zákonom, ani sociálka ani inšpektorát práce nič nemôže namietať.
0 0
Bubizzka Bubizzka

Bubizzka je offline (nepripojený) Bubizzka

Dobry den prajem, uz dlllho vsetko sledujem, len sa chcem utvrdit v nasledovnom:
1. poberam RP a som v 20tt, posledny PP od 21.9.06 mi skoncil pocas RD dna 20.9.09 (dcera bude mat 3 roky 16.1.11). to, ze som nestihla DNP do 8tt uz viem davno..
ak chcem mat MD z minimalnej mzdy (chcem ju kvoli naslednemu zvysenemu RP do 2 r dietata), staci sa mi pred nastupom (hoci aj 1 den) prihlasit na DNP, aby som mala MD z minimalnej mzdy.
2. existuje pre mna este riesenie zamestnat sa..., nemam sice moznost dostat maximalny VZ, ale len normalne podla tabulky na cca 3 mes (od 15.3. do 15.6.) PP moze byt uzavrety na DU (3mes) a nasledne hned na druhy den mozem nastupit na MD?
a tak by som bola v ochrannej lehote 6mes (TP je 31.7/1.8), cize VZ by bol z tohto noveho zamestnania.
3. nepotrebujem sa ani v ten den hned prihlasit na DNP? asi nie, vyzera to tu, na porade, ze nie..
lenze sa bojim, ze nastane situacia, ako teraz, ze som neplanovane otehotnela a uz postupne nebudem mat 270 dni..cize, ci by nebolo dobre sa pred nastupom na MD, hoci aj v den ukoncenia PP (den pred nastupom na MD) prihlasit na DNP, pretoze pocas MD mi trva, no nemusim ho platit..staci minimalny, kym nie som tehotna, potom by som pripadne zvysila, no hadam uz nebude treba..no clovek nikdy nevie..
4. co v pripade, ze by som pocas tohto PP sla na PN (riz.teh.), vzdy som bola rizikova, teraz nie, lebo nemam PP..bude mi stacit aj ten uzavrety PP na posudenie mojej dalsej MD? akurat bude mat so mnou zamestnavatel problemy, lebo mi bude platit PN do 10 dni (ci ako to je?) nasledne by mi tu PN kto platil, ci nik? predpokladam, ze to by uz bolo az do nastupu na MD.
5.je lepsie ist na MD este kym PP trva, alebo staci, ze bude ukonceny den pred nastupom PP. asi je to jedno, ale pre zamestnavatela jednoduchsie, ak skonci pred nastupom na MD, alebo nie?
6.ked nastupim do prace, vyplati mi UPSVAR 75% zvysneho RP na toto dieta, co mam teraz (do 3 r veku)?, a do 6t od narodenia dalsieho dietata, budem mat narok na tych cca 41eur mes? kedze aj materske sa podla noveho zakona povazuje za „zarobok“..
VELMI PEKNE DAKUJEM ZA AKEKOLVEK USMERNENIE...

to be continued
...bola som dnes v tej mojej novej praci, kam mam 15.3. nastupit v 20tt na dobu urcitu na 3 mes. normalne pracovat..preco vsak chcu odo mna podpisat papier, ze im "nezatajujem skutocnost o mojej tehotnosti??!!" - uz zatajit ani nemozem ale co tym chcu dosiahnut, resp. v com mi chcu zabranit?? ci to preto, ze ma tehotnu nemozu prepustit? ale to plati, aj ked k nim uz pridem tehotna??nerozumiem..
Naposledy upravil Bubizzka : 12.03.10 at 16:53
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

To je sila. Ale ja keď budem tehotná a na úrade práce, lebo mi skončí zmluva a tehotnú nikde nazamestnajú tak ma budú naháňať jak zdutú kozu, aby som im nosila potvrdenia, že si prácu hľadám.
Tak prečo ma na jednej strane nikde nezamestnajú a na druhej prečo mi nedajú pokoj, keď vedia, že tehotnú nezamestnajú.
0 0
pavla.p pavla.p

pavla.p je offline (nepripojený) pavla.p

saskia26 Pozri príspevok
Pred dvomi rokmi sme urobili ukončenie a nový pracovný pomer týždeň pred nástupom na MD a volali tiež zo sociálky, pracovník sa zaujímal, prečo sme to tak urobili, ako sme mohli zamestnať tehotnú ženu?!
Na moju otázku, či som urobila niečo zle a porušila nejaký zákon len odpovedal medzi zuby "no nie".
Ešte nezabudol poznamenať, že príde kontrola a všetko si preveria. No do dnešného dňa neboli.

Myslím si, že pokiaľ má firma všetko ohľadne zamestnancov v súlade so zákonom, ani sociálka ani inšpektorát práce nič nemôže namietať.
Xanti pravdepodobne myslela na mňa, keď hovorila o nepriznanej max.materskej. Kontrola bola, všetko bolo o.k., len materskú nepriznali v max.výške. Možno niekto druhý na našom mieste, to je na mieste pracovníčky by bojoval, ale my sme to vzdali. Našťastie ona nemala min. vymeriavací základ a nemá min. materskú. Možno všetko záleží aj od pobočky soc. poisťovne. Xanti vie, že ma to škrelo.
Suma sumárum maximálna materská nie je.
Presne tak ako si písala, sme to urobili aj my.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pavla.p Pozri príspevok
Xanti pravdepodobne myslela na mňa, keď hovorila o nepriznanej max.materskej. Kontrola bola, všetko bolo o.k., len materskú nepriznali v max.výške. Možno niekto druhý na našom mieste, to je na mieste pracovníčky by bojoval, ale my sme to vzdali. Našťastie ona nemala min. vymeriavací základ a nemá min. materskú. Možno všetko záleží aj od pobočky soc. poisťovne. Xanti vie, že ma to škrelo.
Suma sumárum maximálna materská nie je.
Kruci špagát,
to mi je lúto, ako kvôli pracovníčke a aj preto, že ste museli cez kopec problémov ako fy prejsť a aj tak neuznali.

No aspoň, že kontrola dopadla dobre. A oceňujem, že si sa o túto nie práve príjemnú skutočnosť podelila s nami ostatnými.
0 0
pavla.p pavla.p

pavla.p je offline (nepripojený) pavla.p

Xanti Pozri príspevok
Kruci špagát,
to mi je lúto, ako kvôli pracovníčke a aj preto, že ste museli cez kopec problémov ako fy prejsť a aj tak neuznali.

No aspoň, že kontrola dopadla dobre. A oceňujem, že si sa o túto nie práve príjemnú skutočnosť podelila s nami ostatnými.
Kontroly som sa až tak nebála, hoci človek nikdy nevie. Trochu mám pocit že je to aj vec náhody, "okatosti" prípadu, Argumentovali tým, že v prípade skončenia prac.pomeru na dobu určitú v iných prípadoch predlžujeme pracovný pomer a neuzatvárame nový, tak prečo akurát teraz. Naozaj netvrdili že sme porušili zákon. Len by posunuli prípad na ústredie, ktoré by zrejme tiež nepriznalo max.materskú a pracovníčka ak chce môže sa súdiť. To je celé.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pavla.p Pozri príspevok
Kontroly som sa až tak nebála, hoci človek nikdy nevie. Trochu mám pocit že je to aj vec náhody, "okatosti" prípadu, Argumentovali tým, že v prípade skončenia prac.pomeru na dobu určitú v iných prípadoch predlžujeme pracovný pomer a neuzatvárame nový, tak prečo akurát teraz. Naozaj netvrdili že sme porušili zákon. Len by posunuli prípad na ústredie, ktoré by zrejme tiež nepriznalo max.materskú a pracovníčka ak chce môže sa súdiť. To je celé.
No myslím, a vlastne teraz vidím, že ty si nebola jediný prípad. Asi fakt začnú po okatých prípadoch viac pátrať.
0 0
harleydavidson harleydavidson

harleydavidson je offline (nepripojený) harleydavidson

Ako je vobec nieco taketo mozne, ked bol splneny predpoklad na priznanie max materskej a napriek tomu nebola v max vyske priznana.
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Nemám jasno v nasledujúcom:
Pracovníčka pracuje na polovičný pracovný úväzok už celý rok 2009, t.j. 270 dní poistenia je v poriadku. Ak teraz uzatvorí ďalší pracovný pomer na polovičný prac. úväzok, v inej firme, bude to mať nejaký dopad na výpočet výšky materskej? Pôvodne sme chceli skončiť tento pracovný pomer a po nejakom čase uzatvoriť nový na plný úväzok. Ale teraz, keď čítam reakcie poisťovne, neviem.
Prosím o Váš názor.
Musím doplniť: predpokladaný nástup na MD je júl 2010.
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Ďalšia možnosť ako zachrániť výšku materskej je, skončiť v našej firme pracovný pomer, zaevidovať sa na úrad práce a potom o mesiac uzatvoriť nový prac. pomer v inej firme. To si aj odpovedám aj sa pýtam. Ďakujem za názor.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dušinka Pozri príspevok
Ďalšia možnosť ako zachrániť výšku materskej je, skončiť v našej firme pracovný pomer, zaevidovať sa na úrad práce a potom o mesiac uzatvoriť nový prac. pomer v inej firme. To si aj odpovedám aj sa pýtam. Ďakujem za názor.
No nejako tak, ukončiť PP, pár dní byť napr. na PN... alebo na UP a tak prijať pracovníčku na celý úväzok nazad. A materská sa jej bude rátať z celého úväzku a nie z polovičného.
A ako píšeš v prvom príspevku vôbec by nepomohlo uzavrieť další polovičný úväzok, lebo by na ten druhý chýbalo 270 dní poistenia.
0 0
b...arbora b...arbora

b...arbora je offline (nepripojený) b...arbora

dobry den,
prosim o radu.
od 16.10.2009 som bola dobrovolne nemocensky poistena z minimalneho vymeriavacieho zakladu 295,50.
13.1.2010 som sa odhlasila a 19.1.2010 som sa opat prihlasila z vymeriavacim zakladom 455 eur.
nastup na matersku mam 4.8.2010.
Ako ovplyvni vysku mojej materskej ak sa od 1.6.2010 zamestnam s hrubym mesacnym prijmom 500 eur a zaroven si nadalej budem platit aj dobrovolne nemocenske poistenie?
dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

b...arbora Pozri príspevok
dobry den,
prosim o radu.
od 16.10.2009 som bola dobrovolne nemocensky poistena z minimalneho vymeriavacieho zakladu 295,50.
13.1.2010 som sa odhlasila a 19.1.2010 som sa opat prihlasila z vymeriavacim zakladom 455 eur.
nastup na matersku mam 4.8.2010.
Ako ovplyvni vysku mojej materskej ak sa od 1.6.2010 zamestnam s hrubym mesacnym prijmom 500 eur a zaroven si nadalej budem platit aj dobrovolne nemocenske poistenie?
dakujem
Si teraz zamestnaná? Alebo tvoje jediné poistenie je DNP?
0 0
barborka7 barborka7

barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

Dobrý deň, poprosím o radu, 17.6.2010 nastupujem na materskú dovolenku, ale neplatila som si DNP. Som zamestnaná už niekoľko rokov v jednej firme ale nie s maximálnym VZ. Chcela by som vedieť, ak nedám v tejto práci výpoveď /nakoľko po návrate z MD a RD tu chcem naďalej pracovať/ ale uzavrela by som ešte jeden pracovný pomer napr. od 01.06.2010 s VZ, ktorý by bol rozdielom medzi max. VZ a VZ z môjho súčasného príjmu, či by mi to zdvihlo materskú, či by som dostávala maximálnu materskú.

Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

barborka7 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu, 17.6.2010 nastupujem na materskú dovolenku, ale neplatila som si DNP. Som zamestnaná už niekoľko rokov v jednej firme ale nie s maximálnym VZ. Chcela by som vedieť, ak nedám v tejto práci výpoveď /nakoľko po návrate z MD a RD tu chcem naďalej pracovať/ ale uzavrela by som ešte jeden pracovný pomer napr. od 01.06.2010 s VZ, ktorý by bol rozdielom medzi max. VZ a VZ z môjho súčasného príjmu, či by mi to zdvihlo materskú, či by som dostávala maximálnu materskú.

Ďakujem.
Nie,
takýto ťah by bol zbytočný, nakoľko druhé zamestnanie by netrvalo 270 dní. A pokiaľ nemáš v období 24 mes. spätne ukončené iné poistenie tak sa tento nový prac. pomer nemá k čomu prirátať.
0 0
b...arbora b...arbora

b...arbora je offline (nepripojený) b...arbora

Momentalne som nezamestnana. moje jedine poistenie je DNP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

b...arbora Pozri príspevok
Momentalne som nezamestnana. moje jedine poistenie je DNP.
A predtým si pracovala?
Ak áno napíš dátumy.
0 0
b...arbora b...arbora

b...arbora je offline (nepripojený) b...arbora

pracovala som 7 rokov v jednej firme, do 31.7.2008. odvtedy som nezamestnana.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tá práca Ti nijako neovplyvní výšku materskej, nebudeš mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.

Ak by ťa ale zamestnali s VZ 500 eur, tak potom treba zrušiť DNP pred nástupom na materskú( nie skôr, lebo by si nemala dni poistenia ) a požiadať o materskú z ochrannej lehoty zo zamestnania.
Bola by vyššia trošku.

Otázka, ked si rušila a novo zakladala DNP v januári prečo si si nedala max. VZ 1084,55 €, ak by si bola toto urobila máš maximálnu materskú. Takto, ju budeš mať z VZ ktorý si si zvolila teda zo 455 €.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať