Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

ahojte
v auguste 2007 som nastupila na matersku(vtedy som mala maximum). pokračujem v rodičovskej.
a v máji nastúpim opäť na materskú. som zamestnankyňa. nebola som medzitým v práci - som stále doma na tej rodičovskej.
z čoho sa mi teraz bude počítať materská? bude taká ako predchádzajúca?
Ďakujem pekne
0 0
KajaŠeb KajaŠeb

KajaŠeb je offline (nepripojený) KajaŠeb

ahoj,
zaujima ma tema lepsej materskej. s manzelom planujeme babatko v r. 2011, tento rok by som si chcela zacat platit vyssie odvody aby som mala lepsiu matersku. Staci, ak si zacnem platit z maximalne ciastky cca. 11 mesiacov pred porodom, alebo skor?
neviem ci sa lepsia materska pocita z tychto odvodov, alebo z celeho predchadzajuceho roka. Som zivnostnik a od jula budem platit povinne odvody zo zakona, ako sa mi najlepsie oplati to vyriesit?
dakujem.
K.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

KajaŠeb Pozri príspevok
ahoj,
zaujima ma tema lepsej materskej. s manzelom planujeme babatko v r. 2011, tento rok by som si chcela zacat platit vyssie odvody aby som mala lepsiu matersku. Staci, ak si zacnem platit z maximalne ciastky cca. 11 mesiacov pred porodom, alebo skor?
neviem ci sa lepsia materska pocita z tychto odvodov, alebo z celeho predchadzajuceho roka. Som zivnostnik a od jula budem platit povinne odvody zo zakona, ako sa mi najlepsie oplati to vyriesit?
dakujem.
K.
Nikdy nevieš kedy sa zadarí otehotnieť. Na tvojom mieste sa prihlásim z minima už teraz. Minimálny VZ je 319,58 € a platí sa 14 € mesačne. Ak by si otehotnela po 1.7. kedy začneš povinne platiť odvody do SP kvôli tomu, že si SZCO. Tak by si toto minimálne zrušila, a založila nové z rozdielu maxima a povinných odvodov do SP.
Tým pádom by tvoja materská bola maximálna.
0 0
Bubizzka Bubizzka

Bubizzka je offline (nepripojený) Bubizzka

Pekny jarny den prajem,
som v 22tt, posledny PP na DU mi skoncil 20.9.09, RP som mala poberat do 16.1.2011.
15.3.2010 som nastupila do prace na dobu urcitu, tj 3 mes. do 14.6.2010 este neviem s akym VZ (od maxima ma daleko).
270 dni splnam z predosleho PP, kedze PTP je 31.7./1.8.10.
1. Zaujimalo by ma, ci staci nastupit na MD den po ukonceni PP, alebo den pred, atd..ochranna lehota trva do 6mes aj po ukonceni, cize mozem nastupit aj 15.6.2010.
2. Nebolo by dobre sa v ten isty den (?da sa to?) prihlasit aj na DNP z minimalneho zakladu, aby som sa raz neocitla v podobnej situacii ako teraz, s tym, ze pocas MD mi DNP trva, no nemusim ho platit..no aj vtedy, ak ho uzatvorim v den nastupu na MD? ci treba aspon den pockat?a nastupit az 16.6.10?
3. mozno by bolo dobre prihlasit sa aj na DPvN s min.VZ, ak by bol problem sa po dalsom dietati so zamestnanim? tiez sa pocas MD neplati, ale trva?
4. je mozne po ukonceni PP na DU prejst na DN (dobu neurcitu-viem, ze by som potom "zbytocne" teraz pracovala, mne ide skor o zaratanie mojich rokov pocas dalsej MD a RD, kedze, ak nemam PP, sa mi roky praxe nerataju (neposuvam sa v tabulke?! co ma ale vazne stve, ak ja, ako matka, kt prisla o PP pocas RD nadalej vyvijam svoju cinnost na zaklade DPC, alebo sa vzdelavam, sa dalej "neposuvam", no inej matke, kt nerobi nic (myslim vo svojom odbore), ale ma "v pozadi PP", sa roky "praxe" rataju?!, hoci je na MD/RD..
a podobne to bude s dalsim dietatom, t.j. s dalsim mojim poberanim MP/RP, ze sa mi roky nebudu ratat, ak aj napr. budem dalej pracovat, no uz znova nie na PP, ale inym sposobom??!!
5. Vyriesila by tieto moje "prazdne roky" v zapoctovych listoch zmluva na DN po ukonceni PP na DU? ci sa na to znova bude pozerat ako na spekulaciu? ja plat vyssi nedostanem, okrem toho, aj tak je 3mes v statnom sektore doba skusobna, cize teraz som zacala PP na DU na 3mes a v den skoncenia mi moj PP neukoncia, ale predlzia na DN? bolo by to mozne? neviem, ci by mi takto vysli v ustrety, hlavne, ak chcem hned nastupit na MD, na druhej strane vsak aj pre nich pracujem na dohodu pocas poberanie MP/RP..
len sa bojim, ci aj kvoli takemuto niecomu moze prist kontrola zo SP, ked tu vobec nejde o nejake max VZ??? /obavam sa, ze som tymto mojim PP nic s mojou dalsou MD neporiesila, ledva bude taka, aku by som mala aj bez tohto PP, kedze z MM som mohla mat aj tak - bez PP, plus by mi do 259E doplatil UPSVAR, takto budem mat podobnu sumu, o kt usetrim UPSVAR, kedze kamosov podnikatelov, kt by mi s radostou vysli v ustrety, nemam..len nech je dieta zdrave
Dakujem za radu.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Xanti Pozri príspevok
v texte.
Dobrý deň.
Ďakujem za odpoveď, rady. Aby sme sa vyhli "podozrievaniu" od 01.04. budem zamestnancom inej spoločnosti. Je fajn, že sa píše o tom, že sa množia kontroly. Možno toto pomôže.
Chcela by som sa ale ešte spýtať: niekde tu bolo spomínané, že stačí odpracovať 2 dni a z toho sa potom bude počítať základ pre materskú. Mne ale mzdárka tvrdí, že musím odpracovať celý mesiac, keď chcem, aby mi materskú počítali z maxima (taký budem mať priznaný plat). Neplánujem ísť na PN, ale človek, hlavne v týchto posledných mesiacoch nikdy nevie, čo príde. Počíta sa to z odpracovaných dní? Alebo, ak by som odpracovala napr. 10 dní, a potom bola 10 dní PN, tak sa urobí priemer z toho, čo za ten mesiac dostanem a z toho sa počíta materská? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

adry Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ďakujem za odpoveď, rady. Aby sme sa vyhli "podozrievaniu" od 01.04. budem zamestnancom inej spoločnosti. Je fajn, že sa píše o tom, že sa množia kontroly. Možno toto pomôže.
Chcela by som sa ale ešte spýtať: niekde tu bolo spomínané, že stačí odpracovať 2 dni a z toho sa potom bude počítať základ pre materskú. Mne ale mzdárka tvrdí, že musím odpracovať celý mesiac, keď chcem, aby mi materskú počítali z maxima (taký budem mať priznaný plat). Neplánujem ísť na PN, ale človek, hlavne v týchto posledných mesiacoch nikdy nevie, čo príde. Počíta sa to z odpracovaných dní? Alebo, ak by som odpracovala napr. 10 dní, a potom bola 10 dní PN, tak sa urobí priemer z toho, čo za ten mesiac dostanem a z toho sa počíta materská? Ďakujem za odpoveď.
... stačili by aj tie dva dni .... ale naozaj to treba zvážiť ... a "nedráždiť zbytočne štrkáča bosou nohou"

Mzdárka bude mať kontrolu - ja by som dala na jej radu (a hlavne, aby všetko bolo v poriadku)
0 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

Mirka.V Pozri príspevok
ahojte
v auguste 2007 som nastupila na matersku(vtedy som mala maximum). pokračujem v rodičovskej.
a v máji nastúpim opäť na materskú. som zamestnankyňa. nebola som medzitým v práci - som stále doma na tej rodičovskej.
z čoho sa mi teraz bude počítať materská? bude taká ako predchádzajúca?
Ďakujem pekne

Mam podobny pripad, nevie niekto poradit? Myslim si, ze z pravdepodobneho denného VZ, ktory by dosiahla v tom mesiaci, keby pracovala. Teda denny VZ by bol 1/30 z pravdepodobneho.
Ale neviem na 100 %.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

To určite áno, rada by som odrobila celý mesiac. Ale človek nikdy nevie a preto by som rada vedieť, ako sa robí výpočet v takom prípade (PN). Aby som vedela, na čo mám nárok. Naša teta mzdárka nie je zlá, ale je to stará škola, ktorá nevie o niektorých veciach. Keď si ich zistím, vyhádam sa s ňou, až potom si to ide preveriť a zistí, že to tak naozaj je a ide to. Nič v zlom, je to zlatá pani, len aby som si bola na istom, že to čo vyrátala je naozaj tak a inak to nejde. Ako sa to teda počíta?
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Katy a R Pozri príspevok
... stačili by aj tie dva dni .... ale naozaj to treba zvážiť ... a "nedráždiť zbytočne štrkáča bosou nohou"

Mzdárka bude mať kontrolu - ja by som dala na jej radu (a hlavne, aby všetko bolo v poriadku)

To určite áno, rada by som odrobila celý mesiac. Ale človek nikdy nevie a preto by som rada vedieť, ako sa robí výpočet v takom prípade (PN). Aby som vedela, na čo mám nárok. Naša teta mzdárka nie je zlá, ale je to stará škola, ktorá nevie o niektorých veciach. Keď si ich zistím, vyhádam sa s ňou, až potom si to ide preveriť a zistí, že to tak naozaj je a ide to. Nič v zlom, je to zlatá pani, len aby som si bola na istom, že to čo vyrátala je naozaj tak a inak to nejde. Ako sa to teda počíta?
<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### -->
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Prosím viete mi poradiť...? Jedná sa o známu. Je študentkou denného štúdia na VŠ / v 2 ročníku/ a ostala tehotná - je v 2 mesiaci/ temín má v 11/2010/.Je slobodná a nevieme či je výhodnejšie sa vydať alebo ostať ako slobodná maminka...ani ona v tom nemá jasno.
Podľa terajších zákonov sú študenti nepoistení a môžu sa dobrovoľne poistiť a platiť z minimálnej mzdy sumu 112€/ mesačne minimálne 270 dní pred pôrodom t.j 9mesiacov.
Premýšľam či by sa nedalo ju spätne rýchlo nepoistiť - keďže sa platí dozadu za uplynulý mesiac, aby dostávala minimálnu materskú počas 28 týždnov - no neviem akú sumu... alebo keby bola osamelá matka , tak 37 týždňov.
Pracuje popri štúdiu v jednej maličkej firme na dohodu o vykonaní práce, kde neodvádza za ňu poistné.Má však veľmi dobré vzťahy a možno by bol ochotný výjsť v ústreti a nejako to poriešiť aspoň na začiatku a potom byť ako nezamestnaná.


Poradíte čo by bolo pre ňu lepšie?

Ja sa v tomto vôbec nevyznám.


Vopred ĎAKUJEM
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

plavčík Pozri príspevok
Prosím viete mi poradiť...? Jedná sa o známu. Je študentkou denného štúdia na VŠ / v 2 ročníku/ a ostala tehotná - je v 2 mesiaci/ temín má v 11/2010/.Je slobodná a nevieme či je výhodnejšie sa vydať alebo ostať ako slobodná maminka...ani ona v tom nemá jasno.
Podľa terajších zákonov sú študenti nepoistení a môžu sa dobrovoľne poistiť a platiť z minimálnej mzdy sumu 112€/ mesačne minimálne 270 dní pred pôrodom t.j 9mesiacov.
Premýšľam či by sa nedalo ju spätne rýchlo nepoistiť - keďže sa platí dozadu za uplynulý mesiac, aby dostávala minimálnu materskú počas 28 týždnov - no neviem akú sumu... alebo keby bola osamelá matka , tak 37 týždňov.
Pracuje popri štúdiu v jednej maličkej firme na dohodu o vykonaní práce, kde neodvádza za ňu poistné.Má však veľmi dobré vzťahy a možno by bol ochotný výjsť v ústreti a nejako to poriešiť aspoň na začiatku a potom byť ako nezamestnaná.


Poradíte čo by bolo pre ňu lepšie?

Ja sa v tomto vôbec nevyznám.


Vopred ĎAKUJEM
Už neporieši nič.
Spätne sa dopoistiť nedá, takže od narodenia dieťaťa bude dostávať rodičovský príspevok v sume 164,22 € ak nezmenia jeho výšku.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
VĎAKA za odpoveď...ALE!!!
Keďže poistné platíme pozadu, tak by mohla v marci /2010 zaplatiť poistné za 2/2010 - tým mal zaplatené od 2 do konca 10/2010 čo je 9 mesiacov...no nie som si istá...sú to len úvahy. lebo jej chcem pomôcť
Ak by ste niekto na niečo ešte došiel - prosím napíšte.
Naposledy upravil plavčík : 23.03.10 at 17:27
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

plavčík Pozri príspevok
VĎAKA za odpoveď...ALE!!!
Keďže poistné platíme pozadu, tak by mohla v marci /2010 zaplatiť poistné za 2/2010 - tým mal zaplatené od 2 do konca 10/2010 čo je 9 mesiacov...no nie som si istá...sú to len úvahy. lebo jej chcem pomôcť
Ak by ste niekto na niečo ešte došiel - prosím napíšte.
Na to ti poviem jedno,
na SP musíš pracovníka prihlásiť najneskôr k dňu začatia pracovnej činnosti. Takže asi ťažko teraz na konci marca prihlásiš ju, že pracuje od 1.2. u Vás. To by bola čierna práca.

Možno niekoho niečo napadne. Mňa len , ak bude v PP tak môže ísť na PN pred narodením bábätka.
1 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
ešte raz vďaka za snahu.
Ona nechce ísť na PN....veď študuje a dúfame, že bude všetko OK a bude ďalej chodiť do školy až k pôrodu.
Myslela som či by nemohla platiť spätne ako dobrovoľne poistená.

Jej finančná situácia nie je moc dobrá a také bábo toho potrebuje určite dosť no a keď by popri dieťati chodila aj naďalej do školy tak peňazí nebude mať. To by musela aj na materskej chodiť na brigády a kto by bol s bábom? Viem- poviete si na to mala myslieť skôr - no ale čo už stalo sa. Inak je to veľmi milé a skromné dievča a vybrala si ťažšiu cestu - dieťatko porodiť a postarať sa ako najlepšie vie. Tak v tom jej chcem pomôcť. Poznám ju od malinka a preto sa na mňa obrátila.

pááááá
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

plavčík Pozri príspevok
ešte raz vďaka za snahu.
Ona nechce ísť na PN....veď študuje a dúfame, že bude všetko OK a bude ďalej chodiť do školy až k pôrodu.
Myslela som či by nemohla platiť spätne ako dobrovoľne poistená.

Jej finančná situácia nie je moc dobrá a také bábo toho potrebuje určite dosť no a keď by popri dieťati chodila aj naďalej do školy tak peňazí nebude mať. To by musela aj na materskej chodiť na brigády a kto by bol s bábom? Viem- poviete si na to mala myslieť skôr - no ale čo už stalo sa. Inak je to veľmi milé a skromné dievča a vybrala si ťažšiu cestu - dieťatko porodiť a postarať sa ako najlepšie vie. Tak v tom jej chcem pomôcť. Poznám ju od malinka a preto sa na mňa obrátila.

pááááá
Nejde o to chce nechce ísť na PN. Stať sa môže hocičo a nikto nemá zaručené, že jeho tehotenstvo bude bezproblémové. A navyše PN by mohla dostávať aj ku koncu tehotenstva kedy už pracovať nebude vládať.

Toto je jediná cesta, naozaj spätne sa to zaplatiť nedá.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre plavčík:
Čo sa týka DNP ... zbytočne by sme "špiritizovali o nesmrteľnosti chrústov"
viď § 23 zák o SP
0 0
sara3 sara3

sara3 je offline (nepripojený) sara3

Dobrý deň,
prosím o radu. Pozerala som aj zákon, aj jednotlivé situácie a riešenia, ale mám v tom aj tak zmätok.
Som zamestnaná od r. 2004. Rozmýšľam o DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4 %). Tehotná nie som.
1./ Ak sa prihlásim od 04/2010 na DNP, a napr. v máji otehotniem a pôjdem na rizikovú PN, v tom čase treba pokračovať v platení DNP alebo nie? Pretože v niektorých odpovediach sa píše, že treba platiť a v niektorých nie. Bude sa ten čas započítavať do 270 dní poistenia? Môžem žiadať materskú aj z DNP?
2./ Čo v prípade, že neotehotniem, čo odporúčate? Dá sa to urobiť tak, že teraz sa prihlásim na DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4%), budem to platiť nejaký čas (?)(akú výšku - maximum?), potom sa odhlásim a znova sa prihlásim až keď budem vedieť, že som tehotná? Samozrejme, aby bola splnená tá podmienka 270 dní a 26 týždňov. Totiž s manželom sa nám nedarí otehotnieť "na povel".
3./ Ak sa prihlásim od 04/2010 a hneď otehotniem a nesplním tú podmienku 270 dní, teda materskú budem dostavať len z poistenia zo zamestnania. Odporúčate platiť to aj tak? Dá sa to potom využiť nejako pri PN alebo inak?
Čo robiť s výškou odvodu DNP, ak v jednom mesiaci v práci dostanem odmenu? Teda je zo zamestnania iný vymeriavací základ.
Viem, že je toho veľa. Ak si niekto nájde čas, budem vďačná.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Dobrý deň, poprosím Vás o názor,
Bola som prihlásená na DNP a aj na DDP z minima od 1.4.2008 /pretože som bola SZČo ale nemala som povinnosť platenia ako SZČO/ v decembri 2008 som to zrušila a znova sa prihlásila z maxima a od januára 2009 som dala zmenu na platby z minima. K 30.6.2009 mi vznikla povinnosť platiť si ako SZČO, tak som sa prihlásila z minima ako SZČO nemocenské a dôchodkové a Zrušila som k tomu dátumu dobrovoľné dôchodkové poistenie ale DNP som nechala kôli možnému čerpaníu PN a OČR z maxima za predchádzajúci rok. Lenže spravili si chybu v systéme a odhlásili ma na sociálke aj z DNP k dátumu 30.6.2009. Vždy ked som tam priniesla dve PN a OČR tak sa so mnou hádali že som odhlásená ale nakoniec mi to vždy priznali . Platila som si stále DNP aj SZČO, no teraz som sa odhlásila naozaj k 31.1.2010 a požiadala o vrátenie preplatku z DNP, a oni mi vrátili zrejme celé platby od toho 30.6.2009. Nebudú to odomňa pýtať naspäť, ked som mala za to obdobie čerpané PN aj OČR? alebo nebudú chcieť naspäť PN a OČR ktorú mi vyplatili z DNP ked mi ho vrátili?? no majú tam neskutočný chaos.
Díky za názor Jana
0 0
b...arbora b...arbora

b...arbora je offline (nepripojený) b...arbora

Dobry den, uz som sa tu raz na tuto temu radila, ale predsa, chcem sa uistit. Nie vsetkemu som porozumela.

4.8.2010 by som mala nastupit na matersku dovolenku (6 tyzdnov pred vyratanym datumom porodu).
Som uz dlhsiu dobu nezamestnana, ale DNP si platim dost dlho, takze 270 dni mam splnenych - aj ku dnesnemu dnu.
Kedze som vsak mala tento rok DNP v januari odhlasene a znovu prihlasene, tak 26 tyzdnov nepretrzite DNP budem mat az 20.7.2010. Nemam vsak maximalny vymeriavaci zaklad, prosim nepytajte sa preco, proste stalo sa.

Chcela by som si maximalnu matersku zabezpecit teda tak, ze sa tesne pred nastupom na matersku dovolenku zamestnam, tak aby bol vymer. zaklad maximalny.

otazka 1.) neviem ci je to mozne, a ako presne mam postupovat. Myslim hlavne, ci staci napriklad sa zamestnat od 19.7.2010, potom 21.7.2010 zrusim DNP a potom uz hocikedy sup na matersku?
otazka 2.) firma, ktora ma takto zamestna mi vyplati mzdu za tych par dni, co tam budem robit a zaplati za dane obdobie vsetky odvody a potom uz nic? Nebude mat so mnou ziadne dalsie naklady po nastupe na matersku?

dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

sara3 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu. Pozerala som aj zákon, aj jednotlivé situácie a riešenia, ale mám v tom aj tak zmätok.
Som zamestnaná od r. 2004. Rozmýšľam o DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4 %). Tehotná nie som.
1./ Ak sa prihlásim od 04/2010 na DNP, a napr. v máji otehotniem a pôjdem na rizikovú PN, v tom čase treba pokračovať v platení DNP alebo nie? Pretože v niektorých odpovediach sa píše, že treba platiť a v niektorých nie. Bude sa ten čas započítavať do 270 dní poistenia? Môžem žiadať materskú aj z DNP? Ja som by som platila nakoľko nebudeš čerpať PN z DNP, takže podľa mňa platiť treba. Iné by to bolo v prípade, ak čerpeš z DNP nemocenské dávky.
2./ Čo v prípade, že neotehotniem, čo odporúčate? Dá sa to urobiť tak, že teraz sa prihlásim na DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4%), budem to platiť nejaký čas (?)(akú výšku - maximum?), potom sa odhlásim a znova sa prihlásim až keď budem vedieť, že som tehotná? Samozrejme, aby bola splnená tá podmienka 270 dní a 26 týždňov. Totiž s manželom sa nám nedarí otehotnieť "na povel".No ak nevieš či otehotnieš na povel ( myslím ani u iných to tak nejde ), osobne by som sa prihlásila na DNP z minima a platila si to až do otehotnenia. Potom by som zrušila, a o dva dni sa prihlásila z rozdielu ( maximum - hrubá mzda )
3./ Ak sa prihlásim od 04/2010 a hneď otehotniem a nesplním tú podmienku 270 dní, teda materskú budem dostavať len z poistenia zo zamestnania. Odporúčate platiť to aj tak? Dá sa to potom využiť nejako pri PN alebo inak? Ak otehotnieš skôr ako sa poistíš nemá podľa mňa žiaden zmysel platiť si DNP, lebo aj pri PN z DNP potrebuješ mať splnenú podmienku 270 dní. A platiť si cca 15 mesiacov kým to môžem prvý krát využiť na rodičáku na PN a na OCR sa mi vidí priveľký luxus.
Čo robiť s výškou odvodu DNP, ak v jednom mesiaci v práci dostanem odmenu? Teda je zo zamestnania iný vymeriavací základ. Vznikne Ti preplatok, zmenu vo VZ nemôžeš urobiť skôr ako po 6 mesiacoch. Takže ak tam budeš mať odmeny tak môže Ti vzniknúť preplatok na poistnom.
Viem, že je toho veľa. Ak si niekto nájde čas, budem vďačná.
v texte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať