Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

Xanti Pozri príspevok
Ano 26 týždnov pred nástupom na materskú, prihlás sa radšej hned, môže sa stať že budeš nútená nastúpiť skôr na materskú a tým pádom by Ti vyšla z DNP z minima.
Xanti 26 týždňov pred nástupom na materskú alebo pred pôrodom...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

25252 Pozri príspevok
Xanti 26 týždňov pred nástupom na materskú alebo pred pôrodom...
Ked to bude pred pôrodom budeš musieť neskôr nastúpiť na materskú, a navyše SP nebude čakať kým ty splníš podmienku 26 týždnov, lebo podmienku 270 dní mať splnenú budeš tak ti dajú materskú z minimálneho DNP.
Prihlás sa teraz aj dnes na DNP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hanuli Pozri príspevok
Zdravím, prosím o radu:
Od 2002 som v PP na dobu neurčitú - PP trvá. Najmladšie dieťa sa narodilo v 08/2008, mala som nárok na materskú a teraz aj na zvýšený RP.
1.8.2010 mám termín pôrodu, t.j. nástup na materskú 20.6.2010. Pri súčasnom stave by materská vypočítala z pravdepodobného vymeriavacieho základu (v r.2009) - potvrdí zamestnávateľ.

Pred nástupom na materskú chcem ešte nastúpiť do zamestnania –
- ak nastúpim do terajšieho PP – vymeriavací základ sa určí z r.2009 – pravdepodobný,
- ak nastúpim do nového zamestnania – VZ sa bude rátať z tohto nového zamestnania?

V prípade, že nastúpim do nového zamestnania s vyšším VZ - bude sa rátať VZ nový + pravdepodobný z pôvodného PP?

Ďakujem za odpoveď.
Môj názor. Nepomôže Ti nastúpiť do nového zamestnania s vyšším VZ nakoľko nemáš ukončené predošlé poistenie.
A predpokladám, že nechceš prísť o zamestnanie.
0 0
TomkaD TomkaD

TomkaD je offline (nepripojený) TomkaD

Pekný večer prajem! Potrebujem poradiť, resp. odsúhlasiť, či som to pochopila správne.
Mňa zamestnávateľ tlačí do živnosti, takže už od 1.6. 2010 by som mala byť živnostníčka. Budem si teda platiť nemocenské z minima.
Ak ale všetko dobre pôjde, tak od novembra by som mohla byť tehotná a pravdepodobne pôjdem hneď na rizikové. Ak chcem potom dostávať maximálnu materskú, stačí ak ma mesiac pred nástupom na materskú, teda ak preruším PN opať zamestná a dostanem max. výplatu, aby som dostávala max. materskú?
Vďaka za odpoveď.
0 0
Vodicka Vodicka

Vodicka je offline (nepripojený) Vodicka

Na stránke Sociálnej poisťovne je uvedené:
...poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká spravidla uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské.

Je to info. z r. 2009, platí to aj teraz, však?
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ahojte,
chcem sa len uistiť v takejto veci: tehotná SZČO ukončila živnosť a nastúpila 1.4.2010 do PP, od 21.4. je na PN z ktorej pôjde rovno na materskú dovolenku. Materská sa jej teda bude rátať len z vymeriavaceho základu od 1.4. do 20.4? Chápem to dobre? ak chce najvyššiu materskú, tento VZ musí byť tých cca. 1085,- EUR?
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

TomkaD Pozri príspevok
Pekný večer prajem! Potrebujem poradiť, resp. odsúhlasiť, či som to pochopila správne.
Mňa zamestnávateľ tlačí do živnosti, takže už od 1.6. 2010 by som mala byť živnostníčka. Budem si teda platiť nemocenské z minima.
Ak ale všetko dobre pôjde, tak od novembra by som mohla byť tehotná a pravdepodobne pôjdem hneď na rizikové. Ak chcem potom dostávať maximálnu materskú, stačí ak ma mesiac pred nástupom na materskú, teda ak preruším PN opať zamestná a dostanem max. výplatu, aby som dostávala max. materskú?
Vďaka za odpoveď.
Ja si myslím, že dobre. Tiež sa potrebujem v tomto uistiť. Volala som na SP Banská Bystrica a pani mi povedala, že po ukončení živnosti a následnom zamestnaní sa bude materská rátať z VZ z prac.pomeru. Len dúfam, že ma informovala správne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
TomkaD Pozri príspevok
Pekný večer prajem! Potrebujem poradiť, resp. odsúhlasiť, či som to pochopila správne.
Mňa zamestnávateľ tlačí do živnosti, takže už od 1.6. 2010 by som mala byť živnostníčka. Budem si teda platiť nemocenské z minima.
Ak ale všetko dobre pôjde, tak od novembra by som mohla byť tehotná a pravdepodobne pôjdem hneď na rizikové. Ak chcem potom dostávať maximálnu materskú, stačí ak ma mesiac pred nástupom na materskú, teda ak preruším PN opať zamestná a dostanem max. výplatu, aby som dostávala max. materskú?
Vďaka za odpoveď.
Odporúčam prihlásiť sa na DNP s max. VZ a to preto, aby ste na RT mali nemocenskú z max. VZ. Ak sa na DNP prihlásite tak, že od priohlásenia sa na DNP do nástup na RT ubehne 26 týždňov, budete mať cca 600 eur mesačne nemocenské počas RT.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
alekna Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa len uistiť v takejto veci: tehotná SZČO ukončila živnosť a nastúpila 1.4.2010 do PP, od 21.4. je na PN z ktorej pôjde rovno na materskú dovolenku. Materská sa jej teda bude rátať len z vymeriavaceho základu od 1.4. do 20.4? Chápem to dobre? ak chce najvyššiu materskú, tento VZ musí byť tých cca. 1085,- EUR?
Áno, materské a aj nemocenské pri PN sa počíta fakticky z VZ dosiahnutého od 1.4. do 20.4.

Ak majú byť dávky čo najvyššie, tak tento VZ by mal byť v prepočte na celý mesiac 1084,55 eur, teda suma 1084,55/30 x 20 za 20 dní od 1. do 20.
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ďakujem pekne.
0 0
TomkaD TomkaD

TomkaD je offline (nepripojený) TomkaD

Vďaka za radu! Už len dúfať, že všetko dobre dopadne
Ste super!
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

Dobry den!Chcela by som poprosit o radu.Od 20.03.2008som bola vypisana na matersku a k31.03.2008 som dostala vypoved od zamestnavatela.Tam som pracovala 3 roky.Mala sa mi narodila 12.05.2008.Matersku mi vyplacal zamestnavatel.Teraz od 28.04.2010 som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie.Lenze sa nam podarilo predbehnut planovanie a teraz som asi 3-4t. tehotna.moj problem spociva v tom ze neviem ci sa mi do tych 270 dni dnp zapocitava aj nieco z toho predosleho obdobia,lebo ak nie tak tych podmienenych 270 dni dnp urcite nestihneme.A ci mame nejaku inu sancu.Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

miska30 Pozri príspevok
Dobry den!Chcela by som poprosit o radu.Od 20.03.2008som bola vypisana na matersku a k31.03.2008 som dostala vypoved od zamestnavatela.Tam som pracovala 3 roky.Mala sa mi narodila 12.05.2008.Matersku mi vyplacal zamestnavatel.Teraz od 28.04.2010 som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie.Lenze sa nam podarilo predbehnut planovanie a teraz som asi 3-4t. tehotna.moj problem spociva v tom ze neviem ci sa mi do tych 270 dni dnp zapocitava aj nieco z toho predosleho obdobia,lebo ak nie tak tych podmienenych 270 dni dnp urcite nestihneme.A ci mame nejaku inu sancu.Dakujem.
270 dní poistenia musí byť do pôrodu - ale za dva roky dozadu .... asi už nestíhaš
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

ale teraz do septembra budu akurat 2 roky od poberania materskej od zamestnanca,to sa k tomu nezapocitava? dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miska30 Pozri príspevok
ale teraz do septembra budu akurat 2 roky od poberania materskej od zamestnanca,to sa k tomu nezapocitava? dakujem
Nie nezapočítava,
lebo si nebola zamestnancom počas poberania materskej a rodičovského príspevku. K 31.3.2008 si mala výpoved, takže od toho dňa sa Ti neráta žiadne poistenie.
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

to znamena ze to dnp mame radsej zrusit,alebo je aj ine riesenie?My sme sa boli v januari informovat na soc.poist. ze keby sme cheli mat druhe dieta ci nam bude tiez platit zvyseny rp.Ta dotycna pani sa ma spytala ci som tehotna a ze ked nie nemam co riesit.Ohladom dnp nepadlo ani slovo to som sa dozvedela z internetu no ako vidim uz teraz je neskoro.
Naposledy upravil miska30 : 13.05.10 at 14:07
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miska30 Pozri príspevok
to znamena ze to dnp mame radsej zrusit,alebo je aj ine riesenie?My sme sa boli v januari informovat na soc.poist. ze keby sme cheli mat druhe dieta ci nam bude tiez platit zvyseny rp.Ta dotycna pani sa ma spytala ci som tehotna a ze ked nie nemam co riesit.Ohladom dnp nepadlo ani slovo to som sa dozvedela z internetu no ako vidim uz teraz je neskoro.
Nemusíš, môžeš ho využiť na OCR s dieťaťom.
No na túto možnosť určite v SP neupozornujú. Skôr ludí odrádzajú od uzavretia DNP.
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

OCR na dieta mozem vyuzit aj na materskej?Pretoze ako ste spomenuli na SP mi povedali ze ak to nestihnem do porodu nemam to ako vyuzit a prave to ma odradza.Na buduci tyzden idem k lekarovi a ten uz mozno bude lepsie vediet upresnit ten tyzden tehotnosti.Pretoze ked som tam bola to bolo este velmi skoro a v tedy hovoril ze asi 2tt,no to moze byt aj + -.Tak uvidime.Vraj ked som na materskej nemozem poberat aj pnku.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miska30 Pozri príspevok
OCR na dieta mozem vyuzit aj na materskej?Pretoze ako ste spomenuli na SP mi povedali ze ak to nestihnem do porodu nemam to ako vyuzit a prave to ma odradza.Na buduci tyzden idem k lekarovi a ten uz mozno bude lepsie vediet upresnit ten tyzden tehotnosti.Pretoze ked som tam bola to bolo este velmi skoro a v tedy hovoril ze asi 2tt,no to moze byt aj + -.Tak uvidime.Vraj ked som na materskej nemozem poberat aj pnku.
Počas poberania materskej nie, OCR môžeš využiť počas obdobia poberania rodičovského príspevku tj. od 0,5 do 3 rokov dieťaťa.

Treba rozlišovať čo je materská a čo rodičovský príspevok. Kedže rodičovský príspevok vypláca UP tak môžeš počas poberania rodičovského príspevku ísť na OCR s dieťaťom. Platených je 10 dní.A nemôžeš ísť na PN, lebo nemáš splnenú podmienku 270 dní platenia. ALe na OCR ísť môžeš tam nei je potrebné splniť podmienku 270 dní.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ak som mimo témy ospravedlňujem sa, niečo som poštudovala, ale aj tak by som prosila skúsenejších o rady:
Žena na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom ( končí sa 12/2010 ), skončí pravdepodobne na ÚP ( nie je kam sa vrátiť ), v krátkej budúcnosti by chceli ešte tretie dieťa a:
- môže sa momentálne nemocensky pripoistiť, aby sa jej to
v budúcnosti vyplatilo a zohľadnilo?
- mňa samú zaujíma, aký je VZ pri platení do SP osôb, za
za ktorých platí štát
- či sa tiež postupuje pri dobr.NP ako u SZČO = max. VZ -
momentálny VZ = VZ dobr.pripostenia na NP
Zamýšľame podať prihlášku na dobrovoľné pripoistenie, neviem sa vymotať kedy, aký VZ. Ďakujem za odpovede.

Zuzana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať