Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

otázka Pozri príspevok
Ak som mimo témy ospravedlňujem sa, niečo som poštudovala, ale aj tak by som prosila skúsenejších o rady:
Žena na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom ( končí sa 12/2010 ), skončí pravdepodobne na ÚP ( nie je kam sa vrátiť ), v krátkej budúcnosti by chceli ešte tretie dieťa a:
- môže sa momentálne nemocensky pripoistiť, aby sa jej to
v budúcnosti vyplatilo a zohľadnilo? áno môže, ak sa nezmení zákon tak sa nemocenské pripoistenie zohľadní pri výpočte materskej, tiež aj okamžite pri možnosti byť s dieťaťom na OČR alebo pri náhodnej PN.
- mňa samú zaujíma, aký je VZ pri platení do SP osôb, za
za ktorých platí štát
- či sa tiež postupuje pri dobr.NP ako u SZČO = max. VZ -
momentálny VZ = VZ dobr.pripostenia na NP áno
Zamýšľame podať prihlášku na dobrovoľné pripoistenie, neviem sa vymotať kedy, aký VZ. no ja by som povedala aj teraz, nech nie je neskoro. môže z minimálneho VZ, a v prípade otehotnenia, toto DNP zrušiť a založiť nové z maxima tak aby doba platenie nového VZ bola min. 26 týždňov do nástupu na materskú. Ďakujem za odpovede.

Zuzana
Ak si založí DNP teraz, môže ho využiť na OČR pri terajšom dieťaťku, a v prípade otehotnenia nebude stresovať či bude mať dostatok dní poistenia.
2 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Milá Xanti, ďakujem Ti za odpovede, ale koniec koncov neviem určiť ten VZ dobrovoľného pripoistenia na NP, nakoľko neviem VZ pri momentálnom platení ( platí štát ) u mamičky na RD. A treba pri dobrovoľbon pripoistení brať ohľad na čo? Treba na registračnom liste ohľadom VZ vziať do úvahy rozdiel medzi max.VZ a VZ, ktorý platí za dotyčnú osobu štát? Ospravedlňujem sa, ale neviem aké sú kritériá v tomto prípade, nakoľko nejde o SZČO a v tom sa snažím orientovať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

otázka Pozri príspevok
Milá Xanti, ďakujem Ti za odpovede, ale koniec koncov neviem určiť ten VZ dobrovoľného pripoistenia na NP, nakoľko neviem VZ pri momentálnom platení ( platí štát ) u mamičky na RD. A treba pri dobrovoľbon pripoistení brať ohľad na čo? Treba na registračnom liste ohľadom VZ vziať do úvahy rozdiel medzi max.VZ a VZ, ktorý platí za dotyčnú osobu štát? štát neplatí nemocenské poistenie. Ospravedlňujem sa, ale neviem aké sú kritériá v tomto prípade, nakoľko nejde o SZČO a v tom sa snažím orientovať.
Prihlás sa z minima tj. 319,58 € a budeš platiť bajočko 14 € mesačne. Ak otehotnieš v auguste tak DNP zrušíš, a založíš si nové DNP z maxima. To nové DNP treba platiť 26týždňov a budeš mať nárok na maximálnu materskú.

Resp. prihlás sa teraz z minima, v júny zruš. Od júla sa prihlás z maxima 1116,70 € tuším. A k 1.1.2011 si znížiš DNP na minimum no počas celého roka 2011 budeš mať nárok na maximálne dávky
3 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Poprosím o radu skúsených - platila som si DNP z max. VZ od 17.8.09 ( predtým som bola na RD bez zamestnávateľa), od 13.3 platím z min VZ, teraz od pondelka som na MD, papier na materskú som zaniesla do poisťovne, a v utorok mi volala pani Z SP, že mi chýba zaplatený december - neverila som, ale výpis z IB to potvrdil, obratom som platbu uhradila, čiže mohla na SP nabehnúť v stredu/ štvrtok t.j.12 al. 13.5.
Podmienku 270 dní spĺňam k dnešnému dňu ( 15.5).
Pani na SP mi povedal, že ak to obratom uhradím bude to v poho, ale ak to bude neskôr nebudem mať nárok na materskú.
Nestretol sa niekto s tým ako sa to rieši v tomto prípade, či z toho náhodou nebude problém? Bol by to fakt prúser - nedostať prašule.
Ďakujem vopred.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Xanti Pozri príspevok
Prihlás sa z minima tj. 319,58 € a budeš platiť bajočko 14 € mesačne. Ak otehotnieš v auguste tak DNP zrušíš, a založíš si nové DNP z maxima. To nové DNP treba platiť 26týždňov a budeš mať nárok na maximálnu materskú.

Resp. prihlás sa teraz z minima, v júny zruš. Od júla sa prihlás z maxima 1116,70 € tuším. A k 1.1.2011 si znížiš DNP na minimum no počas celého roka 2011 budeš mať nárok na maximálne dávky
Ďakujem Ti veľmi pekne za ochotu, rady a odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mimaemma Pozri príspevok
Poprosím o radu skúsených - platila som si DNP z max. VZ od 17.8.09 ( predtým som bola na RD bez zamestnávateľa), od 13.3 platím z min VZ, teraz od pondelka som na MD, papier na materskú som zaniesla do poisťovne, a v utorok mi volala pani Z SP, že mi chýba zaplatený december - neverila som, ale výpis z IB to potvrdil, obratom som platbu uhradila, čiže mohla na SP nabehnúť v stredu/ štvrtok t.j.12 al. 13.5.
Podmienku 270 dní spĺňam k dnešnému dňu ( 15.5).
Pani na SP mi povedal, že ak to obratom uhradím bude to v poho, ale ak to bude neskôr nebudem mať nárok na materskú.
Nestretol sa niekto s tým ako sa to rieši v tomto prípade, či z toho náhodou nebude problém? Bol by to fakt prúser - nedostať prašule.
Ďakujem vopred.
ak si nastupovala na MD v 5/2010, tak v pohode môžeš zaplatiť do konca maja a nárok na materské vznikne, ak splníš ostatné podmienky a preukážaš ich. Ale nenechávala by som platenie na neskôr, treba radšej hned, tak ako si spravila. Len ak by išlo o prvé obdobie poistenia, treba zaplatiť v splatnosti (t.j. do 8-meho nasledujúceho mesiaca).

ale nerozumiem, ako môžeš mať zmenený VZ od 13.3. na minimálny (nepredpokladám, že si si podávala odhlášku a novú prihlášku!!!), ked VZ sa "mení" vždy len od prvého v mesiaci!!! po mesiaci podania zmeny. Tak na toto si daj bacha!!! Ak si si 13.3.2010 podala na RLFO zmenu VZ na 319,58eur, tak za obdobie 3/2010 do 8.4.2010 si mala zaplatiť ešte zo starého VZ-du. Až za obdobie od 1.4. platí nový=znížený VZ!! Tak ak si platila inak, treba doplatiť aj za apríl čo najskôr!!!

NO a ešte ak si na MD od 10.5.2010 a 270dní splnaš až 15.5.2010, tak ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak podla mna ti začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa. Lebo až potom zistia dátum skutočného pôrodu a teda či si podmienku splnila. Materské vyplatia potom za obdobie od nástupu na MD.

Ale ak by ti vyplatili skôr, tak daj vedieť.
Naposledy upravil brčko : 16.05.10 at 11:51
3 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Brčko, v prvom rade Ti veľmi pekne ďakujem za odpovede- 13.3. je preklep, menila som k 1.3. na minimum uplynulo viac ako 6 mesiacov. V marci som zaplatila ešte za február 47,7 €, v apríli osm platila už znížené poistné za marec vo výške 14 €.
Platba za december je už uhradená, musia to už mať aj nabehnuté, zľakla som sa a platila hneď :-)
Iné ako toto poistenie za posledné 2 roky nemám.
Pani na SP vravela, aby som prišla s potvrdením od lekára potom ako ubehne 270 dní. Teraz idem vo štvrtok na poradňu a vypýtam si takéto potvrdenie, ak mi materské vyplatia ešte pred pôrodom, určite dám vedieť. Potešilo by mať peniažky skôr - kočík je už síce kúpený ale aj tak, bude ešte treba dokúpiť nejaké tie vecičky...
Každopádne veľmi si ma potešila, ďakujem ešte raz.
Prajem všetko dobré!
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

Este otazocka,neda sa tych par tyzdnov spatne doplatit?Su to nejake 2 tyzdne co nas delia od splnenych 270tych dni.Alebo sa na par dni zamestnat?Dakujem!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miska30 Pozri príspevok
Este otazocka,neda sa tych par tyzdnov spatne doplatit?Su to nejake 2 tyzdne co nas delia od splnenych 270tych dni.Alebo sa na par dni zamestnat?Dakujem!
Nie nedá sa spätne doplatiť, a pri súbehu zamestnania sa ráta len jeden raz. Takže sa nedá už nič robiť.
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ahojte chcela by som sa spýtať z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať nemocenské. Známa uzatvorila dobrovoľné nemocenské poistenie v 6/09 a do 30.12.09 platila z minimálneho vymeriavacieho základu. 31.12.09 to zmenila na na odvody z maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz je v 15 t.t. a jej lekárka ju pre zdravotné problémy vypísala na marodku od 7.5. Z akého vymeriavacieho základu sa jej bude platiť nemocenské(marodka)? Materská by jej už mala vyjsť z toho maximálneho základu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte chcela by som sa spýtať z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať nemocenské. Známa uzatvorila dobrovoľné nemocenské poistenie v 6/09 a do 30.12.09 platila z minimálneho vymeriavacieho základu. 31.12.09 to zmenila na na odvody z maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz je v 15 t.t. a jej lekárka ju pre zdravotné problémy vypísala na marodku od 7.5. Z akého vymeriavacieho základu sa jej bude platiť nemocenské(marodka)? Materská by jej už mala vyjsť z toho maximálneho základu.
Ako zmenila? Zrušila a novo uzatvorila DNP? Ako zmenila? Meniť sa dá k začiatku mesiaca a najskôr po 6 mesiacoch platenia.
Takže jej materská a aj nemocenská bude vyrátana z RO tj. VZ z roku 2009 zo sumy 295,50 €.
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

myslím tak že ukončila v 12/09 z minimálneho a od 1/10 uzatvorila z maximálneho VZ aj tak sa jej bude platiť z minimálneho?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ALEXOLIVER Pozri príspevok
myslím tak že ukončila v 12/09 z minimálneho a od 1/10 uzatvorila z maximálneho VZ aj tak sa jej bude platiť z minimálneho?
Prvých 26 týždňov sa vypláca PN z predpokladaného VZ teda ak uzavrela nový od 1.1.2010 tak jej Pn bude zo sumy 319,58 € a jej materská, ak nastúpi na materskú 1.7.2010 tak bude z VZ z akého platí odvody, dovtedy ak nastúpi tak bude z minima bezohľadu na to koľko platí.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pre presnosť: ak bolo posledné prihlásenie 1.1.2010, tak 26týž. uplynie 1.7.2010 a teda ak PN vznikne/ naMD nastúpi najskôr 2.7.2010, tak dávka bude rátaná zo "skutočného" vym.základu v rozhodujúcom období, t.j. z ktorého plati teraz. Ak sa prihlásila nanovo 31.12.2009, tak už pri vzniku 1.7.2010.

Podla toho, kedy posledné DNP vzniklo (a odkedy požiada o dávku)bude aj rozhod.obdobie.
Inak súhlasím s Xanti.
2 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ďakujem Vám za odpovede.
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

Viem ze vas zatazujem asi hlupimi otazkami,no cloveku je to luto ze je to par dni ktore mozno aj stihame,no je tu moznost aj velkeho rizika.V jednom clanku ohladom materskej som sa docitala ze ak zena pred porodom bola nemocensky poistena aspon 2-3mesiace,staci sa prihlasit do 8tt.Stacia aj 2 mesiace?Neviem ci by tu bola ta moznost no este jeden pokus 28.04.2010 som si zacala patit dnp keby som ho platila 2mesiace a potom na 1 den prerusila a od 1.07.2010 sa znovu prihlasila tych podla zakona 26 tyzdnov by som pekne aj s nejakou rezervou stihala.Je nieco taketo vobec mozne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miska30 Pozri príspevok
Viem ze vas zatazujem asi hlupimi otazkami,no cloveku je to luto ze je to par dni ktore mozno aj stihame,no je tu moznost aj velkeho rizika.V jednom clanku ohladom materskej som sa docitala ze ak zena pred porodom bola nemocensky poistena aspon 2-3mesiace,staci sa prihlasit do 8tt.Stacia aj 2 mesiace?Neviem ci by tu bola ta moznost no este jeden pokus 28.04.2010 som si zacala patit dnp keby som ho platila 2mesiace a potom na 1 den prerusila a od 1.07.2010 sa znovu prihlasila tych podla zakona 26 tyzdnov by som pekne aj s nejakou rezervou stihala.Je nieco taketo vobec mozne?
Tie dva tri mesiace musia spolu z DNP dať 270 dní. Ty kedže si už tehotná, a poistila si sa neskoro, tak tých 270 dní nestíhaš. Keby si pred rokom bola platila 2-3 mesiace DNP alebo bola 2-3 mesiace zamestnaná, tak vtedy by Ti naozaj stačilo sa prihlásiť na DNP do 6-8 týždňa tehotenstva. Vtedy by TI SP našla v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia.
Takto nenájde, naozaj mi je to lúto, trebalo sa skôr poistiť .
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

Dakujem za odpoved.A stym znizenim na minimum je fakt mozne az po pol roku?Ak by to uz nevyslo clovek aspon nestrati taku sumu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

miska30 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.A stym znizenim na minimum je fakt mozne az po pol roku?Ak by to uz nevyslo clovek aspon nestrati taku sumu.
Ano je to možné až po pol roku. Nič Ti nebráni zrušiť DNP a založiť nové z minima na druhý deň. Aspoň DNP môžeš použiť na prípadné OCR s prvými dieťaťkom.
0 0
miska30 miska30

miska30 je offline (nepripojený) miska30

Velmi pekne dakujem,za odpovede a za rady!No velmi ma mrzy ze som si vas nevyhladala skor.Je to od vas velmi krasne ze radite ludom,co sa od zamestnancov na Sp neda povedat.Nechcem tym niekoho urazit pretoze su aj tam vynimki,no bohuzial my sme mali v januari smolu ked sme sa boli informovat ako to bude ked planujeme druhe babo,a mne uz netrva pp.Vdaka tej arogantnej pani,ktora ma hned vo dverach zvrtla ze ked nie som tehotna nemam co riesit,nebudeme mat narok ani na matersku o ktoru nam v podstate ani tak neslo,skor o ten zvyseny rp.No potom som sa dozvedela o tom dnp,no to je uz teraz neskoro.Je to smutne ze mamicky na toto niekto neupozornuje.Nie kazda ma moznost dostupnosti internetu.A zas povedzme si uprimne platit si z rp este aj dnp je myslim si dost,ak zoberieme do uvahy ze nie kazdemu sa podari otehotnit prave vtedy ked si to naplanuje a kazda druha rodina zije s uverom na krku.
Takze opat maju vyhodu ti co su na tom finacne lepsie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať