Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
evi.li evi.li

evi.li je offline (nepripojený) evi.li

Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy sa musí nastúpiť na materskú dovolenku je to v 34tt? Dá sa tento nástup oddialiť ak mi do 34 týždňa tehotenstva nevychádza odplatiť 270 do soc.poisťovne?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evi.li Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy sa musí nastúpiť na materskú dovolenku je to v 34tt? Dá sa tento nástup oddialiť ak mi do 34 týždňa tehotenstva nevychádza odplatiť 270 do soc.poisťovne?
podmienka 270 tich dní poistenia .. je do pôrodu nastúpiť na MD môžeš skor (normálne šesť týždňov pred pôrodom)
0 0
evi.li evi.li

evi.li je offline (nepripojený) evi.li

Ďakujem za odpoveď. Môžem nastúpiť 6 týždnou pred porodom alebo musím?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evi.li Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Môžem nastúpiť 6 týždnou pred porodom alebo musím?
aj ked nemusíš, neskorším nástupom sa môžeš ukrátiť o dobu poberania materského, lebo budeš poberať materské len 22týž. po pôrode, čo ti nemusí vychádzať 28týž. A podla info od mamičiek aj tak SP sleduje, či sú podmienky splnené k 6temu týždnu pred PTP. Ale už som aj iný postup čítala, záleží či ovláda oficiálny postup tá pani, čo bude rátať materskú teba. Ale nenastupovala by som neskôr ako 6týž. pred PTP, čo uvedie lekár do žiadosti o materské. Ak nemáš min.materskú, tak sa môžeš ukrátiť na peniazoch.
0 0
ruzi23 ruzi23

ruzi23 je offline (nepripojený) ruzi23

Dobry den, rada by som sa informovala o moznosti cerpat riadnu dovolenku medzi materskou a rodicovskou dovolenkou a narokom na rodicovsky prispevok.
Na MD som nastupovala 16.12.2009. Z roku 2009 mi zostalo 10 dni dovolenky a za rok 2010 budem mat pomerny narok cca 8 dni. Materska dovolenka mi konci 29.6.2010 a uvazujem o cerpani riadnej dovolenky po tomto obdobi.To by znamenalo, ze by som v juni cerpala 1 den dovolenky a zvysok v juli. Rada by som vedela, ci plynutie RD moze zacat subezne uz od 30.6. alebo az po vycerpani riadnej dovolenky a ako je to s vyplatenim rodicovskeho prispevku. Viem, ze v minulosti mohla bezat dovolenka a RD subezne, ale vraj od tohto roku je tam zmena. Ak by RD zacinala az po vycerpani dovolenky, budem mat v juli narok na mzdu aj na rodicovsky prispevok? Mam zistene, ze mam narok na zvyseny rodicovsky prispevok avsak cista mzda za dany mesiac je vyssia. Dakujem za radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
radila by som ti ponechať si dovolenku až po ukončení RD. Ver, že sa ti zíde.
Na RP máš nárok, ak si aspon jeden deň v mesiaci na RP. Takže v júni nemôžeš inak, iba nastúpiť na RD a nestratiť tak nárok na RP.
Potom nasleduje prerušenie/ukončenie RD a nastup dovolenky zo zamestnania, po vyčerpaní dovolenky opätovný nástup na RD - čo v júli ti zrejme zasa vyjde nárok na RP, kedže aspon 1 deň budeš na RD.
/Dúfam, že rozlišuješ RD a RP........ /
Samozrejme s tým sú spojené hlásenia-oznamy o zmenách, ktoré zamestnávateľ posiela do SP aj ZP.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Tolko sa to uz popisalo no hokej mam poriadny. Na jednej strane sa pise ze sa materska vypocitava z VZ predchadzajuceho roku...na druhej strane tu sa pise ze staci mat maximalny VZ 26 tyzdnov pred porodom ak cheme dobru matersku.
Teraz konkretne.....platim si dobrovolne nemocenske poistenie tohto roku z minima....na druhy rok planujem babo ale az niekedy druhy polrok.....ako ziskat tu najlepsiu matersku?...neviem ci mam si zvysit VZ na maximum teraz alebo potom zrusit DNP ci zmenit ten zaklad na maximum na druhy rok a platit si tych 26 tyzdnov z maxima. Kedy sa berie ktore obdobie teda kedy predchadzajuci rok a kedy staci tych 26 tydznov aj v danom roku?

rovnako sa to pisla aj so zamestnavatelom ze staci ak zrusi pracovny pomer s minimalnou mzdou a zalozi s maximalnou....neberie sa obdobie predchadzjuceho roku ked tam clovek mal prijem?..Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Tolko sa to uz popisalo no hokej mam poriadny. Na jednej strane sa pise ze sa materska vypocitava z VZ predchadzajuceho roku...na druhej strane tu sa pise ze staci mat maximalny VZ 26 tyzdnov pred porodom ak cheme dobru matersku.
Teraz konkretne.....platim si dobrovolne nemocenske poistenie tohto roku z minima....na druhy rok planujem babo ale az niekedy druhy polrok.....ako ziskat tu najlepsiu matersku? Jednoducho, zruš DNP 25.6.2010 a založ nové od 1.7.2010 z maxima 1116,70 eura.
Od 1.1.2011 dáš žiadosť o zmenu VZ na SP pri DNP na minimum. A kedže od 1.7.2010 do 31.12.2010 uplynie 26 týždňov, tak budeš mať splnenú podmienku, a celý rok 2011 ked pôjdeš na PN alebo materskú tak bude rátaná z VZ roku 2010 a to z rozhodujúceho obdobia 1.7. až 31.12. čiže z maxima.
Aj ked ty už rok 2011 budeš platiť z min. VZ. Len treba v decembri požiadať o zmenu, a v žiadnom prípade v roku 2011 nezrušiť DNP.
...neviem ci mam si zvysit VZ na maximum teraz alebo potom zrusit DNP ci zmenit ten zaklad na maximum na druhy rok a platit si tych 26 tyzdnov z maxima. Kedy sa berie ktore obdobie teda kedy predchadzajuci rok a kedy staci tych 26 tydznov aj v danom roku?

rovnako sa to pisla aj so zamestnavatelom ze staci ak zrusi pracovny pomer s minimalnou mzdou a zalozi s maximalnou....neberie sa obdobie predchadzjuceho roku ked tam clovek mal prijem? Nie neberie, predošlý rok sa berie v úvahu pri dlhotrvajúcom PP, ak má človek krátkodobí PP tak sa berie posledné poistenie do úvahy...Dakujem.
V texte.
1 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dakujem pekne za odpoved....takze pre mna by sa ratal rok 2010..lebo vlastne by som mala platenych 26 tyzdnov....a brali by len to obodobie od 1.7.2010.....do konca roka....ak by som mala nieco platene predtym skor ale z mensieho VZ to by sa nebralo do uvahy ak by som predtym to poistenie zrusila a urobila nove? preco je potrebne poisteni zrusit a nie len zmenit VZ?

..ja mam chaos vtom z akeho obdobia sa ta materska vypocitava...preco je to tych 26 tyzdnov a nie rok.

..ak by sami vsak nepodarilo otehotniet tak ako planujem tak co potom/to by sa to maximum mohlo vyuzit na priklad pri Pn ktora by sa rovnako pocitala, s tym zeby osm bola nadalej positena/....ak by sa dieta narodila az v roku 2012...co urobit vtomto ...platit nadalej z maxima..alebo len zmenit na minimum....a ked zistim ze som tehu tak odznova sa prihlasit do toho 8 tt...a potom platit z maxima../aj ked viem ze dovtedy bude mozno uz zase vsetko uplne inak pri tom ako sa zakony furt menia.

Ide mi najma o to ze sa chcem poistit aby som splnila tych 270 dni....len zase nechem cely cas platit maximum a tiez tehu nemusi byt tak ako si ho planujem....planujeme ho az v druhej polke roku 2011 ale mozno sa stane ze to bude az v roku 2012 na zaciatku roka.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoved....takze pre mna by sa ratal rok 2010..lebo vlastne by som mala platenych 26 tyzdnov....a brali by len to obodobie od 1.7.2010.....do konca roka....ak by som mala nieco platene predtym skor ale z mensieho VZ to by sa nebralo do uvahy ak by som predtym to poistenie zrusila a urobila nove? Presne tak, bralo by sa v úvahu to posledné poistenie.
preco je potrebne poisteni zrusit a nie len zmenit VZ? Lebo, ak by si len zmenila počas roka VZ tak sa Ti len spriemeruje. VZ je výhodné zmeniť pri prechode rokov.

..ja mam chaos vtom z akeho obdobia sa ta materska vypocitava...preco je to tych 26 tyzdnov a nie rok. ráta sa z posledného poistenia v danom roku, ak ale ideš na materskú alebo PN až budúci rok a máš nepretržité poistenie tak sa ako rozhodujúce obdobie berie poistenie z toho predošlého roka.

..ak by sami vsak nepodarilo otehotniet tak ako planujem tak co potom/to by sa to maximum mohlo vyuzit na priklad pri Pn ktora by sa rovnako pocitala, s tym zeby osm bola nadalej positena/ano aj na PN by si mohla ísť. ....ak by sa dieta narodila az v roku 2012...co urobit vtomto ...platit nadalej z maxima..alebo len zmenit na minimum....a ked zistim ze som tehu tak odznova sa prihlasit do toho 8 tt...a potom platit z maxima../aj ked viem ze dovtedy bude mozno uz zase vsetko uplne inak pri tom ako sa zakony furt menia. Presne zákony sa menia, teraz vieš čo máš urobiť a ked sa Ti nepodarí porodiť v roku 2011 tak sa potom ozvi a iste niečo vymyslíme, ak nám to zákony dovolia.

Ide mi najma o to ze sa chcem poistit aby som splnila tych 270 dni....len zase nechem cely cas platit maximum a tiez tehu nemusi byt tak ako si ho planujem....planujeme ho az v druhej polke roku 2011 ale mozno sa stane ze to bude az v roku 2012 na zaciatku roka.
tak si začni platiť minimum. Alebo urob tak ako som Ti napísala v predošlom príspevku hádam 6 mesiacov zvládneš platiť maximum .
1 0
ruzi23 ruzi23

ruzi23 je offline (nepripojený) ruzi23

KEJKA Pozri príspevok
radila by som ti ponechať si dovolenku až po ukončení RD. Ver, že sa ti zíde.
Na RP máš nárok, ak si aspon jeden deň v mesiaci na RP. Takže v júni nemôžeš inak, iba nastúpiť na RD a nestratiť tak nárok na RP.
Potom nasleduje prerušenie/ukončenie RD a nastup dovolenky zo zamestnania, po vyčerpaní dovolenky opätovný nástup na RD - čo v júli ti zrejme zasa vyjde nárok na RP, kedže aspon 1 deň budeš na RD.
/Dúfam, že rozlišuješ RD a RP........ /
Samozrejme s tým sú spojené hlásenia-oznamy o zmenách, ktoré zamestnávateľ posiela do SP aj ZP.
Dakujem pekne za odpoved Kejka. Este jeden dotaz, ak by som v juni mala jeden den RD, tak by som RP dostala len v pripade ak materske zo socialnej poistovne je nizsie ako RP, aj to len do maximalnej vysky RP, spravne ze? Cize ak mam matersku vyssiu, tak by som RP v juni nedostala a mozem rovno cerpat dovolenku.
Takze je mozne mat subezne v jednom mesiaci mzdu a ak nastupim na RD tak aj RP. Neexistuju tam tiez nejake limity, ze ak je mzda vyssia tak RP nedostanem?
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

takze vlastne je najlepsie poistenie prerusit v takom pripade aspon na par dni a potom zacat nove s VZ aky potrebujem...ako mat cely rok nepretrzite, a plati cely rok zbytocne najvyssie.
Clovek by sa az cudoval ako sa so vsetkym da vybabrat...len keby sa to vedelo verejne...a nie az teraz objavujem take zazraky.

Uz len jedna otazocka dufam....ja asi budem riesit rozne pripady...ak som teraz na rodicovskej dovolenke/bola som zamestnana takze nemocenske mi ide dalej/...ma zmysel sa poistit kedy a ako kedze urcite doprace uz tam nenastupim z firemnych dovodov/rodicovska trva do septembra/...a chcem to riesit tym dobrovolnym poistenim...ktore este nemam a keby som to babatko na stopro naplanovala na rok 2011...najlepsie by asi bolo sa poistit uz teraz z dovodu aby som mala tych 270 dni....ako to urobit aby materske bolo co najvyssie. Kedze neviem ci to DPN a kedze som este na rodicovskej by sa bralo ako nepretrzite poistenie.

No a dufam ze to je uz posledny pripad ktory ma napadol. Dakujem pekne.
Naposledy upravil bznka : 21.05.10 at 17:24
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bznka Pozri príspevok
takze vlastne je najlrpsie poistenie prerusit v takom pripade aspon na par dni a potom zacatnove s VZ aky potrebujem...ako mat cely rok nepretrzite.
Clovek by sa az cudoval ako sa so vsetkym da vybabrat...len keby sa to vedelo verejne...a nie az teraz objavujem take zazraky.
Ak máš nástup na materskú neskôr ako 26 týždňov od prerušenia, je výhodnejšie DNP prerušiť a platiť z vyššieho vymer.základu.
Ak by si však na MD nastúpila skôr ako 26 týždňov od prerušenia, materskú budeš mať vyplácanú z minima, aj keď budeš platiť max.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Uz len jedna otazocka dufam....ja asi budem riesit rozne pripady...ak som teraz na rodicovskej dovolenke/bola som zamestnana takze nemocenske mi ide dalej/...ma zmysel sa poistit kedy a ako kedze urcite doprace uz tam nenastupim z firemnych dovodov/rodicovska trva do septembra/...a chcem to riesit tym dobrovolnym poistenim...ktore este nemam a keby som to babatko na stopro naplanovala na rok 2011...najlepsie by asi bolo sa poistit uz teraz z dovodu aby som mala tych 270 dni....ako to urobit aby materske bolo co najvyssie. Kedze neviem ci to DPN a kedze som este na rodicovskej by sa bralo ako nepretrzite poistenie.

No a dufam ze to je uz posledny pripad ktory ma napadol. Dakujem pekne.
Poisti sa z najvyššieho VZ, ty môžeš lebo si na rodičovskej, žiadny preplatok Ti tam nevznikne. Resp. poisti sa tak ako som Ti napísala v tvojom prvom príspevku.
1 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

veronikasad Pozri príspevok
Ak máš nástup na materskú neskôr ako 26 týždňov od prerušenia, je výhodnejšie DNP prerušiť a platiť z vyššieho vymer.základu.
Ak by si však na MD nastúpila skôr ako 26 týždňov od prerušenia, materskú budeš mať vyplácanú z minima, aj keď budeš platiť max.
tak tomu nechapem..co je skor a co je neskor v tomto pripade.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Ak máš nástup na materskú neskôr ako 26 týždňov od prerušenia, je výhodnejšie DNP prerušiť a platiť z vyššieho vymer.základu.
Ak by si však na MD nastúpila skôr ako 26 týždňov od prerušenia, materskú budeš mať vyplácanú z minima, aj keď budeš platiť max.
bznka Pozri príspevok
tak tomu nechapem..co je skor a co je neskor v tomto pripade.
Ak otehotnieš, a stihneš sa poistiť z vyššieho VZ ( po zrušení a znovuzaložení ) do cca 8 týždna tehotenstva, tak ak budeš platiť 26 týždňov odvody z maxima, tak tvoja materská bude maximálna.
Ale pokiaľ budeš platiť odvody len napr. 24 týždnov, alebo 25 týždňov z maxima tak potom tvoja materská bude len minimálna aj napriek tomu, že budeš platiť maximálne odvody.
Preto je najideálnejšie to čo som ti písala poistiť sa od 1.7.2010 z maxima a na prelome rokov znížiť na minimum. A nasledujúci rok budeš mať nárok na maximálne PN a tiež aj na materskú, po platení 270 dní.

Čiže ak sa prihlásiš na DNP 1.7.2010 zo sumy 1116,70 € a od 1.1.2011 znížiš ten VZ na minimum , tak už 1.4.2011 môžeš ísť na materskú, na PN a budeš dostávať maximálne dávky.
1 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

dakujem....tak som to porozumela spravne...tak pojdem sa poistit aby som splnila tych 270 dni lebo viem ze kym toto nesplnim tak si mozem piskat....nebudem mat narok na nic...len nebudem cakat do jula hoci vtedy sa meni VZ ale pojdem od juna..a ziskam jeden mesiac skor keby som ochorela ci ochoreli moje deti ...zase uplne maximum mat nemusim
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Este ma zaujima ako to je s Pnkou pocas tehotenstva...platili by ju kedze by som splnila vsetky podmienky z DNP....ale nema potom tato PNka vplyv na vysku materskeho?...materska sa pocita potom rovnako pri Pnke alebo inak?

..teda vyjde rovnako vysoka materska ako Pnka...alebo je tam uz iny vypocet kedze som bola pracensechopna aj ked pri DNP /a nezamestnanosti/...sa to neda tak povedat. Pnka a tehu by vysli v jeden rok. Lebo pr iprelome rokov asi by to uz bolo ine.

..plati sa DNP aj pocas pnky..musim ci nemusim..alebo nemusim a mozem?

priklad...1)v jeden rok mi vyjde pnka z maxima vyjde mi aj nastup na matersku tiez bude z maxima?
ako to je v pripade 2)jeden rok vychadza pnka a dieta sa narodi az v dalsi rok...ako sa tam bude pocitat materska..ak by sa DNP platilo sustavne z maxima.

No to uz teraz je spekulanstvo...lebo ak clovek vie ze chce mat babetko....a ze moze ist aj na Pnku/aj ked je sice nazamestnany/...ale vie ze tomo ze vyuzit z DNP...tak hladam sposoby.kedze pracu si tazk najst a najma ked clovek vie ze to babatko chce. vlatne by bol prijem aj pocas tehotenstva.
Naposledy upravil bznka : 22.05.10 at 05:01
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre bznka.
... malý nákuk do zák. o SP http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#33.
.. keď budeš postupovať podľa neho - a spníš podmienky... je to OK
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ruzi23 Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoved Kejka. Este jeden dotaz, ak by som v juni mala jeden den RD, tak by som RP dostala len v pripade ak materske zo socialnej poistovne je nizsie ako RP, aj to len do maximalnej vysky RP, spravne ze? nie, výška materského v tomto prípade neovplyvnuje nárok na RP. Ak nastúpiš na RD v zamestnaní 30.6., tak máš nárok za 6/2010 na rodič.príspevok vo výške 256eur bez ohladu na výšku materského. Ak na RD nastúpiš až v júli (je jedno ktorý den), tak budeš mať nárok na RP od 7/2010. Cize ak mam matersku vyssiu, tak by som RP v juni nedostala a mozem rovno cerpat dovolenku.
Takze je mozne mat subezne v jednom mesiaci mzdu a ak nastupim na RD tak aj RP. Neexistuju tam tiez nejake limity, ze ak je mzda vyssia tak RP nedostanem?
nie, neexistujú tam limity, len musíš aspon 1den čerpať RD.

v zamestnaní bud pracuješ, alebo čerpeš riadnu dovolenku, alebo čerpeš rodičovskú dovolenku. Neexistuje, aby si čerpala riadnu dovolenku a rodičovskú dovolenku naraz v jednom prac.pomere. A nebolo to tak ani v r.2007-2008. Bolo ale možné poberať rodičovský príspevok aj počas čerpania riadnej dovolenky medzi MD a RD, lebo aj počas nej si sa riadne starala o dieťa. A v podmienkach na nárok na RP nebolo vtedy uvedené, že nemáš nárok na rodič.príspevok počas poberania príjmu zo závislej činnosti (počas čerpania riadnej dovolenky máš príjem zo závislej činnosti). Pri požiadaní o RP od r.2009 to už možné nie je. Teda presnejšie ak v kalend. mesiaci, v ktorom končí MD nie je ani 1 den čerpaná rodič.dovolenka, ale len riadna dovolenka, tak nárok na RP za daný mesiac nie je.
Naposledy upravil brčko : 22.05.10 at 16:24
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať