Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Ivet17 Pozri príspevok
jaj Brčko-no veru v tomto neviem vôbec chodiť... nie-žiadnu prihlášku som si nedávala-jedine ak sa to týka to pred tromi rokmi ked som isla na matersku???
A to na SP kde som bola na DNP? al. UPSVaR. Viem že som ako tatár, ale ozaj neviem o čom je teraz reč...
A ešte- len dôchodkov.poistenia sa to týka? zdravotnú poistovnu mi bude platiť štát? či ako to mám teraz? 4i možem ist po doktoroch...
Asi som ju radsej mala nechat este doma že? ale nemám vela navýber, nemá mi ju kto stražiť a muž na týždnovkách...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ivet17 Pozri príspevok
A ešte- len dôchodkov.poistenia sa to týka? zdravotnú poistovnu mi bude platiť štát? či ako to mám teraz? 4i možem ist po doktoroch...
Asi som ju radsej mala nechat este doma že? ale nemám vela navýber, nemá mi ju kto stražiť a muž na týždnovkách...
nestresuj sa v klude

ZP máš v pohode. Ale treba tam potom zájsť s rozhodnutím o odnatí rodič.príspevku a s rozhodnutím o priznaní materského. Ale záleží na konkrétnej ZP, ako to rieši. Tiež sa opýtaj, či zase po ukončení poberania materkského treba doručiť nejaký papier o poberaní RP.
Ppoistencom štátu pre zdrav.poistenie si napr. ako poberatel nemocenského, materského, rodičovského príspevku alebo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa (dieťa môže navštevovať škôlku max. 4hod.denne a túto podmienku splnaš, ale len pre ZP). T.j. máš to v pohode, lebo poberáš RP a potom materské.

Zájdi na SP a zisti, či si dôch.poistná štátom.

Ak áno, tak dáš odhlášku na RLFO (zaškrtneš odhláška, ostatné ti povedia). Ked dáš odhlášku, tak si urob kopiu (alebo vypíš 2x) a na jednu nech ti dajú pečiatku, že si odhlášku odovzdala.

Ak nie si poistená štátom, tak s tým už nič nenarobíš. Odhlášku v takom prípade podávať nemusíš.

A hned si zober tlačivá zo SP na prihlásenie po pôrode (aj ked sú na nete, ale v jednej kope s množstvom tlačiv) a oni ti aj povedia, čo a kde vyplniť. A samozrejme aj potom o pár rokov budeš dávať odhlášku.
3 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Brčko dakujem velmo pekne-len ešte malinky stressss-ja som dala malú hned na cely den. A ty píšeš ak je to na 4hod.je to v pohode. a cely den?
Ináč vrelá vdaka za ochotu pomahat....
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Ci ako to čítam ešte raz-tak ked som už na MD-tak by to malo byt v pohode?Ach však ... človek sa stale učí a tu má aspon kto poradit,za čo som veeelmi vdačná...
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

bz5: Prosím vas ako je to v prípade, ked si chcem platiť DNP, ale rozdiel max VZ a HM je nižší ako minimum... platim potom z minima, alebo skutočného rozdielu?

Andyke Pozri príspevok
Iba z rozdielu budeš platiť - to bude Tvojím vymer.základom.
Včera som bola v SP, a pani ma upozornila, ze nemožem platiť z menej ako z minima, takže som musela na prihlaške prepisovať VZ. Vraj , ak "si myslím", že spolu s VZ zo zamestnania a DNP budem mať viac ako maximum, tak si mám potom požiadať o vrátenie preplatku... To moja skúsenosť
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Včera som bola v SP, a pani ma upozornila, ze nemožem platiť z menej ako z minima, takže som musela na prihlaške prepisovať VZ. Vraj , ak "si myslím", že spolu s VZ zo zamestnania a DNP budem mať viac ako maximum, tak si mám potom požiadať o vrátenie preplatku... To moja skúsenosť
Dalo sa čakať, v podstate teraz od júla sa maximum zvyšuje, takže je to výhodné aj pre teba, lebo potom VZ by sa dal zvýšiť až po pol roku .
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bz5 Pozri príspevok
bz5: Prosím vas ako je to v prípade, ked si chcem platiť DNP, ale rozdiel max VZ a HM je nižší ako minimum... platim potom z minima, alebo skutočného rozdielu?



Včera som bola v SP, a pani ma upozornila, ze nemožem platiť z menej ako z minima, takže som musela na prihlaške prepisovať VZ. Vraj , ak "si myslím", že spolu s VZ zo zamestnania a DNP budem mať viac ako maximum, tak si mám potom požiadať o vrátenie preplatku... To moja skúsenosť
Ja som mala podaný trvalý prev.príkaz a platila z minima, aj ked by som mala platiť menej. V SP mám preplatok, ktorý si musím písomne vyžiadať vrátiť. Podla mna je lepšie platiť z minima, lebo napr. za máj musíš zaplatiť do 8.6. a dovtedy ani nemusíš mať výplatnú pásku s presnou sumou vym.základu zo zamstnania. Lebo VZ zo zamestnania nie su vždy úplne rovnaké a ako píše Xanti, ak sa zvyšuje VZ, nemusíš ani zase rátať a sledovať aktuálne maximum a aktuálnu mzdu/VZ zo zamestnania.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... nedá sa zvoliť nižší VZ, ako je minimum....
To, že potom bude preplatok ... .. treba oň písomne požiadať (§ 145)
0 0
evi.li evi.li

evi.li je offline (nepripojený) evi.li

Dobrý deň potrebovala by som poradiť kamarátka má odpracované 7 rokov ako zamestnanec. V minulom roku ale robila prevažnú časť na dobu určitu prerušovane 3 mesiace odrobila 2 mesiace bola doma, potom 2 mesiace odrobila a 2 mesiace bola doma. Vždy bola hlásená na UPSVAR ale nemala nárok na dávky. Tento rok v máji nastupila na nové pracovné miesto ako zamestnenec. Je v 4tt a v práci jej za to dali výpoveď. Chcela by vedieť či bude mať nárok na meteskú a potom aj na RP a v akej výške?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evi.li Pozri príspevok
Dobrý deň potrebovala by som poradiť kamarátka má odpracované 7 rokov ako zamestnanec. V minulom roku ale robila prevažnú časť na dobu určitu prerušovane 3 mesiace odrobila 2 mesiace bola doma, potom 2 mesiace odrobila a 2 mesiace bola doma. Vždy bola hlásená na UPSVAR ale nemala nárok na dávky. Tento rok v máji nastupila na nové pracovné miesto ako zamestnenec. Je v 4tt a v práci jej za to dali výpoveď. Chcela by vedieť či bude mať nárok na meteskú a potom aj na RP a v akej výške?
AK si uzavrie okamžite najneskôr od 1.7.2010 dobrovolné poistenie z maxima teda zo sumy 1116,70 eura mesačne bude platiť odvody vo výške cca 49,10 eur, tak bude mať maximálnu materskú cca 615 eur. Ak neurobí nič nebude mať nárok na materskú, nakoľko ochranná doba je pol roka. A dovtedy to nestihne.
0 0
evi.li evi.li

evi.li je offline (nepripojený) evi.li

Ešte sa chce opýtať keby sa stalo, že pôjde na rizikové tehotenstvo čiže PN ako je to potom z platením odvodov 49,10 eura a poberaním materskej v jej prípade?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evi.li Pozri príspevok
Ešte sa chce opýtať keby sa stalo, že pôjde na rizikové tehotenstvo čiže PN ako je to potom z platením odvodov 49,10 eura a poberaním materskej v jej prípade?
Musí si založiť to DNP, ináč nebude mať nárok na materskú, a ani na zvýšený rodičovský príspevok.
Ak pôjde teraz na PN, tak nebude musieť platiť DNP aj ked bude prihlásená .
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evi.li Pozri príspevok
Ešte sa chce opýtať keby sa stalo, že pôjde na rizikové tehotenstvo čiže PN ako je to potom z platením odvodov 49,10 eura a poberaním materskej v jej prípade?
záleží, či bude mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posedných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. Ak robila len 2+3+1mesiac, tak to je málo. Ak viac nerobila/nebola nem.poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak ozaj len cez dobrovolné nem.poistenie (resp. cez nové nem.poistenie) a bacha, DNP je výhodné len v prípade, ak sa prihlási do 8tt a tehotenstvo sa ráta od PM!!!

A tiež bacha na to!!! Na jej mieste, po ukončení PP sa zaevidujem na UP, zájdem na SP najlepšie hned "den po ukončení PP" a prihlásim sa na DNP (prihlásiť sa najskôr!!!! odo dna po ukončení PP, nie skôr) na DNP z maxima a až potom "najskôr den po vzniku DNP" ísť na PN!!!!!!! nie opačne! Toto všetko je velmi podstatné!!! To za predpokladu, že je tehotná do 8tt!!! A potom nástup na MD až po uplynutí 26týždnov od vzniku DNP (no najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské), nie skôr!!!
Naposledy upravil brčko : 07.06.10 at 07:28
0 0
evi.li evi.li

evi.li je offline (nepripojený) evi.li

Ešte sa chcem opýtať či nestačí ísť len do SP a nie aj na UP?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evi.li Pozri príspevok
Ešte sa chcem opýtať či nestačí ísť len do SP a nie aj na UP?
Chce si dobrovolne platiť odvody do ZP vo výške 28,92 eur mesačne? Ak áno tak nemusí ísť na UP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evi.li Pozri príspevok
Ešte sa chcem opýtať či nestačí ísť len do SP a nie aj na UP?
nemusí. Ale ak napr. skončí jej PP v skúšobnej dobe 10.6.2010 a PN= poberanie nemocenského bude od 12.6.2010, tak za 11.6.2010 si sama musí zaplatiť zdrav.poistenie. (nadväzujem na prípad, že po ukončení PP bude PN až do nástupu na MD)

Ale mám trochu divný pocit. Chcelo by to konkrétne údaje, lebo ozaj tam záleží na dnoch. Lahko spraviť chybu a materské bude rátané z minima!

Ešte ak má splnenú podmienku 270dní NP pred pôrodom a bola by PN až do obdobia 6týždnov pred pravdepodobným pôrodom (nie kratšie!), tak by jej pravdepodobne nárok na materské vznikol z toho poslendého zamestnania, ak je v čase ukončenia PP (predpokladám skončil jej PP v skúšobnej dobe, nedostala výpoved pre nadbytočnosť) preukázatelne tehotná. T.j. možno by DNP nepotrebovala. Poznám jeden taký prípad, no len jeden, preto trochu váham, s takouto radou, aj ked v zákone o soc.poistení je takýto prípad uvedený(§ 50 písm. b). Ale nie je uvedené z akého VZ sa materské ráta, aj ked to asi bude ako v prípade uplatnenia v ochrannej lehote.
Naposledy upravil brčko : 07.06.10 at 07:59
0 0
evi.li evi.li

evi.li je offline (nepripojený) evi.li

Sta užasný
Ďakujeme :-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evi,
pozor, opakujem, v tých príspevkoch je podstatné pochopenie každého slovíčka!
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobry den,prosim Vas,
ked je buduca mamicka-momentalne v 6 tyzdni tehotenstva, zamestnana,nepretzite,uz dost dlho,cca 5 rokov,nepretrzite [obcasna PN}
porod je planovany na zaciatok februara 2011
ked napr. v decembri 2010,alebo v novembri,zmeni pracu,a bude mat vyssi plat,bude sa jej materska prosim pocitat z noveho predpokladaneho platu ? (aj keby šla možno už po pár dňoch,resp. týždňoch buď na PN,alebo už možno rovno aj na materskú dovolenku)?
ďakujem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ďakujem Kejka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať