Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mamina h. Pozri príspevok
Neviem ci som to dobre vysvetlila, v skratke ide o to, ze vaham medzi :
1. kombinacia : 21 kalendarnych dni, v nom 6 volnych dni
2. kombinacia: 19 kalendarnych dni, v nom 4 volne dni

Velmi pekne vopred dakujem, pekny vecer
Ak dáš vyšší vymeriavací základ ako je maximum, tak potom táto dilema bude bezpredmetná a dostaneš maximum. Ale lepšia je podľa mňa možnosť 2.
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

xanti,

dakujem pekne a ...ina moznost ako byt zamestnana aj po MD alebo szco po MD nie je?

...a ked si po MD obnovim zivnost a nebudem na nu vykazovat cinnost, teda nebudem pracovat, aj tak budem musiet platit za seba poistne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

usiko Pozri príspevok
xanti,

dakujem pekne a ...ina moznost ako byt zamestnana aj po MD alebo szco po MD nie je?

...a ked si po MD obnovim zivnost a nebudem na nu vykazovat cinnost, teda nebudem pracovat, aj tak budem musiet platit za seba poistne?
Ak si znovu otvoríš živnosť od 1.9.2011 ako si písala v predošlých príspevkoch, tak stratíš nárok na rodičovský príspevok v hodnote 256 eur, a budeš dostávať len 25% z klasického 164,44 eurového rodičovského príspevku. A budeš za seba odvádzať poistné.

Tak aký má zmysel mať živnosť, nevykazovať na ňu žiadnu činnosť. Ostaň pekne zamestnaná do skončenia rodičovskej dovolenky do 3 rokov dieťaťa. Potom môžeš dať výpoveď.
Alebo pokiaľ počas rodičovskej dovolenky sa naskytne skvelá možnosť pracovať, tak vtedy obnoviť živnosť ale prídeš o rodičovský.
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

ok,

velmi pekne dakujem.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

usiko Pozri príspevok
xanti, dakujem pekne a ...ina moznost ako byt zamestnana aj po MD alebo szco po MD nie je?
mam jednu znamu, ktora pred MD pozastavila zivnost a urcite sa nikde nezamestnala, rozmyslam bud to plati ako samoplatca alebo nato zabudla a neplati to vobec ?!
musim sa jej spytat, xanti prosim ta mozes mi napisat, ake konkretne odvody by mala platit pocas rodicovskej, dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mamina h. Pozri príspevok
mam jednu znamu, ktora pred MD pozastavila zivnost a urcite sa nikde nezamestnala, rozmyslam bud to plati ako samoplatca alebo nato zabudla a neplati to vobec ?!
musim sa jej spytat, xanti prosim ta mozes mi napisat, ake konkretne odvody by mala platit pocas rodicovskej, dakujem
Známa má pozastavenú živnosť, takže nikde nič neplatí. A ked jej skončí rodičovská dovolenka tak obnoví živnosť a pokračuje.

Ale pozor, ak náhodou tá známa plánuje dalšie dieťa, tak SP ju ako živnostníčku považuje za poistenú štátom len počas poberania materskej teda do 28 týždňa po pôrode. Takže určite by mala si platiť aspoň dobrovolne nemocenské poistenie. Lebo ak by otehotnela tak pri druhom by nemala nárok na materskú.
V tomto majú výhodu zamestnanci, SP ich považuje za poistencov štátu aj počas rodičovskej dovolenky.

Usiko písala o otvorení živnosti, vtedy by musela platiť za seba odvody a mala by krátený rodičovský príspevok.
1 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Xanti Pozri príspevok
Ak dáš vyšší vymeriavací základ ako je maximum, tak potom táto dilema bude bezpredmetná a dostaneš maximum. Ale lepšia je podľa mňa možnosť 2.
Xanti dakujem ti, este sa spytam ak mozem, pocitam to pocitam, ale nejako mi to nevychadza :

- budem mat napriklad max VZ ---- 1116.75 eur
- ako z toho vypocitam denny VZ ? napriklad na obdobie kombinacie 1, cize 21 kalend. dni, z toho 6 volnych ?

(ja to robim to zle ---- 1116.75/21dni = 53.18 eur --- z toho 55% = 29.25 eur ---- toto by malo byt materske na den, cize na mesiac cca 880 eur --- a to je pekna somarina, no nie ? )
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mamina h. Pozri príspevok
Xanti dakujem ti, este sa spytam ak mozem, pocitam to pocitam, ale nejako mi to nevychadza :

- budem mat napriklad max VZ ---- 1116.75 eur
- ako z toho vypocitam denny VZ ? napriklad na obdobie kombinacie 1, cize 21 kalend. dni, z toho 6 volnych ?

(ja to robim to zle ---- 1116.75/21dni = 53.18 eur --- z toho 55% = 29.25 eur ---- toto by malo byt materske na den, cize na mesiac cca 880 eur --- a to je pekna somarina, no nie ? )
Tých 1116,75 je na celý mesiac. Takže ty to rátaš na mesiac 1116,75/30 = 37,225 na deň tvoj VZ teda mzda za tie dni by mala byť vo výške
21*37,225 = 781,73
19*37,225 = 707,28

A tu som myslela, že ak ti dá zamestnávateľ za tri týždne mzdu 800 eur, a zaplatí z takej sumy odvody, tak potom nemáš problém s max. materskou pri akomkoľvek variante.
Tie varianty sú skôr len o tom, ako zaplatiť menej. Lebo sama vidíš, že ten VZ je rozdielny, a aj odvody budú rozdielne.
Naposledy upravil Xanti : 09.06.10 at 18:35
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Xanti, chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, ani som si nevsimla, kedy sa to zrusilo na porade. Ak by ti to nevadilo, posledna otazka :

Jedna moja znama je zamestnana, nema vysoky prijem, riesila to so zamestnavatelom, lebo prave nastupila na matersku, a on jej povedal, ze aj ked nema vysoky prijem, tak odvody jej plati vysoke, to znamena, ze bude mat tak ci tak maximalnu matersku, je to mozne ?

Ak je to mozne, rada by som to pouzila aj v mojom pripade, zamestnala by som sa s najvyssim moznym VZ a s co najnizsim prijmom.

Srdecna vdaka, ako sa ti odvdacim ?!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mamina h. Pozri príspevok
Xanti, chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, ani som si nevsimla, kedy sa to zrusilo na porade. Ak by ti to nevadilo, posledna otazka :

Jedna moja znama je zamestnana, nema vysoky prijem, riesila to so zamestnavatelom, lebo prave nastupila na matersku, a on jej povedal, ze aj ked nema vysoky prijem, tak odvody jej plati vysoke, to znamena, ze bude mat tak ci tak maximalnu matersku, je to mozne ? Nemôže jej platiť vysoké odvody, ked má nizku mzdu. Nesedelo by mu to účtovne. Podľa mňa ju oklamal. Ťažko posúdiť.

Ak je to mozne, rada by som to pouzila aj v mojom pripade, zamestnala by som sa s najvyssim moznym VZ a s co najnizsim prijmom. To sa nedá, ale ked sa zamestnáš na 4 dni bez soboty nedele, tak ten plat bude nizky odvody tiež, ale VZ bude vysoký a dostaneš max. materskú.

Ak by namiesto 21 dní bolo 4*37,225 = 148,90 € a z toho je oveľa menší odvod ako z 800 eur

Srdecna vdaka, ako sa ti odvdacim ?!Nerob si starosti, hádam som to napísala tak polopate, aby sa dalo pochopiť.
No urobili sa menšie zmeny na porade, a body pridelovať môžu len tí poradáci čo sami majú minimálne 10 bodov.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Xanti Pozri príspevok
Tých 1116,75 je na celý mesiac. Takže ty to rátaš na mesiac 1116,75/30 = 37,225 na deň tvoj VZ teda mzda za tie dni by mala byť vo výške
21*37,225 = 781,73
19*37,225 = 707,28

A tu som myslela, že ak ti dá zamestnávateľ za tri týždne mzdu 800 eur, a zaplatí z takej sumy odvody, tak potom nemáš problém s max. materskou pri akomkoľvek variante.
Tie varianty sú skôr len o tom, ako zaplatiť menej. Lebo sama vidíš, že ten VZ je rozdielny, a aj odvody budú rozdielne.
Xanti, ak tomu dobre rozumiem, tak materska bude uplne identicka v obidvoch pripadoch:
21 --- 781.73/21=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)
19 --- 707.28/19=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)

Jediny rozdiel je v zaplateni odvodov, a toto keby chcel niekto priviest do extremu, tak sa zamestna len na 1 den, dosiahne stale rovnako vysoke materske a jeho zamestnavatel zaplati najmenej odvodov. (ber to samozrejme s rezervou, len sa to snazim pochopit)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mamina h. Pozri príspevok
Xanti, ak tomu dobre rozumiem, tak materska bude uplne identicka v obidvoch pripadoch:
21 --- 781.73/21=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)
19 --- 707.28/19=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)

Jediny rozdiel je v zaplateni odvodov, a toto keby chcel niekto priviest do extremu, tak sa zamestna len na 1 den, dosiahne stale rovnako vysoke materske a jeho zamestnavatel zaplati najmenej odvodov. (ber to samozrejme s rezervou, len sa to snazim pochopit)
Vo svojej podstate áno, píšem to o príspevok vyššie. Ale nie každý mesiac má 30 dní, a záleží aj na tom, v ktorom mesiaci sa zamestnáš, a v ktorom pôjdeš na materskú.
Ideálne je v kratší mesiac, je vyšší VZ. A najlepšie je vo februári stihnúť aj zamestn. aj materskú.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Xanti Pozri príspevok
Ostať zamestnaná je lepšie, za zamestnanca na rodičovskej dovolenke za teba platí štát odvody. Za živnostníka na rodičovskej dovolenke nie.
Určite je lepšie byť zamestnaná.
Ake odvody bude platit zamestnavatel za zamestnankynu, ktore je na rodicovskej ? Prisla mi odpoved zo SP :
"Po dobu materskej a rodičovskej dovolenky zamestnankyňa a ani zamestnávateľ nerobia odvody ani na nemocenské poistenie, ani dôchodkové poistenie a ani poistenie v nezamestnanosti."


rusim otazku, lebo je absurdna, ospravedlnujem sa !
Naposledy upravil mamina h. : 14.06.10 at 16:18
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Ak mozem, mala by som este jednu otazku :

Na radu jednej odbornicky z porady (tymto ju pozdravujem), zrejme prerusim zivnost skor, zamestnam sa tiez skor ako ten jeden mesiac, co som planovala, lebo nikto nevie, ako sa rozhodne dieta .

V pripade, zeby som isla po zamestnani sa na PN, mohol by niekto vysvetlit, ake naklady by s tym mal moj zamestnavatel a aj ja ako zamestnanec ? (moj vymeriavaci zaklad bude maximalny)

Este jedna otazka : V pripade PN je to tak, ze mi to neovplyvni ziadnym sposobom vysku materskej ? neznizi mi to moj denny vymeriavaci zaklad a podobne ? Nerada by som nieco poplietla, uz sa to vratit spat nebude dat.

Srdecna vdaka vopred
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mamina h. Pozri príspevok
Ak mozem, mala by som este jednu otazku :

....
V pripade, zeby som isla po zamestnani sa na PN, mohol by niekto vysvetlit, ake naklady by s tym mal moj zamestnavatel a aj ja ako zamestnanec ? (moj vymeriavaci zaklad bude maximalny)

Este jedna otazka : V pripade PN je to tak, ze mi to neovplyvni ziadnym sposobom vysku materskej ? neznizi mi to moj denny vymeriavaci zaklad a podobne ? Nerada by som nieco poplietla, uz sa to vratit spat nebude dat.

Srdecna vdaka vopred
zamestnávateľ platí pri DPN prvých desať dní náhradu mzdy .... no a počas PNky sa neplatia odvody ... ani zamestnanec, ani zam-ľ.
takisto počas materskej sa neplatia odvody ..
Štát platí za mamičky na MD,RD, resp do šiestich rokov len starobné poistenie (prvý a druhý pilier - ak ho máš)
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Katy a R Pozri príspevok
zamestnávateľ platí pri DPN prvých desať dní náhradu mzdy .... no a počas PNky sa neplatia odvody ... ani zamestnanec, ani zam-ľ.
takisto počas materskej sa neplatia odvody ..
Štát platí za mamičky na MD,RD, resp do šiestich rokov len starobné poistenie (prvý a druhý pilier - ak ho máš)
Dakujem, prosim ta mohla by si mi vysvetlit tu cast, kde pises, ze prvych 10 dni zamestnavatel plati nahradu mzdy ?!
Predsavme si, ze niekto ma hrubu mzdu napriklad 1.200 eur, prikladam jeden obrazok, ako to vychadza. Co konretne pocas PN sa plati, ci uz zamestnavatel alebo zamestnanec, srdecna vdaka !
Mzda.jpg  
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
náhrada mzdy = 25% za prvé 3 dni, a 55% za dalsích 7 kalendárnych dní z vymeriavacieho základu.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

KEJKA Pozri príspevok
náhrada mzdy = 25% za prvé 3 dni, a 55% za dalsích 7 kalendárnych dní z vymeriavacieho základu.
ospravedlnujem sa, ak su moje otazky hlupe, len si chcem byt 100% ista (ako ste pochopili, nie som uctovnik ) :
prve 3 dni zamestnavatel zaplati zamestnancovi 25% z cistej mzdy
dalsich 7 kal. dni zamestnavatel zaplati zamestnancovi 55% z cistej mzdy

a co sa tyka odvodov do SP a VSZP a dane z prijmu:
predpokladam ze dan ide z vyplatenej sumy, ale nie som si ista ake vysoke budu odvody do SP a VSZP ?

vopred srdecna vdaka !
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri PN sa odvody neplatia.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

KEJKA Pozri príspevok
pri PN sa odvody neplatia.
srdecna vdaka, myslim ze toto je uz naozaj posledna otazka :

priklad : zamestnankyni pocitame matersku z jedneho mesiaca, ktory mal 30 kalend. dni, tento mesiac mal 22 pracovnych dni, ale ona bola polovicu (11 prac. dni) prace neschopna.

to ze bola na PN nema na vypocet materskej naozaj vobec ziadny vplyv ?
vypocet materskej :
1200/30=40 denny VZ
55% zo 40 = 22eur (materske na den)

(chyba, ktoru tam asi mam, je, ze som asi dala VZ vacsi ako maximalny mozny 1116.75, tym padom mi denne materske vyslo trochu vacsie ako je realne)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať