Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no akoby si ma chcela dopliesť.
Aké materské počítaš? ty si mzdárka, ona je na MD, tak dostáva materské z SP. Ak pred nástupom na MD je PN, tak jej vypočítaš náhradu za 10 dní PN, iné nič.
Alebo je to inak?
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

KEJKA Pozri príspevok
no akoby si ma chcela dopliesť.
Aké materské počítaš? ty si mzdárka, ona je na MD, tak dostáva materské z SP. Ak pred nástupom na MD je PN, tak jej vypočítaš náhradu za 10 dní PN, iné nič.
Alebo je to inak?
nechcem ta dopliest, ja som ta co pojde na MD
len si potrebujem overit, ci kvoli PN si zbytocne neznizim vysku mterskeho, to by ma velmi velmi mrzelo, Xanti mi uz potvrdila, ze sa nemusim bat, ale budem rada, ked mi to este niekto potvrdi, ja som taky blbec, co si potrebuje vsetko overit 3x, srdecna vdaka
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mamina h. Pozri príspevok
nechcem ta dopliest, ja som ta co pojde na MD
len si potrebujem overit, ci kvoli PN si zbytocne neznizim vysku mterskeho, to by ma velmi velmi mrzelo, Xanti mi uz potvrdila, ze sa nemusim bat, ale budem rada, ked mi to este niekto potvrdi, ja som taky blbec, co si potrebuje vsetko overit 3x, srdecna vdaka
... ak budeš DPN ... a hne´d pôjdeš na materskú .... tak VZ budeš mať rovnaký pre výpočet nemocenského, aj pre výpočet materskej.

Ale ... keďže sa jedná o dosť (tvoja dobrá materská) ... tak by si si mohla dať tú námahu, a kuknúť aj do zákona o SP - ako sa počíta nemocenské, a tiež ako sa počíta náhrada mzdy (každý zamestnávateľ to môže mať ešte rôzne ošetrené v kolektívnej zmluve)
... nemáš ešte jasno, čo sa platí z nem poistenia a čo je náhrada mzdy.

Základná vec ... treba zistiť VZ .. a od toho sa všetko odvíja (nie čistú mzdu!) pozri hlavne § 54, 55
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... a ešte pozor! .. zatiaľ je ešte stále mesačný max VZ 1084..
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Katy a R Pozri príspevok
... ak budeš DPN ... a hne´d pôjdeš na materskú .... tak VZ budeš mať rovnaký pre výpočet nemocenského, aj pre výpočet materskej.

Ale ... keďže sa jedná o dosť (tvoja dobrá materská) ... tak by si si mohla dať tú námahu, a kuknúť aj do zákona o SP - ako sa počíta nemocenské, a tiež ako sa počíta náhrada mzdy (každý zamestnávateľ to môže mať ešte rôzne ošetrené v kolektívnej zmluve)
... nemáš ešte jasno, čo sa platí z nem poistenia a čo je náhrada mzdy.

Základná vec ... treba zistiť VZ .. a od toho sa všetko odvíja (nie čistú mzdu!) pozri hlavne § 54, 55
srdecna vdaka, prave pozeram tie paragrafy
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Viete mi, prosím, poradiť, či si to vysvetľujeme správne: kamarátka si platí DNP už 3 rok, od 1.11.2009 uzatvorila nové DNP s VZ 600 €. Od 15.4.2010 je na PN. Prišlo jej tento týždeň rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky z DNP, kde uvádzajú, že pravd. denný VZ je 10,6527 €. Vychádza mi z toho, že sociálna poisťovňa nepočítala dávku z VZ z roku 2009 (1.11.-31.12.), ale iba z minimálneho VZ 319,58 €. Podľa mňa to vypočítali zle, pretože podmienka 26 týždňov platenia je splnená. Alebo nie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

saskia26 Pozri príspevok
Viete mi, prosím, poradiť, či si to vysvetľujeme správne: kamarátka si platí DNP už 3 rok, od 1.11.2009 uzatvorila nové DNP s VZ 600 €. Od 15.4.2010 je na PN. Prišlo jej tento týždeň rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky z DNP, kde uvádzajú, že pravd. denný VZ je 10,6527 €. Vychádza mi z toho, že sociálna poisťovňa nepočítala dávku z VZ z roku 2009 (1.11.-31.12.), ale iba z minimálneho VZ 319,58 €. Podľa mňa to vypočítali zle, pretože podmienka 26 týždňov platenia je splnená. Alebo nie?
Nie je splnená, rátaj 1.11.2009-15.4.2010 chýbajú tam 2 týždne. Preto jej vyrátali z minimálneho VZ.
Ak by šla na PN od 1.5.2010 tak by mala nárok na vyššiu PN.
1 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Xanti Pozri príspevok
Nie je splnená, rátaj 1.11.2009-15.4.2010 chýbajú tam 2 týždne. Preto jej vyrátali z minimálneho VZ.
Ak by šla na PN od 1.5.2010 tak by mala nárok na vyššiu PN.
Zle som napísala, na PN nastupila 15.5.2010, takže to je splnené. Podáme odvolanie.
Xanti, ďakujem veľmi pekne!
0 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Ahojte,
rada by som sa poradila, lebo zrejme nemam vela casu studovat tu vsetky prispevky, tak sa oyptam konkretne.
Som v v TPP od poslednej rodicovskej dov. 7/2006.Menila som sice 3 krat zamestnanie, naposledy som k 30.10.2008 dostala vypoved a k 5.11.2008 som uz bola v TPP s HM 830€.
Nie som DNP, ale planujem sa dobrovolne pripoistit, podla mojho vypoctu staci z minima, aby som dosiahla max.materske.
Otazka je, ci splnam vsetky podmienky, ak je moznost, ze som mozno uz 4 den tehotna?
vdaka
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Na DNP sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením!!
A to preto, lebo materské Ti priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.

Prečítaj tu : http://jozefmihal.blogspot.com/searc...A9%20poistenie
časť ako získa čo najvyššie materské zamestnankyňa.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evnka Pozri príspevok
Ahojte,
rada by som sa poradila, lebo zrejme nemam vela casu studovat tu vsetky prispevky, tak sa oyptam konkretne.
Som v v TPP od poslednej rodicovskej dov. 7/2006.Menila som sice 3 krat zamestnanie, naposledy som k 30.10.2008 dostala vypoved a k 5.11.2008 som uz bola v TPP s HM 830€.
Nie som DNP, ale planujem sa dobrovolne pripoistit, podla mojho vypoctu staci z minima, aby som dosiahla max.materske.
Otazka je, ci splnam vsetky podmienky, ak je moznost, ze som mozno uz 4 den tehotna?
vdaka
ja si len myslím /nič v zlom/, ked sa ťa problém osobne dotýka, treba si vedieť nájsť čas študovať aj tu všetky príspevky aj blog p. Mihála aj zákony a nájsť sa v nich. Alebo skutočne sa treba spoliehať na dobrovolníka, ktorý tu zavesí odpoved po 10-ty krát tú istú?
2 0
evnka evnka

evnka je offline (nepripojený) evnka

Dakujem v kazdom pripade! Moj problem je aj v momentalne obmedzenom pripojeni na internet, ale aj tak dakujem. Len ci sa este oplati pripoistovat. Samozrejme tehotensstvo nie je potvrdene a vobec nie iste /nie kazdy ma to stastie/. Preto by ma mozno zaujimalo, ako sa to riesi v pripade predcasneho porodu /dnes bezny jav/.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

evnka Pozri príspevok
Dakujem v kazdom pripade! Moj problem je aj v momentalne obmedzenom pripojeni na internet, ale aj tak dakujem. Len ci sa este oplati pripoistovat. Samozrejme tehotensstvo nie je potvrdene a vobec nie iste /nie kazdy ma to stastie/. Preto by ma mozno zaujimalo, ako sa to riesi v pripade predcasneho porodu /dnes bezny jav/.
No nijako, nesplníš podmienky nemáš nárok na materskú z DNP a tým pádom to boli vyhodené peniaze.
Btw. netušíš či si tehotná, tak si zaplať mesiac dva DNP .. z minima je to 14 eur mesačne, ak tehotná nebudeš tak si trošku nadplatíš a potom po otehotnení získaš dosť dní.
A ak si tehotná tak vieš DNP zrušiť. VIac toho urobiť nemôžeš.

A samozrejme treba sledovať zákony, lebo sa mení politická klíma a možno sa radikálne zmenia zákony tak že dávky v PN už vôbec nebudú.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Ahojte, chcem sa len uistit ci uvazujem spravne.Od 8.1.2010 si platim DNP z min.319,58 cize 14€ mesacne, lebo mi to postacuje.Ja nepotrebujem po 1.7.2010 robit nejake zmeny kedze sa meni max VZ na 1116,75€,lebo stale mi to postacuje , kedze min.VZ sa nemeni?
Dakujem pekne za odpoved :-)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Platíš naďalej z 319,58 € bez zmeny.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Andyke dakujem za odpoved.
0 0
Mabel81 Mabel81

Mabel81 je offline (nepripojený) Mabel81

Dobrý deň, chcela by som sa informovať: pracovný pomer mi skončil k 31.3.2010 a od tohto dátumu mám aj uzavreté DNP z minima kôli PN-ke na ktorej som bola od 14.4.2010 do 25.4.2010. DNP z minima mi stále trvá (16.6.2010). Plánujme s manželom babätko a chcem sa poradiť či si mám teraz zrušiť DNP z minima a keď budem vedieť, že som tehotná tak do 8tt sa prihlásiť z maxima, alebo si nechať to DNP z minima až do toho otehotnenia a potom to jeden deň odhlásim a na druhý deň sa hneď prihlásim z toho maxima. Nebudú mi náhodou priemerovať obdobie z minima DNP a zo zamestnania? Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Este by som chcela jednu radu.Od 8.1.2010 si platim DNP z min VZ, kvoli max. materskej.Kedze som vsak neocakavane potratila a marodovala od 10.5.-10.6.2010....mozem cerpat PN i z DNP ,kedze teraz mi uz nejde o cas splnenia a necerpania kvoli splneniu 270 dni,lebo teraz mam cas a v pohode ,ak sa mi podari otehotniet znova tych 270 dni budem mat urcite.
Len ci je mozne cerpat skor,nemam v tom jasno kedy je mozne ,po akom case cerpat PN.
Dakujem za odpoved.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kvoli PN dávkam DNP musíš platiť 26 týždňov.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalend. dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.

Pokiaľ DNP máš iba od 8.1.2010 a predtým si nemala a stále si zamestnaná, tak z DNP zatiaľ nárok na nemoc.dávky nevzniká. (iba zo zamestnania).
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať