Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dakujem Andyke.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Kejka....to plati tych 26 tyzdnov i ked som predtym poistenie nemala z DNP....moje prve DNP je vlastne teraz nejakych 18 tyzdnov....ja som myslela ze tych 26 tyzdnov ,/co som teraz citala clanky/ak sa jedna o vyplatu DNP napr. z navysenej sumy,ze az po 26 tyzdnoch dostane DNP zo sumy ktoru si plati,inak je to z minima...neviem ci som to zrozumitelne napisala...napr. sestra si plati uz vyse 2 rokov DNP z minima, chce si zvysit na max. ale cerpat z max. moze az po 26 tyzdnov.

Ale ja kedze som predtym nemala DNP tak mam len tych 19 tyzdnov ,tak ja musim splnit tych 270 dni ako pise Andyke a az potom mozem cerpat....26 tyzdnov sa tyka tych ktore uz DNP mali i v minulosti resp. v priebu 2 rokoch spetne

Rozumiem tomu dobre???.....to som vycitala a takto pochopila
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

karlinda Pozri príspevok
Kejka....to plati tych 26 tyzdnov i ked som predtym poistenie nemala z DNP. Nie neplatí, musíš mať splnenú podmienku 270 dní....moje prve DNP je vlastne teraz nejakych 18 tyzdnov....ja som myslela ze tych 26 tyzdnov ,/co som teraz citala clanky/ak sa jedna o vyplatu DNP napr. z navysenej sumy,ze az po 26 tyzdnoch dostane DNP zo sumy ktoru si plati,inak je to z minima áno je to tak, ak je splnená podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch...neviem ci som to zrozumitelne napisala...napr. sestra si plati uz vyse 2 rokov DNP z minima, chce si zvysit na max. ale cerpat z max. moze az po 26 tyzdnov. áno presne tak to je.

Ale ja kedze som predtym nemala DNP tak mam len tych 19 tyzdnov ,tak ja musim splnit tych 270 dni ako pise Andyke a az potom mozem cerpat.áno je to presne tak ako píše Andyke...26 tyzdnov sa tyka tych ktore uz DNP mali i v minulosti resp. v priebu 2 rokoch spetne

Rozumiem tomu dobre???.dobre tomu rozumieš....to som vycitala a takto pochopila
v texte
1 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

super ...dakujem za odobrenie mojich vedomosti, ktore som TU na porade nadobudla :-)
0 0
Ľubica G. Ľubica G.

Ľubica G. je offline (nepripojený) Ľubica G.

Dobrý deň,
prosím Vás o radu.
Zamestnankyňa je na materskej dovolenke od 04/2010 a v mzdách za 05/2010 jej potrebujeme vyplatiť dodatočnú odmenu ešte za 1Q.
A ja potrebujem vedieť, či sa z tejto odmeny odvádzajú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Vopred ďakujem.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Vy ste tu taki mudri ludkovia po hromade tak verim ze mi zodpoviete este na jednu moju zvedavu otazku.
Stale sa v textoch spomina zmena VZ po 6 mesiacoch a odhlasenie a nasledne prihlasenie ze je mozne hocikedy.
Ale nerozumiem ake zmeny sa robia po tych 6 mesiacoch???
Ked väcsinou treba zvysit na max VZ a tym padom je potrebne aby bolo zacate nove poistenie.
Ak by niekto robil zmenu po 6 mesiacoch tak aku????....zmenu na max VZ ak spravi tak sa nezohladni pri poberani ,alebo ano????
Nie je mi to jasne, co za zmeny sa robia, ak ide len o zmenu?
Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

karlinda Pozri príspevok
Ak by niekto robil zmenu po 6 mesiacoch tak aku????....zmenu na max VZ ak spravi tak sa nezohladni pri poberani ,alebo ano????
Nie je mi to jasne, co za zmeny sa robia, ak ide len o zmenu?
Dakujem.
Príkladom zmeny je :
platím si DNP z maxima od 1.7.2010 do 31.12.2010 , potom k 1.1.2011 urobím ZMENU na minimum. Tým že urobím zmenu, tak počas celého roka 2011 mám nárok na maximálnu dávku PN alebo materskú aj ked platím už len minimálne odvody, pretože mojím rozhodujúcim obdobím je rok 2010 a teda obdobie od 1.7.2010 do 31.12.2010.

Ak by som zrušila to max. DNP a založila nové s minima , tak by som mala zase nárok len na minimum a to počas celého roka 2011. A zbytočne by som platila vyššie odvody.
1 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte mala by som zase prosbu. Chcela by som poradit kamoske, chcela by otehotniet a pyta sa aku sumu ma platit na DNP, aby mala max. matersku. A kedy? Resp. skor odkedy... Co tipujem, ze najskor, ale v tej sume by som chcela poradit.
Velmi pekne dakujem.
Preposielam jej udaje:
Zacala som pracovat od 7.12.2009.Plat mam kazdy mesiac rozny,podla poctu zmien v mesiaci.Popisem Ti tu kazdy mesiac.
december-hruby plat.......399,60 EUR
januar........................ 621,60 EUR
februar.......................<wbr>....627,14 EUR
april.........................<wbr>......666,00 EUR
maj...........................<wbr>.....632,70 EUR

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved a prajem pekny dnik.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Xanti Pozri príspevok
Príkladom zmeny je :
platím si DNP z maxima od 1.7.2010 do 31.12.2010 , potom k 1.1.2011 urobím ZMENU na minimum. Tým že urobím zmenu, tak počas celého roka 2011 mám nárok na maximálnu dávku PN alebo materskú aj ked platím už len minimálne odvody, pretože mojím rozhodujúcim obdobím je rok 2010 a teda obdobie od 1.7.2010 do 31.12.2010.

Ak by som zrušila to max. DNP a založila nové s minima , tak by som mala zase nárok len na minimum a to počas celého roka 2011. A zbytočne by som platila vyššie odvody.

Cize zmeny sa väcsinou tykaju hlavne znizenia VZ, vtedy je to vyhodne pouzit zmenu a pri max VZ zasa radsej odhlaska a prihlaska, samozrejme je to individualne a ak je splnenych 26 tyzdnov od poberania.
Dakujem za info
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

Dobry den, mohla by som vas poprosit o potvrdenie jednej mojej pochybnosti ?

Nastupujem na matersku koncom jula a kvoli navyseniu materskej sa chcem nanovo zamestnat od tohto pondelka (21.6.). Budem mat maximalny vymeriavaci zaklad, asi to zaokruhlim na 1.200 eur. Moja otazka je, kedze z juna odpracujem len 8 pracovnych dni (10 kalendarnych), ci moja hruba mzda za toto obdobie musi byt celych 1.200 alebo len alikvotna cast na toto obdobie. Ak by stacila len alikvotna cast, pocitam spravne by to malo byt takto ?
30 dni = 1.200 eur
10 dni = 400 eur

Velmi pekne dakujem.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

Xanti Pozri príspevok
... A samozrejme treba sledovať zákony, lebo sa mení politická klíma a možno sa radikálne zmenia zákony tak že dávky v PN už vôbec nebudú.
Ahoj Xanti, myslis ze sa zmeni aj nieco ohladom pocitania materskej ? Nastupujem na matersku koncom jula, idem si dat nove zamestnanie s max VZ, myslim ze sa mi moze este nieco zamotat ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

hanka kralova Pozri príspevok
Ahoj Xanti, myslis ze sa zmeni aj nieco ohladom pocitania materskej ? Nastupujem na matersku koncom jula, idem si dat nove zamestnanie s max VZ, myslim ze sa mi moze este nieco zamotat ?
Tak rýchlo hádam ešte nie. Ty by si mohla všetko stihnúť.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

Xanti Pozri príspevok
Tak rýchlo hádam ešte nie. Ty by si mohla všetko stihnúť.
Dakujem velmi pekne, a prosim ta nekuknes mi aj na tu predchadzajucu otazku ?
0 0
silvia.nemcova@seznam.cz silvia.nemcova@seznam.cz
Dobry den,moje meno je Silvia a zaregistrovala som sa k vam pred par dnami. Som vydata 1 rok, zijeme s manzelom v Irsku uz niekolko rokov ale planujeme navrat domov. Obaja sme riadne zamestnani. A tu by som zacala hned s mojou otazkou. Radi by sme mali deti a ak by som teoreticky v kratkej dobe otehotnela nas plan je takyto. Chceme sa vratit koncom roka 2010 uz na trvalo na Slovensko. K oktobru 2010 som uz podala u mojho zamestnavatela vypoved, takze pri navrate na SK budem nezamestnana. Ako to je teraz s nemocenskym poistenim? Viem ze v ramci EU mam narok ale neviem ako to je s vyskou poistenia, ci zodpoveda vyske poistenia na SK? Teda neviem ci vyska nemocenskeho poistenia ktore tu za mna odvadza zamestnavatel je dostatocna na max.matersku alebo si mam zacat doplacat dobrovolne,ak ano, kolko? Nebude problem ked budem na SK v priebehu tehotenstva nezamestnana alebo sa mam zamestnat? Mam na Sk pracu prislubenu ale neviem ako to bude ak ostanem tehotna. Viete mi s tymto pomoct. Dakujem Silvia
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

dobry den,

Mam na vas jednu velku prosbu.Mohli by ste mi prosim toto odkontrolovat?


Som SZCO od roku 2002, platim si odvtedy pravidelne povinne odvody z minim. vymer. zakladu. Som tehotna, a kedze som to zistila kvoli zdrav. problemom neskoro, nestihla som sa pripoistit na tych 270 dni. Takze som hladala ine moznosti ako zvysit matersku a
prestudovala som si informacie na jednom blogu , tiez prispevky o materskej 2010 tuto a vase rady tu na porade a mam postup, ktory by som, ak mozem, poprosila skontrolovat.

Takze termin porodu je 29.10. 2010, na matersku ma lekar vypise 17. 9. 2010.

Ku dnu 31. augusta 2010 pozastavim zivnost a sucasne sa v ten isty den, alebo na druhy den /1.september 2010/ zamestnam v jednej firme. Doklady o odhlaseni a potrebne papiere o novom zamestnani odnesiem na Soc. poistovnu v ten isty den.

V novom zamestnani budem mat vymer. zaklad 1000 Eur, zaplatia sa dane, poplatky do poistovni a vsade kde treba /cca 560 Eur na mesiac/. 17. septembra ma lekar vypise na matersku, teda materska sa mi vyrata za vymer. zakladu 1000 Eur /co bude 560 Eur mesacne/

Pocas celej doby Materskej dovolenky, aj rodicovskej dovolenky nasledne, budem zamestnana v tejto firme, firma za mna nebude platit odvody, pretoze vsetky tieto zavazky prevezme za nu stat a na soc. poistovnu sa bude posielat kazdomesacny vykaz.

Ak som spravne pochopila, je zbytocne chodit na soc. poistovnu predom, treba na nich ist uz s hotovou vecou, teda s papiermi , ze som zamestanana...to uz si pozistujem.

Je toto prosim vas spravny postup?

Mohli by ste mi prosim napisat, na co si mam davat pozor, aby som niekde neurobila "osudnu" chybu?

A dalsia vec, kedze budem zamestnana len 17 dni pred materskou, mam platit /teda moj zamestnavatel ma platit / cele mesacne sumy odvodov a dani a oni mu potom zvysok vratia?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

hanka kralova Pozri príspevok
Dobry den, mohla by som vas poprosit o potvrdenie jednej mojej pochybnosti ?

Nastupujem na matersku koncom jula a kvoli navyseniu materskej sa chcem nanovo zamestnat od tohto pondelka (21.6.). Budem mat maximalny vymeriavaci zaklad, asi to zaokruhlim na 1.200 eur. Moja otazka je, kedze z juna odpracujem len 8 pracovnych dni (10 kalendarnych), ci moja hruba mzda za toto obdobie musi byt celych 1.200 alebo len alikvotna cast na toto obdobie. Ak by stacila len alikvotna cast, pocitam spravne by to malo byt takto ?
30 dni = 1.200 eur
10 dni = 400 eur

Velmi pekne dakujem.
... v takomto prípade podľa mňa stačí mesačný plat 1000 evri...
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

ahoj usiko, osobne ti to neviem skontrolovat, ale urcite nezabudni pri pozastaveni zivnosti o oznamenie pozastavenia :
1. SP (tu si skontoluj, ci tam nemas nejake nedoplatky, najlepsie nech ti to daju pisomne)
2. DU
3. Zdrav. poistovna (aj ked ta by to mala dostat priamo zo zivnost. uradu, ale istota je istota).
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

hanka kralova Pozri príspevok
Dobry den, mohla by som vas poprosit o potvrdenie jednej mojej pochybnosti ?

Nastupujem na matersku koncom jula a kvoli navyseniu materskej sa chcem nanovo zamestnat od tohto pondelka (21.6.). Budem mat maximalny vymeriavaci zaklad, asi to zaokruhlim na 1.200 eur. Moja otazka je, kedze z juna odpracujem len 8 pracovnych dni (10 kalendarnych), ci moja hruba mzda za toto obdobie musi byt celych 1.200 alebo len alikvotna cast na toto obdobie. Ak by stacila len alikvotna cast, pocitam spravne by to malo byt takto ?
30 kalend. dni = 1.200 eur
10 kalend. dni = 400 eur ?

Velmi pekne dakujem.
Prosim pekne, nikto si nenajde chvilku poradit mi ? Dakujem.
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

podla mna ked toto pozries, tak niekde v prikladoch o tych ludoch tam uvedenych tam nasjdes odpoved....

http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

dakujem, napisala som si to....do zaznamnika, aby som nezabudla...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať