Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
mon.hudy mon.hudy

mon.hudy je offline (nepripojený) mon.hudy

zdravíčko... ak by ste si našli chvíľu odpovedať na moju otázočku bola by som rada... tak riadne tomu nechápem... ale možno sa niekto nájde... plánujeme dieťatko okolo augusta... chcem sa opýtať či je možné začať si platiť DNP už teraz.. teoreticky či to nie je zbytočné.... ak by sa nám to náhodou nepodarilo? môžem si to platiť aj pol roka dopredu? a ako by som si vyrátala výšku maximálnej MD ked moja hrubá mzda je už vyše 15 mesiacov 480 € v hrubom? koľko musím platiť na DNP? pracujem stále bez pn a prerušenia....
ak sa niekto nájde na odpoved... tak vopred krááááááásne dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mon.hudy Pozri príspevok
zdravíčko... ak by ste si našli chvíľu odpovedať na moju otázočku bola by som rada... tak riadne tomu nechápem... ale možno sa niekto nájde... plánujeme dieťatko okolo augusta... chcem sa opýtať či je možné začať si platiť DNP už teraz.. teoreticky či to nie je zbytočné.... ak by sa nám to náhodou nepodarilo? môžem si to platiť aj pol roka dopredu? a ako by som si vyrátala výšku maximálnej MD ked moja hrubá mzda je už vyše 15 mesiacov 480 € v hrubom? koľko musím platiť na DNP? pracujem stále bez pn a prerušenia....
ak sa niekto nájde na odpoved... tak vopred krááááááásne dakujem
... keď už budeš tehotná, tak bude neskoro na prihlásenie (ak samozrejme si chceš udržať zamestnanie)
DNP sa dá kedykoľvek zrušiť. VZ na DNP by som doporučila okolo 600 eur (rozdiel max a VZ v PP) platí sa 4,4% z VZ.
Toto samozrejme platí teraz.... treba sledovať zmeny v legislatíve
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

Dobry den,

Teda pozastavim zivnost a v ten isty den, alebo na druhy den sa zamestnam. Kde by som nasla zoznam tlaciv, ktorymi to mam pooznamovat na urady? aj so zoznamom uradov, na ktore mam ist?...aby som nieco nevynechala a neurobila chybu.....

dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pozastavenie živnosti nebude stačiť, aspoň ja tomu tak chápem.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

KEJKA Pozri príspevok
pozastavenie živnosti nebude stačiť, aspoň ja tomu tak chápem.
podla mna pozastavenie postacuje, vid tento text p. Mihala :
http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9

2. Druhá (v praxi zrejme ťažko aplikovateľná) možnosť je pred nástupom na materskú zrušiť, prípadne pozastaviť živnosť a zamestnať sa

Zamestnať sa v zamestnaní pokiaľ možno s platom na úrovni maximálneho možného vymeriavacieho základu - aktuálne okolo 30219 Sk. Ďalší postup je rovnaký, ako v prípade zamestnankyne, pozrite príklad pani Ľuby z piatej časti seriálu.
Naposledy upravil mamina h. : 21.06.10 at 16:37
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

usiko Pozri príspevok
Dobry den,

Teda pozastavim zivnost a v ten isty den, alebo na druhy den sa zamestnam. Kde by som nasla zoznam tlaciv, ktorymi to mam pooznamovat na urady? aj so zoznamom uradov, na ktore mam ist?...aby som nieco nevynechala a neurobila chybu.....

dakujem
pochybujem, ze najdes niekde presny zoznam institucii, ja som zakladne informacie nasla na porade (tymto vsetkym dakujem ), nejake informacie napriklad z : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...type=2&aid=982 ... a dalsie som si obtelefonovala priamo s uradmi.

momentalne zistujem presne to co aj ty, mozme dat hlavy dokopy, viac hlac viac rozumu .
(podla mna je lepsie v jeden den zivnost prerusit a na druhy den sa az zamestnat, nech sa to neprekryva)
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Xanti Pozri príspevok
Príkladom zmeny je :
platím si DNP z maxima od 1.7.2010 do 31.12.2010 , potom k 1.1.2011 urobím ZMENU na minimum. Tým že urobím zmenu, tak počas celého roka 2011 mám nárok na maximálnu dávku PN alebo materskú aj ked platím už len minimálne odvody, pretože mojím rozhodujúcim obdobím je rok 2010 a teda obdobie od 1.7.2010 do 31.12.2010.

Ak by som zrušila to max. DNP a založila nové s minima , tak by som mala zase nárok len na minimum a to počas celého roka 2011. A zbytočne by som platila vyššie odvody.
pozri si tieto informacie :
http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9
(pochopis preco sa to musi zacat platit pred otehotnenim este)
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

Ahoj mamina h.....dakujem za link, ulozila som si ho do mailu...postudujem o mesiac....

...kedz vravis, ze riesime to iste, tak pozri moj prispevok :1336, mam ho odobreny jednym skvelym panom zaoberajucim sa presne takymito vecami a poskytujucim prednasky......takze ten postup dodrzim a budem sa modlit, aby ma lekar nevypisal este predtym na roizikove...to by som bola v keli.....
0 0
usiko usiko

usiko je offline (nepripojený) usiko

mamina h. Pozri príspevok
pochybujem, ze najdes niekde presny zoznam institucii, ja som zakladne informacie nasla na porade (tymto vsetkym dakujem ), nejake informacie napriklad z : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...type=2&aid=982 ... a dalsie som si obtelefonovala priamo s uradmi.

momentalne zistujem presne to co aj ty, mozme dat hlavy dokopy, viac hlac viac rozumu .
(podla mna je lepsie v jeden den zivnost prerusit a na druhy den sa az zamestnat, nech sa to neprekryva)
mamina h.

no a este mala si dobru pripomienku, asi pozastavim jeden den a druhy sa zamestnam....
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Dobrý večer, preštudovala som veľa o tejto téme ale ešte ma trápi jedná otázka, ale začnem po poriadku:
Od 11/2009 som DNP z max. vymeriavaceho základu
Termín pôrodu mám na 1/2011
Nástup na MD mam na 20.12.2010
Ak tomu dobre rozumiem tak výška materskej sa mi počíta za rok 2009?
A ta hlavná otázka: keby som náhodou musela ísť na PN tak to bude mať nejaký vplyv na výšku materskej? (myslím keby som musela byť PN do nástupu na materskú)
Vopred ďakujem za akúkoľvek radu
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno rozhod. obdobím je rok 2009. Tvoja prípadná PN nebude mať žiadny vplyv na výšku materského.
1 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Materská 2011- február .
Moja situácia je nasledovná:
Po 10 rokoch v práci som dala výpoveď dohodou k 30.6.2010. Výpoveď som dala pred mesiacom, kedy som ešte ani len netušila, že som tehotná.
Od roku 2008 mám živnosť, ale moje príjmy boli malé a nedosahovali hranicu na povinné poistenie v soc.poisťovni a nakoľko som mala TPP, tak som neplatila ani dobrovoľné poistenie. Po skončení môjho TPP k 30.6.2010 mám ( mala ) plán rozvýjať svoju živnosť a taktiež sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie do SP a samozrejme platiť ZP. Teraz však neviem, čo by bolo lepšie? Neprihlásiť sa do SP na dobrovoľné poistenie alebo prihlásiť. Ak áno, z akého vymeriavacieho základu platiť ? Nie je lepšie sa zamestnať na tie 2 mesiace ( pravdepodobne budem PN z dôvodu rizikového tehotenstva ) ?
Budem musieť ukončiť resp. pozastaviť živnosť ?
Naposledy upravil AdrianaA : 24.06.10 at 07:08
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte, poprosim o radu. Dakujeeeeeeeeeem.
Chcela by som poradit kamoske, chcela by otehotniet a pyta sa aku sumu ma platit na DNP, aby mala max. matersku. A kedy? Resp. skor odkedy... Co tipujem, ze najskor, ale v tej sume by som chcela poradit.
Velmi pekne dakujem.
Preposielam jej udaje:
Zacala som pracovat od 7.12.2009.Plat mam kazdy mesiac rozny,podla poctu zmien v mesiaci.Popisem Ti tu kazdy mesiac.
december-hruby plat.......399,60 EUR
januar........................ 621,60 EUR
februar...........................627,14 EUR
april...............................666,00 EUR
maj................................632,70 EUR

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved a prajem pekny vecer.
0 0
patulik patulik

patulik je offline (nepripojený) patulik

Ahoj,
1)
som na MD, malý ma 2, na rodičovský mám nárok do 3 rokov, ale....
Malý je šikovný a určite by mu prospelo, keby som ho dala do škôlky (jasle), skôr ako od 3 rokov.
Ja sa však ešte nechcem riadne zamestnať, lebo študujem .... a samozrejme nechcem prísť o rodičovský.
Je nejaká možnosť.
2)
pomáham mame vo firme, tak 3x do týždňa, samozrejme, že mi zato niečo prihodí 2 vajíčka do koláča atď....
ale vraj môžem pracovať pre rodinného príslušníka bezplatne ?!
je také niečo v zákone
jednoducho, som bez zmluvy a keby prišla kontrola tak .... ?
a keby pracujem ako brigádnik, je to možné, bez toho aby som prišla o materskú ?

Ďakujem Patulik
Naposledy upravil patulik : 25.06.10 at 06:00
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poraďáci, chcela by som info pre kamošku.
Bude na predĺženej neplatenej materskej, doteraz bola na platenej ( zlý zdravotný stav dieťaťa) momentálne to vyzerá že jej to nepredĺžia.
Ako treba riešiť zamestnanie? PP trvá, ale povedali jej, že ak nenastúpi po ukončení predĺženej materskej musí ona sama dať výpoveď. Je to pravda? Príde m i nelogické dávať výpoveď v tomto prípade- ona by chcela nastúpiť, ale asi až o rok.
Vopred ďakujem.
0 0
didia26 didia26

didia26 je offline (nepripojený) didia26

Od 5.10.2009 som si zacala platit DNP, 4.07.2010 budem mat vyplatene 270 dni je pravda ze ak chcem zvysenu matersku musim porodit do 2 rokov od platenia, lebo ak porodím po 2 rokov nemam na zvysenu matersku narok.dakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Až tak limitované to nie je, že musíš porodiť do 2 rokov.
Pokiaľ už za chvíľu máš splnených 270 dní poistenia, tak pokiaľ nie si chorá, že by si využila nemoc.dávky z tohto poistenia, tak môžeš kľudne zrušiť DNP. Ale v prípade, že otehotnieš, tak najneskôr v 8. týždni tehotenstva sa znovu prihlás na DNP, aby si mala 26 týždňov zaplatené od nového prihlásenia do nástupu na materskú.
Neviem či si aj zamestnaná, keď nie a chceš mať materské z maxim. VZ, tak podmienka platenia tých 26 týždňov musí byť dodržaná z maxim. VZ, lebo keď budeš platiť menej ako 26 týždňov, tak Ti budú počítať z minimálneho VZ.
0 0
m.kalivodova m.kalivodova

m.kalivodova je offline (nepripojený) m.kalivodova

Dobry den, prosim o radu:
od roku 2000 som zamestnana, v maji 2008 som nastupila na matersku, v sucasnosti som na rodicovskej. Vyzera to, ze bude druhe babo, oplati sa mi zacat si rychlo platit dobrovolne poistenie kvoli max. materskej?
Lebo ako amaterovi mi to vychadza takto:
zamestnavatel urci predpokladany vymeriavaci zaklad(cca. 730€). Ja sa od 1.7. pripoistim, tym si tento zaklad zvysim na maximum, to znamena, ze pol roka mam taky ako urci zamestnavatel a pol roka zamestnavatel+ dobrovolne. Na matersku je nastup v januari 2011, takze materska sa mi pocita z roku 2010, 6x730€ + 6x 1116,75 = 11 080,5€/365 = 30 cele volačo a z toho 55%. Mylim sa?
Naposledy upravil m.kalivodova : 30.06.10 at 09:33
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

m.kalivodova Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu:
od roku 2000 som zamestnana, v maji 2008 som nastupila na matersku, v sucasnosti som na rodicovskej. Vyzera to, ze bude druhe babo, oplati sa mi zacat si rychlo platit dobrovolne poistenie kvoli max. materskej?
Lebo ako amaterovi mi to vychadza takto:
zamestnavatel urci predpokladany vymeriavaci zaklad(cca. 730€). Ja sa od 1.7. pripoistim, tym si tento zaklad zvysim na maximum, to znamena, ze pol roka mam taky ako urci zamestnavatel a pol roka zamestnavatel+ dobrovolne. Na matersku je nastup v januari 2011, takze materska sa mi pocita z roku 2010, 6x730€ + 6x 1116,75 = 11 080,5€/365 = 30 cele volačo a z toho 55%. Mylim sa?
Mýliš sa.

Tebe DNP už nepomôže, nakoľko potrebuješ mať ho platené 270 dní, čo už nestíhaš.
Máš možnosti :
a) dohodnúť sa zo zamestnávateľom, že Ti napíše do predpokladaného VZ maximálnu hodnotu ... materská bude maximálna
b) ukončiť pracovný pomer a založiť DNP z maxima ( tu stačí platiť 26 týždňov z maxima ) a budeš mať maximálnu materskú - toto nedoporučujem, škoda prísť o prácu.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA Pozri príspevok
Materská 2011- február .
Moja situácia je nasledovná:
Po 10 rokoch v práci som dala výpoveď dohodou k 30.6.2010. Výpoveď som dala pred mesiacom, kedy som ešte ani len netušila, že som tehotná.
Od roku 2008 mám živnosť, ale moje príjmy boli malé a nedosahovali hranicu na povinné poistenie v soc.poisťovni a nakoľko som mala TPP, tak som neplatila ani dobrovoľné poistenie. Po skončení môjho TPP k 30.6.2010 mám ( mala ) plán rozvýjať svoju živnosť a taktiež sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie do SP a samozrejme platiť ZP. Teraz však neviem, čo by bolo lepšie? Neprihlásiť sa do SP na dobrovoľné poistenie alebo prihlásiť. Ak áno, z akého vymeriavacieho základu platiť ? Nie je lepšie sa zamestnať na tie 2 mesiace ( pravdepodobne budem PN z dôvodu rizikového tehotenstva ) ?
Budem musieť ukončiť resp. pozastaviť živnosť ?
Nikto mi neporadí
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať