Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

veronikasad Pozri príspevok
Do 42 kal. dní od skončenia prac. pomeru môžeš mať začiatok PN-ky, ktorá môže trvať až do nástupu na materskú. Nárok na materské z prac. pomeru ti však nevznikne.
Môžeš sa prihlásiť na dobrovolné nem. poistenie (do začiatku nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov, materská bude vypočítaná z VZ, ktorý si určíš). Poistenie však musí trvať viac ako 26 týždňov, inak bude z minima. Alebo ak máš možnosť zamestnania s vyšším VZ pred nástupom na materskú, aj to je riešenie. V oboch prípadoch budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
Aj mne to tak vychádza. Zatiaľ som sa dobrovolne poistila z max. VZ od 01.07.2010 a budem tam mať tých 26.týždňov. Čo sa ale stane, ak počas platenia DNP pôjdem na PNku. Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude rátať ? Bude sa to považovať za ochrannú dobu alebo už z nového DNP ?
Ak by som napr. po mesiaci platenia DNP z max. vymer.základu išla na PN a bola PN až do nástupu na materskú, tak by som DPN neplatila alebo ho mám radšej platiť ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

DominikaDominika Pozri príspevok
Andyke, prečo nemá "standa 82" zo zamestnania nárok na nemocenské? Preto, že jej vznikol nárok na nemocenské z DNP?
Ak by jej nevznikol nárok na nemocenské z DNP, tak by mala nárok zo zamestnania?

Zaujíma ma to preto, lebo môj prípad je taký, že som ukončila RD (pár dní pred 3. narodeninami dieťaťa), lekár ma vypísal na PN (ďalšie tehotenstvo). Keď som papiere odniesla do zamestnania, tak mi nič nehovorili o tom, že by som nemala nárok na nemocenské zo zamestania, práve naopak. Mala som uzatvorené aj DNP - ale iba vyše mesiaca. Dnes (8. deň PN) som DNP zrušila - bolo pre mňa nevýhodné. Dúfam, že som nič nepokašľala a že mám nárok na nemocenské zo zamestnania... alebo sa mylím
Odpoveď pre Standu82 som opravila. Má nárok na PN aj zo zamestnania.
Aj Tebe vzniká nárok na nemoc.dávky zo zamestnania, buď kľudná.
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Andyke Pozri príspevok
Odpoveď pre Standu82 som opravila. Má nárok na PN aj zo zamestnania.
Aj Tebe vzniká nárok na nemoc.dávky zo zamestnania, buď kľudná.

Dík, budem kľudne spať ......... aspoň kým znova nenatrafím na nejaký zaujímavý § v zákone

Ešte sa spýtam, ak som od 29.6. na PN (nemocenské len zo zamestnania) a DNP som dnes zrušila. Mám povinnosť zaplatiť DNP iba do 28.6. a od 29.6. dodnes nemusím, je to tak, však? Alebo musím zaplatiť príspevok na DNP až do dnešného dňa zrušenia, keďže nemocenské z neho nečerpem? Bola by som sa spýtala na pobočke, ale keďže som PN, tak odhlášku mi podávala moja sestra...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

ada159 Pozri príspevok
Andyke, dakujem veľmi pekne za odpoved. A ešte by som sa rada uistila v jednej veci. Pokial sa teraz dobrovolne pripoistím na max.VZ, splním aj podmienku poistenia viac ako 26 týždnov, bude moj Vz pre výpočet materskej počítaný z maxima. Už sa nebude brať do úvahy, že som bola PN zo zamestnania v mesiaci 01 a 02/2010 a od následne do tohto dňa na úrade práce?
Keď uzavrieš DNP teraz z max.VZ, tak keď nastúpiš na MD 29.1.2011 , tak Ti budú počítať materské z maxim.VZ. (nepísala si, kedy si bola zamestnaná, takže sa spolieham, že si to sama dobre vypočítala, že do nástupu na MD v posledných 2 rokoch 270 dní si mala nemoc.poistenie)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Dominika poistné na DNP Ti zaniklo dňom zrušenia t.j. dnešným dňom. Takže poistné treba uhradiť za celé obdobie trvania t.j.jún a za júl ( 6 dní.)
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zaplatíš do dňa zrušenia, teda do dnešného dňa.
Tak ako sa na DNP nedá spätne prihlásiť, tak sa nedá spätne odhlásiť.
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Andyke Pozri príspevok
Dominika poistné na DNP Ti zaniklo dňom zrušenia t.j. dnešným dňom. Takže poistné treba uhradiť za celé obdobie trvania t.j.jún a za júl ( 6 dní.)
Ja som si len spomenula, že niekde v príspevkoch bolo, že počas PN sa neplatí nemocenské poistenie
- ale asi sa to týka iba doby počas materskej a nie PN....
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Dominika ale Ty si na PN išla zo zamestnania. Z DNP Ti nárok nevznikol na nemoc.dávky počas PN, takže za to treba platiť poistné na DNP.
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Andyke Pozri príspevok
Dominika ale Ty si na PN išla zo zamestnania. Z DNP Ti nárok nevznikol na nemoc.dávky počas PN, takže za to treba platiť poistné na DNP.
O.K., už mám v tom jasno, ďakujem za vysvetlenie. Hneď zajtra platím
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

AdrianaA Pozri príspevok
Aj mne to tak vychádza. Zatiaľ som sa dobrovolne poistila z max. VZ od 01.07.2010 a budem tam mať tých 26.týždňov. Čo sa ale stane, ak počas platenia DNP pôjdem na PNku. Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude rátať ? Z minim. VZ 319,58 €. Bude sa to považovať za ochrannú dobu alebo už z nového DNP ? Ochrannú dobu Ti neuznajú, lebo máš aktuálne nové nemoc.poistenie, takže z DNP.
Ak by som napr. po mesiaci platenia DNP z max. vymer.základu išla na PN a bola PN až do nástupu na materskú, tak by som DPN neplatila alebo ho mám radšej platiť ?
Počas PN nie je povinnosť platiť poistné DNP- vyplýva zo zákona

Odpovede červeným.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť...kamoška bude rodiť niekedy vo februári 2011...tie 2 roky, počas ktorých by mala byť poistená, môžeme rátať ako február 2009 až február 2011? momentálne robí len na dohodu, ale od februára 2009 bola v riadnom PP 270 dní, čiže tú podmienku by aj splnila...lenže ide nám o to, aby dostala max. materskú...keby sa zametnala pred pôrodom na jeden mesiac, brali by jej ten VZ od posledného zamestnávateľa na výpočet materskej? veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede
0 0
kaprik kaprik

kaprik je offline (nepripojený) kaprik

Ja som si na môj problém našla jednoznačnú odpoveď - teraz hľadám radu pre kamarátku.
Zo zamestnania nastúpila na MD v 09/2009, teraz poberá RP, plánuje druhé dieťa, otehotniet by mala 02/2011 a druhé dieťa by sa malo narodiť cca 11/2011, teda jej prvé dieta by práve dovŕšilo 2 roky alebo by bolo tesne pred.
Ako postupovať, aby získla maximálnu materskú?
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Andyke, takže ak by som mala možnosť sa niekde zamestnanať na max.vymer.základ, tak z toho by mi išla PNka a aj materská a bolo by to asi lepšie.
0 0
lykos lykos

lykos je offline (nepripojený) lykos

ahojte.potrebovala bz som poradit vo veci materskej dovolenkz a dobrovolneho pripoistenia zdravotného....na zaciatku augusta mam ist na MD.som stale zamestnana a este si platim dobrovolne poistne na zvysenie materskej...chcela bz som vediet, ci mi bude treba vybavovat vsetko osobitne.cize matersku v praci budem dostavat osobitne a z platenia DP tiez dostanem dalsie peniazkz?neviem ani výsku MD a DP po narodeni dietatka...DP si teraz platim mesacne cca 39€. mam odpracovanych povinných 270 dní za posledne 2 roky, teda platene poistenie. s priatelom zijeme spolu v 1 domacnosti, ale nie sme manzelia...ako sa toto vsetko bude hodnotit?budem potrebovat od doktorkz 2 potvrdenia o MD?do prace a na socialku koli DP???vdaka za odpoved.lebo netusim ako to ma bzt.na socke tiez kadejako hovoria :-(
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

AdrianaA Pozri príspevok
Andyke, takže ak by som mala možnosť sa niekde zamestnanať na max.vymer.základ, tak z toho by mi išla PNka a aj materská a bolo by to asi lepšie.
Keby si išla na PN počas DNP keď ešte neuplynulo 26 týždňov, tak PN z minim. VZ bude, ale materské Ti už pôjde z maxima.
Samozrejme keby sa Ti podarilo to zamestnanie s max.VZ , tak aj PN aj materská z maxima .
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

ptimka Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť...kamoška bude rodiť niekedy vo februári 2011...tie 2 roky, počas ktorých by mala byť poistená, môžeme rátať ako február 2009 až február 2011? momentálne robí len na dohodu, ale od februára 2009 bola v riadnom PP 270 dní, čiže tú podmienku by aj splnila...lenže ide nám o to, aby dostala max. materskú...keby sa zametnala pred pôrodom na jeden mesiac, brali by jej ten VZ od posledného zamestnávateľa na výpočet materskej? áno veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede
A zamestnať by sa mala ešte pred nástupom na materskú.
0 0
petinka petinka

petinka je offline (nepripojený) petinka

ahojte prosim o radu.
31.7.2010 bude koncit moj pracovny pomer, dohodou.
zistila som vsak ze som tehotna, pracu si samozrejme hladam, ale nepredpokladam ze ma niekto tehotnu zamestna.
takze zrejme pojdem od 1.8.2010 na UP, som povinna na UP oznamit ze som tehotna? ako je to z poistenim socialne, zdravotne, vsetko za mna odvedie UP, alebo si budem musiet nieco platit sama, mam ist na nejake urady?
270 dni mam odpracovanych, takze narok na MD mi vznikne.
mam narok aj na podporu v nezamestnanosti, takisto mam potrebny pocet dni na poberanie odpracovanych.
dakujem za Vase rady
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Andyke Pozri príspevok
A zamestnať by sa mala ešte pred nástupom na materskú.
Ďakujem pekne za odpoveď...a mohla by ju firma zamestnať iba na jeden mesiac, prípadne na dobu určitú? napríklad keby ju firma prijala do riadneho pracovného pomeru iba na obdobie august 2010, tak už z toho VZ by jej bola vyrátaná potom výška materskej?
Naposledy upravil ptimka : 09.07.10 at 05:22
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Dobrý deň,

manželka si platí DNP, aby mala vyššiu materskú. 270 dní poistenia má splnených, teraz jej beží 26 týždňov z maxima. Máme chorého syna, kde si môžeme vypísať OČR. Má OČR vplyv na materskú? Zarátavajú sa jej dni poistenia na materskú (VZ max.) aj počas OČR?
Jedná sa mi o to, či sa započítavajú aj dni počas OČR do tých 26 týždňov, aby mala max. VZ na materskú.

Ďakujem za každú pomoc.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MaxMan Pozri príspevok
Dobrý deň,

manželka si platí DNP, aby mala vyššiu materskú. 270 dní poistenia má splnených, teraz jej beží 26 týždňov z maxima. Máme chorého syna, kde si môžeme vypísať OČR. Má OČR vplyv na materskú? Zarátavajú sa jej dni poistenia na materskú (VZ max.) aj počas OČR?
Jedná sa mi o to, či sa započítavajú aj dni počas OČR do tých 26 týždňov, aby mala max. VZ na materskú.

Ďakujem za každú pomoc.
Nie, nemá vplyv. Doba poberania nemocenského a ošetrovného sa považuje za vylučitelnú dobu, počas nej sa nem. poistenie neplatí.(počíta sa do 26 týždňov)
Ak ešte neuplynulo 26 týždňov, ošetrovné bude vyplácané z min. VZ.

Ešte doplním, že ošetrovné by nemalo trvať viac ako 10 kal. dní. Od 11. kal. dňa sa nem. poistenie prerušuje.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať