Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Ďakujem za rýchlu odpoveď. O max. 10 dňoch viem. Taktiež o vyplácaní z min. VZ.
0 0
Altrix Altrix

Altrix je offline (nepripojený) Altrix

Zamestnankyňa poberala RP celý rok 2009. Počas troch mesiacov (1.4.2009 - 30.6.2009) pracovala u zamestnávateľa na skrátený pracovný uväzok.
V roku 2010 sa vrátila 1.6.2010 do zamestnania, počas ktorého si vyčerpala nevybratú dovolenku.
25.7.2010 nastupuje na materskú dovolenku.
Vymeriavacím základom pre výpočet materskej dovolenky je obdobie 01.06.2010 - 24.7.2010 ?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

ROzhod.obdobím pre určenie DVZ je rok 2009 v tomto prípade - § 54 ods.1 Zák. o soc.poist.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Potrebujem radu pre sestru. Ake je RO pre vypocet vysky materskej ak je sestra momentalne na RD.Z ktoreho obdobia a aku vysku jej urcia.Chcela by si platit DNP na max VZ a nevie si vyratat v akej vyske to ma platit,teda podla toho kolko jej urcia v praci a platit len ten rozdiel.
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

karlinda Pozri príspevok
Potrebujem radu pre sestru. Ake je RO pre vypocet vysky materskej ak je sestra momentalne na RD.Z ktoreho obdobia a aku vysku jej urcia.Chcela by si platit DNP na max VZ a nevie si vyratat v akej vyske to ma platit,teda podla toho kolko jej urcia v praci a platit len ten rozdiel.
Dakujem
Uvažuje o ďalšej materskej, alebo chce platiť DNP kvoli nemocenskému a ošetrovnému ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

karlinda Pozri príspevok
Potrebujem radu pre sestru. Ake je RO pre vypocet vysky materskej ak je sestra momentalne na RD.Z ktoreho obdobia a aku vysku jej urcia.Chcela by si platit DNP na max VZ a nevie si vyratat v akej vyske to ma platit,teda podla toho kolko jej urcia v praci a platit len ten rozdiel.
Dakujem
... pozri § 54 a § 55 zák o SP
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Altrix Pozri príspevok
Zamestnankyňa poberala RP celý rok 2009. Počas troch mesiacov (1.4.2009 - 30.6.2009) pracovala u zamestnávateľa na skrátený pracovný uväzok.
V roku 2010 sa vrátila 1.6.2010 do zamestnania, počas ktorého si vyčerpala nevybratú dovolenku.
25.7.2010 nastupuje na materskú dovolenku.
Vymeriavacím základom pre výpočet materskej dovolenky je obdobie 01.06.2010 - 24.7.2010 ?

Ďakujem za odpoveď.
podstatné je, či nastupuje na MD
- počas čerpania RD alebo
- už riadne pracuje a v takom prípade, či v r.2009 pracovala na ten istý prac.pomer, ktorý trvá doteraz.

Ak platí to druhé a v r.2009 pracovala na ten istý prac.pomer, ktorý trvá teraz, tak súhlasím s Andyke.

Ak by ale pred nástupom na MD čerpala RD alebo v r.2009 pracovala na iný prac.pomer (t.j. súčasne čerpala RD v starom PP a v novom pracovala na čiastočný úväzok), tak by sa rátalo materské z pravdep. VZ, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na MD podla Zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. b) + ods.2
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

veronikasad Pozri príspevok
Uvažuje o ďalšej materskej, alebo chce platiť DNP kvoli nemocenskému a ošetrovnému ?

Uvazuje tak kvoli materskej planovanej.Tak nevieme kolko by jej postacilo.Na MD je od 15.6.2008....zatial nie je tehotna,ale planuje.DNP si plati uz vyse dvoch rokov z minima,ale teraz od 1.7. plati z maxima.
0 0
henriettka henriettka

henriettka je offline (nepripojený) henriettka

Dobry den, potrebovala by som radu. 05.06.2010 som ukoncila RD, 06.06.2010 som nastupila spat do zamestnania, PP som ukoncila 30.06.2010, z toho som bola 9 kal.dni OČR. Momentalne som nezamestnana a chcem sa dnes 12.07.2010 prihlasit na DNP s max VZ. Ak by som teoreticky bola uz tehotna , vznikne mi narok na max. matersku? Pripocita sa mi doba zamestnania k DNP aby mi vyslo 270 dni? Bude mi stacit platit 6 mes z max. vymeriavaku a potom ho znizit? / rozhodne obdobie by malo byt 2010/. Dakujem pekne
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

Ahojte mala by som zase prosbu. Chcela by som poradit kamoske, chcela by otehotniet a pyta sa aku sumu ma platit na DNP, aby mala max. matersku. A kedy? Resp. skor odkedy... Co tipujem, ze najskor, ale v tej sume by som chcela poradit.
Velmi pekne dakujem.
Preposielam jej udaje:
Zacala som pracovat od 7.12.2009.Plat mam kazdy mesiac rozny,podla poctu zmien v mesiaci.Popisem Ti tu kazdy mesiac.
december-hruby plat.......399,60 EUR
januar........................ 621,60 EUR
februar...........................627,14 EUR
april...............................666,00 EUR
maj................................632,70 EUR

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved a prajem pekny dnik.
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Ahojte. Som zamestnaná ale na MD. Od júna 2009 poberám rodičovský príspevok, malý bude mať 2 roky vo februári 2011. Momentálne som v 5.týždni tehotenstva, dieťatko by sa malo narodiť v marci 2011. DNP si platím už dlho, momentálne z minima. Podmienku 270 dní mám splnenú určite. Aby som mala čo najvyššiu materskú mám si teraz DNP zrušiť a začať platiť nové DNP z maxima? ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
Zuzkall Zuzkall

Zuzkall je offline (nepripojený) Zuzkall

<style></style>Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o odpoved ohladne naroku na materske:

1. situacia

- Rozmyslam spravne, ze pokial som ako zamestnankyna (a stale som zamestnana len teraz som na RD) mala narok na materske pri prvom dietati a este pocas trvania rodicovskej dovolenky s tymto dietatom nastupim na dalsiu matersku dovolenku, vznika mi narok na materske a pocita sa doba rodicovskej dovolenky akoby som bola nemocensky poistena na tieto ucely?
Pokial mi narok na materske za tychto okolnosti vznikne, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. budem poberat materske v rovnakej vyske ako pri prvom dietati? (mala som maximalny mozny vymeriavaci zaklad v maji 2008)



2. situacia (asi pravdepodobnejsia)
- zmeni sa nejako moja situacia v pripade, ak medzi konciacou rodicovskou a dalsou materskou dovolenkou budem musiet na urcite obdobie napr. na mesiac ci viac nastupit spat do prace? Budem mat narok na materske, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. ako v tejto situacii ziskat aktualnu
maximalnu matersku?


Na nasej pobocke socialnej poistovne som sa nejak nedopatrala odpovede
Prosim odpovie mi niekto "zasvateny"? Dakujem.

Zuzka
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Natie Pozri príspevok
Ahojte. Som zamestnaná ale na MD. Od júna 2009 poberám rodičovský príspevok, malý bude mať 2 roky vo februári 2011. Momentálne som v 5.týždni tehotenstva, dieťatko by sa malo narodiť v marci 2011. DNP si platím už dlho, momentálne z minima. Podmienku 270 dní mám splnenú určite. Aby som mala čo najvyššiu materskú mám si teraz DNP zrušiť a začať platiť nové DNP z maxima? ďakujem vopred za odpoveď.
Netreba platiť DNP z maxima. Záleží aký plat máš v zamestnaní. Tebe stačí platiť z rozdielu maxim.VZ mínus VZ zo zamestnania, aby materské počítali z maxim.VZ.
Maxim.VZ teraz je: 1116,75 €, pokiaľ máš v zamestnaní napr.600 € plat, tak DNP stačí platiť z toho rozdielu t.j. 1116,75-600= 516,75 €.
Zrušiť DNP a novú prihlášku podať.
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zuzkall Pozri príspevok
<STYLE></STYLE>Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o odpoved ohladne naroku na materske:

1. situacia

- Rozmyslam spravne, ze pokial som ako zamestnankyna (a stale som zamestnana len teraz som na RD) mala narok na materske pri prvom dietati a este pocas trvania rodicovskej dovolenky s tymto dietatom nastupim na dalsiu matersku dovolenku, vznika mi narok na materske a pocita sa doba rodicovskej dovolenky akoby som bola nemocensky poistena na tieto ucely? Áno
Pokial mi narok na materske za tychto okolnosti vznikne, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. budem poberat materske v rovnakej vyske ako pri prvom dietati? (mala som maximalny mozny vymeriavaci zaklad v maji 2008) Budú počítať z pravdepodobného zárobku t.j. čo Ti napíše mzdárka na to potvrdenie t.j. Tvoj predpokladaný zárobok napíše.



2. situacia (asi pravdepodobnejsia)
- zmeni sa nejako moja situacia v pripade, ak medzi konciacou rodicovskou a dalsou materskou dovolenkou budem musiet na urcite obdobie napr. na mesiac ci viac nastupit spat do prace? Budem mat narok na materske, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. ako v tejto situacii ziskat aktualnu
maximalnu matersku?
Nástup do práce r. 2011 a nástup na materskú r. 2011. Stále budú vychádzať z predpokladaného zárobku. Ak bude nástup na materskú v r. 2012, tak RO bude r. 2011 a teda aj VZ budú brať z roku 2011. Prípadný nástup na materskú v r. 2012 dnes vôbec nerieš. Dovtedy môžu zákony pomeniť.

Na nasej pobocke socialnej poistovne som sa nejak nedopatrala odpovede
Prosim odpovie mi niekto "zasvateny"? Dakujem.

Zuzka
Odpovede červeným.
1 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzkall,
súhlasím s Andyke, len k variantu 2doplním, že ak by si pracovala v r.2011 a tesne pred nástupom na druhú MD v r.2012 by si NEčerpala RD ale by si mala aktívne nem.poistenie, tak by sa bral skutočný VZ z r.2011. Ak ale pred nástupom na MD by si čerpala RD, tak by sa bral pravdepodobný VZ aj v prípade, ak by si mala v r.2011 nejaký vym.základ. Podla vysvetlení soc.poistovne postupujú podla Zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.b) akoby ti vzniklo nem.poistenie v den nástupu na MD a vtedy sa berie pravdep. VZ.
3 0
Zuzkall Zuzkall

Zuzkall je offline (nepripojený) Zuzkall

brčko Pozri príspevok
Zuzkall,
súhlasím s Andyke, len k variantu 2doplním, že ak by si pracovala v r.2011 a tesne pred nástupom na druhú MD v r.2012 by si NEčerpala RD ale by si mala aktívne nem.poistenie, tak by sa bral skutočný VZ z r.2011. Ak ale pred nástupom na MD by si čerpala RD, tak by sa bral pravdepodobný VZ aj v prípade, ak by si mala v r.2011 nejaký vym.základ. Podla vysvetlení soc.poistovne postupujú podla Zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.b) akoby ti vzniklo nem.poistenie v den nástupu na MD a vtedy sa berie pravdep. VZ.

Dakujem pekne Andyke aj Brckovi. Este otazocka. Ak by som pred nastupom na tuto druhu matersku uz pracovala a chcela by som maximalnu matersku, tak mozem par dni pred nastupom na MD skoncit pracovny pomer a na druhy den zacat druhy, kde by som mala aktualny max. VZ? A potom by sa ako rozhodujuce obdobie bralo tych par dni noveho pracovneho pomeru a materske by mi ratali tiez z tohto max. VZ? Je to spravne? Este raz dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzkall Pozri príspevok
Dakujem pekne Andyke aj Brckovi. Este otazocka. Ak by som pred nastupom na tuto druhu matersku uz pracovala a chcela by som maximalnu matersku, tak mozem par dni pred nastupom na MD skoncit pracovny pomer a na druhy den zacat druhy, kde by som mala aktualny max. VZ? A potom by sa ako rozhodujuce obdobie bralo tych par dni noveho pracovneho pomeru a materske by mi ratali tiez z tohto max. VZ? Je to spravne? Este raz dakujem.
Ak by si pracovala, tak by sa bral vym.základ podla § 54 ods.2 písm. b) alebo c) Zákona o sociálnom poistení (v závislosti od dátúmov začiatku prac.pomeru/nem.poistenia a nástupu na Md.
Ak by si nepracovala, tak by som si dala pozor a začala nový PP od prvého v mesiaci, rozhodne nie počas mesiaca, v ktorom nastupujem na MD.

Ale ak ti zvýšia plat novým mzdovým dekrétom na max. vym.základ pred nástupom na MD, tak ti mzdárka môže bez problémov napísať ako pravdepodobný VZ toto maximum. Materské na 1kal.den bude potom pravdep. VZ deleno 30 x55%.
0 0
Zuzkall Zuzkall

Zuzkall je offline (nepripojený) Zuzkall

brčko Pozri príspevok
Ak by si pracovala, tak by sa bral vym.základ podla § 54 ods.2 písm. b) alebo c) Zákona o sociálnom poistení (v závislosti od dátúmov začiatku prac.pomeru/nem.poistenia a nástupu na Md.
Ak by si nepracovala, tak by som si dala pozor a začala nový PP od prvého v mesiaci, rozhodne nie počas mesiaca, v ktorom nastupujem na MD.

Ale ak ti zvýšia plat novým mzdovým dekrétom na max. vym.základ pred nástupom na MD, tak ti mzdárka môže bez problémov napísať ako pravdepodobný VZ toto maximum. Materské na 1kal.den bude potom pravdep. VZ deleno 30 x55%.
dakujem. dakujem. len nerozumiem, preco nemozem zacat novy pracovny pomer v priebehu mesiaca, kedy nastupujem na matersku? uz som to urobila pri prvej materskej a nebol to ziadny problem, dostala som "maximalku". zmenilo sa nieco? a teda ked skoncim a v zapati zacnem novy pracovny pomer a o par dni nastupim na matersku tak rozhodujuce obdobie bude alebo nebude tych par dni od zaciatku noveho pracovneho pomeru do nastupu na MD? asi som sa tom tom nejak stratila
0 0
henriettka henriettka

henriettka je offline (nepripojený) henriettka

henriettka Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som radu. 05.06.2010 som ukoncila RD, 06.06.2010 som nastupila spat do zamestnania, PP som ukoncila 30.06.2010, z toho som bola 9 kal.dni OČR. Momentalne som nezamestnana a chcem sa dnes 12.07.2010 prihlasit na DNP s max VZ. Ak by som teoreticky bola uz tehotna , vznikne mi narok na max. matersku? Pripocita sa mi doba zamestnania k DNP aby mi vyslo 270 dni? Bude mi stacit platit 6 mes z max. vymeriavaku a potom ho znizit? / rozhodne obdobie by malo byt 2010/. Dakujem pekne
Neporadil by niekto aj mne , prosiiim.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Andyke, mám ešte jednu otázku. V prípade, že by som sa teraz zamestnanala s max.VZ a som už v druhom mesiaci. Termín je marec/2011. Môžem ísť hneď po nastúpení do práca ( napr. po dvoch týdňoch ) na PN a bude mi rátana z max.VZ ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať