Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kajark Pozri príspevok
Ahojte poradáci... chcem vás poprosit o radu.... Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami (14.5.2009) , bola som zamestnaná aj som si platila DNP - cize som mala max. matersku (vdaka vasim radam DNP som si zrusila v 12/2009. Planujeme dalsie babo v septembri 2011. Podla mojich info by to mohlo byt takto: chcem sa prihlasit na DNP v 10-11/2010 (VZ moja hruba mzda v zamestnani - max VZ???) bolo by rozhodujúce obdobie pre vypocet materskej oktober, novem.,dec. 2010?? mam narok na PN pocas poberania rodič. prispevku? ak ano mohla by som ist na rizikove niekedy v januari, feb. 2011, aby som bola oslobodena od platenia DNP?
Mohlo by to takto byt?? dakujem velmi pekne vsetkym Katarina
Dá sa (270dní splnaš). Ale nemocenské bude rátané z minim. VZ, ked vznikne pred uplynutím 26týž. od posledného prihlásenia na DNP.
No a počas poberania nemocenského (ked budeš poberať nemocenské za celý kalen.mesiac, t.j. ani den bez neho) nebudeš mať nárok na rodič.príspevok, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa (teda u teba 2deti, tj. k nemocenskému 2x41eur na mesiac, ak sa o deti budeš starať osobne alebo niekto z rodiny, t.j. nie škôlka, jasle, to by bolo vo výške preukázaných nákladov, max. na 164,22eur na dieťa a mesiac, t.j. max. 2x164,22eur na mesiac.). Ale tie sumy sa budú asi o niečo meniť od 1.1.2011 a zákon o RP a predpokladám aj Zákon o prísp. na straroslt.o dieťa vlastne asi tiež, lebo to p. Mihál spomínal ten zákon o RP (nie ten druhý). Takže bude závisieť, aké bude znenie oboch zákonov (či ešte bude nárok na ten druhý príspevok), aj ked ty budeš poberať RP podla zákona, ktorý bol účinný v čase, odkedy si ho poberala. A aj v zákone o sociálnom poistní budú zmeny, aj ked vraj v DNP by zmeny byť nemali.

A tiež držím palečky.
1 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Ahojte, poradaci, prosim Vas, poradte aj mne... na matersku nastupujem 7.8.2010. Nezamestnana som od 2.9.2009, dovtedy som bola na rodicovskej dovolenke, cize podla mna 270-dnovu podmienku na materske splnam. Neplatila som ziadne dobrovolne. Kamarat ma u seba zamestnal od 26.7.2010 kvoli tomu, aby som mala VZ pre materske, ale chcem sa opytat, aku mi ma dat mzdu? Viem, ze maximum je cca 1 116 EUR, ale to ma byt akoze mesacny zaklad? Alebo to mam mat VZ za tych 5 dni v juli a samozrejme aj 6 dni v auguste? Lebo ked mi da cca 1200 mesacne, tak mi VZ v juli vychadza len okolo 270 EUR, co je teda malo... prosim Vas, vysvetlite mi to niekto, dakujem krasne!
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

Ahojte poradáci... chcem vás poprosit o radu.... Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami (14.5.2009) , bola som zamestnaná aj som si platila DNP - cize som mala max. matersku (vdaka vasim radam DNP som si zrusila v 12/2009. Planujeme dalsie babo v septembri 2011. Podla mojich info by to mohlo byt takto: chcem sa prihlasit na DNP v 10-11/2010 (VZ moja hruba mzda v zamestnani - max VZ???) bolo by rozhodujúce obdobie pre vypocet materskej oktober, novem.,dec. 2010?? mam narok na PN pocas poberania rodič. prispevku? ak ano mohla by som ist na rizikove niekedy v januari, feb. 2011, aby som bola oslobodena od platenia DNP?
Mohlo by to takto byt?? dakujem velmi pekne vsetkym Katarina


Ahojte dakujem velmi pekne za vase rady. Aby som sa v tom vyznala spytam sa takto:
1. aku by som mala matersku bez DNP? ak som pred touto rodicovskou bola zamestnana, a stale som zamestnana?
2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??)

dufam, ze som sa spravne vyjadrila, a som zrozumitelna... dakujem za odpovede a ochotu. Katarina
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kajark Pozri príspevok

Ahojte dakujem velmi pekne za vase rady. Aby som sa v tom vyznala spytam sa takto:
1. aku by som mala matersku bez DNP? ak som pred touto rodicovskou bola zamestnana, a stale som zamestnana? ... z takého VZ, aký ti napíše zamestnávateľ
2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??) ... ak máš nízky VZ v zamestnaní, tak treba do nástupu na materskú stihnúť 26 týždňov poistenia, aby bolo maximum v súčte. Ak máš VZ v zamestnaní dosť vysoký a stačí ti aj minimum z DNP, tak nemusíš splniť tých 26 týždňov a stačí sa prihlásiť na DNP niiekedy vo februári, marci (aby nebola veľká pauza)

dufam, ze som sa spravne vyjadrila, a som zrozumitelna... dakujem za odpovede a ochotu. Katarina
odp v texte
... ale ešte pohľadaj rozhodnutie z minulej materskej ... a tam to máš pekne rozpísané ... koľko bolo zo zamestnania a koľko z DNP ... podľa toho sa zariaď
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Ahojte poraďáci,
chcem sa len uistiť či som pochopila správne - kedže som v 7.týždni tehotenstva a v posledných 2 rokoch platím povinné poistenie zo mzdy, tak by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a tým si zvýšiť materskú. Uvažujem nad tým, nakolľko moja hrubá mzda je 370 Eur. Tu som sa dočítala, že je možné sa prihlásiť najneskôr do 8.tyždňa tehotenstva. Potom by som ešte chcela vedieť aký vymeriavací základ na dobrovoľné poistné si prihlásiť na SP. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zeneta Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
chcem sa len uistiť či som pochopila správne - kedže som v 7.týždni tehotenstva a v posledných 2 rokoch platím povinné poistenie zo mzdy, tak by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a tým si zvýšiť materskú. Uvažujem nad tým, nakolľko moja hrubá mzda je 370 Eur. Tu som sa dočítala, že je možné sa prihlásiť najneskôr do 8.tyždňa tehotenstva. Potom by som ešte chcela vedieť aký vymeriavací základ na dobrovoľné poistné si prihlásiť na SP. Ďakujem za odpoveď.
... ej veru zle si pochopila... už je neskoro (predpokladám, že PP nechceš ukončiť)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zeneta Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
chcem sa len uistiť či som pochopila správne - kedže som v 7.týždni tehotenstva a v posledných 2 rokoch platím povinné poistenie zo mzdy, tak by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a tým si zvýšiť materskú. Uvažujem nad tým, nakolľko moja hrubá mzda je 370 Eur. Tu som sa dočítala, že je možné sa prihlásiť najneskôr do 8.tyždňa tehotenstva. Potom by som ešte chcela vedieť aký vymeriavací základ na dobrovoľné poistné si prihlásiť na SP. Ďakujem za odpoveď.
Je neskoro sa dobrovolne pripoistiť. Lebo z DNP nezískaš 270 dní poistenia, potrebných na to, aby si mala nárok na materskú.

To do 8 týždňa tehotenstva môžu urobiť ženy, ktoré majú ukončené poistenie, alebo platili si nejaký čas DNP.

Tebe však DNP nepomôže, lebo je neskoro.
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Pekny neskory vecer
Dakujem za odpoved, teda ako studujem dalej, neostava nic ine len sa dohodnut so zamestanavatelom a urobit zmenu PZ s tym ze ma odhlasi a prihlasi nanovo s inym VZ. Toto je mozne urobit kedykolvek v priebehu tohto roka, ked nastup na MD bude asi v 2/2011? Dakujem za odpoved
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Katy a R, nerozumiem teraz preco nie, ked v predchadzajucej tvojej odpovedi pises, citujem:
otazka - 2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??)
tvoja odpoved ... ak máš nízky VZ v zamestnaní, tak treba do nástupu na materskú stihnúť 26 týždňov poistenia, aby bolo maximum v súčte. Ak máš VZ v zamestnaní dosť vysoký a stačí ti aj minimum z DNP, tak nemusíš splniť tých 26 týždňov a stačí sa prihlásiť na DNP niiekedy vo februári, marci (aby nebola veľká pauza)

ved podla tejto odpovede, je potrebe to stihnut pri nizkom VZ 26tyzdnov pred nastupom na matersku a to ja stiham.

ci nie?

dakujem za odpoved
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zeneta,
ale tých 26 týždnov je potrebných k tomu aby bola materská zo skutočného VZ.
Ak mali predtým iné poistenie tak je dôležité prihlásiť sa na DNP z maxima do 8 týždna, lebo prvých 26 týždnov aj ked budem platiť maximálne odvody tak budem mať minimálnu PN resp. materskú.

O tom píše Katy a R, pre teba neostane nič iné len koncom roka ukončiť PP, a na pár dní v decembri sa zamestnať z vyšším VZ, môže byť normálny VZ a nejaká odmena k tomu. Tým pádom ak budeš dalej pracovať a pôjdeš na materskú v 2/2011 tak rozhodujúcim obdobím bude tých pár decembrových dní.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zeneta Pozri príspevok
Katy a R, nerozumiem teraz preco nie, ked v predchadzajucej tvojej odpovedi pises, citujem:
otazka - 2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??)
tvoja odpoved ... ak máš nízky VZ v zamestnaní, tak treba do nástupu na materskú stihnúť 26 týždňov poistenia, aby bolo maximum v súčte. Ak máš VZ v zamestnaní dosť vysoký a stačí ti aj minimum z DNP, tak nemusíš splniť tých 26 týždňov a stačí sa prihlásiť na DNP niiekedy vo februári, marci (aby nebola veľká pauza)

ved podla tejto odpovede, je potrebe to stihnut pri nizkom VZ 26tyzdnov pred nastupom na matersku a to ja stiham.

ci nie?

dakujem za odpoved
lenže pre teba neplatí čo pre "kajark")... nemáš predtým žiadne ukončené poistenie (pozri lepšie ten prípad)
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Tak dakujem za vysvetlenie. )) Pokusim sa o dohodu so zamestnavatelom a dat teda vypoved a potom znovu sa zamestnat.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
prosím vás potrebujem poradiť pre kamarátku,
momentálne nie je poistená v posledných 2 rokoch, momentálnle je SZČO ale má veľmi malý príjem, teraz by chcela bábätko, ako to naplánovať aby mala vyššiu materskú.... ďakujem,
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

linko1 Pozri príspevok
prosím vás potrebujem poradiť pre kamarátku,
momentálne nie je poistená v posledných 2 rokoch, momentálnle je SZČO ale má veľmi malý príjem, teraz by chcela bábätko, ako to naplánovať aby mala vyššiu materskú.... ďakujem,
... no friškom sa poistiť ... a až potom otehotnieť
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne materskej .... ja som si ju zvyšovala v r. 2008 tak že som si dala výpoveď a znovu sa na druhý deň zamestnala s najvyšším VZ a ďakujem krásne všetkým čo mi tu vtedy radili ako na to, pretože nám to naozaj pomohlo, ten väčší príjem aspoň na pol roka ) Len by ma zaujímalo či sa to dá stále tak urobiť (či sa niečo medzitým nezmenilo) a konkrétne by som potrebovala jeden prípad: baba bola od 15.3.2009 zamestnaná, k 31.08.2009 bol pracovný pomer skončený, pričom asi týždeň bola nezamestnaná a riadne evidovaná na úrade práce, po tomto týždni sa zamestnala na dohodu, cca 10.9.2009 a tá trvala do 10.11.2009, kde jej dali riadnu pracovnú zmluvu a tá stále trvá .... Ona ide 13.9.2010 na maetrskú a termín pôrodu má stanovaný niekedy okolo 24.10.2010. Zaujíma ma či sa jej oplatí (má možnosť sa dohodnúť so zamestnávateľom) skončiť pracovný pomer a znovu sa zamestnať s najvyšším možným VZ keď to mala kadejaké .. či vôbec spĺňa všetky podmienky ohľadne tých 270 dní, 26 týždňov a tak .... ja už som tieto veci pozabúdala (( Ďakujem krásne.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň, chcela by som sa utvrdiť či rozmýšľam správna. Kamarátka je dlhé roky zamestnaná z tohto titulu splňa podmienku 270 dní poistenia. 9.7.2010 sa dala dobrovolne pripoistiť, podmienka 270 dní bude splnená 4.4. 2011. Ale tak ako to býva, teraz zistila, že je tehotná, podľa výpočtov, termín pôrodu by mal byť okolo 6.4.2011. Keď nastúpi na materskú 6 týždňov pred plánovaným pôrodom, materská jej bude vypočítaná iba zo zamestnania. Keď sa dieťatko narodí po 4.4.2011 bude jej dopočítaná materská aj z dobrovoľného poistenia? Ďakujem
0 0
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

pre info článok http://peniaze.pravda.sk/stat-chysta...1_sk-pstat_p01, netýka sa to síce materskej, ale zrušenia príplatku na 1,2,3 dieťa a zníženie rodičovského príspevku. Mrzí ma, že vláda zase ide šetriť na rodinách, ktoré naozaj potrebujú každú korunu. Som z toho sklamaná, lebo po 17.tich rokoch som sa rozhodla pre druhé dieťa, samozrejme nemotivovali ma k tomu peniaze, ale veľmi by pomohli. Nehovorím, že netreba šetriť, ale prečo zase na matkách s malými deťmi.
1 0
armor1 armor1

armor1 je offline (nepripojený) armor1

No čo vy na tie návrhy Pána Mihála? Som ostal šokovaný!!!!!!!!!!!!!!!! Nielen zrušenie Príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa - 678 Eur, zníženie Rodičovského príspevku - 256 Eur na zhruba 180 -190 Eur, ale ešte sa chce zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Takže žiadna Materská z najvyššieho vymeriavacieho základu. Neuveriteľnééééééééééééééééééé ééééééééééééééééééééééééé é
0 0
weiby weiby

weiby je offline (nepripojený) weiby

Myslím, že pán Mihál, šokoval asi všetkých a najmä potom, čo on sám bol mnohokrát nápomocný poraďákom... proste nepochopiteľné!!!! Myslíte, že je to aj z jeho presvedčenia, alebo je k takémuto postoju pritlačený len okoľnosťami vyplývajúcimi z jeho novej funkcie a politického tlaku?! Veľmi by ma zaujímalo ako by s takými peniazmi dokázal na mieste hociktorej maminky vychádzať... Neviem čo k tomu možno ešte dodať...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... a prečo by nemohla byť maximálna materská, ak sa bude kontrolovať zneužívanie nemocenského .. čo to má spoločné
Ak si niekto riadne platí poistné a vznikne mu nárok na max materské - podľa zákona ... tak to hádam zneužívanie nie je ... či?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať